Извесно е дека Лука Модриќ ја игра последната сезона во Реал. Се уште не е познато каде Модриќ (38) ќе биде следната сезона. Шпанските медуми пишуваат дека добил понуда од Лос Анџелес Галакси. Неговиот договор со Реал истекува, а засега нема индикации дека ќе го продолжи. Познато е дека минатото лето и во зимскиот преоден рок одил неколку богати понуди од Саудиска Арабија, а јавно не кажа што мисли за преселбата во Интер Мајами, за која ...

Францускиот фудбалер Пол Погба демантираше дека свесно или намерно користел допинг и најави жалба на одлуката на италијанскиот антидопинг трибунал (НАДО) кој претходно денеска го суспендираше играчот на Јувентус на четири години поради користење недозволени супстанци. „Денеска бев информиран за одлуката на Трибуналот и мислам дека е неправедна. Тажен сум и шокиран. Срцето му е скршеното бидејќи ми е одземено се што изградив во професионалната ...

Јирген Клоп е свесен дека и покрај добрите резултати, ситуацијата во тимот, кој има многу повредени играчи не е лесна. Германецот на овој начин сака да ја намали еуфоријата што ги зафати навивачите. Десеткуваниот Ливерпул, откако со многу играчи од младиот тим го освои Лига купот, успеа да се пласира и во четвртфиналето на ФА Купот. „Црвените“ постигнаа резултатски убедлив триумф, но гостите од Саутемптон сериозно се заканија особено во првото ...

Бобан Бабунски, во опширно интервју белградскиот весник „Спортски журнал“, проговори и за нерализираниот трансфер во Партизан и за пропуштеното младинско Светско првенство во Чиле, на кое Југославија во 1987 годна ја освои титулата. Бабунски седум години од 1986 до 1993 година го носеше дресот на Вардар. Имал шанса да замине порано, но му пропаднал трансферот во Партизан. „Се беше договорено со Партизан, а имав преговори и со Динамо Загреб. ...

Италијанскиот новинар и фотограф Фабрицио Корона мора да му плати отштета од 5.000 евра на хрватскиот фудбалер Марсело Брозовиќ и по 7.500 евра на аргентинскиот играч Мауро Икарди и неговата сопруга Ванда Нара. Корона во 2019 година ја објави веста дека Нара има афера со Брозовиќ. Судот во Милано пресуди дека се работи за лажна вест. Според пресудата, Корона мора да плати дополнителна казна од 1.500 евра „поради клевета“. Брзовиќ, кој сега е ...

Францускиот фудбалер Пол Погба (30) е суспендиран на четири години поради допинг, пренесува италијанска „Република“. Погба падна на допинг тестот на 20 август 2023 година, по натпреварот помеѓу Јувентус и Удинезе, во првото коло од Серија А. Погба, по тој натпревар беше случајно избран од луѓето од Антидопинг агенцијата и покрај тоа што целиот натпревр го гледаше од клупата за резерви. Во урината на францускиот фудбалер е пронајден ...

Тото Волф, првиот човек на Мерцедес, изјави дека имале разработен план за моментот кога Луис Хамилтон ќе го напушти тимот. Австриецот изјави дека сакаат да имаат отворено место за 17-годишниот Андреа Кими Антонели и дека тоа е причината поради која потпишале договор на две сезони седумкратниот светски шампион во Формула 1. Оваа изјава на Волф значи дека Антонели од наредната сезона ќе седне во болидот на Мерцедес на местото на Хамилтон, кој од ...

Марио Хезоња (29) би можел да го напушти Реал Мадрид на крајот на сезоната, пишува „Марка“. Хрватскиот кошаркар во Реал пристигна од УНИКС Казан во 2022 година, а договорот му истекува на крајот од оваа сезона. Грчките медиуми пишуваат дека Панатинаикос чии дрес го носеше во 2020 и 2021 година сака да го врати во Атина. Наводно Панатинаикос му нуди тригодишен договор вреден два милиони евра по сезона. Реал сака да го задржи, но не може да му ...

Фудбалерот на Милан, Рафаел Леао на претставувањето на својата автобиографија изјави дека не може да го напушти клубот бидејќи сите биле со него во најтешките моменти и додаде дека неговата иднина е на „Сан Сиро“. Португалецот ја објави својата прва книга „Насмевка: Мојот живот помеѓу фудбалот, музиката и модата“. На промоцијата тој зборуваше за темите на книгата и откри дека целото семејство ја поддржува Бенфика, но дека португалскиот клуб не ...

ФИФА лансираше онлајн алатка за рангирање на клубови за да им овозможи на навивачите да го следат напредокот на клубовите во трката за место на првото Светско клупско првенство на ФИФА во 2025 година. Оваа алатка следи кои тимови ширум светот се квалификувале, или се уште се во игра да се најдат во конкуренција на 32-те тима што ќе учествуваат на турнирот, кој ќе се одржи во Соединетите Американски Држави. Клубовите кои веќе обезбедија ...

Дечиќ, лидерот во црногорскиот шампионат, победи против последнопласираниот тим Младост од Доња Горица со 3:0. Првиот гол на гостите стана вирален. Реакцијата на стоперот на домашната екипа Звонк Чеклиќ го обиколи регионот. Во финишот на првото полувреме, Чеклиќ се тргна наместо да се обиде да го блокира ударот на Бојан Матиќ за првиот гол на гостите при победа од 3:0. Во финишот на првото полувреме на фудбалерите на Младост има „падна ...

Томас Тухел ќе го напушти Баерн на крајот од сезоната. Клубот од Минхен е на второто место во Бундеслигата, има осум поени помалку од Баер Леверкузен, има негатива д еден гол против Лацио по првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите. Поради лошите резултати Тухел ќе си замине една одина пред истекот на договорот. Баерн, бара нов тренер, а меѓу најголемите желби му е тренерот на Баер, Чаби Алонсо. Шпанецот на клупата на тимот ...

Ригоберт Сонг повеќе не е селектор на Камерун, објави претседателот на Фудбалскиот сојуз, Самуел Ето. „Сонг му донесе многу на овој тим, но законите на фудбалот се такви. Не ги постигнавме нашите цели и неговиот договор, кој истече денеска, нема да биде продолжен“, изјави Ето за француски „Лекип“. Камерун беше елиминиран во осминафиналето на Африканскиот куп на нации од Нигерија, па разделбата со Сонг беше очекувана. Сонг (47) во својата ...

Леброн Џејмс доминираше во победата на ЛА Лејкерс во градската пресметка со Клиперси, а Никола Јокиќ и Лука Дончиќ во победите на своите тимови забележаа трипл-дабл. Изминатата ноќ во НБА лигата победи запишаа Минесота, Индијана и Чикаго. ЛА Лејкерси со голем пресврт во последната четвртина славеа над Клиперси со 116:112. Лејкерси последната четвртина во која Леброн постигна 19 поени ја добија со 35:19. Џејмс натпреварот го заврши со 34 поени, ...

Позната е половина од американската кошаркарска репрезентација за Олимпијадата во Париз. Секако, условот е сите да бидат здрави и подготвени пред поаѓање на најголемата светска спортска смотра. Како што објави познатиот НБА инсајдер Шамс Чаранија, кој пишува за Атлетик, бекот на Бостон Селтикс Џру Холидеј е шестиот сигурен патник за Париз. Холидеј претходните денови разговарал со луѓе од Кошаркарскиот сојуз на САД и потврдил дека оди на ...

Британскиот тенисер Енди Мареј зјави дека најверојатно на крајот на летото ќе ја заврши кариерата. „Веројатно нема да играм по ова лето“, изјави 36-годишниот Мареј. Ова трикратниот грен слем шампион го изјави по поразот во второто коло (2:6, 4:6) од петтиот носител на турнирот во Дубаи, Французин Уго Ембер. По победата во првото коло против Канаѓанецот Денис Шаповалов во три сета, која беше 500-та за него на тврда подлога, Мареј навести дека ...

Слично на Ник Кирјос и Енди Родик спаѓа во редот на оние кои се обидоа да не го сакаат и да не го почитуваат Новак Ѓоковиќ, но во меѓувреме се откажаа. Американецот долго време е еден од најгласните во истакнувањето на големината и уникатноста на некогашниот голем ривал на теренот, со кој имаше посебен анимозитет, овековечен со познатото фаќање за врат во соблекувалната и исмејувањето на „Шмовак Шмоковиќ“ во популарна ТВ емисија. Шампионот на ...

Спортскиот директор на Барселона Деко денеска се сретна со менаџерите на напаѓачот на Манчестер сити, Ерлинг Халанд. Информација ја објави новинарот Џерар Ромеро, кој достави и видео клип на кој се гледа како менаџерката на Ерлинг Халанд, Рафаела Пимента заедно со Максвел влегуваат во објект во Барселона. Недолго потоа се појавил и Деко, а на средбата, како што се наведува, се разговарало и за евентуалниот трансфер на Ерлинг Халанд на „Ноу ...

Челси, Манчестер јунајтед, Ливерпул и Вулверхемптон изборија пласман во четвртфиналето во ФА купот. Челси на домашен терен, а Јунајтед во Нотингем забележаа дрматични победи со голови во финишот од натпреварите. Манчестер јунајтед во Нотингем ги совладс „шумарите“ со 1:0. Откако играчите на Нотингем Форест не реализираа неколку добри панси, победникот го реши Касемиро во 89.минута. Челси се изнамачи на „Стенфорд Бриџ“ против Лидс јунајтед. ...

Foto/ facebook.com/hceurofarmpelister Ракометарите на Еурофарм Пелистер го забележаа 13. пораз во исто толку натпревари во Лигата на шампионите. Вечерва во Битола, шампионот на Македонија загуби од Олборг 28:33 (14:17). Пелистер е последен во групата, а Олборг остана на второта позиција зад Кил. Против тимот составен од репрезентативци на Данска, Шведска и Норвешка, чии главни ѕвезди се голманот Ландин Јакобсен и Микел Хансен, Пелистер немаше ...

Во одложениот натпревар од 21. коло на Серија А на стадионот „Мапеи“ во Реџо Емилија, Наполи убедливо победи против Сасуоло со 6:1. Натпреварот започна по иделано сценарио за Сасуоло, со спектакуларниот гол на Урош Рачиќ во 17.минута. Од тој момент Наполи доминираше на теренот. Израмни на 1:1 во 29. минута, а потоа до крајот на првото полувреме, Политано двапати асистираше за головите на Осимен, во 31. и 41. минута. На стартот на вториот дел ...

Хрватската ракометна репрезентација доби нов селектор, тоа е Исланѓанецот Дагур Сигурдсон. Официјалната промоција на Сигурдсон е закажана за утре. Сигурдсон на стартот го очекува тешка задача да ги однесе Хрватите на Олимписките игри кои ќе се одржат во Париз. Хрватска ќе го игра квалификацискиот турнир во Хановер, а ривали ќе и бидат Германија, Австрија и Алжир. Две екипи ќе обезбедат место на ОИ. Во 2016 година Сигурдсон беше најдобар тренер ...

Шефот на тимот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, беше ослободен од обвинението за недолично однесување кон колега, по истрага. 50-годишникот беше обвинет за недолично однесување кон колешка. „Ред Бул е уверен дека истрагата била правична, многу ригорозна и непристрасна“, изјави портпаролот на Ред Бул. Хорнер, кој го водеше Ред Бул од 2005 година, ги отфрли обвинувањата. Тој, исто така, раководеше со тимот во сезоната на Ред Бул во 2023 година, ...

Милан на лето би можел да се раздели еден од капитените на тимот, Тео Ернандез. Новинарот Матео Морето, тврди дека Милан нема да одбие понуда меѓу 70 и 80.000.000 евра. Според некои информации, за 26-годишниот Французин се заинтересирани Баерн Минхен и клубови од Премиер лигата и Саудиска Арабија. Договорот на Ернандез со Милан е до летото 2026 година и клубот има намера да му понуди продолжување. Дефанзивецот игра за Милан од 2019 година, ...

Томас Тухел на крајот од сезоната ќе го напушти Баерн Минехн. Клубот пред две недели му соопшти на тренерот дека ќе мора да го напушти Минхен. Германските медиуми открија што се случувало во соблекувалната откако Тухел дознал дека нема да биде тука наредната сезона. Со својот говор и Тухел ги изненадил сите. „Нема повеќе расправии секоја недела, сите знаат што се случува. Сè уште можеме да постигнеме нешто, мораме нешто да освоиме“, се ...

Рома во летниот преоден рок би можела да остане без еден од најважните, ако не и најважниот играч оваа сезона, Паоло Дибала. Аргентинскиот фудбалер, во договорот има откупна клаузула која ќе важи во текот на целиот месец јули и која изнесува само 12 милиони евра. Оваа клаузула се однесува само на клубовите надвор од Италија. Рома сака Дибала да остане во клубот поради што се подготвени да му понудат нов договор. Вредноста на Пауло Дибала се ...

Ливерпул полека се подготвува за животот без Јирген Клоп. Германецот по завршувањето на сезоната, по девет години ќе го напушти „Енфилд“. Челниците на „црвените“ сакаат да го засилат средниот ред поради честите повреди на Алкантара (кој веројатно ќе замине) и Гравенберг. Изборот падна на 22-годишниот Алан Варела, фудбалер на Порто, кој оваа година игра во одлична форма. Се очекува наскоро да дебитира за аргентинската репрезентација. ...

Атлетико Мадрид нема намера повеќе да го чека Марио Ермосо, кој се уште не решил дали ќе го продолжи договорот. Договорот на еден од најстандардните играчи на Атлетико оваа сезона истекува на 30.јуни. Додека се чека одлуката на Ермосо, тренерот Диего Симеоне им сугерирал на клупските челници да му го донесат Бразилецот Муриљо од Нитингем Форест. Станува збор за 21-годишен стопер, кој игра со левата нога. Тој сезонава е еден од најстандардните ...

Тренерот на Барселона Чави Ернандез добил неофицијална понуда да остане на чело на тимот и во следната сезона, открива каталонски „Спорт“. Пред еден месец тренерот на Барселона, по поразот на домашен терен од Виљареал (3:5), објави дека ќе си замине на крајот на сезоната. Тогаш кажа дека одлуката ја донел многу порано и дека нема да ја менува. Кога Чави објави дека ќе го напушти клубот, клупските челници не излегоа со официјална изјава. ...

Англиските медиуми пишуваат дека левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон (29) летово би можел да се пресели во Баерн Минхен. Според „Трансфермаркт“, шкотскиот репрезентативец вреди 35 милиони евра, а на „Енфилд“ пристигна пред седум години од Хал Сити. Капитенот на Шкотска има одиграно 282 натпревари за Ливерпул, ја освои Лигата на шампионите во 2019 година и Премиер лигата една година подоцна. Неговата преселба во Баерн би можела да биде дел ...

Скопје

13ᴼ/13ᴼ
6.17
72%
1016

Белград

14ᴼ/12ᴼ
5.66
62%
1014

Софија

11ᴼ/10ᴼ
4.63
66%
1020

Сараево

12ᴼ/12ᴼ
2.8
70%
1018

Љубљана

10ᴼ/8ᴼ
0.51
88%
1004

Атина

17ᴼ/14ᴼ
2.68
75%
1015

Тирана

15ᴼ/15ᴼ
3.6
67%
1010

Подгорица

16ᴼ/13ᴼ
1.03
59%
1010
Currency

61.5997

Currency

56.8457

Currency

71.9908

Currency

36.9104

Currency

41.8706

Currency

64.6946

Currency

7.89797

Currency

0.62075

Currency

0.3774

Currency

0.5257

Currency

1.82102

Currency

0.68561

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

550964 $

Рутениум

24115 $

Калај

26 $

Сребро

723 $

Злато

65459 $

Бакар

7 $

Паладиум

30168 $

Платина

28411 $

Родиум

141479 $

Цинк

76173 $