Кошаркарите на Партизан ја совладаа Цедевита Олимпија со 76-73 (17-23, 27-23, 20-20, 12-7) во натпреварот од 23. коло на АБА лигата. Партизан го предводеа Јоанис Папапетроу со 14 поени и осум скока, Зек Ледеј со 13 поени и седум скока и Ален Смаилагиќ со 12 поени. Во победата придонесоа Кевин Пантер и Данте Ексум со по 10 поени. Во тимот на Партизан го немаше центарот Матијас Лесор поради суспензија од три натпревари поради инцидент на крајот од ...

Српскиот тенисер Душан Лајовиќ не успеа да приреди изненадување и да се пласира во осминафиналето на Мастерсот во Мајами, бидејќи по два сета загуби од тенисерот број еден во светот, Шпанецот Карлос Алкараз, со 6-0, 7-6/5. Лајовиќ, 76. рангиран тенисер во светот, загуби од бранителот на титулата по 92 минути. Алкараз го доби првиот сет по половина час без загубен гем. Добро го започна вториот сет и поведе со 3-1. Лајовиќ го врати брејкот и ...

КК Кожув – КК Пелистер 88-100 Иако почнаа како што не планираа, на крајот „зелено-белите“ ја освоија Гевгелија, стигнаа до важен триумф со кој го притискаат лидерот во шампионатот. Отварањето на натпреварот беше во знакот на Кожув кој успеа да го заштити рекетот, а да издоминира во противничкиот. Доста рано екипата од Гевгелија стигна до двоцифрена предност која сепак расположениот Хаџифејзовиќ ја намали на едноцифрена. Во последната четвртина ...

Сезонава се почесто се апострофира дека нашата ракометна Суперлига е квалитетна како одамна што не била, дека секој натпревар е драматичен. дека не се знае кој ќе победи и слично. Сепак, вистината е дека не само што изедначеноста и драматиката не значи и квалитет, туку и ако погледнеме околу себе, тешко е да тврдиме дека нашето првенство е поквалитетно од српското, хрватското, словенечкото...Дополнителен проблем е што таму ракометниот натпревар ...

Веста која висеше во воздухот за време на репрезентативната пауза доби официјална потврда. Антонио Конте не е повеќе менаџер на Тотенхем, откако вечерва клубот се огласи и потврди дека спогодбено е раскинат договорот. Атмосферата во тимот беше целосно нарушена, Конте од пред неколку дена е со своето семејство во Торино, играчите добија неколку слободни денови, додека во меѓувреме се чекаше одлука од управата. Челниците на Тотенхем сакаа Конте да ...

Ракометарите на Вардар ја добија првата битка за титулата во домашното првенство, откако во „СЦ Јане Сандански“ во првата пресметка од плејофот со најголемиот конкурент за титулата, тимот на Еурофрм Пелистер славеа со 31:24. Со по седум погодоци најдобри на паркетот беа Филип Талески и Дејан Манасков, додека кај пелистерци се истакна Жарко Пешевски со пет гола. Сепак, натпреварот падна во сенката на инцидетот кој го направија навивачите на ...

Ако се случи еднаш, тоа е изолиран инцидент. Ако се повтори и се регистрираат два инциденти, тоа може да биде и случајност. Но, ако се повторува трипати во една година - тоа дефинитивно е грешка во системот. Три инциденти во една година се случија на ракометното дерби меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер, па алармите мора да бидат вклучени. Може ли мак-ракометот и цел наш систем да организира натпревар со две навивачки групи во сала, а сè да ...

Она што се очекуваше и се најавуваше, вечерва се оствари. Тотенхем и Антонио Конте спогодбено ја раскинаа соработката. Оваа промена доаѓа по контроверзното интервју кое го даде Конте по мечот со Саутемптон. “Можеме да објавиме дека главниот тренер Антонио Конте го напушти клубот по меѓусебен договор. Му благодариме на Антонио за неговиот придонес и му посакуваме добро во иднина. Кристијан Стелини ќе го преземе тимот како в.д. главен тренер до ...

Италијанскиот стратег Антонио Конте и официјално доби отказ од местото тренер на англискиот премиерлигаш Тотенхем. Конте имаше сезона под очекувањата со лондонскиот клуб, а загубените два бода од мечот со Саутемптон во кој од позитива од 1-3 на крајот стигнаа само до бод фудбалерите на Тотенхем, ја прели чашата кај раководството на клубот. До назначување на нов тренер тимот ќе го води неговиот досегашен помошник Кристијан Стелини. Крадењето ...

Второто издание „Охрид Опен 2023“ во олимписко таеквондо се одржа на 25 март во СРЦ „Билјанини Извори“. Турнирот беше организиран од Таеквондо клубот „Хваранг ФИСТ“ и Македонската Таеквондо Федерација. На натпреварот како што најавија од федерацијата, присутни беа олимпискиот медалист Дејан Георгиевски, како и Филип Додевски, Мила Релиќ и Анамарија Георгиевска кои се потенцијални кандидати за следните Олимписки игри во Париз. На овој турнир ...

Италијанецот го напушта Лондон. Антонио Конте повеќе не е тренер на Тотенхем, соопшти лондонскиот клуб. Она што се шпекулираше претходните денови во британските медиуми е потврдено. „Можеме да објавиме дека главниот тренер Антонио Конте го напушти клубот по заедничка согласност. Се пласиравме во Лигата на шампионите во првата сезона на Антонио во клубот. Му благодариме за придонесот и му посакуваме се најдобро во иднина“, се вели во ...

Англискиот фудбалски прволигаш Тотенхем и официјално ја потврди разделбата со италијанскиот стратег Антонио Конте. Конте беше по последниот меч на „петлите“ и кажа се што му лежи на срце, но тоа негово „шоу“, критики му донесоа отказ од клубот од Лондон. Договорот му завршуваше на крајот на сезоната, меѓутоа разделбата се случи неколку месеци порано со тоа што екипата сега ќе ја води Кристијан Стелини, додека асистент ќе му биде Рајан Мејсон. ...

Килијан Мбапе има 38 голови во дресот на француската репрезентација, а пред утрешното гостување на Триколорите кај Република Ирска, најави дека планира наскоро да го надмине Мишел Платини кој за Франција даде 41 гол и во моментов е четврти на вечната листа на стрелци во националниот тим. Прв е Оливие Жиру со 53 гола, а од активните пред Мбапе е и Антоан Гризман со 43. На Мбапе зсега прва цел му е да стане четврти и да го прескокне славниот ...

Италијанските фудбалери беа сигурни во второто коло од квалификациите од групата Ц за ЕУРО 2024, во која е и Македонија. „Азурите“ вечерва му гостуваа на аутсајдерот Малта и славеа со 2:0. Избраниците на Роберто Манчини ги постигнаа двата гола во првото полувреме. Беше 15. минута од мечот кога стрелец беше новиот шпиц на „аѕурите“ Матео Ретеги, а во неговиот втор натпревар за репрезентацијата асистент на голот беше Сандро Тонали од корнер. ...

Комплетирано е второто коло од групата Ј во квалификациите за Европското првенство. Фудбалерите на Португалија го декласираа Луксембург на гостински терен со 6:0, додека Босна и Херцеговина беше поразена во Братислава од Словачка со 2:0. Претходно денеска Исланд го демолираше Лихтенштајн на гостински терен со 7:0. Португалците фатија ритам под водство на новиот селектор Роберто Мартинез, па по четирите парчиња против Лихтенштајн, вечерва ...

Франција имаше фуриозен старт на квалификацискиот циклус за Европското првенство, победа над Холандија од 4-0. Сега за „триколорите“ следи гостувањето кај Република Ирска, а пред истото новиот капитен на националниот тим, Килијан Мбапе порача дека овој тим нема оправдувања и едноставно мора да цели да го освои шампионатот во 2024 година. -Јасно е ако погледнете на хартија, ако се поставам на местото на оние кои на телевизија ги гледаат ...

Баерн Минхен направи промена на тренерската позиција и на местото на Јулијан Нагелсман го назначи Томас Тухел. Тухел веќе некое време без ангажман откако „раскина“ со Челси и сега му се отвори можност да го преземе најдобриот германски клуб, можност која реши да ја искористи и потпише договор до 30. јуна 2025. година. Тој утре ќе го одработи првиот тренинг со „баварците“, но во меѓувреме „Билд“ обелодени колку пари Тухел ќе заработува на ...

Во групата „Ц“ каде што игра и македонската А репрезентација, Англија во својот прв домашен натпревар од квалификациите за ЕП 2024 ја совлада Украина со 2:0. На стадионот „Вембли“ избраниците на селекторот Герет Саутгејт стигнаа до триумфот со головите на Кејн во 37 минута и Сака во 40 минута. Англија по втората победа во квалификацискиот циклус води во групата со шест бодови, пред Македонија со три. Украинците се нашиот следен противник, ќе ги ...

Ракометарите на Вардар 1961 го добија дербито против Еурофарм Пелистер со 31-24 (13-10), со што направија сериозен исчекор кон титулата во Суперлигата. Овој натпревар во СЦ „Јане Сандански“ за жал одново го одбележа сериозен инцидент. „Чкембарите“ почнаа да фрлаат со пиротехнички средства кон публиката, додека „Комитите“ луто реагираа и истрчаа на теренот кон трибината на противничките навивачи. Сепак, покрај тензијата која беше присутна ...

Во одлична атмосфера и еден голем инцидент, Вардар го надигра Пелистер во „Јане Сандански“ и славеше со убедливи 31-24 и се издвои сам на врвот на табелата во плеј-офот. Почетокот на дербито беше сиромашен со голови затоа што по седум минути беа постигнати само три гола, по што се играше израмнет ракомет до 17. минута, кога се случи инцидентот на трибините. Двете навивачки групи имаат своја вина, па мораше да интервенира полицијата. Филип ...

По малку подолга пауза повторно на теренот ќе го видиме српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, а оваа информација ја потврдија и организаторите на турнирот. Имено, Новак ќе учествува на овогодинешниот турнир во Монте Карло, официјално потврдија организаторите, кои објавија на социјалната мрежа Твитер. Турнирот во Монте Карло е на програмата од 9. до 16. април, а љубителите на тенисот едвај чекаат повторно да ги видат најголемите мајстори од овој ...

Репрезентацијата на Италија ги освои првите бодови во квалификациите за ЕП 2024, а вечерва ја совлада Малта на гости со 2:0. По поразот од Англија со 1:2 во Неапол на отворањето на квалификациите, на четата на Роберто Манчини и требаше победа и таа е обезбедена против Малтежаните. На првиот гол се чекаше 15 минути. Тонали нафрли, а Матео Ретегуи со глава го совлада Бонело. Натурализираниот Италијанец и даде гол на Англија на дебито за ...

Возачот на „Дукати“, Франческо Бањаја триумфираше во првата трка од новата сезона во Мото ГП шампионатот во Португалија. Бањаја забележа двојна победа викендов во Португалија, откако вчера славеше во спринт трката на патеката Алгарве. На второто место се најде Маверик Вињалес од „Априлија“ со 0,687 секунди заостанување зад победникот. Трет низ целта помина Марко Бецеки со 2,726 секунди заостанување зад Бањаја. Трката ја одбележа инцидент во кој ...

Утре во 2.коло од квалификациите за ЕП ќе се соочат Црна Гора и Србија. Мечот се игра во Подгорица. Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси прво зборуваше за односот со претседателот на ФС на Црна Гора, Дејан Савичевиќ, а потоа се сврти и на мечот. На мечот меѓу Бугарија и Црна Гора вниманието му го привлекло презимето Савичевиќ на теренот. „Кога видов дека игра Савичевиќ, се исплашив, помислив дека Дејо се вратил. Тогаш сфатив дека тоа ...

Репрезентацијата на Италија ја забележа првата победа во квалификациите за Европското првенство и тоа против аутсајдерот Малта кого го доби со 2-0 на негов терен. Избраниците на Манчини имаа јасна цел на овој натпревар по старрниот пораз против Англија во Неапол, цел која ја остварија и тоа со голови во првото полувреме. Новото име во таборот на „аѕурите“ Ретеги го отвори резултатот во 15 минута, додека во 27 на 2-0 зголеми Песина на асистенција ...

Во неделата, Казахстан го приреди најголемото изненадување досега во квалификациите за ЕУРО 2024. Тие губеа со 0:2 од репрезентацијата на Данска на домашен терен во Астана, но следеше сосема неочекуван пресврт, „аутсајдерите“ победија со 3:2 и стигнаа до првите бодови во групата Х. Расмус Винтер Хојлунд двапати ја погоди мрежата во првото полувреме (21., 35.) и се чинеше дека тоа ќе биде лесна задача за Данците. Водеа до 73. минута, а потоа од ...

Болни сцени го одбележаа натпреварот од 29. коло од третата фудбалска лига на Шпанија меѓу Кордоба и Расинг де Ферол. Во 10. минута од натпреварот српскиот стопер Драгиша Гудељ колабирал на тревникот и останал да лежи неподвижен, а неколку секунди подоцна на теренот се појавиле медицинскиот тим и возилата на итната помош. Овој 25-годишен дефанзивец, кој е и брат на српскиот репрезентативец и играч на Севиља, Немања Гудељ, доживеал срцев удар, ...

Лука Дончиќ постигна 40 поени, но неговите Далас маверикс доживеаја уште еден удар во трката за плејоф, губејќи со 110:104 од Шарлот хорнетс, предводени од Гордон Хејворд, кој даде осум од своите 22 поени во последната четвртина. Пи Џеј Вошингтон имаше 21 поен и 12 скока, а дебитантот Марк Вилијамс додаде 15 поени и 16 скока за Хорнетс (25-51), кои сега имаат три победи во последните четири меча. Дончиќ го заврши мечот со 40 поени, 12 скока и 8 ...

Италија извојува рутинска победа над Малта од 2-0, а повторно гол даде Матео Ретеги кој не знае италијански јазик, роден е, игра и живее многу далеку од Италија, и никогаш не играл за италијански тим. Најубедлива вечерва беше Португалија која со 6-0 триумфираше против Луксембург. Кристијано Роналдо ги даде првиот и четвртиот гол, па сега во кариерата има 11 голови на 11 дуели против Луксембург. Голот на Роналдо за 1-0 погледнете го ТУКА. Финска ...

Во рамките на второто коло од квалификациите за Европското првенство, фаворитите Португалија и Италија одиграа според планот. „Аѕурите“ со 0-2 (0-2) се радуваа на гостувањето кај Малта, за прво славје во групата во која што се натпреварува и Македонија. Својот втор погодок во националниот дрес го даде Матео Ретегуи, кој во 15. минута го отвори резултатот во Та Кали. Одлична партија имаше и асот на Милан, Сандро Тонали кој подели две асистенции, ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
1.03
75%
1006

Белград

13ᴼ/7ᴼ
5.14
50%
1001

Софија

7ᴼ/4ᴼ
1.54
64%
1008

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.57
58%
1005

Љубљана

7ᴼ/3ᴼ
2.57
91%
1001

Атина

17ᴼ/11ᴼ
1.34
66%
1009

Тирана

9ᴼ/9ᴼ
2.57
71%
1008

Подгорица

13ᴼ/13ᴼ
3.09
62%
1007

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61739 $/kg

Сребро

728 $/kg

Платина

30941 $/kg

Паладиум

45461 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg