Инспекцискиот совет најавува дека ќе ја следи состојбата со цените на прехранбените производи по прекинување на важноста на мерката за гарантирани цени, но оттаму велат дека треба малку да се остави и на совеста на производителите и на трговците кои треба да бидат во функција на граѓаните. – Сведоци сме дека Државниот пазарен инспекторат во изминатиов период беше активно на терен и тоа најдобро можеа да го почувствуваат граѓаните бидејќи ...

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја отфрли како неоснована претставката против редакцијата на Алсат телевизија и уште три национални медиуми за известувањето од 28 јануари кога Собранието ја избра техничката влада со техничкиот премиер Талат Џафери. Анонимната претставка од група граѓани се однесува на начинот на известување и тврдењата дека Алсат не емитувала материјал од седницата, од експозето на премиерот и случувањата по ...

Со изборот на Адбуш Демири за член на ДИК од албанската коалиција ВРЕДИ сметаат дека била спречена можноста за манипулација со изборниот процес од страна на власта. Од албанската опозиција нагласуваат дека за Демири не гласале само пратениците на Зијадин Села и на Левица. Сега ДИК има 7 членови, колку што треба да има според изборниот законик. (Изјава) „Хибридната власт на ДУИ и СДСМ ја загуби битката за целосна контрола на ДИК и за евентуална ...

Државната изборна комисија ги повикува граѓаните да го искористат периодот на јавен увид во избирачкиот список. До 18 март е отворен јавниот увид во избирачкиот список што значи дека сите граѓани имаат можност да ги проверат своите податоци во избирачкиот список за да видат дали податоците се точни или не. Контролата се врши на два начина: онлајн на веб-страницата на ДИК и во подрачните и локалните канцеларии на ДИК во населените места каде што ...

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја отфрли како неоснована претставката против редакцијата на Алсат телевизија и уште три национални медиуми за известувањето од 28 јануари кога Собранието ја избра техничката влада со техничкиот премиер Талат Џафери. Анонимната претставка од група граѓани се однесува на начинот на известување и тврдењата дека Алсат не емитувала материјал од седницата, од експозето на премиерот и случувањата по ...

Пакетот од 6 предложени закони се очекува да биде изгласан во Собранието по завршувањето на сите процедури. Но, за економските експерти ова како што велат е фарса и се прави за да се ублажи револтот на граѓаните кои беа против зголемувањето на платите на функционерите за 78 отсто. Сега се предлага намалување на коефициентот на плата за овие високи примања на избраните и именувани лица, да не се зголемат за дополнителни 15%. Станува збор за 1060 ...

Самитот на ЕУ за планот за раст за регионот, кој се одржа во Тирана, Албанија, се фокусираше на интеграцијата на Западен Балкан. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Европската унија нуди можност за побрза интеграција и реформи што не треба да се пропушти. „Соработката е критериум за оценување на зрелоста на нашите држави преку новиот план за раст. Мораме да бидеме поподготвени од кога и да е да си помогнеме, да не ја пропуштиме оваа можност. ...

Граѓаните денеска имаат последен ден за купување со загарантирани цени. Од утре цените на прехранбените производи и пијалоците повторно никој нема да ги контролира и ќе бидат препуштени на слободниот пазар. Засега не се знае колку дена ќе треба за новиот закон за спречување на нефер трговски практики да ги помине сите собраниски филтри. Засега на дневен ред не е ставено ниту првото читање. Вакуумот за неколку дена или недели е пропуст на ...

Надлежните немаат точен број на невакцинирани деца низ градинките во земјава. Министерот за труд и социјална политика вели дека по објавувањето на епидемијата на голема кашлица, инспекторите излегле на терен, но засега не констатирале никакви прекршоци. Но, тој не знае колку деца не ги примиле сите вакцини. Во меѓувреме, директорката на градинката „25 Мај“ вели дека има невакцинирани деца, но родителите не ги праќаат во градинка. Бројот на ...

Функционерите ги користат последните денови за присуство на промотивни настани. Во пресрет на почетокот на предизборната кампања вицепремиерката Славица Грковска повика нејзините колеги да не ги повторуваат практиките од изминатите изборни циклуси. Тогаш антикорупционерите констатираа злоупотреба на државни ресурси и особено државни возила во партиски цели. Но, неофицијално истражните органи досега немаат изречено ниту една пресуда кон ...

Тото Волф, првиот човек на Мерцедес, изјави дека имале разработен план за моментот кога Луис Хамилтон ќе го напушти тимот. Австриецот изјави дека сакаат да имаат отворено место за 17-годишниот Андреа Кими Антонели и дека тоа е причината поради која потпишале договор на две сезони седумкратниот светски шампион во Формула 1. Оваа изјава на Волф значи дека Антонели од наредната сезона ќе седне во болидот на Мерцедес на местото на Хамилтон, кој од ...

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа се сопна на втората пречка на ИТФ фјучрс турнирот кој се игра во Трнава, Словачка за награден фонд од 40.000 долари. Ѓорческа денеска во второто коло беше поразена од 18-годишната тенисерка од Филипини, Александра Еала со 2-0 во сетови. Филипинката која е 180. место во светот го доби првиот сет со 6-4, а во вториот беше подобра од Ѓорческа со 6-2. Мечот траеше 85 минути. За следната ндела Ѓорческа е ...

Во време кога некои од лекарите ја заговараат идејата да се спроведе теренска вакцинација, како во минатото, со цел да се вакцинираат сите деца, дел од градовите во внатрешноста на државата се соочуваат со недоволен број на вакцинални тимови. Големата кашлица пак, зема сè поголем замав. „Треба теренска вакцинација посебно за овие терени каде што нема можност родителот да го донесе детето во вакциналниот пункт. А за тоа да се направи треба повеќе ...

Регулаторната комисија за енергетика донесе вонредна одлука за цената на парното греење во Скопје за деловните корисници со која таа се намалува за 35 отсто. Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски, изјави дека цената на топлинската енергија за потрошувачите во град Скопје е намалена поради намалените трошоци за природен гас. „Ние ја следевме цената на берзите и имајќи предвид дека со претходната одлука одевме со повисоки цени, ова што е ...

Откако Извршниот одбор на СДСМ најави дека актуелниот претседател Стево Пендаровски ќе биде нивен кандидат на претстојните избори, се заостри реториката на релација Вила Водно – ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија истакнаа дека Пендаровски нема кредибилитет да ја води државата, бидејќи често ги менувал своите ставови. Според ВМРО, во СДСМ воопшто и немало желба на други кандидати да влезат во трката наместо Пендаровски. „Дали се кандидира под ...

Победата на опозицијата почна уште пред изборите, а хибридната моќ на ДУИ и СДСМ ја загуби битката за целосна контрола на Државната изборна комисија (ДИК), рече на денешната прес конференција Блерим Сејдиу од коалицијата ВЛЕН. „Благодарение на големиот притисок од коалицијата ВЛЕН и граѓаните, но и на постојаниот притисок врз владата од меѓународните партнери, САД и ЕУ, хибридната моќ на ДУИ и СДСМ ја загуби битката за целосна контрола на ДИК. ...

Изборите се тест за демократската зрелост. Не смее да се употребуваат државни ресурси во партиски цели во текот на изборната кампања. Функционерите и избраните и именуваните лица треба да се придржуваат до Етичкиот кодекс и да прават разлика меѓу партиските и државните активности, вели вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. – Во насока на тоа да нема повторување на она што се случувало во минатото испратив ...

Во текот на осмата недела од 2024 година (19-25.02.2024), пријавени се 820 случаи на заболени од грип/заболувања слични на грип, што е за 40,8% помалку во споредба со претходната седмица. Бројот на пријавени лица оваа недела споредено со 8-ма недела од минатата сезона е намален за 6,0%, а во споредба со бројот за 8-ма недела од типичната епидемиска крива, е помал за 67,4%, соопшти Институтот за јавно здравје. Во однос на возрасната дистрибуција, ...

Со оглед на лошата финансиска ситуација во клубот, Барселона мора да бара алтернативни решенија и да позајмува фудбалери. Таква е ситуацијата со Жоао Феликс кој оваа сезона е позајмен од Атлетико Мадрид. Диего Симеоне не смета на него, па португалецот лани играше во Челси, а сега е во каталонскиот гигант. Менаџментот и стручниот штаб на Барселона се задоволни од неговите изданија и сакаат да го задржат и идната сезона, но финансиските можности ...

Научниците идентификуваа уникатна форма на меѓуклеточни сигнали во човечкиот мозок, откривајќи колку сè уште треба да научиме за неговата мистериозна внатрешна активност. Возбудливо, откритието навестува дека нашиот мозок може да биде уште помоќна единица отколку што мислевме. Во 2020 година, истражувачите од институтите во Германија и Грција објавија механизам во надворешните кортикални клетки на мозокот кој произведува нов сигнал што може да ...

Едно лице загина, жителите се евакуирани, а домовите и деловните објекти останаа без струја во шумскиот пожар во Тексас кој брзо се шири, јавува Би-Би-Си. Вториот најголем шумски пожар во историјата на Тексас изгоре 850.000 хектари северно од градот Амарило. Гувернерот на Тексас Грег Абот прогласи катастрофа во 60 окрузи. 🚨🚨🚨Update: Texas hit with massive sabotage threatening a nuclear weapons facility!! Reports that fires were arson and were ...

Билјана Ванковска од Левица најблиску од 10.000 потписи, а по неа и Стевче Јакимовски од ГРОМ. Според пресекот на Државната изборна комисија, на Ванковска ѝ недостасуваат 915 потписи, бидејќи досега собрала 9085 потписи. Јакимовски има собрано 7994 потписи, а му недостасуваат 2006 потписи. Од другите претенденти за во претседателската трка, далеку до 10.000 потписи се Зорица Цветковска од Десна која има 105 питиси, Мерсиха Смаиловиќ која има 977 ...

СДС и ДУИ можеа, а не гласаа за продолжување на важноста на пасошите, 600.000 граѓани се заглавени заради нив, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Пратениците на СДС и ДУИ не гласаа за Предлог законот предложен од ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите. СДС и ДУИ вчера одлучија да работат на штета на 600.000 наши сограѓани. 600.000 граѓани од кои дел треба да заминат на некакво патување во странство, а не ...

Глобалната слобода продолжи да се влошува и во 2023 година, што е тренд кој трае 18 години по ред, соопшти „Фридом хаус“ во штотуку објавен годишен извештај „Слободата во светот“. Северна Македонија, како што пренесува Гласот на Америка на македонски јазик, останува во категоријата делумно слободни земји во друштво со Албанија, Косово, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Унгарија, Украина и Молдавија. Најголем пад за последниве десет години ...

Судијката на американската сојузна држава Илиноис, Трејси Портер, забрани името на поранешниот претседател Доналд Трамп да се појавува на гласачкото ливче на прелиминарните избори на Републиканската партија, поради неговата наводна вмешаност во немирите во американскиот Капитол во јануари 2021 година. Таа ја одложи таа одлука, бидејќи се очекува тимот на Трамп да поднесе официјална жалба против пресудата, па се очекува конечната пресуда да ја ...

Мексиканскиот центар за превенција од катастрофи соопшти дека вулканот Попокатепетл, што се наоѓа на само 80 километри од главниот град, еруптирал дури 13 пати во претходните 24 часа и го повика населението на внимателност од лавата и пепелта што ги исфрла. Вулканската пепел уште во вторникот ги прекина летовите од најголемиот аеродром во Мексико Сити и доведе до затворање на аеродромот во градот Пуебла, што е уште поблиску до вулканот. ...

Францускиот Сенат денеска донесе закон врз основа на кој правото на жената на абортус ќе стане дел од францускиот Устав. Ова го вети претседателот Емануел Макрон, откако Врховниот суд на САД минатата година престана да го штити абортусот како федерално уставно право на жените и ја препушти регулативата на земјите-членки на федерацијата. На усвојувањето во Сенатот, горниот дом на францускиот парламент, му претходеше усвојувањето во Долниот дом, ...

Црногорскиот фудбал донесе нов скандал по сомнежот за местење на натпреварот меѓу Младост и Дечиќ што заврши со победа на гостите од 0-3. Спорен е првиот гол на гостинскиот состав, но не поради некако судиски превид туку поради неверојатното однесување на домашниот дефанзивец Звонко Цекиќ. Имено, Бојан Матиќ се најде во добра позиција на десетина метри од противничкиот гол, но Цекиќ беше во ситуација да го блокира. Наместо тоа, дефанзивецот на ...

Позната е половина од американската кошаркарска репрезентација за Олимпијадата во Париз. Секако, условот е сите да бидат здрави и подготвени пред поаѓање на најголемата светска спортска смотра. Како што објави познатиот НБА инсајдер Шамс Чаранија, кој пишува за Атлетик, бекот на Бостон Селтикс, Џру Холидеј е шестиот сигурен патник за Париз. Холидеј претходните денови разговарал со луѓе од Кошаркарскиот сојуз на САД и потврдил дека оди на ...

Француската ѕвезда Килиан Мбапе по сè изгледа ќе се приклучи на Реал Мадрид ова лето. Тој веќе го извести ПСЖ дека заминува, а, иако нема официјална потврда за тоа, се очекува кариерата да ја продолжи во Мадрид. Покрај трансферот, веќе е извесно дека Мбапе ќе има и едно специјално барање до клубот. Имено, тој сака со себе да го поведе и помладиот брат Етан Мбапе, кој е под договор со ПСЖ. Веројатно Реал нема да му прави проблеми и ќе се обиде да ...

Скопје

14ᴼ/14ᴼ
5.66
67%
1016

Белград

14ᴼ/13ᴼ
6.69
58%
1014

Софија

11ᴼ/10ᴼ
4.63
66%
1020

Сараево

12ᴼ/12ᴼ
2.89
71%
1017

Љубљана

10ᴼ/8ᴼ
0.51
86%
1004

Атина

17ᴼ/14ᴼ
3.09
74%
1015

Тирана

16ᴼ/16ᴼ
2.57
63%
1010

Подгорица

16ᴼ/13ᴼ
1.03
59%
1010
Currency

61.5997

Currency

56.8457

Currency

71.9908

Currency

36.9104

Currency

41.8706

Currency

64.6946

Currency

7.89797

Currency

0.62075

Currency

0.3774

Currency

0.5257

Currency

1.82102

Currency

0.68561

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

550964 $

Рутениум

24115 $

Калај

26 $

Сребро

723 $

Злато

65459 $

Бакар

7 $

Паладиум

30168 $

Платина

28411 $

Родиум

141479 $

Цинк

76173 $