Според американската вселенска агенција НАСА, само 10 кандидати биле избрани за класата астронаути во 2021 година од повеќе од 12.000 апликанти. Главните две барања поставени од вселенската агенција за дури и да аплицирате за работа астронаут се да сте државјанин на САД и да имате магистерски студии по природни науки. Покрај тоа, кандидатите мора да бидат во добра форма и способни да ги поминат сите многу тешки тестови за физичка способност. ...

Малолетничка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во Ургентниот центар откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз. Во 13.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на железничка Станица-Маџари, над еден од вагоните, дошло до струен удар, при што со повреди се здобила 17 годишна малолетничка, соопштуваат од МВР. Девојчето е сместено на одделението КАРИЛ и е во свесна состојба. Од неофицијални ...

Германската репрезентација по 2. коло на Светското првенство 2022 година го зазема последното место во групата Е. Избраниците на Ханс-Дитер Флик вечерва одиграа нерешено 1:1 со Шпанија. Мората ги доведе Шпанците во водство во 62. минута, резултатот го израмни Филкруг во 83. минута. Лидер на табелата во оваа група е Шпанија со 4 бода, Јапонија и Костарика имаат по 3, Германија е последна со само 1 бод. Во последното коло Шпанија ќе се соочи со ...

Пејачката Дуа Липа доби албанско државјанство. Претседателот на Албанија Најрам Бегај, меѓудругото, порача дека таа е гордост на оваа држава. „Посебно задоволство ми е што на талентираната и светски позната пејаќка ќе ѝ го врачам декретот за албанско државјанство! Пред 110 годишнината од прогласувањето независност на Албанија, не им оддаваме чест само на оние кои во минатото придонеле и помогнале во создавањето на албанската држава, туку и на ...

Русија наскоро ќе усвои закон со кој на странците ќе им се забрани да користат Русинки за сурогат мајчинство, потврди Вјачеслав Володин, претседател на Долниот дом на Парламентот. Платеното сурогат мајчинство е легално во Русија, но оваа практика е критикувана од религиозните групи како комерцијализација на раѓањето деца. „Мора да се направи сè за да се заштитат децата со забрана на странците да ја користат услугата за сурогат мајчинство. Таква ...

Екипите на Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта – Скопје подготвени ја следат состојбата на сите патни правци и планински превои низ државата. -Навремено се превземени превентивни мерки со опесочување на сите делници на кои се очекуваат ниски температури и врнежи од снег, се наведува во соопштението од ЈПОЗМРП Скопје – „Македонија пат“. Воедно упатуваат апел до сите учесници во сообраќајот да носат и ...

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.11.2022 (понеделник) поради најавено одржување на протест со почеток во 07.00 часот, СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот на бул. „Гоце Делчев” и бул. „Крсте Петков Мисирков” и околните улици. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници. Дополнително, уште се прави дел од булеварот пред НБРМ, па сообраќајот ...

Репрезентацијата на Хрватска ја победи Канада со 4:1 и ги задржаа шансите за пласман во плејофот, додека Канада не успеа да ја помине Ф-групата на Светското првенство, откако го претрпи вториот пораз. Головите за Хрватска ги постигнаа Крамариќ (два) Ливаја и Мајер, за Белгија погоди Дејвис. Канаѓаните во 1. коло загубија од Белгија (0:1) и по две кола немаат освоено бод. Хрватска е на 1 место, Мароко е на 2 место, селекциите имаат по 4 бода, ...

Судири избија во Брисел по победата на Мароко над Белгија, на Светското првенство во фудбал во Катар. Десетици луѓе ги нападнале редарите, објави полицијата. Пред крајот на натпреварот, „десетици луѓе, меѓу кои и маскирани, предизвикаа судар со редарските служби во центарот на градот, со шѕо ја загрозија јавната безбедност“, се наведува во полициското соопштение. Полицијата наведува дека насобраните употребиле пиротехнички средства и палки, а со ...

Без вода утре ќе бидат корисниците во делови од општините Бутел и Шуто Оризари, а без електрична енергија ќе бидат делови од Аеродром, Кисела Вода и Ѓорче Петров, соопшти РЦУК-Скопје по известување од ЈП„ Водовод и канализација“ и ЕВН Македонија АД. Без вода од 10 часот ќе бидат корисниците во дел од селото Љубанци во општина Бутел. Причина за прекинот на водоснабдувањето е штопирање стара мрежа Ф-75 мм на ул. 7 бб (до мостот) во селото и ќе ...

На денешниот Петти конгрес на Зелената партија ДОМ, за претседател на партијата повторно и едногласно е избрана досегашната лидерка, Маја Морачанин. Заблагодарувајќи се на довербата, Морачанин нагласила дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање на сите општествени проблеми и прашања. -Политиката на Зелената партија ДОМ не треба да се врзува само со еколошките теми и климата, туку и со ...

Во сабота, во 19.15 часот во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во село Љуботен, скопско има повредено лице од огнено оружје, кое со возило било однесено во Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Од полициски службеници од СВР Скопје излезено било на местото на настанот и било утврдено дека станува збор за М.Љ.(31) од село Љуботен, кој, според првично пријавеното од лицата кои биле со него, Р.А. и М.А., биле заедно на лов во ...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамки на првата официјална посета на Кралството Саудиска Арабија, се сретна со принцот Фаисал бин Фархан Ал Сауд, министер за надворешни работи, што воедно претставува и прва средба на министри за надворешни работи од воспоставувањето дипломатски односи. На средбата беа разгледани билатералните односи меѓу двете земји, како и начините за нивно понатамошно унапредување, при што беше изразено ...

Слаб снег наместа ќе провејува утре во утринските часови, но во текот на денот, како и во вторник ќе има преодно стабилизирање на времето. Нов влажен бран со локални врнежи од дожд, а на планините на запад од снег, се очекува во среда и четврток. Утринските температури ќе се движат од минус 5 до 3 степени, а дневните од 1 до 10 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви ...

Аналитичката компанија NordPass објави листа на лозинки кои најмногу се користеле во изминатата година. Kога ќе ја видите листата, ќе сфатите дека луѓето навистина не се труделе многу да се заштитат. Погледнете ја топ 10 листата на најкористени лозинки во 2022 година: 1. password 2. 123456 3. 123456789 4. guest 5. qwerty 6. 12345678 7. 111111 8.12345 9. col123456 10. 123123 Покрај повторувањето на броевите, популарните термини за лозинка ...

Иранската фудбалска федерација побара денеска оставка од членот на техничката комисија на ФИФА, Јирген Клинсман, откако поранешниот германски репрезентативец ги обвини Иранците дека влијаеле врз судиите за време на дуелот против Велс (2-0) на Светското првенство во Катар. Иран во петокот го победи Велс во второто коло во групата Б со два гола во судиското продолжение и во вторник во директна пресметка против САД ќе се бори за пласман во нокаут ...

Градот „близнак“ ВалгаВалка се наоѓа на јужната граница на Естонија и северната граница на Латвија. Некогаш било едно место, но во 1920 година е поделено на два дела, а денес се наоѓа во две држави. Како што сугерира сличноста на името, градовите некогаш биле една населба, позната под германското име Валк. Записи за негово постоење има од 13 век. Откако го прегазиле бројни освојувачи дури во 1920 година, по движењето за независност на Естонија ...

Во вториот денешен натпревар на Светското првенство во Катар, Мароко ја победи Белгија со 2:0. Сабири во 73. минута и Абукхлал во 90+2. минута се стрелците на головите за мароканскиот национален тим. За Мароко ова е прва победа на Мундијалот по која значително се доближи до плејофот, додека Белгија ќе мора да брка победа во последното коло со Хрватска. Хрватите од 17 часот ќе се сретнат со Канада. На табелата во Г-групата лидер е Мароко со 4 ...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ги посети студентите во студентскиот дом „Гоце Делчев“. Тој при посетата ручаше заедно со студентите. Ковачевски објави видео на Фејсбук со кое порача дека студентите се иднината на државата и нема да бидат оставени сами. -Студентите се иднината на оваа држава.Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. Ние сме ...

Италијанската влада денеска прогласи вонредна состојба на островот Искија кој вчера го погоди големо лизгање на земјиштето во кое едно лице загина, а најмалку десет се водат како исчезнати. -На вонредната седница на кабинетот, која се свикува за воведување вонредна состојба, беше доделен првиот пакет итна финансиска помош во износ од 2 милиони евра, објасни министерот за цивилна заштита, Нело Музумечи. Казамичола Терме, спа-одморалиште со 8.000 ...

Дестиларата на семејството Петровски, наши иселеници од Канада, викендов ги наполни првите шишиња, дел од нивното сериско производсто на ракија од грозд, дуња и круша во Канада. Може слободно да се каже дека ова е првата семејна дестилара за македонска ракија и алкохолни напитоци со рецептури од Балканот во Северна Америка. Идејата за своја компанија за фармерски производи со потекло од Северна Македонија на Петровски, нашинци од Куманово кои ...

Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со целосно блокирање во сите правци на крстосницата кај Мавровка, односно булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“. Како што најави приватниот градски автобуски превозник „Слобода превоз“, блокирањето ќе биде со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица. – Не е исклучена можноста и не е потврдена информацијата дека на тој ден во утринските часови ...

Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на апликацијата Телеграм објави дека целта на „специјалната воена операција“ во Украина за него е „целосно уништување на манифестациите на сатанизмот“. „Дозволете ми да парафразирам еден познат цитат – само да одиме напред и ништо нема да не спречи“, напиша Кадиров, пренесува Index.hr. „Целта на специјалната операција за нас е целосно уништување на манифестациите на сатанизмот: Сатаната, нацистите. За ...

Градоначалниците на главните градови на Босна и Херцеговина и на Украина, Бенјамина Кариќ и Виталиј Кличко, в понеделник во Брисел ќе потпишат Договор за воспоставување пријателски односи. Во документот, што стапува на сила на денот на потпишувањето, се вели дека градовите Киев и Сараево сакаат да развијат „плодна соработка во широк спектар на економски, културни, туристички, образовни и други области на взаемна корист и просперитет“. Нагласено ...

Костарика триумфираше попладнево над Јапонија со 1-0 (0-0) во рамки на воведниот натпревар од второто коло во групата Е на Светското првенство во Катар. Костарика, која во првото коло претрпе катастрофален пораз од Шпанија (7-0), ја забележа првата победа на Мундијалот со гол во финишот на натпреварот во Ал Рајан. Стрелец на победоносниот гол беше Кејшер Фулер во 81 минута. Второто коло во групата Е ќе биде комплетирано до дуелот меѓу Шпанија и ...

Во населено место Миладиновци денеска успешно реализирана акција за пошумување, отпочна акција со која се засадени 27.000 садници на простор од 10 хектари, акцијата е поддржана од ДМ Дрогерие Маркт и Македонски шуми со активно учество на Општина Илинден. Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски и претставници на Советот на Општината, учествуваше во акцијата „Пошумуваме заедно за позелено утре“, определбата на општината е ...

По повод 30 години постоење, скопските бадникари денеска во месноста Говрлевска Краста засадија 30 млади стебла даб. Иницијативата со активен придонес и учество е на почесниот член на Одборот и поранешен кум Љупче Николовски. – На јужните падини на Водно во месносста Говрлевска Краста каде што со години собираат бадникови гранчиња што ги делат пред Соборниот Храм „Свети Климент Охридски“ на 6-ти јануари во пресрет на Бадник и големиот ...

Од Генералштабот на украинската војска соопштена е ситуацијата на терен за претходниот ден при што е наведено дека Русите се прегрупираат во три правци и дека планираат нова мобилизација. Руската мобилизација, која предизвика масовно бегство на мажите од државата, завршена е на 28 октомври, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека тогаш регрутирале 300.000 луѓе и дека не планираат нови регрутации. Но, претседателот на Украина ...

Велосипедист завршил во болница откако бил удрен на автопатот Скопје-Тетово. Според МВР, вчера во 13.30 часот било пријавено дека на регионалниот пат Скопје-Тетово патничко моторно возило “хјундаи“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.А.(66) од Скопје, удрило во велосипед управуван од И.Б.(48) од Скопје. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во Градската општа болница “Св.Наум Охридски“. Екипа ...

Во автентичен книжевно афирмативен амбиент на Метаноја кафе во Скопје во сабота се одржа промотивно читање на книгата „Тарафот“ од Петар Трајков од Струмица. Промоцијата беше реализирана како читање на делови од текстот одбрани лично од авторот. И негова интерпретација. Модел кој авторот го избрал како актуелен во земјите со искусна читачка публика. Промовирање со комплет на визија, емоции и мисла презентирани изворно од авторот. Романот ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1002

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.47
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
1.03
86%
1019

Подгорица

9ᴼ/6ᴼ
3.6
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg