Добивај вести на Viber Ленин Јовановски, директор на приватната компанијата „Слобода превоз“, која учествува во јавниот превоз на Скопје, на Фејсбук објави видео снимка направена во автобус на ЈСП, на која се гледа дека возчот му продава билет во готово, без да му издаде фискална сметка. „Велат, на лагата и се кратки нозете. Јас велам некому му е краток паметот, а долг јазикот. Ова е пракса во секој автобус на ЈСП, каде возачите од директорот ...

Добивај вести на Viber Многу деца зјапаат во ноќното небо и сонуваат еден ден да станат астронаути кои патуваат до Месечината или уште подалеку во вселената. Но, за да се остварат овие соништа, тие треба да поминат низ многу ригорозен процес на селекција, а потоа и обука. Според американската вселенска агенција НАСА, само 10 кандидати биле избрани за класата астронаути во 2021 година од повеќе од 12.000 пријавени. Двете основни барања што ги ...

Добивај вести на Viber Екипите на Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта – Скопје подготвени ја следат состојбата на сите патни правци и планински превои низ државата. -Навремено се превземени превентивни мерки со опесочување на сите делници на кои се очекуваат ниски температури и врнежи од снег, се наведува во соопштението од ЈПОЗМРП Скопје – „Македонија пат“. Воедно упатуваат апел до сите учесници во ...

Добивај вести на Viber Судири избувнаа во Брисел по победата на Мароко над Белгија на Светското првенство, при што „десетици луѓе“ ја нападнаа полицијата, соопшти полицијата. Уште пред крајот на натпреварот, десетици лица, од кои некои маскирани, предизвикале конфликт со полициските сили во центарот на градот, со што ја загрозиле јавната безбедност“, се вели во соопштението на полицијата. Од полицијата велат дека толпата употребувала ...

Добивај вести на Viber Црниот пантер пред три часа беше виден и снимен на шеталиштето „Шлајз“ до Големиот бачки канал во Врбас. Рибарот, кој го снимил видеото, го препратил до еколошкото друштво „Движење за сите нас“ (ПЗСН) во Врбас. Ненад Тешиќ од ПЗСН за „Новости“ изјави дека полицајци и ловџии се веќе на терен. Ѕверот наводно бил снимен на 20 метри од ресторанот на рибарското друштво и 50 метри од првите куќи во Врбас, во населбата Магаршор. ...

Добивај вести на Viber МВР ја потврди верзијата дека младото 17 годишно девојче е повредено од струен удар откако на воз на железничката станица во Маџари снимала видео на социјалната мрежа за кратки видеа ТИК ТОК. Според информациите кои ТВ Сител ги добиле од МВР, во 13.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на Железничка Станица-Маџари, над еден од вагоните, дошло до струен удар, при што со повреди се здобила 17 годишна малолетничка. На ...

Добивај вести на Viber Поранешниот шеф на ИДС, Иван Нино Јаковчиќ, тврди дека има информации дека поранешниот премиер и актуелен претседател Зоран Милановиќ сакал да го стави во затвор. - Имам такво знаење, би сакал да расчистам со него. Личноста што ми го кажа тоа е исклучително доверлива личност и позната личност, и денес, затоа нема да зборувам за имиња, но се подготвувам да расчистам со него - изјави Јаковчиќ во емисијата на ХРТ. Недељом у ...

Добивај вести на Viber Белграѓанката Лидија Б.(33) цел живот сонувала да има свој стан кој ќе го уреди по свој вкус, а кога конечно успеала да се пресмета со банките и да добие кредит, купила 52 квадрати на Лекино брдо во Вождовац и наместен доволно долго за да остане во него, а потоа сосема неочекувано им го даде на никој друг, туку на Русите, кои за таа месечна услуга платија и по 1.000 евра! Лидија работи во еден белградски салон за убавина ...

Добивај вести на Viber Дестиларата на семејството Петровски, наши иселеници од Канада, викендов ги наполни првите шишиња, дел од нивното сериско производсто на ракија од грозд, дуња и круша во Канада. Може слободно да се каже дека ова е првата семејна дестилара за македонска ракија и алкохолни напитоци со рецептури од Балканот во Северна Америка. Идејата за своја компанија за фармерски производи со потекло од Северна Македонија на Петровски, ...

Добивај вести на Viber Тежок инцидент се случил во Маџари, на железничката станица. Медиумите јавуваат дека 17 годишна девојка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во ургентниот центар, откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз. Девојката е во свесна состојба и е на одделението КАРИЛ. Според Канал 5, деовојката била качена на еден од вагоните на железничката станица Маџари каде дошло до ...

Добивај вести на Viber За време на овогодинешниот „црн петок“ американските потрошувачи потрошиле рекордни 9,12 милијарди долари исклучиво на онлајн купување, покажуваат податоците на компанијата Adobe. Онлајн трошењето се зголеми за 2,3 отсто тој ден, пред се благодарение на потрошувачите кои чекаат попусти, соопшти филијалата на компанијата, Adobe Analytics. Самата Adobe Analytics, која ја мери е-трговијата со анализирање на трансакциите на ...

Добивај вести на Viber Популарната апликација за пораки „Whatsapp“ беше цел на хакери, кои украдоа 500 милиони броеви на мобилни телефони, вклучувајќи ги и оние од Србија, Хрватска и Словенија. Телефонските броеви на речиси 500 милиони корисници на WhatsApp од базата на податоци ажурирана оваа година се продаваат на хакерски форуми, ставајќи во ризик речиси една четвртина од проценетиот број на сите активни корисници. Според скриншот објавен на ...

Добивај вести на Viber Приказната за зачнувањето потомство од две жени навистина ќе ве потресе. Тие раскажеле што им се случило. И сето тоа се случило во 2011 година. Кога Џенифер Крамблт и нејзината партнерка Аманда Зинкон решиле да основаат семејство кон крајот на 2011 година, Џенифер решила да остане во друга држава преку ин витро оплодување. За да го започне процесот, парот отишол во банка за сперма во Охајо, САД за да најде соодветен ...

Добивај вести на Viber За сите кои сакаат да се преселат во Италија, мало гратче нуди 30.000 евра за оние што сакаат да живеат таму. Пресиче-Акварика има многу напуштени домови. Гратчето вети грантови за луѓето кои ќе купат куќа и ќе се регистрираат како жители на градот. Важно е да знаете дека се наоѓа на јужниот дел на италијанскиот регион Пуља. За да можат да аплицираат, поединци или семејства мора да го преселат својот официјален престој во ...

Добивај вести на Viber Нема дилема дека се облекува убаво и има свој препознатлив стил. Можеби е единствената жена на претседател кај нас која модата ја сваќа сериозно и така и се однесува. Што е за секоја пофалба! Таа и треба да биде предводник, без разлика за која свера се работи. Елизабета Ѓогиевска, сопругата на претседателот Пендаровски е активна во многу општествени случувања. Овојпат, се обрати на првата здравствена конференција на ...

Добивај вести на Viber Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со целосно блокирање во сите правци на крстосницата кај Мавровка, односно булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“. Како што најави приватниот градски автобуски превозник „Слобода превоз“, блокирањето ќе биде со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица. – Не е исклучена можноста и не е потврдена информацијата дека на тој ден ...

Добивај вести на Viber Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ денеска го оцени како лицемерен потегот со кој Светската фудбалска организација (ФИФА) покрена дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија, откако во нејзината соблекувална на натпреварот со Бразил на Светското првенство во Катар, наводно било закачено знамето на кое е прикажана територијата на Косово, со порака „Нема предавање“, јави дописникот на МИА од ...

Добивај вести на Viber Внуката на врховниот ирански верски водач, ајатолахот Али Хамнеи, опозиционер и познат активист за човекови права, ги повика странските влади да ги прекинат сите врски со Техеран поради насилното задушување на народните немири предизвикани од смртта на една млада Иранка во притвор на морална полиција. Видеото од изјавата на Фарида Морадкани, инженер чиј покоен татко бил истакнат опозиционер и зет на Хамнеи, беше широко ...

Добивај вести на Viber Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, остро реагираше на позициите на движењето Двери насочени против популационата политика во земјата и новите мерки за поддршка на наталитетот со овозможување ин витро оплодување во Србија со дониран репродуктивен материјал. Имено, таа реагираше откако весникот Данас го објави написот: „Двери: Ин витро оплодувањето со дониран материјал може да влијае на промената на геномот на идните ...

Добивај вести на Viber Белгија стана првата членка на Европската унија која официјално ја воведе опцијата за четиридневна работна недела. Според белгискиот модел, работното време на вработените нема да биде значително намалено бидејќи тие ќе можат да изберат дали сакаат да работат девет и пол часа во текот на четири дена или осум часа пет дена во неделата. Сепак, Белгија не е ниту единствената ниту првата земја во светот која го поздрави овој ...

Добивај вести на Viber Речиси цел Киев повторно има струја четири дена по разорниот напад на градската инфраструктура, објави воената администрација во главниот град на Украина. Најголемиот дел од функционирањето на струјата, водата, парното и мобилната телефонија, нарачано е преку апликацијата Телеграм. Завршните работи на електричната мрежа продолжуваат, но можни се локални прекини поради големата потрошувачка. Градоначалникот на Киев, ...

Добивај вести на Viber Украина треба да преземе одговорност за каква било правна акција против Русија, бидејќи Западот може да го „корумпира процесот“ во замена за „евтин гас и нафта“, изјави поранешен меѓународен кривичен обвинител за Сандеј Телеграф. Џефри Најс беше главен обвинител против Слободан Милошевиќ, поранешниот претседател на Србија, во Меѓународниот кривичен трибунал на ОН за поранешна Југославија, со седиште во Хаг, помеѓу 1998 и ...

Добивај вести на Viber Третата сезона на единствениот тркачки куп во Македонија, Twingo Cup што се одржува во организација на АКК Рено Спорт Скопје и со огромна помош на Аутомотив Груп заврши со двоен триумф на Марко Блажевски кој успеа да ја освои титулата за 2022 година. На патеката Серес во Грција се одржаа последните две трки од вкупно деветте колку што имаше сезонава. Тоа беше директен дуел на Марко Блажевски и Давид Малинковски кои ...

Добивај вести на Viber Процесот за снабдување со поевтина електрична енергија за клучните субјекти по одлуката на Владата тече непречено и без никаков застој, и сите пријавени кои исполнуваат услови ќе добијат електрична енергија од ЕСМ Продажба од 1 декември. „ЕСМ Продажба ги отфрла неоснованите изјави од страна на одредени претставници од стопански асоцијации во кои без аргументи и надвор од вистината се критикува процесот и се изнесуваат ...

Добивај вести на Viber Саша Залепугин (91), југословенски телевизиски водител, почина како последица на мозочен удар што го доживеа во неделата, на 16 ноември, во неговиот дом во Загреб. Имено, тажната вест ја потврдила неговата сопруга Тихана Харапин Залепугин, која до последен момент била со Саша, пренесува Вечерњи. Токму Тихана била покрај него кога доживеал мозочен удар и веднаш повикала брза помош, а Саша бил пренесен во КБЦ Ребро, каде ...

Добивај вести на Viber Снабдувачот со електрична енергија РЕС (RenewebleEnergySupply), единствен на пазарот нуди фиксни цени на електричната енергија, како и најниски берзански цени за домашните и за странските фирми во земјата, соопшти компанијата. РЕС во моментот снабдува околу 190 компании исклучиво од приватниот сектор, кои се меѓу главните носители на економскиот живот на државата. Референтната листа на РЕС содржи компании од ...

Добивај вести на Viber Напитокот за кој повеќето луѓе мислат дека е здрав всушност содржи 36 грама шеќер по чаша, што е приближно исто како три големи крофни. Тој е природен и богат со витамин Ц, па што не е во ред со сокот од портокал? Всушност, овој сок што често го пиеме е полн со шеќер, што воопшто не е добро за оние кои се грижат за килограмите, пишуваат на веб-страницата eatthis. Колку шеќер има во сокот? Едно шише сок од околу 340 мл има ...

Добивај вести на Viber Демократската обнова на Македонија денеска треба да го одржи Петтиот конгрес на кој се очекува да биде реизбрана актуелната претседателка Маја Морачанин и да бидат избрани членови на Централниот и Надзорниот одбор на партијата. На седницата на Централниот одбор на партијата, одржан на 24-ти овој месец, беше утврдено дека актуелната претседателка Морачанин е единствениот предлог за претседател на партијата, а беа утврдени ...

Добивај вести на Viber Со цел афирмирање на сетот мерки и препораки од Владата за рационално користење на потрошувачката на електрична и топлинска енергија, здравствениот систем, во рамки на можностите реализира сет мерки и активности, соопштија од Министерството за здравство. Велат дека по донесувањето на мерките и препораките за рационално користење на електричната енергија, од Економско-енергетскиот совет на Владата, во пресрет на грејната ...

Добивај вести на Viber Согласно одлуката на Советот на ЕУ за приклучување на Хрватска кон евро-зоната на 1 јануари 2023 година, хрватската куна ќе биде официјално парично средство заклучно со 31 декември 2022 година. Имајќи предвид дека хрватската куна е дел од Курсната листа на Народната банка на Република Северна Македонија, средниот курс за денарот во однос на хрватската куна ќе се објавува заклучно со Курсната листа којашто ќе биде ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
3.09
99%
1022

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
96%
1002

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.55
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
95%
1022

Атина

12ᴼ/9ᴼ
4.47
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
1.03
93%
1019

Подгорица

10ᴼ/6ᴼ
2.06
57%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg