Англискиот фудбалски прволигаш Тотенхем и официјално ја потврди разделбата со италијанскиот стратег Антонио Конте. Конте беше по последниот меч на „петлите“ и кажа се што му лежи на срце, но тоа негово „шоу“, критики му донесоа отказ од клубот од Лондон. Договорот му завршуваше на крајот на сезоната, меѓутоа разделбата се случи неколку месеци порано со тоа што екипата сега ќе ја води Кристијан Стелини, додека асистент ќе му биде Рајан Мејсон. ...

Франција имаше фуриозен старт на квалификацискиот циклус за Европското првенство, победа над Холандија од 4-0. Сега за „триколорите“ следи гостувањето кај Република Ирска, а пред истото новиот капитен на националниот тим, Килијан Мбапе порача дека овој тим нема оправдувања и едноставно мора да цели да го освои шампионатот во 2024 година. -Јасно е ако погледнете на хартија, ако се поставам на местото на оние кои на телевизија ги гледаат ...

Баерн Минхен направи промена на тренерската позиција и на местото на Јулијан Нагелсман го назначи Томас Тухел. Тухел веќе некое време без ангажман откако „раскина“ со Челси и сега му се отвори можност да го преземе најдобриот германски клуб, можност која реши да ја искористи и потпише договор до 30. јуна 2025. година. Тој утре ќе го одработи првиот тренинг со „баварците“, но во меѓувреме „Билд“ обелодени колку пари Тухел ќе заработува на ...

Репрезентацијата на Италија ја забележа првата победа во квалификациите за Европското првенство и тоа против аутсајдерот Малта кого го доби со 2-0 на негов терен. Избраниците на Манчини имаа јасна цел на овој натпревар по старрниот пораз против Англија во Неапол, цел која ја остварија и тоа со голови во првото полувреме. Новото име во таборот на „аѕурите“ Ретеги го отвори резултатот во 15 минута, додека во 27 на 2-0 зголеми Песина на асистенција ...

Тимот на Вардар го надигра Еурофарм Пелистер и издвојува победа од 31-24 во првото лигашко дерби во оваа сезона. Домашниот тим го одбрани „Јане Сандански“ и тоа со убедлив триумф со кој сега е чекор поблиску до шампионскиот пехар иако има доста да се одбработи со самиот крај на шампионатот. Играчите и навивачите заедно го прославија овој резултат, а истиот го поздрави и сегашниот ас на ППД Загреб, Тимур Дибиров кој скоро една деценија беше дел ...

Младата репрезентација на Македонија, денеска ги продолжи тренинзите по вчерашниот триумф над соодветната селекција на Финска во рамките на меѓународниот контролен турнир „Анталија Куп 2023″. На 28. март, не очекува последниот контролен дуел против селекцијата на Словачка, која е домаќин на Европското првенство 2025 година за фудбалери до 21 година. Одличниот фудбалер на Работнички и репрезентацијата на Македонија до 21 година, Стефан ...

Екипата на Пелистер издвојува победа над Кожув од 100-88 во претпоследниот меч од 19. коло од првата кошаркарска лига. Гостите од Битола беа во подредена улога само во првиот период (21-12), односно потоа покажаа, потврдија дека се подобра екипа од Кожув и го оправдаа статусот на фаворит во салата „26 април“. Избраниците на Илиевски беа најубедливи во третата четвртина (31-19) во која го преземаа водството и не го испуштија до самиот крај. ...

Марсело е еден од играчите кој остави голема трага во Европа играјќи за Реал Мадрид, клуб со кој ги освои сите можни трофеи. Потоа имаше кратка епизода во Олимпијакос по што реши да се врати во тимот во кој ја започна својата кариера Флуминенсе, односно низ целиот овој период имаше можност да се соочи со многу противници, ривали на теренот. Тој долги години беше и стандарден бразилски репрезентативец и сигурно не е лесно да се избере еден ...

Вецлар на македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски конечно ја забележа првата победа во Бундеслигата во оваа календарска година и тоа на гостувањето кај Штутгарт со 30-28. Долго време Вецлар бараше позитивен резултат во домашниот шампионат, резултат до кој успеа конечно да дојде и тоа против некогашната екипа на Жарко Пешевски. Филип и компанија одиграа квалитетно прво полувреме во кое се стекнаа со позитива од 18-11, предност која по ...

Тимот на Вардар избори убедлива победа над Еурофарм Пелистер од 31-24 во рамките на 5. коло во Суперлигата со што направи значаен исчекор кон одбрана на пехарот. „Црвено-црните“ беа подобри во двете полувремиња на средбата во СЦ „Јане Сандански“ и заслужено дојдоа до триумф со кој сега имаа перфектни пет од пет во шампионатот. Ваквиот резултат донесе голема среќа, задоволство во таборот на скопскиот тим кој со победничко селфи го одбележа овој ...

Селекцијата на Англија ја запиша втората победа во квалификациите за Европското првенство во 2024 година, победа над Украина од 2-0. „Гордиот албион“ го имаше статусот на фаворит и тоа го оправда на „Вембли“ и тоа со триумф кој беше остварен со два гола за три минути во првото полувреме. Прво Кејн на асистенција на Сака го отвори резултатот во 37 минута, односно три минути подоцна членот на Арсенал со мајсторски погодок го зголеми водството. ...

Ракометарите на Вардар 1961 издвојуваа победа над Еурофарм Пелистер од 31-24 во првото лигашко дерби во најсилната домашна конкуренција. Средбата во СЦ „Јане Сандански“ донесе тензија, нервоза, имаше и инциденти, натпреварот беше во прекин во првото полувреме откако гостинската навивачка група пристигна на трибините по што летаа факели кон домашните фанови, па „Комити“ влетаа на теренот. Откако се надминаа овие проблеми, двете екипи продолжија ...

Младата репрезентација на Македонија до 16 години во контролен дуел против Косово во рамките на Уефа развојниот турнир успеа да слави убедлива победа со 5:1. Избраниците на селекторот Дашмир Беари на стадионот Албена одиграa феноменален натпревар, во целост го надиграа својот противник и заслужено се радуваа на убедлива победа. Един Етоски во 43. минута го отвори резултатот на денешната средба. Адми Латифи на самиот старт на второто полувреме ...

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ одигра перфектна партија за Уникс Казан во пресметката против Зенит во ВТБ лигата. Клубот од Санкт Петербург славеше со 83-78, но истата нема да им донесе подобра позиција во плејофот, односно го освоија третото место кое во четвртфиналето ги носи на МБА Москва. Кога е во прашање Уникс тој во четвртфиналната плејоф рунда ќе игра против Парма Перм. Димитријевиќ на денешниот меч одигра совршено со ...

Тимот на Валјадолид славеше над Торелавега (33:32) во АСОБАЛ лигата, а за тоа најзаслужени беа македонските интернационалци Дарко Димитриевски и Димитар Димитриоски. Нашите асови блескаа на денешниот меч и дадоа скоро половина од головите за домаќинот за кого ова беше прва лигашка победа во 2023 година. Димитриевски беше автор на дури единаесет погодоци, додека крилото Димитриоски одигра перфектен меч со 4 голови од исто толку обиди. Кога е во ...

Томас Тухел вчера доживеа презентација на „Алијанц арена“, па покрај тоа што даваше изјави пред новинарите и го одржа првиот прес, имаше шанса да се прошета и во просториите на стадионот. ВИП третманот за новиот тренер на Баерн Минхен секогаш завршува со влегување во соблекувалната, а оттаму пристигнува и едно урнебесно и оригинално видео. Тухел на обраќањето пред новинарите нагласи дека ќе располага со тим кој може да ги освои трите титули до ...

Килијан Мбапе беше назначен за нов капитен на Франција и имаше извонредна премиера со новата улога, бидејќи „триколорите“ ја декласираа Холандија на Стад де Франс. Големата ѕвезда на ПСЖ уште на прес-конференцијата пред европското дерби откри дека морал да го смирува Антоан Гризман кој останал крајно разочаран што не бил избран за капитен, бидејќи токму тој важи за играчот кој важи за клучен во ерата на Дидие Дешамп. Мбапе уште пред неколку дена ...

Иако во тек се само првите две рунди од квалификациите за Европското првенство, се чини дека ова попладне добивме сериозен кандидат за најубав гол во овој циклус, и тоа на првиот меч во неделната програмата. По сигурната победа над Данска, тимот на Хјулманд беше на добар пат да победи и во Астана, но домашните фудбалери се погрижија за чудесен пресврт и остварија незаборавна победа. Казахстан губеше 0:2 до 73-та минута, но потоа направи ...

Хуан Мартин Дел Потро понесен од фудбалската еуфорија во Аргентина вети дека ќе се врати на тениските терени доколку „гаучосите“ станат светски шампиони, па откако се случи тоа, пензионираниот тенисер се почесто е прозиван во јавноста. Популарниот Делпо стави предвремен крај на својата кариера поради тешката повреда на коленото, па иако се чинеше дека неговиот крај е загарантиран, сега самиот призна дека ќе се обиде да направи исчекор, односно ...

Герет Саутгејт вчера остана без Римс Џејмс поради повреда на десниот бек, но непосредно пред дуелот со Украина кој се игра денеска, селекторот на Англија мора да прави нови планови за тимот. Причина за тоа е неочекуваното отсуство на Фил Фоуден, кој поради алармантна ситуација и ургентна болка мора да заврши на оперативен стол и да направи хируршка интервенција. Офанзивниот фудбалер добил воспалени на слепото црево и итно завршил на операција, ...

Драгиша Гудељ вчера го доживеа најголемиот шок во животот и буквално се бореше за воздух на мечот кој го играше неговата Кордоба, а кој на крајот беше откажан и суспендиран поради алармантната здравствена состојба на Србинот. Братот на далеку попознатиот Немања Гудељ колабираше на теренот и беше вратен во живот после направена реанимација на теренот, по што ургентно беше пренесен на интензивно одделение во болницата „Кралица Софија“. По цела ноќ ...

Премиерната трка во новата Мото ГП сезона се возеше во Португалија, каде ова попладне најдобрите светски возачи се собраа во Портимао и стартуваа со големи амбиции за што подобар пласман. Марк Маркез изненадувачки ја освои пол-позицијата во вчерашните квалификации и потврди дека е во добра форма и покрај лошите перформанси кои ги прикажува неговата Хонда, но во недостиг на брзина и потенцијал, денеска направи глупост уште во третиот круг и ја ...

Андреј Крамариќ го постигна водечкиот гол за Хрватска против Велс, но сите го посочија напаѓачот како главен виновник за ремито против гостинскиот состав од Островот. „Коцкестите“ не ја оправдаа фаворитската улога и одиграа само 1:1 на стартот на евро-квалификациите, а критики за себичниот Крамариќ имаше и селекторот Златко Далиќ. При водство од 1:0, Крамариќ реши да шутира нерезонски од далечина наместо да додаде до осамениот Перишиќ, па по ...

Винисиус Жуниор навистина често е жртва на остри стартови од противниците во Шпанија и Европа, но таквиот тренд не се менува ниту на пријателски меч кој го игра за Бразил. Ѕвездата на Реал Мадрид не можеше да му помогне на Бразил да избегне пораз на гостувањето во Тангер кај Мароко, селекција која покажа дека резултатите на Светското првенство не биле никакво изненадување. Како и обично, одговорен за играта во средниот ред беше Софијан Амрабат, ...

Столе Димитриевски доби поштеда поради обврските кои ги има во Шпанија со Рајо Валјекано, но таков не е случајот и со Елиф Елмас кој се бори за титулата во Серија А. Големата предност на Наполи на табелата секако дозволува максимално фокусира на репрезентативните обврски, дури и во ситуација кога станува збор за пријателски меч против Фарски Острови. Токму ова го нагласи и Елиф Елмас на денешниот прес во ФФМ, каде му правеше друштво на ...

Карло Анчелоти веќе некое време се поврзува со бразилската фудбалска репрезентација и најголем дел од ѕвездите на оваа селекција веќе отворено говореа за евентуалното пристигнување на Италијанецот, кој најверојатно за својата иднина ќе одлучува по крајот на сезоната. Дон Карло е прво име на списокот на „кариоките“ и тоа веќе некое време се пишува во јавноста во Бразил, а сега доби потврда и од првиот човек на Федерацијата, Едналдо Родригес. – Се ...

Во објаснувањето на причините за тешката и болната одлука која ја донесе Баерн Минхен за Јулијан Нагелсман, најважните луѓе како Оливер Кан и Хасан Салихамиџиќ ги посочија лошите резултати во Бундеслигата, но и тоа што дел од фудбалерите на првиот тим веќе не верувале во идеите на младиот стручњак. Брацо Салихамиџиќ на вчерашниот прес индиректно посочи дека Нагелсман ја загубил довербата од соблекувалната и тоа било јасен сигнал за промена, но ...

По остварената победа над Малта и посакуваното отворање на новите квалификации, Македонија сега ќе игра пријателски меч на домашен терен, оној против Фарски Острови закажан за утре. За разлика од мечот со Малта, селекторот Милевски нема да може да смета на Зајков и Димитриевски кои беа стартери, но планот за овој меч сепак ќе му биде да експериментите и да испроба некои варијатни кои можат да послужат за во иднина. Селекторот бара од своите ...

Алфонсо Дејвис е голема ѕвезда на Баерн Минхен и во само неколку сезони се наметна како најдобар лев бек во светот, но иако работите изгледаат совршено за него на фудбалскиот терен, надвор од него не е толку задоволен. Дефанзивецот ја искористи интернационалната пауза за да се отвори за својот приватен живот во Минхен, па со тоа малку се оттргна од редовните натписи во Германија кои се посветени само на Томас Тухел и Јулијан Нагелсман. ...

Мемфис Депај во јануари ја напушти Барселона, а за холандските медиуми истакнал дека е разочаран од односот кој клубот го имал со поранешниот тренер Роналд Куман. Актуелниот холандски селектор има одлична соработка со Депај, но не успеа долго да се задржи на клупата на Барселона. – Начинот на кој Барселона го третираше Куман не беше коректен. – Тој е врвен тренер и фантастичен човек, сигурно не заслужи такво нешто, – изјавил Депај, кој сега е ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
1.54
75%
1006

Белград

13ᴼ/7ᴼ
3.54
57%
1001

Софија

7ᴼ/5ᴼ
0.51
63%
1008

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.57
58%
1005

Љубљана

6ᴼ/3ᴼ
2.57
91%
1001

Атина

17ᴼ/10ᴼ
0.45
67%
1009

Тирана

9ᴼ/9ᴼ
2.57
66%
1008

Подгорица

13ᴼ/13ᴼ
3.09
62%
1007

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61749 $/kg

Сребро

729 $/kg

Платина

30891 $/kg

Паладиум

45475 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg