Судејќи според кинескиот хороскоп, одредени знаци ќе имаат многу среќа и просперитет во наредната година. Според источниот календар, зелениот дрвен змеј ќе биде симбол на следната 2024 година. Според кинескиот хороскоп, новата година ќе започне на 10 февруари 2024 година, а ќе заврши на 28 јануари 2025 година. Змејот е митско и тешко животно, но астролозите велат дека тој е и симбол на среќа и носи просперитет. Стаорец – 1924, 1936, 1948, ...

Германскиот парламент нема да има време да гласа за буџетот на земјата за 2024 година пред крајот на годината, му напиша висок пратеник од Социјалдемократите (СПД) на канцеларот Олаф Шолц во СМС-порака видена од ДПА во четвртокот. Коалицијата од три партии на Шолц беше под огромен притисок да ја реши буџетската криза на земјата, која уследи по значајната судска одлука со која беа поништени некои од плановите за трошење на владата, забележува ...

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди Мексико. Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Куалута на длабочина од десет километри. На социјалните мрежи почнаа да кружат првите видеа на кои се гледаат лустери како се нишаат на таванот додека луѓето седат во кафуле и со неверување гледаат што се случува. На друга снимка се гледа скршеното стакло во излогот. Засега нема информации за жртви и ...

„Владеењето на правото треба да биде врвен приоритет и владеењето на правото треба да важи за секого“, порача претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за емисијата „360 степени“ која се емитуваше вечерва на МРТ 1. Премиерот Ковачевски, во интервјуто зборуваше на повеќе теми, пришто посебно се осврна на поставеноста на судството во однос на извршната власт. Коментирајќи на прашањето за притисоци ...

За време на скринингот увидовме дека како држава имаме добро ниво на усогласеност на нашето законодавство со европското, но имплементацијата останува предизвик, порача државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања и заменик главен преговарач со ЕУ Дрита Абдиу-Халили во завршното обраќање на денешниот билатерален состанок за „Поглавјето 31 – “Надворешна, одбранбена и безбедносна политика“ од Кластерот 6, со чие затворање заврши ...

Очајот во европските метрополи кога станува збор за воено индустриското производство само расте, анализираат медиумите во регионот. Според написите, европските резерви на оружје во голема мера се на рекордно ниско ниво, а брзото започнување на воената индустрија која би почнала да произведува доволно количество оружје и опрема за краток временски период не е возможно по толку многу децении запоставување. Потврда за тоа колку е мрачна ...

Боки 13 доби прекин на казната поради лошата здравствена состојба во која се наоѓа, за која Кривичен суд добил лекарски извештаи од повеќе клиники, но и повеќе доктори, како и цели лекарски козилиуми. Една недела откако доби прекин на затворската казна, Бојан Јовановски познат како Боки 13 ја објави првата фотографија на социјалните мрежи. Боки 13 се фотографираше пред Соборниот храм во Скопје. -Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. ...

Министерот за правда, Кренар Лога очекува постапката за екстрадиција на првоосомничениот за двојното грозоморно убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски – Палчо, да се одвива брзо и тој да биде изведен пред македонските органи. -Јас верувам дека за релативно кратко време ние ќе добиеме позитивен одговор и осомничениот ќе биде меѓу нас, рече Лога. Но, и покрај оптимизмот на Лога, турските закони не предвидуваат толку брза ...

Малиген тумор на црниот дроб и метастази на белите дробови се причините за угинувањето на жирафата Флопи, велат официјалните резултати од обдукцијата што денеска ги доби скопската Зоолошка градина. „Врз основа на патохистолошкиот наод, како и негативниот микробиолошки и молекуларен наод, од Факултетот за ветеринарна медицина добивме заклучок дека Флопи угинал како резултат на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови. За жал ...

Министерството за надворешни работи на Малта му ја прекина функцијата „почесен конзул“ на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев, кој со последната одлука на Стејт Департментот се најде на црната листа на Соединетите Американски Држави. -Со оглед на ваквите случувања, Министерството го прекинува неговото назначување со непосреден ефект и внимателно ги следи најновите случувања, изјавил портпаролот на малтешкото министерство. Анѓушев, пак, ѝ се ...

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние имавме најавено санкција, истакна денеска американската амбасадорка во земјава, Анџела Агелер. Агелер дополни дека листата ќе се проширува со нови лица, но не кажа кога и со кого, нагласувајќи дека не може да предвиди што ќе одлучи Вашингтон. „Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат ...

На 46-годишниот скопјанец кој му помогна на Љупчо Палевски-Палчо од Белград да стигне до турскиот град Баликесир му е продолжен притворот за 30 дена, јавува порталот „Скопје1“ повикувајќи се на судски извори. Судијата сметал дека тој може да биде недостапен во текот на истрагата, но и да влијае врз сведоци и лица кои имаат информации. Неколку часа даваше исказ пред судијата. Се противел на мерката, како тој, така и неговиот адвокат. ...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на САД во Северна Македонија, Анџела Агелер денеска на „Криволак“ ги посетија американските војници кои поддржани од припадниците на македонската Армија во рамките на вежбата „Храбар партнер 23“ изведуваат гаѓање со оклопно возило „Страјкер“. На извежувањето на „Криволак“ присутен беше и бригадниот генерал Патрик Елис, заменик шеф на штаб на Командата на американската Армија за Европа ...

За студентите ќе има ваучери за туризам како дополнителна мерка за подобрување на студентскиот стандард, покрај поддршката за превоз што е дел од пакетот антикризни мерки. Новата поволност за студентите ќе почне да се применува од јануари идната година и оние што ќе добијат ваучер за посета на туристичко место во земјава ќе може да го искористат во текот на целата годината. Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека целта на новата ...

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело – Помагање на сторител по извршено кривично дело од член 365 став 3 вв став 1 од Кривичниот законик. Во период од 01.12.2023 година до 03.12.2023 година осомничениот му помогнал на сторител да не биде откриен за две кривични дела – Грабнување од член 141 од Кривичниот законик, како и две убиства ...

Американската амбасадорка во земјава Анџела Агелер денеска изјави дека постојат различни начини и во различни етапи за да се изрази незадоволството на лицата кои САД ги поместуваат на „црната листа“. Таа денеска за време на посета на Криволак одговараше за новинарски прашања во врска со најавите на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев дека ќе ја обжали одлуката на Стејт департментот, кој го стави на „црната листа“ поради значителна корупција. ...

Во рамки на Отворениот форум за антикорупција, кој се одржува во пресрет на Меѓународниот ден за борба против корупцијата, Центарот за граѓански комуникации организираше дискусија за состојбата со јавните набавки во Западен Балкан, на која учествуваше заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. Истакнувајќи дека со јавните набавки се поврзани најголемите ризици за корупција, вицепремиерката ...

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку МНР ќе биде доставено по дипломатски пат до турските власти. „Oригинал документ е испратен по ДХЛ до Министерството за правда на Република Турција и во скенирана верзија е пратен и до ИНТЕРПОЛ. Очекуваме соработка со правосудните органи на Република Турција, навремено процесуирање и постапување од нивна страна во најкус можен рок“, велат од Министерството ...

Двајца сојузници на рускиот претседател Владимир Путин беа убиени во средата за неколку часа еден од друг, пишува американскиот Newsweek. Се утврдува истрагата за убиството на поранешниот украински политичар Илја Киев, 46-годишен проруски политичар чие тело беше пронајдено во предградие во близина на Москва. Според извештајот на АФП, официјален претставник на украинската одбрана рекол дека Службата за безбедност на Украина (СБУ) го организирала ...

Лоцирани и приведени се извршителите на грозоморниот чин, а на прес – конференции и преку соопштенија јавноста е известена за сите преземени мерки од институциите за убиствата на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Вака премиерот Димитар Ковачевски одговори на забелешките од опозицијата дека доцни истрагата. Рече дека не сака да навлегува во коментари кои се однесуваат на работата на институциите, но не штедеше зборови за ...

Поради најавата за снег и температури околу и под нулата, Центарот за управување со кризи (ЦУК) апелира до граѓаните доколку немаат неопходна потреба попладнево и вечер со своите возила да ги избегнуваат сите планински превои и други вообичаени критични точки при снежни врнежи. Граѓаните доколку патуваат да користат (или со себе да носат) зимска опрема, препорачуваат од ЦУК. - Ги повикуваме возачите на тешки товарни возила да бидат исклучително ...

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само за децата, вели за поранешниот сопруг Зорица Ѓорчевска, мајката на убиената Вања, во разговорот за српскиот весник „Република“. „Не можам да зборувам. Сè уште не знам зошто се случи ова. Сè уште го чекам епилогот од сето ова. Сè уште не ми е јасно зошто мојот најнормален живот се претвори во пекол“, вели Зорица во разговорот. ...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека за името на техничкиот премиер се уште не разговарале со раководството на Демократската унија за интеграција (ДУИ). - Во однос на името на техничкиот премиер не сме разговарале, рече премиерот одговарајќи на новинарски прашања по посетата на Фармацевтскиот факултет во Скопје. За изборниот настап, Ковачевски вели дека СДСМ има веќе одлука на Извршниот комитет и дека ги повикуваат сите политички ...

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, прашан од новинарите како ги коментира обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека МВР предоцна ја започнало истрагата за двојното убиство. „Тоа се политиканства од најдолен вид што ги преземаат такви екстремни десничарски кругови. Не посакувам сите да се впуштаме во политиканство, туку да се прошири ...

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, во Турција и кој беше приведен на влез во земјава ќе добие кривична пријава, информираше министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. „Согласно она што го имаме потврдено, службите ме информираа дека ќе се поднесе кривична пријава“, изјави Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања по посетата на СВР-Охрид. Според информациите кои претходно ги објави Јавното ...

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, денес ќе биде испратено во Турција, вели министерто за правда Кренар Лога. Тој очекува позитивен одговор на барањето за релативно кусо време. „Вчера беше потпишано од моја страна, исто така сите списи од Министерството беа преведени на турски јазик. Денеска до крајот на работниот ...

Кривичното досие на Палчо покажува дека насилството не било ништо непознато за него, пишува Скопје1. Имено, пред седум години, тој изршил семејно насилство, покажува решението од скопска Апелација. „Скопје1“ побарал, но не дошле до до пресуда со која Палчо бил осуден на било каква казна, туку добил само времени мерки забрана за закана кон лицето кое го трпело насилството. „Воедно, со изрекување на привремените мерки ќе дојде и до елиминирање на ...

Денес започнува разгледувањето на амандмани за Буџетот за 2024-та година. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски, рече дека пратеничката група поднела 250 амандмани преку кои сакаат да интервенираат и да поправат нешто што сеуште може да се поправи. „Денес на првиот ден од амандманската расправа ќе се разгледаат повеќе амандмани од кои би ги издвоил амандманите кои се однесуваат на намалување на ДДВ за електричната енергија, огревно дрво, ...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се уште трае распитот на адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, замина во Белград. - Адвокатот е задржан на распит којшто се уште трае во рамките на 24-часовното задржување и кога ќе заврши службите ќе одлучат што понатаму, рече Спасовски во Охрид. Во однос на возачот кој го превезуваше Палевски во Турција ...

Откако „Портал икс“ вчера објави видео снимка, најверојатно од безбедносна камера“ на која се регистрираат дека двете возила „ситроен“ и „рено канго“ во населбата Визбегово, „Дојче Веле“ сега поставува дилема околу мотивите за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска. Во интерес на истрагата, од ОЈО не соопштуваат дали извештаите на Судска медицина по обдукцијата - за времето на убиствата, и начинот на кој се извршени - го потврдуваат она што ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.57
81%
1019

Белград

1ᴼ/1ᴼ
2.06
96%
1017

Софија

1ᴼ/0ᴼ
3.6
85%
1020

Сараево

4ᴼ/4ᴼ
2.42
72%
1021

Љубљана

0ᴼ/-1ᴼ
0.51
93%
1018

Атина

12ᴼ/10ᴼ
6.17
60%
1013

Тирана

2ᴼ/2ᴼ
1.03
100%
1018

Подгорица

8ᴼ/6ᴼ
0.51
49%
1019
Currency

61.5196

Currency

56.9744

Currency

71.8207

Currency

37.4947

Currency

41.8949

Currency

65.0672

Currency

7.9948

Currency

0.61812

Currency

0.39597

Currency

0.52374

Currency

1.97147

Currency

0.68407

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

514469 $

Рутениум

24115 $

Сребро

765 $

Злато

65252 $

Бакар

7 $

Паладиум

31465 $

Платина

29356 $

Родиум

141479 $

Цинк

77524 $