Вечерва со почеток во 20:00 часот, на големата сцена во Македонскиот Народен Театар во Скопје, ќе биде изведена претставата „Сите сме птици“ од Важди Муавад, а во режија на Слободан Унковски. Актерска екипа: Еитан – Дамјан Цветановски Вахида – Сара Климоска Еден – Тина Трпкоска Леа – Звездана Ангеловска Нора – Николина Кујача Етгар – Емил Рубен Давид – Никола Ристановски Вазан – Петре Арсовски Болничарка – Сашка Димитровска Лекарка – Драгана ...

ТИНА ИВАНОВА Колку ли само „салиериевци“ кружат околу уметничките кругови мислејќи дека ја играат главната улога во општеството? Колку ли „моцартовци“ ја смениле или размислувале да ја сменат професијата поради репресија, предрасуди, интровертност, неумешност во начинот на „лактање“ со властодржците, поради непрепознавање на талентот од страна на просечните или поради наметнатата урамниловка на културните дејци? Ова прашање е интригантно, се ...

Денес, со почеток во 12:00 часот во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, ќе се одржи традиционално претставување на добитникот на престижната награда „Браќа Миладиновци“ што се доделува на Струшките вечери на поезијата. Книгата „Дни, години“ од Димитар Башевски е добитник на оваа наградата за 2023 година. Промотор на настанот ќе биде Иван Додовски, а стихови ќе чита актерот Андреј Серафимовски. Наградата „Браќа Миладиновци“ е ...

Под мотото „Знаеме што сме, но не знаеме што можеме да бидеме“, од денеска до 26 мај во Кочани ќе се одржи 61. Драмски аматерски фестивал на Македонија (ДАФ). На свеченото отворање ќе гостува Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес со претставата „Вечера за глупаци“. Покрај тоа, во конкуренција за наградите, на овогодишната фестивалска програма љубителите на театарот ќе може да ги проследат претставите на десетина домашни и ...

Денес со почеток во 11:00 часот во Свечениот амфитеатар на Европскиот универзитет предавање ќе одржи уметницата и дизајнерка Надја Розева. Надја Розева работи во областа на медалната скулптура, дизајнот на накит и продукцискиот дизајн. Неодамна во Националната галерија, во објектот Чифте Амам ја имаше својата самостојна изложба под наслов „МЕДАЛНА СКУЛПТУРА“. Таа ќе има своја презентација за жанрот на уметничкиот медал. Розева е студентка на ...

Уметницата Марија Павловска е награденa со меѓународната награда „Леонардо да Винчи, Злато/Специјално издание за 2024 година“ што ја доделува италијанската фондација „Ефето арте“ (Effetto Arte Fondazione). Станува збор за меѓународно признание за делото кое влијае на глобалната уметничка сцена. „Наградата е признание за оние што го издигнуваат нашето постоење на повисоко ниво со убавината или инспирацијата на нивниот креативен талент. Се ...

На 15 мај 2024 во културниот дом во Кавадарци се одржа постхумна изложба на 20 слики со големата и во светски рамки реномирана ликовна уметница Андријана Мациев и промоција на два Алманаха со поезија и проза посветени на АН, односно пораки на живиот ангел небесен кои поетите ги преточија во пишан збор. Настан кој беше концепциски маестрално замислен и беспрекорно реализиран од нејзината мајка Јулија Мациевска, која накратко говореше за АН, ...

Учебната година Ателјето за цртање и сликање ќе ја заокружи со изложба на која со свои дела ќе се претстават учесници кои во текот на годината го посетуваа Ателјето и ги учеа ликовните вештини. На оваа изложба ќе се претстават 87 учесници, деца, млади и возрасни, посетители на Курсевите за цртање и сликање, Курсевите за апстрактно и интуитивно сликање, калиграфија. Ова е седма по ред учебна година на Ателјето. На свеченото отварање на сите ...

Во галеријата на Домот на културата „Тошо Арсов“ во Виница на 17 мај (петок) 2024, со почеток од 12:00 часот, ќе биде отворена ликовната изложба „Сликарството на Ликовната академија во Штип“. Изложба претходно беше поставена во македонскиот КИЦ во Софија, каде што беше посетена од бројни љубители на уметноста и стручни лица. Поставувањето на „Сликарството на Ликовната академија во Штип“ пред публиката во Виница е во склоп на Фестивалот на ...

Од 25. ти до 31.Мај, Битола е домаќин на 25- то по ред издание на фестивалот на кој секоја тишина зборува многу и ја слави моќта на соло изразувањето, Интернационалниот фестивал на монодрама. Оваа година фестивалот се одржува под мотото „СЛОБОДАТА ЖИВЕЕ ТУКА“ на сцените на Центарот за култура и на Народниот театар. Фестивалот се отвора со шоуто „Глумците пеат“, за прв пат во Битола и ова е прв град во кој настапуваат, освен во Скопје. 40 ...

По повод ден на Власите 23 Мај и Свети Кирил и Методиј 24 мај, ќе се организира свечено поетско соаре, насловено ,,Две во едно”. На 23 Мај 2024 година во 18 часот во голема сала во Домот “Кочо Рацин” Ко-ра, Скопје, Македонија, ќе се одржи поетско, музичка манифестација, со настап на врвни македонски поетеси и поети, кои овој пат својата чест и почитување ќе ги положат кон влашкиот народ. Организатор на настанот е ценета професор д-р Ванѓа ...

Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс е во потрага по шестата генерација „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години, кои сакаат да бидат дел од едногодишната работилница за креативен документарен филм. Сигурно си чул/а некој од постарите како вели: „Денес е лесно, со тоа телефоните во џебот, можете сѐ да снимате и одма на Инста“. Ама не е баш така. Отвори во галерија и биди искрен/а... Колку од твоите видеа имаат приказна? Кажуваат ...

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Со симпозиумот „Во чекори“, синоќа во Битола заврши тридневниот меѓународен поетски фестивал „Поетски синтези-2024“. Домашните и странски автори дискутираа за белезите на современата национална поетика при што беа изнесени интересни ставови за тековите, формата и содржината на поезијата денес во која се чувствува нагласен неореализам. Во конкуреција на 15 поети, наградата „Поетска муза“ за најдобра интерпретација и ...

Деновиве од печат излезе книгата „Гастон Гамлиел” на авторот Александар Стеванов од Штип. Се работи за истражувачка студија посветена на титуларниот ликовен уметник, која излегува по повод јубилејот – сто години од неговото раѓање. Во ова свое најново книжевно дело, Стеванов го обработува животот на Гастон Гамлиел, турбулентното време во кое тој живеел и творел, неговото семејно потекло и опус, а го легитимира во македонската историја на ...

20 мај 2024 Мирисот на пролетта и тивкото доаѓање на летото вчера беа запечатени со цветни цртежи и разлеана магична песна во Струга и Охрид, во неколкуте настани кои со филмско темпо се случуваа во овие два града, и во кои спонтано уживаа неколку стотици граѓани, туристи, случајни минувачи. Имено, во организација на уметникот Живко Поповски- Цветин, Македонското здружение за култура обичаи и традиции “Гороцвет” и Хорот на Ансамблот “Вања ...

Четвртото издание на Скопскиот поетски фестивал ќе се одржи периодот 29 мај до 1 јуни на неколку локации во Скопје, и тоа: во Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ ‒ Скопје и во кафе-книжарницата „Буква“. Ќе гостуваат поети од Норвешка, од Ирска, од Словенија, од Грција, од Хрватска и од Србија, а ќе настапат и дваесетина домашни поети! Официјалното отворање е закажано за 30 мај во ...

Петнаесет млади поети на возраст од 16 до 25 години се избрани да читаат на „Отскочна даска #3“, преднастан на четвртиот „Скопскиот поетски фестивал“. На конкурсот пристигнаа 41 пријава, а интерната жири-комисија, составена од членови на управниот одбор и на организацискиот одбор на фестивалот, го направи изборот. Наедно, УО на фестивалот изрази задоволство од бројот на примените пријави, како и од квалитетот на песните и талентот на ...

Оваа музичка драма, симфонија на страста и моќта, режирана од Пламен Карталов, кој воедно е и директор на Софиската опера, беше дочекана со голем интерес од македонската публика откако беше најавена како најексклузивен настан од програмата на 52. издание на „Мајските оперски вечери“, а билетите беа продадени неколку дена однапред Музичко-сценска магија, која се памети и бурни аплаузи од публиката, крената на нозе. Величествената „Валкира“, една ...

„Знаеш, јас мајка ми ја изгубив додека беше сè уште жива. Во моментот кога прв пат ми беше јасно дека не ме препозна. Мислам дека беа 20-тина секунди ако не и пократко, ама ми беше потполно јасно дека не ме препозна и дека се исплаши од мене. Во тој момент ми се појави една осаменост која потоа ја „тегнев“ постојано. Ја изгубив комоцијата на здраво-за-готово. На тоа дека мајка ми е phone call away. Од тогаш почнав да плачам и да оттагувам. Сè ...

Во организација на Здружението за ликовни уметности „Форма“, во Куманово викендов се одржуваше шестото издание на фестивалот на улична уметност „Графити фест“. Графити и мурали се сликаа на ѕидовите на стамбениот блок на „Октомвриска револуција“, а потоа и во близина на средното училиште „Перо Наков“. Фестивалот има меѓународен карактер и на него учествуваа 18 уметници од Македонија, Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија, ...

Вториот квартал од програмските содржини на Националната галерија за 2024 поддржани од Министерството за култура, на сцена ја донесува ретроспективната изложба на Драган Верговски – Алпи, советник козерватор, современик на Борко Лазески и Димитар Кондовски. Отворањето е на 23 мај 2024 (четврток) во галерискиот простор на Чифте амам, во 20 часот. Изложбата ќе биде поставена во текот на еден месец и ќе трае до 23 јуни 2024 година. Драган ...

Во издание на „Клуб Матица“ е објавена книгата „Македонска љубовна лирика“ приредена од Иван Антоновски и проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска. „На близу 500 страници, претставени се 342 песни од македонски поети од сите генерации. А меѓу нив и (под)заборавени песни и автори што треба да ги вреднуваме. Во петте циклуси, од копнеж до ерос е и можниот одговор на прашањето како се љуби на/со македонски јазик и на македонски начин“, посочува ...

Под мотото „Знаеме што сме, но не знаеме што можеме да бидеме“, утре (20 мај) во Кочани почнува 61. Драмски аматерски фестивал на Македонија (ДАФ), кој ќе трае до 26 мај. Фестивалот свечено ќе биде отворен со претставата „Вечера за глупаци“ на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов -Џинот“ од Велес. Во конкуренција за наградите, театарската публика годинава ќе има можност да ги проследи претставите на десетина домашни групи и ансамбли, но и ...

Во рамките на проектот „Поезија во фармерки“, кој е составен дел од седмото издание на Меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски-Антево перо“, во библиотеката на СУГС Гимназија „Раде Јовчевски-Корчагин“, се одржа и втората од вкупно предвидените четири креативни работилници по пишување на поезија, но и на други литературни творби. На работилницата зедоа учество 30 талентирани ученици од шест скопски средни училишта: СУГС ...

Гордана Михаилова Бошнакоска, една од најмаркантните македонски поетеси, во среда, на 22 мај 2024 год. во 19:19 часот, во Салон Империјал 1, на КИЦ, ќе ја промовира најновата поетска збирка „Килибар и младост“, во издание на „Макавеј“. Збирката ќе ја промовираат Бранко Цветковски и Гоце Смилевски, а стиховите ќе ги кажуваат артистите Софиа Насевска Трифуновска и Борче Начев. Оваа нова поетска обзнана на реномираната поетеса е проследена со ...

„Каков крај на стрип школата! Учениците не’ фасцинираа со нивните дела, јаки идеи и посветеност на професионално ниво“, велат дечките од „Макстрипови“, чија стрип школа се одржуваше од јануари до мај со поддршка на НВО центарот и МКЦ. „20 саботи поминаа во стрип едукација, но и разговори за животот, слушање добра музика, споделување на книги и стрипови, а посебно би ги нагласиле новите пријателства!“, посочуваат од „Макстропови“. View this post ...

22. мај 2024година, 19:19 часот во Салон Империјал 1 Културно информативниот центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани на промоција на поетската збирка „Килибар и младост”, на Гордана Михаилова Бошнакоска во издание на „Макавеј” на 22 мај 2024 год. во 19:19 часот Салон Империјал 1 Книгата ќе ја промовираат Бранко Цветковски и Гоце Смилевски, стиховите ги кажуваат артистите Софиа Насевска Трифуновска и Борче Начев Гордана ...

Во кафе-книжарницата „Буква“ денеска во 18 часот во рамките на конференцијата „Стратегии во уметноста“, ќе се одржи дебата за филм и фотографија. За филмот ќе зборуваат Игор Иванов Изи, Дарко Набаков, Јане Алтипармаков, Иван Ивановски, Алек Василевски од Кинотека на македонија, Жарко Иванов од Флип бук и Ана Василевска. Дебата за фотографијата ќе ја водат Кирил Штрков, Зденко Петровски, Тоше Јанев, Дејан Колевски, Димитар Апостолов, Искра ...

Во вторник, на 21 мај 2024 година во 12:00 часот во Домот на култура “Бели Мугри” во Кочани, ќе се одржи изложба на современ македонскифилигрански накит на уметницата и етнолог Марија Милошевска од Скопје. На оваа средба посетителите ќе имаат прилика да доживеат поинаков пристап на филигранската техника и филигранскиот накит. Марија Милошевска веќе дваесетина години го промовира филигранскиот занает преку современиот концепт низ различни медиуми ...

Британскиот комичар Џими Кар ќе гостува со своето стендап шоу во Скопје на 29 ноември, објави „Авалон“. Настапот во Филхармонијата е дел од неговиот нов серијал „Laughs Funny“, кој следува по успешната турнеја „Terribly Funny“. Педесет и едногодишниот Кар ја почнал комичарската кариера во 1997 и во изминатите две децении е водител на популарни забавни емисии на британската телевизија „Ченл 4“. Паралелно настапува како стендап комичар и е првиот ...

Скопје

21ᴼ/21ᴼ
2.57
68%
1014

Белград

22ᴼ/20ᴼ
9.26
63%
1009

Софија

17ᴼ/15ᴼ
8.75
63%
1017

Сараево

20ᴼ/20ᴼ
3.96
65%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
2.06
91%
998

Атина

29ᴼ/23ᴼ
1.79
50%
1013

Тирана

25ᴼ/25ᴼ
1.03
61%
1009

Подгорица

24ᴼ/22ᴼ
0.51
68%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $