Митрополитот Киевски Епифаниј упати порака до браќата од Киевската Лавра, во која зборува за неодамнешните настани околу манастирот. Меѓу другото, митрополитот Епифаниј ги повика браќата од Киевско-печерската Лавра да престанат да му служат на јаремот на Москва и да се приклучат кон Православната црква на Украина. Во продолжение пораката на Митрополитот Епифаниј: Сечесни отци! Почитувани браќа и сестри, драги сограѓани! Во врска со настаните ...

Во нашата „македонска соба“ нè има и неколку нас Хрвати и Срби, но сите сме – партиски – според работата и апсењето врзани за Македонија. Бидејќи целото детство го поминав во Скопје, одлично зборувам македонски. Мојот изговор и вокабулар често го поправаат „стручњаците за јазик“ Димо [Бојановски] Дизе и Кочо Рацин. Рацин е интересна и импресивна фигура. Го запознав во зимата 1930/1931 година, како ученик на скопската гимназија. Тој тогаш ...

Актерката Љиљана Седлар почина на 80-годишна возраст по кратко боледување, потврдија нејзините блиски пријатели. Најпозната е по улогата на Дуда Павловиќ, зајадливата тешта на Александар Попадиќ (Борис Комнениќ) во култната серија „Подобар живот“, во која се појави во 20 епизоди и „Жикина династија“. Љиљана Седлар е родена на 1 ноември 1943 година во Белград, а во повеќедецениската кариера одигра десетици улоги. Таа дебитираше на големото платно ...

По повод соопштението на Министерството за финансии со кое се информира дека во моментот се работи на изнаоѓање на одржливо системско решение кое ќе се однесува на целиот јавен сектор, Синдикатот на Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и Агенцијата за филм ги поздравуваат сите законски решенија кои ќе придонесат кон квалитетни реформи во системот, како и кон соодветна валоризација на трудот на вработените. “До ...

„Ноќта на зелената самовила“ на Ајфер Тунч е современ роман, пишуван во разговорен стил, во кој на извонреден начин е прикажано колку се безвредни надворешната убавина, интелигенцијата и чистата душа на секој млад човек ако покрај себе нема за пример пожртвувани и добри родители. Што значи за едно општество основната клетка – семејството. Во овој роман мошне сликовито е прикажана залудно потрошената младост на една убавица, која е свесна за ...

Повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни од периодот на Птоломеј се откриени во храмот на Рамзес Втори во античкиот град Абидос во јужен Египет, соопшти египетското Министерство за антиквитети и туризам. На локација позната по своите храмови и некрополи, тим на американски археолози од Универзитетот во Њујорк ексхумирале и мумии, овци, кучиња, кози, крави, газели и мунгисти, се наведува во соопштението, а пренесува Ројтерс. Овие откритија ќе ...

Златна бубамара на популарноста ќе се емитува вечерва на телевизија Канал 5 Подгответе се за вистинско уживање пред ТВ екраните. Вечерва (26.03) Радио Буба Мара ни го преставува најголемиот и најзначаен културен настан оваа година, по спектакуларното издание во живо, вечерва од 20 часот традиционално како и секоја година се собираме пред ТВ екраните да гледаме на Канал 5, а во исто време ќе може да слушаме и на Радио Бубамара... ЗЛАТНА ...

На 28 март (вторник), со почеток во 21 часот, на сцената во ноќниот клуб „Станица 26″ за првпат ќе настапи младата вокалистка Натали Зарин. Ова уникатно целовечерно музичко изненадување насловено „Рапсодија 26″ е замислено како фузија на различни музички жанрови и звуци, повеќе и помалку познати на нашата сцена, обоени со иновативен призвук. „Овој музички проект нуди свеж и препознатлив звук, кој ги спојува елементите на поп, соул, електроника и ...

Книгата на Наташа Диденко – „Ѓорѓи Доневски – доајен во зачувувањето на фолклорното творештво од Егејска Македонија“, ќе биде промовирана во Културно Информативниот центар (КИЦ) на 3 април, понеделник. Со почеток од 19 часот во Салон 19:19, промоцијата ќе ја водат Билјана Ристовска-Јосифовска и Мишо Китановски. Тие се јавуваат и како рецензенти на книгата, а додаваат дека делото претставува прво монографско претставување на придонесот на Ѓорѓи ...

Единаесеттото издание на Фестивалот за промоција на феминистичка култура „Прво па женско“, годинава ќе започне со „ПичПрич“ на тема „Бев сама“. Првиот настан од фестивалот ќе се одржи на 6 април, четврток, во Кино Фросина (МКЦ) со почеток во 20 часот. Организаторките истакнуваат дека „ПичПрич“, ќе отвори простор за актуелните теми поврзани со положбата на жените во земјава и регионот, со оглед на неодамнешниот наплив на вести за кривични дела ...

Под мотото „Слободно влезете во светот на МНТ“, од Македонскиот народен театар информираат дека по повод Светскиот ден на театарот, 27 март, влезот во театарот ќе биде бесплатен. „Публиката ќе има можност да гледа претставата ‘Само глас’ од Нина Плавањац, во режија на Марјан Неќак, во која играат првенците на МНТ, Звездана Ангеловска и Никола Ристановски, со снимен глас, како и балетанот Дејан Битровски“, велат од МНТ. Оттаму дополнуваат дека ...

3 нови книжевни изданија што треба да ги прочитате оваа пролет Генијалната „Мала книга на стапици“ доби ново издание, што е неопходно помагало за сите оние што сакаат да пишуваат. Љубителите на трачот и скандалите имаат можност да ја прочитаат „Резерва“ на принцот Хари, а книгата „Согласност“ е мемоар што ќе ве остави без зборови. За љубителите на убавиот пишан збор оваа пролет достапни се повеќе нови книжевни изданија. Во продолжение ви ...

Охрид, 25 Март 2023 На денешен ден пред 163 години, на традиционалниот конкурс за поема, што се одржал во Атина, големиот поет и преродбеник Григор Прличев го добил Ловоров венец за поемата „Сердарот“ и бил прогласен за втор Хомер. Во сеќавање на тој настан НУ Библиотека „Григор Прличев“од Охрид и ќерката на академик Милан Ѓурчинов, проф. д-р Анастасија Ѓурчинова вчера во родната куќа на татко ѝ организираа книжевен настан под наслов: „Григор ...

-Сончогледи насекаде… Модна писта “послана“ со сончогледи, креации од најлони, весници, салветки…и сончогледи на еко ревија “Trash fash“ пролет/лето Битола 2023 година. -Манекени ученици ги претставија своите рачно изработените уникатни модели инспирирани од делата на сликарот Винсент Ван Гог. Се читаа еко-пароли за развивање на еколошка свест… -Талентираните ученици од музичка уметност свиреа композиции на пиано, виолина, труба. Ликовна ...

Афоризми Ми велат дојди утре, а не ми кажуваат кое утре. Графитите по зидовите се слики за нашите неприлики. Си правеше кариера, со рушење бариера по бариера. Хумореска ПЕЦО Го среќавав многу пати по улиците и затоа не можам да речам дека не го познавам. Обичен човек, наш сограѓанин, од истата маала, но сепак по малку, а понекогаш и по многу од другите поразличен, дури и необичен. Никој не му беше сличен. Не му го знаев точно ни името, а да не ...

Читањето тарот карти е нешто што на многумина им ја скокотка љубопитноста, особено кога бараат одговори за некои поважни животни прашања. И додека некои од луѓето ги користат за да добијат насоки за иднината, некои имаат недоверлив однос кон мистиката на тарот картите. Интересно е дека сè повеќе млади луѓе покажуваат интерес за таротот, а на социјалните медиуми неретко се објавува содржина за овој начин на предвидување на иднината. Ако порано ...

Во првата сезона на документарниот серијал на Нетфликс „Нерешени мистерии“, епизодата „Куќа на теророт“ се занимава со една од најбизарните мистерии што се случиле во Франција. Страшниот случај со масовното убиство на семејството Дупон де Лигонес во 2011 година во францускиот град Нант ги остави соседите, но и целата земја целосно шокирана. Во април 2011 година, целото семејство, инаку сакано и високо ценето, исчезна од лицето на земјата. ...

Денеска ја промовиравме книгата „Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика“ од авторот проф. д-р Димитар Пандев во издание на Општина Охрид, напиша Кирил Пецаков, Градоначалникот на Охрид на својот фејсбук профил. Во името на Локалната самоуправа пред присутните се обрати секретарот на Општина Охрид, Александар Китески кој искажа големо задоволство што е дел од промоцијата на ова значајно издание. Меѓу современите македонски поети, едно од ...

Театарот за деца и младинци (ТДМ) денеска одбележува 33 години од основањето. Тој е единствениот национален театар специјализиран за програма за деца и млади. Со одлука на Владата е формиран на 2 февруари 1990, а првата претстава за публика ја има изведено на денешен ден во 1990 година. -Пред точно 33 години започна нашата приказна и денес нема ни родител ни дете што не сака да ја слуша и гледа. Пред повеќе од три декади група вљубеници во ...

Вечерва, 25 март, во 20:00, Неделата на франкофонски филм продолжува со белгиски филм!, информираат од Францускиот институт – Скопје. ПОСЛЕДНОТО ИСКУШЕНИЕ НА БЕЛГИЈЦИТЕ е најнов филм на Јан Бикој, за којшто режисерот во едно интервју ќе каже дека е „противнапад на трагичната судбина“. Проекцијата е организирана од Амбасадата на Белгија во Софија, во соработка со Валони-Брисел Интернационал, а предвиден е и коктел по проекцијата во организација ...

Вежбајте го вашиот фокус со ова криенка Џерџели Дудаш, унгарскиот креативен гениј, редовно не воодушевува со неговите паметно обмислени криенки кои се тука за да ги „размрдаат“ нашите мозочни вијуги. На криенката има седум пингвини опкружени со многу снежни топки, кои „во себе“ имат мотиви како Снешко со капи во разни бои, ѕвезди, елки, ирваси, подароци и куќички. На вас останува да пронајдете четири топки со мотив на ѕвезда. Изострете го видот, ...

Ученици, родители и наставници од ОУ „Григор Прличев“ заеднички му оддадоа почит и достоинствено го одбележаа 25 Март, денот кога Григор Прличев се закити со лаворовиот венец. По идеја на Советот на родителите на Прличевци, а во соработка и реализација со училиштето и наставничкиот кадар се одржа поетскиот перформанс „Прличева визита во стихови“ во просториите на училишната библиотека. Преку рециритање на стихови од и за Прличев, ја истакнаа ...

Како што е познато, се работи за кавер на песната на “The Zutons“, а во меѓувреме е откриена вистинската Валери од овој хит Една од најпопуларните песни на Ејми Вајнхаус е „Valerie“. Како што е познато, станува збор за кавер на песната на „The Zutons“, а во меѓувреме е откриена вистинската Валери од овој хит. Тоа е шминкерката Валери Стар, која го откри ова во интервју за „Vice“. Како што изјави, била во врска со фронтменот на групата Дејв ...

Пред речиси 22 години, шармантната Амелија Пулен, која маестрално ја игра Одри Тату, ги освои срцата на љубителите на филмот ширум светот. Познатиот филм на Жан-Пјер Жене стана едно од најуспешните достигнувања во историјата на француската кинематографија. Иако имаше и такви на кои „Амелија“ не им се допадна како најдобар француски филм, ниту најголемите скептици не можеа да го погодат објаснувањето што самиот автор неодамна го даде за своето ...

Во поетската едиција на Книгоиздателството Макавеј од Скопје се појави новата поетска книга на Христо Петрески со наслов „Човек, врата“. Новото поетско огласување на Христо Петрески (поет, прозаист, автор на литература за деца, универзитетски професор и актуелен претседател на Друштвото на писателите на Македонија) сочинето е од пообемен корпус од над седумдесетина песни, настанати, главно во последните две-три години, поделени во циклусите ...

Авторка на светската порака: Самиха Ајуб, Египет За сите мои пријатели – театарските уметници од целиот свет. Ја пишувам оваа порака за вас по повод Светскиот ден на театарот, и се чувствувам обземена од среќа, дека вам ви се обраќам; секој нерв во моето битие трепери под притисокот на она низ што сите ние минуваме – страдањето на театарските и нетеатарските уметници – страдањето од големите притисоци и мешаните емоции кои се надвиснати над ...

Кога ја добив поканата од Македонскиот центар на Интернационален театарски институт, да ја пренесам годинешната порака за Светскиот ден на театарот, со што сум исклучително почестена, се сетив на една мисла која ја прочитав некаде, а која вели дека е невозможно за театарот да зборуваш спокојно. И мислам дека тоа е највистинскиот одговор на прашањето „што е за тебе театарот?“, посебно за некој кој што е со театарот буквално од кога знае за себе; ...

Во организација на Младинскио образовен форум (МОФ) и Радио МОФ, во петок, на 31 март, ќе се одржи првиот #EngageYouth – конференција за младински активизам. Четири млади активисти ќе споделат знаења и искуства на теми поврзани со граѓанска ангажираност, родова еднаквост, активизам и култура во нивните локални заедници, во дворот на МОФ, со почеток во 13 часот попладне. „Со 4 говорници ENGAGE Youth ќе обезбеди едукација, интеракција и ...

„Додека го славиме Месецот на франкофонијата тука во Македонија, ја препознаваме важноста од промовирање на францускиот јазик и култура“, рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на отворањето на новите простории на Центарот за француски јазик „Француската алијанса“ – Тетово, во Центарот за култура. „Францускиот јазик го зборуваат над 300 милиони луѓе ширум светот, што го прави важна алатка за комуникација и културна размена. ...

Во рубриката #ПетАлбумиЗаПоДома денеска го имаме Александар Бошков, млад музичар роден во Штип. Бошков дипломира на катедрата за џез при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Редовно настапува во различни постави во државата и надвор. Она што отскокнува кај овој талениран музичар е неговиот отворен ум кон различни музички правци, па така неговото име може да се сретне во многу проекти (Александар Бошков трио/квартет, Cobalt Code Unit, трио Бошков ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
1.54
81%
1005

Белград

13ᴼ/8ᴼ
3.6
54%
999

Софија

7ᴼ/4ᴼ
2.06
67%
1008

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.69
59%
1004

Љубљана

5ᴼ/3ᴼ
3.6
91%
1000

Атина

16ᴼ/10ᴼ
0.89
68%
1008

Тирана

8ᴼ/8ᴼ
2.06
76%
1006

Подгорица

14ᴼ/14ᴼ
5.14
63%
1005

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61727 $/kg

Сребро

728 $/kg

Платина

30830 $/kg

Паладиум

45362 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg