Директорот на фотографија и визуелен уметник Дејан Милиќевиќ се присети на својот живот во Македонија и на немилиот настан што му се случи на врвот на неговата кариера. – Луѓето повеќе ме повредуваат приватно отколку на деловен план. По 10 години во Македонија, за 40 минути ми се испразни целиот стан. Имав камери, монтажа, добро работев и заработив убав капитал, вложив се. За половина час се од станот беше на Косово и распродадено, а секако ...

Украинската служба за безбедност (СБУ) вечерва соопшти дека го спречила поранешниот претседател Петро Порошенко да ја напушти земјата бидејќи смета дека Русија сакала да ја искористи неговата наводна средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан „за да им наштети на украинските интереси“. Политичката партија на Порошенко, Европска солидарност, објави дека поранешниот претседател закажал состаноци во Полска и САД, предупредувајќи ја СБУ да не се ...

Израелската армија вечерва соопшти дека уште шест израелски заложници, кои ги држеле милитантите на Хамас во Газа, му се предадени на Црвениот крст и се на пат кон израелска територија, пренесува Ројтерс. Со тоа бројот на заложниците ослободени денеска се искачи на осум. Израелската армија претходно денеска соопшти дека се ослободени двајца израелски заложници, кои биле држени во Појасот Газа. Како што пренесуваат медиумите, станува збор за ...

С.М.(44) од Српска Црња (Банат) го полила синот А.Т.(26) со бензин и го запалила во семејната куќа. А.Т. со тешки изгореници по целото тело бил префрлен прво во болницата Зрењанин, а потоа во Ургентниот центар на Клиничкиот центар Војводина во Нови Сад, каде лекарите се борат за неговиот живот. С.М издржува казна домашен притвор со електронски мониторинг, а нејзиниот син дошол да ја посети кога по расправија го полила со бензин и го запалила. ...

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците кои се држат во Газа денеска пропаднаа откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на група жени, а Хамас одби, изјави за Си-Ен-Ен извор запознаен со преговорите. Додека преговорите за жените беа во ќорсокак, Хамас се залагаше за почеток на разговори за ослободување на мажите, веројатно под различни услови. Израел ја отфрли идејата, инсистирајќи на тоа дека е императив прво да се ослободат ...

Јагленосано тело на жена е пронајдено по гаснење на пожар во Бијелина. – Територијалната противпожарна единица од Бијелина пријавила во полициска станица дека има пожар во куќа. Во таа прилика е забележано јагленосано тело и одредени траги кои укажуваат на насилна смрт – изјавија од полицијата за порталот ИнфоБијелина. На местото на злосторството е и дежурниот обвинител на Окружното јавно обвинителство во Бијелина, кој е задолжен за истрагата. ...

Израелската армија изврши опсежни операции против Хамас и други милитантни групи во Појасот Газа, а медиумите јавуваат за тешки борби во јужниот дел на палестинската енклава. Израелскиот Канал 12 објави дека има повеќе копнени борби во областа Кан Јунис. Военото радио објави дека израелските сили оперираат и во градот Газа и Беит Лахија, на северот од енклавата, пишува The Times of Israel. Претходно армијата соопшти дека извршила напади во Кан ...

Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2023 година, бројот на живородените се 4.453 деца и во споредба со истиот период од претходната година е помал за 9.8 %. Бројот на умрените лица во третото тримесечје од 2023 година бележи намалување од 6.8 % во споредба со истото тримесечје од 2022 година, односно починале 4.747 лицa, а од нив осум се умрени доенчиња. Природниот прираст е негативен, – 294 лица, што ...

Полицијата извести дека во ОВР Кичево е пријавено дека на регионалниот пат Осломеј-Кичево, кај место викано „Ѓубриштето“, камион „мерцедес“ управуван од К.К.(26) од кичевското село Гарани, удрил во велосипед управуван од Ј.С.(63) од Кичево. „Од здобиените повреди на местото починал велосипедистот, а смрт констатирал лекар од Медицинскиoт центар во Кичево. Увид извршила увидна екипа од ОВР Кичево, а по наредба на јавен обвинител телото на ...

Михаел Балак ќе остане запаметен како еден од најголемите губитници во историјата на фудбалот, а неговиот живот го следеа бројни скандали, но и огромна трагедија. На големата сцена се појави во дресот на Баер Леверкузен, потоа остави длабока трага во Баерн Минхен и Челзи, но и во германската репрезентација, но колку и да одигра добро, го следеше пех. На почетокот на кариерата, во 2001 година, Балак имаше сезона за заборав кога со Леверкузен го ...

Најмалку 193 Палестинци се убиени, а 650 се ранети во Газа откако прекинот на огнот меѓу Хамас и Израел заврши во петокот наутро, изјави портпаролот на Министерството за здравство на Газа. Израелската армија вчераутро објави дека ги обновила борбените операции против Хамас во Појасот Газа и дека нејзините авиони изведуваат серија воздушни напади врз цели на милитантната група, пренесе Ројтерс. Исто така, тврди дека Хамас ги прекршил условите ...

Градоначалниците на ДПМНЕ земаат 1.500 евра плата, а удираат по џебот на граѓаните со поголеми сметки за данок на имот и до 300%, но и за ѓубретарина, вода, комунални услуги. Во Ѓорче Петров сметките за комунални услуги се зголемени за 300%, во Бутел за 150%, се вели во партиското соопштение од СДСМ. – Додека земаат 1.500 евра плата градоначалниците на ДПМНЕ им наплаќаат поскапи комунални услуги, вода и паркинг на граѓаните на општина Прилеп, ...

Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени го погоди Минданао, вториот по големина остров на Филипините, додека во меѓувреме беше издадено предупредување за цунами. Населението е во процес на евакуација, додека на социјалните мрежи се споделуваат шокантните сцени од земјотресот. Scenes from the Philippines earthquake in a construction site.#EarthquakePH #earthquake #Philippines pic.twitter.com/Ydh0f7839D — Gautam Varma (@IamGautamVarma) December ...

Примирјето меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас пропадна откако Хамас наводно одбил да ослободи 10 жени заложници. Наместо тоа, Хамас се обидел да ги ослободи киднапираните од „други категории“, пишува Тајмс оф Израел. Така, Хамас, наводно, ги прекрши условите од договорот за прекин на огнот, според кој групата прво требаше да ги ослободи сите жени и деца што ги држи во Газа, во замена Израел да се согласи на четиридневно ...

Ги повикувам домашните компании да го следат примерот на АТС АММО од Самоков, да се охрабрат и да ги реструктуираат своите произвдствени процеси, односно своите процеси да ги усоглаат со највисоките стандарди на НАТО-Алијансата што е услов за учество во тендерските постапки, порача вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи при денешната посета на наменската фабрика АТ АММО во Самоков кај Македонски Брод. Успешноста на фабриката е поттик ...

Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала ги погоди Филипини. Земјотресот е регистриран на околу 20 километри од Хинатуан, каде живеат околу 10.000 луѓе. 🚨ALERT – A Massive 7.6 Magnitude Earthquake Just Hit Off The Coast of Philippines Not Far From Japan ⚠️ ❗️WE COULD BE ABOUT TO SEE A MAJOR TSUNAMI❗️ pic.twitter.com/F0L7M8yVlI — Matt Wallace (@MattWallace888) December 2, 2023 Земјотресот е регистриран на длабочина од 10 ...

СДСМ е кола којашто вози во Вашингтон и Брисел. Од друга страна кај ДПМНЕ што имате? Имате кола направена од стиропор која што никој не би ја купил, рече денеска во одговор на новинарско прашање премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски. -Ако погледнете во годините наназад ние ветивме интеграција на државата во НАТО, испорачавме. Споредете го тоа со една кола која што ја гледате. Тоа е кола која што ве вози во Вашингтон каде што се ...

Двајца бездомници се убиени, а тројца се ранети во пукање во Лас Вегас, а полицијата трага по осомничен, соопшти полицијата. Наведено е дека тројцата ранети бездомници не претрпеле повреди опасни по живот, пренесе АП. Како што е соопштено, пукањето се случило во близина на надвозникот на автопатот во североисточниот дел на Лас Вегас. Престрелката доаѓа откако полицијата во Лос Анџелес во петокот објави дека трага по осомничениот за пукањето во ...

Земјотрес со јачина од 7,5 степени го погоди островот Минданао на Филипините, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунамито да ги погоди Филипините и Јапонија, пренесува Ројтерс. Американскиот географски институт процени дека земјотресот бил со јачина од 7,6 степени и длабочина од 32 километри. Филипинската сеизмолошка агенција PHIVOLCS соопшти дека ...

Интензивно се гради железничката пруга од Куманово до Бељаковце, надлежните се задоволни од динамиката. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и директорот на ЈП ЖРСМ, Зоран Трифуновски денеска извршија увид во работата на изградбата на пругата во кумановската населба „Перо Чичо“. Изградба на првата фаза односно делницата од Куманово до Бељаковце во должина до 31 километар е во ...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски се уште не го потпишал новиот план за мобилизација, а украинската армија се жали дека нема доволно мажи. Речиси и да нема доброволци, воените комесари работат лошо, а наскоро ќе дојде зима, што ќе ја отежне ситуацијата на фронтот уште повеќе, пишува Блумберг. Според агенцијата, украинскиот лидер повторно го одложил усвојувањето на нацрт-законот за намалување на старосната граница за мобилизација за ...

Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала ги погоди Филипини. Земјотресот е регистриран на околу 20 километри од Хинатуан, каде живеат околу 10.000 луѓе. Земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри. Засега нема информации за жртви и материјална штета. Според неофицијални информации, некои делови останале без струја. На веб-страницата на ЕМСЦ граѓаните наведуваат дека земјотресот траел долго и бил исклучително ...

Ниту еден грам човечко чувство не остана меѓу министрите на ДУИ-СДСМ и нејзините сојузници. Тоа најдобро го докажуваат антикризните мерки кои Владата ги донесе пред неколку денови. Овие мерки, во суштина, не претставуваат никаква вистинска помош, едноставно се класичен обид за манипулација со граѓаните, во пресрет на изборите што ќе се одржат во мај следната година. Кога станува збор за зголемување на платите, министрите на ДУИ, СДСМ и нивните ...

На самитот COP28 американскиот потпретседател Камала Харис ги изложи широките цели на САД откако ќе заврши конфликтот меѓу Израел и Хамас. Во разговор со египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси, Харис рече дека „Соединетите држави во никој случај нема да дозволат принудно преселување на Палестинците од Газа или Западниот Брег, опсада на Газа или прекројување на границите на Газа“. Таа исто така рече дека штом војната ќе заврши, напорите за ...

Израелската армија (ИДФ) соопшти дека нејзините трупи кои дејствуваат во северниот дел на Појасот Газа лоцирале десетици ракети скриени под кутиите означени со УНРВА, како и друго оружје на Хамас. Припадниците на резервниот баталјон 7007 пребарувале станбена зграда во областа кога пронашле соба со голем број кутии со логото на UNRWA – Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток. Според ИДФ, под ...

Нема да ја коментирам изјавата на О’Брајан, ќе ја потврдам, кога некој ви нуди нешто што не сте виделе и врз основа на тоа сака да го добие вашето внимание и вашиот глас, тогаш тоа е една голема лага, рече претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски, во одговор на новинарско прашање денеска при работната посетата на Македонски Брод. -Нивната теза е дека тие ќе понуделе друга алтернатива, а таа алтернатива никој не ја видел. И од тој ...

Пет лица се приведени во врска со случајот за исчезнувањето на девојчето Вања, информира денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за време на посетата на Куманово, одговарајќи на новинарски прашања дали има напредок во истрагата за девојчето. – Синоќа до доцните часови се работеше интензивно. Морам да кажам дека имаме приведено пет лица и обезбедено едно возило, со што се продолжува понатаму со активностите. Тоа е нешто плус ...

Седницата за уставните амандмани е отворена, дневниот ред е изгласан и се отвори дискусија во која што сите граѓани се уверија дека немаше ниту една забелешка во однос на поднесените амандмани. Процесот по 31 декември не се затвора. Тој ќе биде отворен се додека не биде реализирана обврската која Северна Македонија ја има согласно преговарачката рамка, изјави премиерот Димитар Ковачевски. Ковачевски на новинарско прашање што ќе се случи со ...

Се радувам што регионалната стопанска комора Прилеп даде предлог за подобрување на субвенционирањето на платите на вработените. Во вторник ќе има предлог закон во кој ќе се прецизира таа мерка, и предлогот на Стопанската комора ќе го земеме в предвид, информираше вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи. Тој денеска на новинарско прашање околу предлогот на Стопанска комора, ...

Наскоро фабриката АТС АММО ќе го произведе првиот македонски дрон, кој ќе биде согласно сите НАТО стандарди, најави премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета на фабриката кај Македонски Брод. Со него беа вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и министерката за одбрана Славјанка Петровска – За многу скоро фабриката АТС АММО ќе почне со сериско производство на четири вида дронови. Ќе бидат управувани со вештачка интелигенција и ...

Скопје

8ᴼ/8ᴼ
0.0
93%
1011

Белград

1ᴼ/0ᴼ
6.69
83%
1017

Софија

11ᴼ/10ᴼ
4.12
74%
1014

Сараево

7ᴼ/7ᴼ
6.69
62%
1014

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.0
96%
1019

Атина

18ᴼ/15ᴼ
2.68
89%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
1.54
94%
1013

Подгорица

12ᴼ/9ᴼ
2.57
81%
1012
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8293

Currency

37.7105

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $