Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, наместа со услови за појава на краткотрајно невреме. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец најизразен долж Повардарието, соопшти УХМР. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 23 до 27 степени. Во Скопје променливо облачно со повремен ...

– Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел во врска со повикот на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на лидерите на Израел и Хамас, рече дека сите држави што ги ратификувале статутите на МКС се должни да ги спроведуваат неговите одлуки. – Мандатот на МКС, како независна меѓународна институција, е да ги процесуира најтешките злосторства според меѓународното право, напиша ...

Извор: БНР Точно преди 100 години българският национален отбор изиграва своя първи мач. Това се случва на днешния 21-и май 1924-а година на стадион „Зимерингер“ във Виена, където българите отстъпват на Австрия с 0:6. Създаването на представителен отбор, който да участва на Олимпийските игри в Париж, е една от основните дискутирани теми на учредителния конгрес на Българската национална спортна федерация, провел се в периода 16-18 декември 1923 ...

ТИНА ИВАНОВА Колку ли само „салиериевци“ кружат околу уметничките кругови мислејќи дека ја играат главната улога во општеството? Колку ли „моцартовци“ ја смениле или размислувале да ја сменат професијата поради репресија, предрасуди, интровертност, неумешност во начинот на „лактање“ со властодржците, поради непрепознавање на талентот од страна на просечните или поради наметнатата урамниловка на културните дејци? Ова прашање е интригантно, се ...

Каматата за новите кредити се „спушти“ по 5%. Вкупните кредити на месечно ниво поевтинуваат, но на годишно ниво каматите растат. Иако банкарите најавија олеснување на условите за кредитирање – оваа банкарска 2024 та започна со заострување на дел од кредитните услови, пишува Порталб.мк. Каматите за штедењето се во пораст, но и натаму има голем „јаз“ во однос на каматите за кредитите. Годишен раст на каматите за кредити – новоодобрените со пониска ...

Уште не стартувана, а веќе е укината најавената авио линија од Скопје до грчкиот остров Крф, на која требаше од 1. јуни да лета грчкиот авиопревозник „Ејџијан ерлајнс“. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Од 1. јуни летови од Скопје до грчкиот остров Крф Како што објави спецјализираниот сајт за авиосообраќај exyuaviation.com, грчкиот авиопревозник ја запрел продажбата на билети за оваа линија. Требаше да има летови од Скопје до Крф двапати неделно, во вторник и ...

Селекторот на фудбалската репрезентација на Аргентина, Лионел Скалони го објави списокот на играчи за пријателските натпревари против Еквадор и Гватемала, во пресрет на Копа Америка. На списокот на светските шампиони има 29 играчи, меѓу кои е и Лионел Меси, но го нема Пауло Дибала кој беше дел од тимот што го освои Светското првенство во 2022 година. Аргентина ќе игра со Еквадор на 9 јуни во Чикаго, додека пет дена подоцна ќе се соочи со ...

Тргувал со влијание и ветувал олеснителни околности во судска постапка па услугите си ги наплатил 10.000 евра. Криминалитсичката полицијата на МВР и Одделот за борба против организиран криминал, попладнево уапси судија на Врховен Судија. Неофицијално, станува збор за Наќе Георгиев, сомнежот е дека тој ветувал олеснителни мерки во судската постапка која се води против екс градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев кој беше повторно уапсен овој ...

УниСупер е австралиски пензиски фонд кој управува со средства во вредност од 135 милијарди долари и има 647.000 членови. Целата сметка им била избришана од Google Cloud, вклучувајќи ги и сите нејзини резервни копии. За среќа, имале неколку бекапи на друг провајдер и можеле да ги вратат своите податоци, но според нивната евиденција, проблемот се појавил на 2 мај, а до целосно обновување на услугите дошло дури на 15 мај. Во заеднички соопштенија ...

Oвeн – Бpзинaтa нa paзвoj нa cитyaциитe ќe бидe мнoгy нaд пpoceĸoт, пa ќe бидe нeoпxoднo дa ce пpитиcнe гac дo дyпĸa. Πoзитивнaтa вoзбyдa ќe ja зaбpзa вaшaтa циpĸyлaциja и дoпoлнитeлнo ќe ja пoттиĸнe вaшaтa вoлja зa aĸциja. Биĸ – Дeнoт мoжe дa ce oдвивa вo eднa гoлeмa cepиja иcĸyшeниja. Ќe бидaт тecтиpaни вaшaтa издpжливocт, oтпopнocт нa cтpec и cпocoбнocт дa ocтaнeтe вo чeĸop co oнa штo cтe гo зaпoчнaлe. Πoтпpeтe ce нa вaшeтo живoтнo иcĸycтвo. ...

Скопје

21ᴼ/21ᴼ
2.57
68%
1014

Белград

22ᴼ/20ᴼ
9.26
63%
1009

Софија

17ᴼ/15ᴼ
8.75
63%
1017

Сараево

20ᴼ/20ᴼ
3.96
65%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
2.06
91%
998

Атина

29ᴼ/23ᴼ
1.79
50%
1013

Тирана

25ᴼ/25ᴼ
1.03
61%
1009

Подгорица

24ᴼ/22ᴼ
0.51
68%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $