Златниот пресек, кој често се нарекува божествени пропорции, со векови ги плени уметниците, архитектите и математичарите. Сега, според него, е утврден како изгледаат 9 совршени жени Според златниот пресек веќе е утврдено дека жената со најубаво лице е Бела Хадид, а сега се истражува какво женско тело го носи епитетот – совршено. Токму според овој божествен рез, овие 9 жени имаат совршено тело: 1. Салма Хајек Интересен е фактот што Салма секогаш ...

Заврши јубилејниот 10. детски ликовен конкурс на Ладна, кој секоја година ги поттикнува младите уметници да го истакнат својот талент и да ја разбудат креативноста. Натпреварувањето и оваа година беше поделено во две категории, и тоа деца на возраст од 4 до 7 години и деца на возраст од 7 до 10 години. На конкурсот оваа година учествуваа рекорден број на мали уметници, кои ги испратија своите дела и ја покажаа својата извонредна уметничка ...

Оние кои не гладуваат за успех, оние кои не почувствувале глад, не знаат што е борба, смета Кристијано Роналдо Кристијано Роналдо е познат по својата љубов кон дисциплината и благодарение на неа стигна до каде што е. Непобитен факт е дека Кристијано Роналдо имал и има талент, но дисциплината го направи врвен играч. „Мојот син не се однесува исто како кога јас растев. Која е разликата? Во гладта. Нема глад, нема желба… Но јас го разбирам тоа. ...

Здравко Чолиќ ја продал семејната куќа во Кошутњак за повеќе од еден милион евра. Легендата на музичката сцена брзо нашол купувач за имотот, а каде е моментално неговиот нов дом – не се знае. За оваа негова одлука на големо се зборува, додека се знае зошто решил да го продаде величествениот имот. Според познатиот американски сајт „Celebritynetworth“, Здравко Чолиќ е еден од најбогатите пејачи на Балканот. Според податоците од 2021 година, ...

Јавните личности често вложуваат пари во купување на куќи и станови, а во тоа дефинитивно предводник е Горан Бреговиќ, кој до неодамна имаше 32 имоти, а сега еден помалку. Имено, музичарот ја продал вилата во Истанбул која ја купил во 2014 година, за која пред осум години платил 2.000.000 евра. Брега на Сењак, една од најелитните населби во Белград, поседувал куќа која ја купил во 2018 година, а кога целосно ја средил, ја користел за ...

Новите производи на Млекара АД Битола, Имлек Оаза, претставуваат алтернативни, посни напитоци од овес и бадем и се резултат на континуираното истражување, развој и стремење кон иновации, како и одговор на потребите на современиот потрошувач. Бимилк, после повеќе од 70 години постоење, првпат влегува во категоријата на растителни напитоци, кај народот познати како „билни млека“. Со лансирањето на ова портфолио, Бимилк како компанија се издвојува ...

На 13 јули 2024 година, со почеток од 20 часот, во срцето на плоштадот Методија Андонов – Ченто во Прилеп, ќе се одржи спектакуларен настан за одбележувањето еден век од постоењето на Прилепска Пиварница. Основана во 1924 година, Прилепска Пиварница е камен-темелник на заедницата, произведувајќи најквалитетни пијалаци што го отелотворуваат нашето богато наследство. Овој значаен јубилеј заслужува голема прослава и затоа ве покануваме да ни се ...

Вечерва, со почеток во 19:00 часот, во Театарот за деца и младинци, најмладата публика ќе може да ужива во куклената претстава „Тоби“. Постои нешто, особено кај младите, што изгледа како непремостива препрека, никако не сте задоволни од сопствениот изглед. Каква тага и горчина … Меѓутоа, ако имате, како јазовичарот Тоби, пријателка како госпоѓата Флора, вие многу брзо ќе ја надминете оваа безмислена грижа. Едноставно, со помош на пријателите ќе ...

Во книжарницата на „Антолог“ во Центар, во четврток, на 20 јуни 2024 година, во 19 часот, ќе биде промовирана книгата „Ехо на споделеното лудило“ од авторот Благоја Стојков. Промотор ќе биде Алек Василевски, а модератор Билјана Велкова. Елза Вилоу е очајна откако ќе дознае за смртта на својот сакан сопруг. За чудо, телото го нема никаде – само локва крв и извадено човечко срце во неговиот кадилак. Таа паѓа во очај и е подготвена на сè за да ...

Mрежата на филмски фестивали и организации Edu Cuts формирана во рамките на проектот „Култура и креативност за Западен Балкан“, кој се спроведува со поддршка на „Британскиот совет“ распиша повик за мобилност на млади таленти. Ова е втор повик што мрежата го распишува, по успешниот повик за филмски работилници на кој се пријавија 40-ина млади од сите шест земји од Западен Балкан. Млади на возраст од 15 до 25 години, граѓани на една од земјите на ...

21 јуни 2024 (петок) од 12.00 до 22.00 часот КСП Центар-Јадро, Скопје „Во постојано движење” е завршната групна изложба од програмата „АРТС ХАБ”. Во рамки на оваа програма беа поддржани пет колаборативни и партиципативни пректи, кои на изложбата ќе бидат претставени преку селекција од дела и траги од креативните процеси реализирани во периодот 2023/24 година: – „Преосмислување на урбаните простори: проект за јавни тоалети во Скопје” на Озбек ...

На 20 Јули во Античкиот Театар во Охрид со почеток во 21 часот ќе имате можност да го чуете „Најдоброто од Ѓоко Танески“. На сцената ќе го придружува и “Камерениот Оркестар” од Битола” и специјалните гости: Драган Мијалковски и Николче Мицевски. Планирана е изведба на неговите најголеми хитови: “Една Љубов Имам”, “Збогум Најмила”, “Мој Пријателе”,”Никогаш Доста”, “Цветај Расцватај”, “Купив се”, “Јас ја имам силата”, “Ти Должам се”…како и ...

Вечерва во Збор Книжарница-кафе во Скопје, со почеток во 19:00 часот, ќе биде промовиран првиот роман на младата авторка Викторија Костадиновска, со наслов „Победникот беше таа“. На настанот ќе имате можност да се запознаете и да се дружите со авторката на овој извонреден роман. Оваа драма-романса е осмислена според вистинска приказна која е пресликана во пишана форма, и веруваме дека секоја страница ќе ви испушти нова воздишка. Во романот ...

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20:15 часот, ќе биде прикажан македонскиот документарен филм „Време на бетон“. ВРЕМЕ НА БЕТОН (Concrete Time) Документарен филм, Македонија 2024, 75 мин, ДЦП Режија: Игор Иванов (Igor Ivanov) Сценарио: Игор Иванов, Томи Салковски (Igor Ivanov, Tomi Salkovski) Наратор: Никола Ристановски (Nikola Ristanovski) „Време на бетон“ ја раскажува приказната за Скопје, поточно неговата ...

Вчера започна шестото издание на филмската ревија „Златна рамка“ која е организирана од Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ). И оваа година „Златна рамка“ повторно ги носи најновите домашни филмски остварувања пред публиката. Настанот ќе се одржи во киното Фросина во Младинскиот Културен Центар во Скопје и ќе трае до 20:00 јуни, а влезот е бесплатен. Од возбудливи драми до документарни филмови кои предизвикуваат размислување, ...

Нико Нестор (роден како Никола Несторов) е роден во Струга на 19 јуни 1934 година. Тој беше основоположник на македонското маратонско пливање и прв Македонец што го преплива Ла Манш. Тој бил предводник на славната генерација македонски пливачи маратонци заедно со Климе Савин, Атина Бојаџи и Дики Бојаџи кои ги поставиле основите на македонското маратонско пливање. На републичките првенства освоил 14 титули, соборувајќи неколку републички рекорди ...

Преподобен Висарион Роден и воспитан во Мисир. Рано се предаде на духовен живот и не ја извалка духовната одежда во којашто се облече со Светото Крштение. Го посети Свети Герасим на Јордан и го чу Свети Исидор Пелусиот. Го победуваше своето тело со голем пост, со бденија, но колку што можеше го криеше својот подвиг од луѓето. Еднаш четириесет дена стоеше на молитва, не јадејќи и не спиејќи. Имаше голем дар на чудотворство. Постојано место на ...

Некои жени имаат посебен магнетизам кој ги прави незаборавни и неодоливи на мажите. Кои се клучните елементи кои мажите ги ценат кај жените и никогаш не ги напуштаат? Тајната лежи во комбинацијата на доверба, независност, страст, автентичност и емпатија. Овие квалитети не само што привлекуваат, туку и градат силни, долготрајни врски. Разбирањето како да ги негувате овие квалитети може да ви помогне да создадете подлабоки и поисполнети врски. ...

Високиот холестерол обично не предизвикува никакви симптоми, поради што го нарекуваат тивок убиец, но некои скриени знаци може да се појават на три дела од телото. Високиот холестерол значи дека има премногу масти во крвта. Иако ова можеби на почетокот нема да предизвика никакви проблеми, со текот на времето може да го зголеми ризикот од голем број сериозни здравствени проблеми. Имено, таложењето на холестерол во артериите со текот на времето ...

Национална опера и балет – Мала сцена 24.6.2024, 20:30ч. „Лекција“од Ежен Јонеско Режија – Ѓорѓи Ризески Во рамките на фестивалот Скопско лето, претставата „Лекција“ од Ежен Јонеско, во режија на Ѓорѓи Ризески, ќе биде изведена на 24 јуни во 20:30 часот , на малата сцена во Националната опера и балет во Скопје. Претставата е копродукција помеѓу штипскиот театар и „Моушн нетворк“, а е поддржана од Министерството за култура. Улогите ги толкуваат: ...

Личноста е збир на карактеристики на секој човек, а таа секогаш доминира и најдобро ве претставува и опишува. Направете го тестот и откријте што прави да се издвоите од толпата. Личноста е главен дел од она што нè дефинира како човечки суштества, ги комбинира сите емоционални, бихејвиорални и интелектуални компоненти на начинот на кој комуницираме со светот. И дали знаете која карактеристика се издвојува кај вас? Нашиот тест на личноста ќе го ...

Националната Галерија ве известува дека заради голем интерес изложбата на Мирослав Масин насловена „Подобро на гранка отколку заглавен во лифт“, која е поставена во објектот Даут-Пашин амам, ќе биде продолжена до 30 јуни 2024 година. За комплексното творештво на Мирослав Масин, за естетичките категории и темите на интерес, пренесуваме дел од ставовите на авторите кои се осврнале на истото. „… ако примитивизмот е антирационалистичка и ...

Во среда, на 19 јуни 2024 година, во Културно информативниот центар во Скопје, со почеток во 20:00 часот, ќе биде отворена изложбата на дела од уметницата Јехона Ајрадини со наслов „Контемплација“. Насловот „Контемплација“ сугерира на медитативен ангажман со уметнички дела. Ги поканува гледачите длабоко да размислуваат и да разгледаат слоеви на значење надвор од непосредното визуелно искуство. Експерименталната апстракција се усогласува со овој ...

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Ноќта помеѓу 21 и 22 јуни во Јарец пристигнува полната Месечина, а астролозите истакнуваат дека таа е најмоќната полна Месечина оваа година, бидејќи се совпаѓа со солстициумот, односно моментот кога денот е најдолг на годината и кога започнува летото. Јунската полна месечина уште ја нарекуваат и „јагода“ бидејќи во ...

Населба Аеродром изминатиот викенд пулсираше во ритамот на музиката, а Џевахир Мол Скопје повторно беше центар на забавата и дружењето во нашиот главен град. Под мотото „Аеродром пулсира vol.2“, посетителите на новоотворениот трговски центар, на 14 јуни можеа да го проследат завршното годишно шоу на младите тапанари од Studio М на Мартина Баракоска, по што следеше и специјалниот настап во живо на неверојатниот млад бенд „Црно собрание“. Втората ...

АТС Груп е еден од поголемите изложувачи на најзначајниот саем на одбранбената индустријата – Еуросатори 2024 во Париз Франција, на кој од оваа година претставува вкупно четири фабрики. На саемот присуствуваат повеќе од 2000 излагачи од 62 земји, 62000 посетители од 150 земји, 400 изложени борбени возила и воздухоплови. Еуросатори 2024 не ги обединува само производителите, туку и повеќе од 250 официјални делегации од над 96 земји, експерти, ...

Вечерва во Кинотека на Македонија, со почеток во 20:00 часот, ќе може д го погледнете италијанскиот филм “Гори! / Квеимада – островот во пламен“. За време на златното доба на колонијализмот, британските власти испраќаат агент на еден тропски остров под португалска власт. Неговата задача е да ги поттикне робовите на бунт, за да може Британија да го преземе овој остров, познат по одгледувањето на шеќерна трска. Меѓутоа, кога Британците го заземаат ...

Поранешната руска тенисерка Ана Курњикова минатиот викенд пријатно ја изненади јавноста објавувајќи слика од своето семејство на својот Инстаграм профил. „Среќен Ден на татковците на мојот маж Енрике Иглесијас! И на сите татковци!!!” напишала и предизвикала многу убави коментари под нејзината објава. View this post on Instagram A post shared by Anna Kournikova Iglesias (@annakournikova) Ана и Енрике го чуваат својот приватен живот за себе, ...

Во среда, на 19 јуни 2024 година, во 19:00 часот, во Europe House-Скопје, Францускиот институт во Скопје и издавачката куќа „Антолог“, во рамките на одбележувањето на 50-годишнината на Францускиот институт во Скопје, имаат чест да ве поканат на интерактивна книжевна средба со еден од најзначајните француски писатели денес и лауреат на Гонкуровата награда, Матијас Енар. Романот „Бусола“, за којшто тој ја доби оваа најпрестижна француска книжевна ...

Анџелина Џоли ја доби својата прва награда „Тони’, а на доделувањето се појави со ќерката Вивиен (15), која неодамна и официјално се откажа од презимето на нејзиниот татко, Бред Пит. Џоли ја доби наградата за нејзината работа на мјузиклот The Outsiders, кој го продуцираше, додека Вивиен беше асистент продуцент. Имено, The Outsiders е прогласен за најдобар мјузикл. Очите на Вивиен се насолзиле кога режисерката на мјузиклот Дања Тејмор добила ...

Скопје

37ᴼ/37ᴼ
2.57
28%
1015

Белград

36ᴼ/34ᴼ
3.6
37%
1014

Софија

32ᴼ/32ᴼ
1.54
29%
1019

Сараево

35ᴼ/35ᴼ
2.78
23%
1015

Љубљана

31ᴼ/29ᴼ
6.17
46%
1016

Атина

35ᴼ/33ᴼ
7.15
23%
1013

Тирана

33ᴼ/33ᴼ
4.63
49%
1015

Подгорица

35ᴼ/30ᴼ
2.06
23%
1015
Currency

61.6298

Currency

57.3887

Currency

72.8955

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733