Со Николчо Велковски, универзитетски професор од скопскиот Факултет за шумарски науки зборуваме за состојбите во шумскиот фонд во Македонија, за неговата обнова… Како оди обновата на лани опожарените шумски подрачја? – Ако пред 30-тина години опожарена површина од 100 хектари се сметаше за голема штета и се бараа одговорности сега и пожари каде горат над 6.000 хектари шуми и други шумски и земјоделски површини се прифаќаат како нормална појава. ...

Доцни донесувањето на измените на Законот за финансиски друштва. Последниот чекор во оваа насока беше реализиран минатата година во октомври, кога предлог Законот за изменување и дополнување на Законот за финансиски друштва беше објавен на ЕНЕР. Здружението за заштита на правата на корисниците на потрошувачки кредити- Кредит протект, кое стои зад предлогот за дополнителни измени, е незадоволно од бавното одвивање на работите поради кое како што ...

Во очекување на повиците од ИПАРД 3 програмата, разговараме со Никица Бачовски, директор на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Агротим: Во очекување на повици за ИПАРД 3, кажете ни до каде е постапката околу објавување на првиот повик? Бачовски: Агенцијата Заедно со целата ИПАРД структура прави максимални напори да добие акредитација од ЕК ДГ АГРИ за имплементацја на ИПАРД 3 Програмата. Ратификуван е ...

*”Ла Ла Ленд”, за светот значи познат филм, за македонската балетска публика, наслов на мултимедијалена претстава, нешто модерно – составена од балетски точки, музички точки и драмски реплики, создадена од Вас, а изведена од млади и надежни уметници. Каде беше изведена за прв пат? -Премиерата на “Ла Ла Ленд” беше дел од втората вечер на “Фестивал на класичен балет и модерен танц” кој се одржуваше во Македонската Опера и Балет во Јуни оваа ...

За дел од економистите предлог-буџетот за 2023 година е само продолжување на низата претходни гломазни буџети. Како и досега Министерството за финансии велат дека го задржува основниот принцип да се задоволат барањата на сите буџетски корисници но, според нив, останува дилемата колку е реално согледана економската слика и состојбите на економски план во државата во однос на капацитетот на прибирање на приходите и секако за остварување на ...

Коронарната артериска болест е предизвикана од атеросклерозата која ги зафаќа коронарните артерии и доведува до стеснување на нивниот лумен или во потешки случаи доведува до ниво комплетно запушување. Во почетниот стадиум на болеста таа се манифестира со градни болки, стегање во градите, гушење, а при напредни фази на болеста, запушувањето доведува до инфаркт на срцето, кој се манифестира со јаки болки, а може да доведе и до опасни аритмии па ...

Во продолжение прочитајте го интервјуто со Катерина Кокина, направено од „Пари.мк“. Како гледа на извршувањето и на дисциплината за плаќање најуспешната извршителка? Со нето-добивка од над 130.000 евра, канцеларијата на извршителката Катерина Кокина остварила најголем профит во 2021 година. Добивките на извршителите, обично, предизвикуваат негативни реакции во јавноста, но Кокина вели дека тие се огледало за успешноста на реализацијата на ...

Претседателот на Академијата за банкарство-АБИТ, проф. Синиша Наумовски со сигурност тврди дека стапката на инфлација и растот на БДП ќе се стабилизираат во втората половина од 2023 г. а целосно здрав период според него ќе имаме во 2024 г. Во таа насока според него, нужно потребно е македонската економија да се подготви за новото глобално преструктурирање, за развој на земјоделството, трансформација на образованието, за привлекување повеќе ...

Фотографиите на доајенот Живко Јаневски се визуелен документ на времето кога се осамостојуваше Републиката. Во овие фотографски записи снимени во почеток на деведесетите години на минатиот век е документирано времето на големите опшествени промени во Македонија, вели Станко Неделковски, кустос во Музејот на Град Скопје, кој ја уреди изложбата „Живко Јаневски – Точки на интерес“ а ќе се отвори на 1 декември во 19,30 часот во Културно ...

Нашата цел е да обезбедиме услови за младите инженери и техничари да ги остварат тука своите соништа и да го работат она за коешто учеле. Да ги привлечеме да останат во Македонија и тука да ја креираат својата и иднината на земјата, велат во БРАКО, кои покрај тоа што обезбедуваат одлични услови за младите инжинери кои дипломираат на македонски факултети во својот состав имаат и неколку млади лица кои по завршени студии на престижни универзитети ...

Харизматична и убава, на прв поглед. Атрактивна и впечатлива. Весел и насмеан лик кој останува врежан, на кој се “чита” и една благовидлива бразда, запис направен од патиштата (со сите угорници, врвови, и тркалања надолу), низ кои поминала една жена што не се предава”. И, ја препознавате Лилјана Стоилковска, примадоната на македонското радио, чие име го красат повеќе епитети и знаци на препознатливост, кои ги стекна во текот на својот творечки ...

Во ситуација кога поради секојдневниот и драстичен пад на криптовалутите неколку илјади македонски граѓани нервозно проценуваат дали е време за нивно продавање, еден од најдобрите познавачи на оваа област – Дарко Симуновски излезе со смирувачки тонови. Во интервју за „Локално“, тој потсетува на најосновното правило за трговијата – да се купува евтино и да се продава за повисока цена. „Ваквите падови на финансиските пазари се одлична и единствена ...

Даночниот советник Славко Лазовски не остава простор за сомнеж дека Македонија треба да го следи примерот на Хрватска и да воведе данок на дополнителна добивка. Во кусото интервју за „Локално“ тој вели дека е нужно потребно подобрување на нашиот даночен систем бидејќи е премногу регресивен а даночниот товар го носат мал број субјекти. „Премногу се потпираме на даноците на потрошувачката и секое поместување кон даноците на доход, е движење во ...

Есента е период кога воспаленијата на крајниците се многу чести кај децата. На оваа тема разговараме со д-р Данчо Шурков, специјалист оториноларинголог во Клиника „Жан Митрев“. Д-р Шурков, есента е период кога воспаленијата на крајниците се многу чести кај децата. Што го предизвикува воспалението на крајниците и како се шири инфекцијата? Д-р Шурков: Есента е период кога детскиот организам треба да се адаптира на пониските температури, на ...

Во киното Мис стон при НУЦК „Марко Цепенков“ на 17 ти, четврток, од 19.30 часот премиерно ќе биде прикажан најновиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“. Покрај премиерата предвидени се уште 2 проекции и тоа: петок на 18 ти и сабота 19 ти со почеток од 19.30 часот. Филмот говори за две семејства кои си ја бараат среќата – пристојни на почетокот, среќни на крајот. Играат Сара Климоска, Камка Тоциновски, Александар Микиќ, Симона Спировска, Ана ...

Периодот од зачнување, од почетокот на бременоста сè до вториот ден на детето се сметаат за неговите први илјада денови. Научно е утврдено дека начинот на кој мајката живее, се храни, дали има сигурност или стрес во секојдневното живеење додека е бремена, но и по породувањето, многу влијае на севкупниот развој и здравје на детето се до возрасни години. Првите 1.000 денови се уште поважни кај предвреме родените бебиња, вели за „Република“ д-р ...

Замрзнувањето на цените на производите колку и да изгледа привлечно и за јавноста и за дел од експертите, не e соодветна мерка која едновремено ќе влијае на заштита на животниот стандард на граѓаните и за смирување на инфлацијата. Напротив ваквата мерка според професорот Ванчо Узунов уште повеќе ги погодува луѓето кои живеат со минимална или просечна плата. Тоа не значи дека се непотребни, вели тој во интервју за „Локално“, туку дека треба ...

За да дојде до ширење на војната надвор од сегашните граници на истата, потребно е да бидат исполнети многу предуслови. Несериозно е да се прават паралели помеѓу оваа војнa во Украина и Балканот пред се од геостратешки причини. Но секако будно треба да се следат сите збиднувања бидејќи лесно и брзо може да дојде до ескалација, вели во разговор за „Локално“ националниот координатор на Владата за гранично управување, Владимир Пивоваров во однос на ...

По повод месецот на штедење, кога се одбележува и меѓународниот ден на штедење (31 октомври) Банкарство спроведува низа интервјуа со посебен осврт на депозитите и штедењето. На тема штедење и неговото значење за економијата, движењето на каматните стапки, алтернативите за штедење кои се достапни на пазарот, сигурноста на депозитите и банките и новитетите во овој сегмент разговараме со г-ѓа Љупка Ѓоргиевска, Помошник на Управниот одбор на НЛБ ...

Ракиичката од јапонско јаболко оди со сè. Костадин со пријателите ја пијат и со салати, со месо, со риба, си немаат проблем. Одлична би била и за коктели. А дури и ако малку претерате, утре пак си немате проблем, зашто од неа максимално се отстранети штетните состојки. На здравје! Костадин Воданов веројатно не е првиот човек од Македонија што пробал ракија од јапонско јаболко, но е прв Македонец што направил малку поголеми количини ваква ...

1. Кажете ни малку повеќе за почетоците на вашата компанија во нашата држава, бидејќи сте релативно нов бренд кој одлично се пробива од кога постои во нашата држва, како помина првата година од поставувањето на основите? МТЕЛ во Македонија почна со работа пред една година. Стартувавме со понуда на пакети за сателитска телевизија mSAT TV. Пристапот до ексклузивни содржини, квалитетниот избор на филмски, спортски, музички, информативни и ...

За вљубениците во уметноста, театарот и културата, секогаш претставува вистинска возбуда и задоволство кога на домашната театарска сцена ќе заблеска ново ѕвездено актерско име. Младата Нина Елзесер, драмска актерка која својата едукација ја стекнува на Факултетот за драмски уметности во Скопје, е еден токму таков инспиративен пример со кој претставува чест и задоволство да се разговара. Нејзината љубов кон актерството и театарската уметност не ...

„Добро е, но не е доволно“. Спротивно на очекувањата на јавноста дека со цената за електрична енергија од 80 евра за мегаватчас за производителите на храна, граѓаните ќе можат да здивнат од поскапувањата, Комората на Северозападна Македонија е децидна дека не станува збор за конечно решение. Треба да се има предвид , велат од таму, колку од тие производи ги произведуваме ние а колку увезуваме. Коментирајќи ги придобивките од самитот на ...

Притиснати и затечени од низата негативни провокации поврзани со отворањето бугарски клубови со контроверзни имиња, бизнисмените препознаа надеж во почетокот на источниот дел од Коридорот 8. Верба во реализацијата во овој стратешки правец изрази и македонско – бугарската комора, според која особено е важна подршката од меѓународните финансиски институции. Сепак, оптимизмот и овој пат е воздржан. „Морам да нагласам дека после неколку објавувања, ...

Ана Василевска Уметникот Бранко Шимиќ минатата недела гостуваше на фестивалот за современи уметности АКТО.Како дел од промоцијата на публикацијата „ЗБОРУВА АКТО 2006-2020“ беше проследена визуелната и аудио инсталација „Хусински рудар“ (моето минато е ваша иднина) на Шимиќ. Оваа инспиративна инсталација го поставува Хусинскиот рудар, симболот на работничкиот бунт од 1920 година, реинкарниран во форма на диско култура кој ни одржува говор за ...

Најтешко е да си земјоделец во Македонија. Носителите на одлуки најчесто ги дизајнираат законските решенија без дијалог со земјоделците, без да ги слушнат нивните потреби. Затоа се зголемуваат напуштените земјоделски површини. На македонскиот земјоделец му треба договорно производство, сигурен пласман со гарантирани цени, вели Цветаноска во разговорот за еспресо.мк Љубопитна, секогаш активна, со ведар дух, Гордана Цветаноска е долги години во ...

Томе Петковски од фабриката Агроплод Ресен нема дилема дека најавеното зголемување на данокот на додадена вредност од 1 Јануари, ќе влијае на цената на електричната енергија. Најголемиот товар во енергетската криза според него и понатаму ќе го носат компаниите кои се на слободниот пазар и за кои нема субвенции, па затоа е од особена важност вели тој, да се зголеми домашното производство и поддршката на инвеститорите кои сакаат да постават ...

Интензивните разговори за проширување на Европската унија во изминативе месеци, водат кон тоа дека полека но сигурно можат да се очекуваат и конкретни резултати. Во разговорот со Јана Јузова истражувач во чешкиот тинк тенк „Еуропеум“ меѓу другото зборуваме за реалните очекувања од претседателството на Чешка со ЕУ, справување со влијанието на војната во Украина, идните стратегии но и за прогнозите што ќе се случува со регионот доколку не дојде до ...

Светот неколку години по ред се соочува со различни кризи, а овие случувања не ја заобиколија ниту Македонија, граѓаните на овие случувања реагираа на различни начини, но монетарната политика е соодвено поставена и ликвидноста на банкарскиот систем е во добра кондиција. На тема справувањето со овие кризи од аспект на монетарната политика, улогата на основната каматна стапка во дефинирањето на ценовната стабилност, фиксниот девизен курс, ...

Со неа досега имам направено низа на интервјуа и ѝ имам земено низа изјави на најразлични теми од сферата на кариерата. Поради тоа што има премногу нешта на коишто може да се разговара во рамките на оваа сфера, повторно правиме интервју со советникот за развој на кариера и тренер за меки вештини, Катерина Златановска – Попова. Овојпат, фокусот го ставивме на прашања за тоа каква кариера сакаат младите, кои се приоритетите на новите генерации, и ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
1.54
93%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

10ᴼ/6ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg