Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска беше во работна посета на Тирана, за новинарите изјави дека ги информирал албанските политичари за деталите од договорот за нормализација на Косово и Србија постигнат во Охрид, како и дека побарал помош за зачувување територијалниот интегритет и суверенитет на Косово. „На овие средби истакнав две главни работи. Првиот е демократскиот и економскиот успех и напредок на Косово, во последните две години на ...

Косовската полиција вечерва добила информација дека е можна експлозија на меѓународниот аеродром во Приштина, а патниците ја напуштиле зградата, јавуваат Репортери. Портпаролката на полицијата Фљора Ахмети потврди дека косовската полиција вечерва добила информации за сомнежи за можна експлозија на меѓународниот аеродром „Адем Јашари“. Ахмети вели дека полицијата ги презела неопходните дејствија, а патниците биле изнесени од аеродромот. „Околу 21 ...

Урош Паниќ, синот на Петар Паниќ, поранешниот телохранител на претседателот на „Српската радикална партија“ Воислав Шешељ, и кум на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, често објавува видеа на својот профил на социјалната мрежа ТикТок од неговиот „бурен“ живот. Самата социјална мрежа овој млад лик го третира како потенцијално опасен. Како што пишуваат соседните медиуми, Урош Паниќ објавил повеќе од 40 видеа за кои социјалната мрежа ТикТок ...

Претседателот на Србијам Александар Вучиќ за време на гостувањето на ТВ Пинк кај водителката Јована Јеремиќ зборуваше за жешки политички теми, а меѓу другото кажа дека тој чуствувал дека во Украина ќе има војна. „Можете да погледнете во вашата архива кога на 25. ноември 2021 година, по посетата на Сочи, реков дека ни следат тешки времиња, а не затоа што Владимир Путин ми кажа дека ќе има војна. Во спротивно, тој секогаш ќе зборуваше по 45 минути ...

Денес (26.03.2023) година околу 09.50 часот на регионален пат Струмица-село Банско, поточно во село Куклиш, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица запреле патничко возило “голф” со струмички регистерски ознаки, управувано од 48 годишен стумичанец. При контрола над возачот извршена со алкомер “дрегер”, било утврдено дека возилото го управува со 2,34 промили алкохол во организмот. Возачот бил исклучен од сообраќај, а ...

Два хеликоптери на албанското воено воздухопловство денеска превезоа четворица српски планинари. Еден од нив падна и се повреди на преминот од Валбона кон Тет, соопшти денеска албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши. Тој на Фејсбук напиша дека повредениот српски планинар е пренесен во болница и е под надзор на лекар, а останатите тројца планинари, за среќа, не се повредени. Приштинскиот портал „Репортерс“ пренесува соопштение од полицијата ...

Песната се „врти“ од ден на ден и многумина ја сакаат, но малкумина знаат што „стои зад неа“. Јавноста не престанува да ги слуша песните на Здравко Чолиќ , а поновите генерации уживаат да враќаат некои постари нумери на хит листите. Една од нив е секако „Она спава“, која Чола, според сопственото признание, некогаш ја „подарил“ на бројни дами а тие во тоа уживаат. Но, всушност и „припаѓа“ на извесна Милица Костиќ, девојка која починала во 1974 ...

Државниот хидрометеоролошки завод на Хрватска предупреди дека вечерва следува голема промена на времето со врнежи од дожд, а во текот на ноќта најверојатно локално пообилен дожд и грмежи. За понеделник се најавуваат локални врнежи со грмежи, особено крајбрежјето, а на повисоките планини лапавица или снег, пренесува порталот Индекс. Ќе дува умерен северозападен ветер на исток и на Јадранот со силни налети попладне во многу силен северен, а долж ...

Извршниот директор на LinkedIn, Рајан Рослански, напишал авторски текст со важна порака за сите работодавачи. Текстот ви го пренесуваме во целост: „Кога морето било мирно, сите бродови подеднакво покажале мајсторство во пловење. Татко ми со години го чуваше овој цитат на Шекспир покрај својот службен телефон, но дури на 10-годишна возраст разбрав дека не се работи буквално за возење на чамец. Кога го прашав татко ми за што точно станува збор, ми ...

На аеродромите во Хрватска од денеска се укинати граничните контроли за патници на летови во рамки на Шенген зоната. На 1 јануари Хрватска стана членка на Шенген, со што ги укина контролите на внатрешните копнени и поморски граници. Примената на шенгенските правила на аеродромите од технички причини беше најавена за 26 март, кога почнува летниот распоред на летови. Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска девет меѓународни ...

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита Никола, се сретна и со својот колега Еди Рама. -Со мојот специјален пријател, премиерот на Косово, Албин Курти, за време на денешниот ручек на кој детално разговаравме за Охридскиот договор и натамошниот напредок во процесот на неговата имплементација, напиша Рама на Фејсбук. На Албин му ги ...

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова повика на преговори меѓу Русија и Украина откако Кремљ објави план за распоредување на руско нуклеарно оружје во Белорусија. Ситуацијата станува „се поопасна и пострашна“, рече Јотова и објасни дека поради тоа, заедно со бугарскиот претседател Румен Радев, постојано повикува на преговори. – Ова не се празни зборови, оцени таа. Според неа, Бугарија посакува преговори бидејќи повеќе оружје во сите земји ...

Министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија Аналена Бербок во четвртокот престојуваше во официјална посета на Северна Македонија на покана на нејзиниот колега шефот на дипломатијата Бујар Османи. Главниот фокус во разговорите беше пристапувањето на земјата во ЕУ, а особено потребата за уставни измени како неопходен чекор кон Унијата. Во таа насока е и соопштение за печат на министерката Бербок, пред нејзиното поаѓање за ...

Последните случувања во преговорите меѓу Косово и Србија беа главна тема на разговор на денешната средба на албанскиот претседател Бајрам Бегај и косовскиот премиер Албин Курти, објави Бегај на Фејсбук. Како што стои во објавата тој високо ја оценил внимателноста и храброста што ја покажале премиерот Курти и преговарачкиот тим на Република Косово за прифаќање на европскиот план, како и за негово потпишување и спроведување. – Нагласив дека ...

Минатиот месец против поранешниот функционер на ФБИ беа покренати федерални обвиненија. Според Министерството за правда, по неговото пензионирање од ФБИ во 2018 година, после 22-годишна кариера главно во разузнавање, Чарлс Мекгонигал ги прекршил американските санкциите кон Русија, станувајќи соработник со Олег Дерипаска, врвен олигарх на Кремљ. Со оглед на траговите што Дерипаска ги остави на претседателската кампања на Доналд Трамп во 2016 ...

Претседателката на Косово Вјоса Османи, денеска од селото Велика Круша во општина Ораховац порача дека воените злосторства никогаш не застаруваат и дека Косово нема да престане да бара сторителите да бидат изведени пред лицето на правдата и да се открие судбината на интелектуалецот Укшин Хоти, како и другите исчезнати лица од тоа село. На настанот по повод злосторството извршено врз жителите на тоа село пред 24 години, Османи, оддавајќи им почит ...

Српската ракија виљамовка е меѓу најдобрите жестоки пијалоци во светот. Според изборот на веб-страницата Тејст атлас, која се занимава со храна и пијалоци, виљамовката е четвртиот најдобар силен алкохолен пијалок. Тестирањето на пијалоците е анонимно, тестерите не знаат кој е пијалокот и потеклото, се оценува според ставот на експертите за оригиналноста и квалитетот. Инаку, на прво место на оваа листа е шкотското виски од островот Ислеј, второто ...

Млад човек од Србија, се огласи на социјалните мрежи, прашувајќи ги корисниците на форумот Редит како да си ги распродаде органите по смртта. „Кеш за леш“, беше името на објавата која предизвика многу полемики, но и големо неверување кај луѓето. Неименуван млад човек, со објава на српскиот дел на форумот Редит, на другите корисници им постави бизарно прашање кое многумина се запрашаа дали оваа објава е вистинита или е резултат на личност која ...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска објасни дека конфликтот во Украина бил очекуван, но дека ќе има големи промени во светот. „Тоа не е голема тајна, во вашата архива можете да ја погледнете и мојата изјава од 25 ноември кога бев во Сочи со претседателот Путин. Тогаш реков дека очекувам да ни се подготвуваат многу тешки работи во светот. Не затоа што ние Путин кажавме нешто такво, јас го познавам доволно добро“. Тој рече дека ...

Добивај вести на Viber Претседателот Александар Вучиќ ги покани сите граѓани да дојдат во Батајница и да видат што има Србија во однос на опрема и оружје. „Ги повикувам сите граѓани на 22 април да дојдат во Батајница, ќе покажеме буквално се што имаме. Ќе има над 1.500 оружја, ќе можете да ги видите сите, преку Нор, дронови, авиони, FK3-3, се што имаме. Основната плата за специјалците ќе биде скоро 2.000 евра, тоа е голема работа за нас. Не се ...

Австрискиот претседател Александар ван дер Белен денеска заминува во четиридневна посета на Западен Балкан. Тој ќе биде придружуван од министерот за надворешни работи Александар Шаленберг, министерката за правда Алма Задич и економска делегација со претставници на 30 австриски компании. Првата фаза од посетата ќе биде во Албанија, а во вторник австриската делегација ќе замине за Северна Македонија. Александар ван дер Белен сака да ја „отвори ...

Хрватската полиција кривично пријавила и му предала 21-годишен полски државјанин на надзорникот откако го запреле додека со автомобил превезувал шест Ирачани, извести денеска полициската управа Приморје-Горски. Полициски службеници од Полициската станица Врбовско на раскрсницата на автопатот Врбовско Риека – Загреб го запреле автомобилот „дачиа“ со даруварски регистарски таблички. Дваесет и едногодишен Полјак возел во правец на Риека, а ...

Предраг Икач ѝ стана познат на јавноста во средината на деведесеттите кога со Зоран Ковачевиќ Коч и Слободан Арамбашиќ влезе во бизнисот со коцкарници и го отвори казиното „Фер плеј“. Предраг Пеца Икач имал 33 години кога бил ликвидиран во сачекуша на 19 март 1999 година. Убиецот го чекал на паркингот на Видиковац и испукал неколку куршуми во него во моментот кога седел во „ауди А8“. Предраг Икач ѝ стана познат на јавноста во средината на ...

Добивај вести на Viber Покрај непоправливите загуби на човечки животи и огромните економски последици кои НАТО-бомбардирањето на СР Југославија во 1999 година ги остави врз нашата земја, страшна опасност се и последиците по здравјето на граѓаните, предупредуваат лекарите за Курир! Така, според нив, има огромен пораст на малигните заболувања, стерилитет и автоимуни болести, како и ментални нарушувања кај децата! Министерката за здравство, ...

По смртта на неговиот син Еди, Мишо Ковач долго време не можел да закрепне. На крајот, тој најде мир со Силвија Конте Калви Марковиќ, астролог 30 години помлада од него. Му пришла во кафуле во Загреб и рекла дека може да му помогне. Таа, тврдеше Мишо, го одвикнала од седативите и му го спасила животот. Ја нарекол свој спасител која го извлекла од темнината. Се пишуваше дека Конте во астролошките анализи видел дека Мишо ќе крене рака на себе. – ...

Добивај вести на Viber Останува уште малку време до почетокот на туристичката сезона во Хрватска, а оние кои не нашле работна сила се надеваат дека во последен момент ќе ги најдат најдобрите работници. Заедно со келнерите, чистачите на станови се меѓу најбараните. Годинава наголемо се пишува дека повеќе од 1.500 млади од земјава ќе заминат токму во Хрватска на сезонска работа,но,дали ќе се нафатат да работат за оваа цена? Токму цената на еден ...

– Образовниот систем е стар. Но, таков како што е, не може да се промени преку ноќ. Мора да постои добра волја и нешто да се поттикне – тврди експертот за детски развој Ранко Рајовиќ. Што е проблемот кај децата кои кажуваат песна научена напамет? – Тие учеле, но заборавиле еден стих. Одговараат напамет пред цел клас и секако дека кај нив се појавува страв. Потоа, одговараат денес, па за пет, па за десет дена, а понекогаш кажуваат нешто што не е ...

Пред повеќе од една година еден татко одлучил јавно да им се обрати на своите возрасни деца. И тоа писмо го испратил до „Политика“. Можеби ќе ве потсети да се јавите и да ги посетите родителите. А можеби тоа ќе ве однесе неколку децении во иднината и ќе ве натера да размислите: Што да правам за моите деца утре да сакаат да си дојдат дома? Писмото од овој татко Љубомир го пренесуваме во целост. „Каде сте? До каде стигнавте? Чекам. И досега ...

Добивај вести на Viber До Квон, јужнокорејскиот „криптокрал“ бил приведен на аеродромот во главниот град на Црна Гора, откако апликацијата со предупредување „апсење“ била упатена врз граничниот полицаец при пасошка контрола, пишува подгоричкиот весник „Вијести“, повикувајќи се на извор од истрагата. Квон беше уапсен на 23 март со уште еден јужнокорејски државјанин, а судот во Подгорица им изрече 30-дневен притвор поради сомнение за ...

Епископот Јаков потврди дека струмичката епархија ќе земе учество во отворањето на „Куќа за отворено домување“ за жени жртви на семејно насилство. Во гостувањето на тв Сител, епископот рече дека овој проект ќе биде втор од ваков вид, по отворањето на шелтер центарот за згрижување жртви на семејно насилство пред три години. Со тоа тој аргументираше дека Струмичката епрахија не само што ги почитува жените и нивните права, туку и активно се залага ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
1.54
81%
1005

Белград

13ᴼ/8ᴼ
3.6
54%
999

Софија

7ᴼ/4ᴼ
2.06
67%
1008

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.69
59%
1004

Љубљана

5ᴼ/3ᴼ
3.6
91%
1000

Атина

16ᴼ/10ᴼ
0.89
68%
1008

Тирана

8ᴼ/8ᴼ
2.06
76%
1006

Подгорица

14ᴼ/14ᴼ
5.14
63%
1005

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61727 $/kg

Сребро

728 $/kg

Платина

30830 $/kg

Паладиум

45362 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg