Њукасл го победи Манчестер јунајтед со 1-0 во последниот денешен меч од Премиер лигата, што за Чавките е трета победа по ред во дуелите со Црвените ѓаволи во сите натпреварувања, нивна најдолга триумфална серија против Манчестер во последните 101 години. Голот го даде Ентони Гордон, кој на четири домашни лигашки мечеви по ред тресе мрежа. Пред него, последен Англичанец кој го направил тоа во дресот на Њукасл бил Алан Ширер во 1999 година. Лоша ...

Милан со 3-1 го победи Фрозиноне и не дозволи да му биде загрозено третото место на табелата во италијанската Серија А на кое Росонерите се наоѓаат во моментов. Првиот гол со кој се отвори резултатот беше дело на Србинот Лука Јовиќ. За него ова е прв погодок во дресот на Милан откако летоска потпиша за овој клуб. Подоцна Јовиќ имаше и асистенција при третиот гол на Милан, па може да се каже дека ова му е најдобра партија во црвено-црниот дрес на ...

Некогашната југословенска, а подоцна и американска тенисерка, Моника Селеш, денеска полни 50 години. „Малата Мо“ како што ја викаа додека доминираше на тениските терени пред нешто повеќе од 30 години, беше миленичка на просторите на поранешна Југославија, таа е најмлада освојувачка на „Ролан Гарос“, имаше осум грен-слем титули пред да наполни 20 години, и којзнае колку титули ќе имаше ако не се случеше оној напад во април 1993 година кога еден ...

Тони Крос една деценија му покажува на светот каков фудбалски мајстор е, а тоа го потврди и вечерва со одлична игра против Гранада и магична асистенција при голот за 1-0. Стрелецот Брахим Дијас му се заблагодари на Германецот така што му ги чистеше копачките. Тренерот Карло Анчелоти после мечот кој Реал го доби со 2-0, рече дека Крос е уникатен играч кој не се плаши од притисок, секогаш наоѓа решенија и порецизно додава, и дека е незаменлив за ...

Извлекувањето на групите за Европското првенство не помина без проблеми, за време на ждрепката се слушаа звуци од жена која има секс, и многумина присутни во салата во Хамбург се чудеа од каде вакво нешто на разгласот. LMFAO THAT NOISE IN THE EURO DRAW pic.twitter.com/HbJwzWOcQe — GC (@ValverdeSZN) December 2, 2023 Особено гласно се слушаше кога беше извлечена репрезентацијата на Србија како ривал на Англија, Данска и Словенија. Someone is ...

Италијанската фудбалска репрезентација е актуелен европски првак, а одбраната на титулата ќе ја почнат против Албанија, и Аѕурите може да се надеваат на три бода бидејќи имаат позитивен биланс во меѓусебните дуели, за разлика од пресметките со другите да ривали од групата, Шпанија и Хрватска. Селекторот на Аѕурите, Лучано Спалети, потсети дека Италија е најопасна кога ја потценуваат. „Можеше да поминеме и подобро на ждрепката, но бевме во ...

Победата на Феникс 2010 над Работнички од 87-79 е најголемото изненадување на денешните мечеви од првата кошаркарска лига на Македонија. Ветеранот Бојан Трајковски кој во минатото повеќе сезони го има носено дресот на Работнички, против Црвено-белите од „Градски парк“ имаше трипл-дабл од 12 поени, 13 скока и 10 асистенции. Шест играчи на Феникс имаа двоцифрен број на поени, па ова беше тимска победа. Сега и Работнички и Феникс после десет меча ...

Вечерашната НБА понуда на Sport Life е богата, а и нормално е да биде така кога се играат 12 натпревари. Оние обложувачи кои сакаат да уплатат нешто поврзано со овие средби, треба да побрзаат затоа што има еден меч кој почнува во 22, а еден во 23 часот по македонско време, додека десет се после полноќ. Во Sport Life има и избор од дури 60 различни кошаркари за кои може да погодувате дали ќе дадат повеќе или помалку поени од зададената граница, ...

Ждрепката за Европското првенство кое ќе се игра во претстојната 2024 година, донесе неколку интересни мечеви уште во првото коло. На стартот ќе има неколку дербија како Шпанија – Хрватска и Англија – Србија, тука е и Италија – Албанија, домашната Германија тргнува против Шкотска на 14-ти јуни во Минхен (меч со кој ќе се отвори шампионатот), Австрија со Франција. Инаку на ова првенство ќе има 24 земји учеснички, а во осминафиналето ќе одат ...

Вечерва во Хамбург беше направена ждрепката за составот на групите на Европското првенство во фудбал кое следната година ќе се игра во Германија. Најинтересна е групата во која носител е Шпанија, а ривали ќе им бидат Хрватска, Албанија и Италија. Група А: Германија, Унгарија, Шкотска, Швајцарија. Група Б: Шпанија, Албанија, Хрватска, Италија. Група Ц: Англија, Данска, Словенија, Србија. Група Д: Франција, Австрија, Холандија, победник од ...

Домашните екипи славеа и на првите три меча од денешната програма во Премиер лигата. Арсенал дилемите околу победникот ги реши во првите 13 минути и му избега на Манчестер сити на четири бода на лидерската позиција на табелата. Букајо Сака во шестата минута го отвоти резултатот, а Мартин Одегард во 13-та минута зголеми на 2:0. Во финишот на мечот, Вулверхамптон го ублажи поразот преку Куња. Најубедлив беше Барнли кој со 5:0 го совлада Шефилд ...

Атлетик Билбао го порази Рајо Валјекано со 4-0 во меч од шпанската лига, и ова е најубедлив пораз на Рајо на гостувањата сезонава. Повеќе голови Столе Димитриевски прими само од Атлетико Мадрид, кога дури седум пати ја вадеше топката од мрежа. Инаку, попладнево за баскискиот тим по еден гол дадоа браќата Ињаки и Нико Вилијамс, а ова е прв нивен меч сезонава на кој двајцата погодија. И претходниот пат кога двајцата се запишаа во листата на ...

Германскиот олимписки комитет планира да поднесе кандидатура за организација на Летните олимписки игри кои треба да се одржат во 2036 година, пишуваат медиумите од оваа земја. Интерес за организација на ЛОИ 2036 пројавуваат градовите Берлин, Хамбург, Минхен, Лајпциг и Дизелдорф. Берлин сака геманскиот олимписки комитет да го одреди токму овој град за кандидат за домаќин бидејќи во 2036 година ќе се одбележуваат точно 100 години од Игрите кои се ...

Сите три екипи кои беа домаќини во денешниот прв термин за натпревари во Бундеслигата, остварија победи. Фудбалерите на Ред Бул Лајпциг со 2:1 го совладаа новиот бундеслигаш Хајденхајм во 13-то коло. Со победата, Ред Бул Лајпциг се искачи на четвртото место на табелата со 26 бода, прескокнувајќи ја Борусија Дортмунд која утре ја очекува дуел со лидерот на табелата Баер Леверкузен. Хајденхајм остана на 11 бода и се наоѓа на 14-то место на ...

Европската фудбалска федерација (УЕФА) непосредно пред извлекувањето на групите за претстојното Европско првенство кое ќе се игра во Германија, објави дека вкупниот награден фонд за континенталниот собир ќе изнесува 331 милиони евра. Секоја од 24-те репрезентации само за учество на ЕП кое ќе стартува на 14-ти јуни идната година, ќе добие 9,25 милиони евра. Секоја победа на репрезентациите на фудбалските федерации ќе им донесе по милион евра, а ...

Арсенал води со 2:0 по првото полувреме против Вулверхамптон и се наоѓа пред нов триумф во Премиер лигата. Топчиите тргнаа фуриозно и головите ги постигнаа во првите 13 минути од првиот дел. Резултатот го отвори Букајо Сака во шестата минута, а само седум минути подоцна Мартин Одегард ја зголеми предноста. Интересно е што голот на Сака беше 100-ти за Арсенал во 2023 година во сите натпреварувања. Само четири од најсилните пет лиги имаат ...

Фудбалерите на Жирона продолжуваат со фантастичните игри сезонава, ја совладаа Валенсија со 2:1 во рамки на 15-то коло во Ла Лига и барем неколку часа повторно ќе бидат сами на врвот на табелата. Жирона има 38 бода, три повеќе од Реал Мадрид кој својот меч од 15-то коло ќе го игра од 18.30 часот против Гранада. Сите три гола беа постигнати во второто полувреме, а Жирона до триумфот дојде со пресврт. Дуро во 57-та минута и донесе водство на ...

Фенербахче во четвртокот го доживеа еден од најтешките порази во европските купови, загуби со 6:1 од Нордсјиланд во рамки на петтото коло во Лигата на конференции, а турските медиуми останаа во шок откако открија колкави плати имаат фудбалерите на данскиот тим. Според „салари спортс“, Нордсјиланд издвојува 4.33 милиони евра годишно за плати на своите фудбалери, а само платата на напаѓачот на Фенербахче, Един Џеко, е 4,2 милиони евра. Најголема ...

Реал Мадрид останува главен фаворит за потписот со Килијан Мбапе идната година. Договорот на Мбапе со ПСЖ истекува на крајот од сезоната, а одличниот напаѓач од јануари ќе може да преговара со заинтересираните екипи, а како што стојат работите, изборот му е сведен само на две опции, да потпише нов договор со францускиот шампион или да го облече Кралскиот дрес. 💥Real Madrid remain Kylian Mbappe's 'most realistic' option in 2024 with Liverpool ...

Фудбалерите на Вардар и во вториот меч сезонава славеа во дуелот со Македонија ЃП и запишаа три бода на своето бодовно салдо кои им се многу важни во битката за избегнување на последната позиција на табелата. Црвено-црните денеска славеа со 0:1 и тоа благодарение на голот на Милосавиќ во 35-та минута, и со тоа ја прекинаа серијата од четири порази по ред. Вардар првата победа сезонава ја оствари токму над Македонија ЃП и тоа од 2:1. И покрај ...

Натпреварот од второто коло во ФА купот кој ќе се играше синоќа меѓу Нотс каунти и Шрусбери заврши со триумф на гостите (2:3) кои сите три гола ги постигнаа по неверојатни грешки на дефанзивците на домашниот тим. Сите три гола за Шрусбери ги постигна Рајан Боуман, а резултатот го отвори уште во првата минута, а другите два гола ги постигна во 49-та и 56-та минута. Поради сомнителните голови, фановите на социјалните мрежи се сомневаат во ...

Европската фудбалска федерација неколку часа пред ждрепката за одредување на групите, го одреди распоредот на натпревари и во кои градови ќе се игра. Полуфиналните мечеви ќе се играат на „Алијанц арена“ во Минхен каде ќе се игра и првиот меч, како и на „Сигнал Идуна парк“ во Дортмунд, додека мечот за титулата ќе се игра на „Олимпискиот стадион“ во Берлин. Исто така одредени се и термините во кои ќе се играат мечевите во групната фаза, тоа се ...

Речиси 1.000 фудбалски натпревари од целиот свет има на понудата за викендов, а секога најатрактивни се најсилните првенства. Во Sport Life веќе традиционално стана понудата за бројот на корнери и жолти картони, посебно во Топ 5 лигите во Европа. Тука е и неверојатната понуда за играчи кои би можеле да постигнат погодоци. Неверојатни 150+ стрелци има во понудата на фудбалери кои би можеле да постигнат гол во првенствата на Италија, Англија, ...

Снегот кој завеа неколку европски земји предизвика одложување на натпревари во неколку лиги. Меѓу одложените мечеви е и тој на германскиот шампион Баерн Минхен кој на „Алијанц арената“ требаше да игра против Унион Берлин. Иако гостите од Берлин веќе пристигнаа во Минхен, одлучено е мечот да се одложи да друг ден. ℹ Wegen extremer Schneefälle: Bundesliga-Spiel gegen Union Berlin abgesagt! Zur Meldung: https://t.co/hKka2wIxUL ...

Англиската Премиер лига многумина ја сметаат за најсилната и најатрактивна лига во светот. Ако има дилеми за најсилната лига во светот, тогаш без конкуренција Чемпионшип е најсилната Втора лига во светот. Голем број на прославени клубови се дел од Чемпионшип, кои мечтаат да се вратат во англиската елита. Оваа сезона, табелата во првенството покажува дека е можно да се случи нешто што досега не било, а тоа е во Премиер лигата да се вратат оние ...

1005 Њукасл – Манчестер јунајтед (21 ч.) Манчестер јунајтед е единствен тим без нерешен резултат во Премиер лигата, а вечерва гостува кај Њукасл, екипа која е речиси перфектна на домашен терен сезонава (шест победи во седум средби). Ако се погледнат резултатите во последните шест кола, Манчестер јунајтед е најдобар тим во лигата со пет победи и само еден пораз, а ова ќе биде вистински предизвик за Црвените ѓаволи, оваа низа да продолжи. Ако се ...

Вкупно 21 од потребните 24 селекции кои ќе бидат дел од Европското првенство следната година во Германија се познати. Остануваат три празни места кои ќе се пополнат по одигрување на бараж дуелите од Лигата на нации. Иако не е комплетиран бројот на учесниците на ЕП 2024, денеска во 18 часот ќе биде ждрепката за формирање на групите за континенталниот собир. Учесниците 24 на број ќе бидат поделени во шест групи со по четири репрезентации. На ...

Комплетното 10 коло од кошаркарската прва македонска лига се игра денеска и сите шест меча ги има во понудата на Sport Life. Интересно е дека на три дуели има аксолутни фаворити каде нема дилеми кој ќе победи и единствена неизвесност ќе биде дали разликата ќе биде преку 20 поени. ТФТ Скопје е домаќин на Охрид кој е последен на табелата со само една победа и дури осум порази. На последните седум меча, Охрид стандардно губи со преку 20 поени ...

Актуелниот германски фудбалски првак денеска од 15:30 часот требаше на „Алијанц Арена“ да игра против Унион Берлин, но мечот е одложен. Причина за неодигрувањето на дуелот во предвидениот период е снегот кој направи хаос во цела Баварија. За помалку од 12 часа паднало повеќе од 40 сантиметри снег, што беше причина за колапс во сообраќајот. Стадионот „Алијанц арена“ е еден од најмодерните во Европа и светот и тој има софистициран систем за ...

Денешните пет понуди од Квоти на ден ако ги одиграте заедно на еден тикет ќе ви донесат вкупен коефициент од 52.12. Партизан на свој терен ја пречекува Војводина и едноставно Црно-белите се под притисок да не смеат да загубат, а ова треба да биде дуел на кој двете екипи барем по еднаш ќе ја тресат противничката мрежа. Ваквата комбинација од 1Х&ГГ носи коефициент од точно два. Арсенал е голем фаворит во дуелот против Вулверхемптон и уште во ...

Скопје

8ᴼ/8ᴼ
0.0
93%
1011

Белград

1ᴼ/0ᴼ
6.69
83%
1017

Софија

11ᴼ/10ᴼ
4.12
74%
1014

Сараево

7ᴼ/7ᴼ
6.69
62%
1014

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.0
96%
1019

Атина

18ᴼ/15ᴼ
2.68
89%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
1.54
94%
1013

Подгорица

12ᴼ/9ᴼ
2.57
81%
1012
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8293

Currency

37.7105

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $