Велес, 31 јануари 2023 (МИА) – Празникот посветен на светецот „Свети Атанатасиј Велики“ денеска се славеше во повеќе православни христијански цркви во населените места во велешкиот поширок регион, и тоа со Света Божествена Литургија и осветување, како и делење на славскиот колач. -Прослава денеска имаше во црквите, чиј патрон празник е „Ав Атанасиј“ во селата Извор, Војница, Богомила, Теово и други помали населени места, информира за МИА Никола ...

31/01/2023 03:58 - МИА

31 јануари 2023 Скопје – МВР ги презема сите потребни активности за обезбедување мирно и безбедно чествување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Тогаш кога ќе се процени дека треба да има поголемо присуство на полицијата ќе го има, рече денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во изјава за медиумите по вториот панел од годишната конференција „Година на нови можности“. Тој апелира до сите политички субјекти да бидат ...

Тетово, 31 јануари 2023 (МИА) – Празникот Свети Атанасиј денеска како патрон го чествуваат православните цркви именувани по светецот, а се наоѓаат во Брвеница, Седларце, Требош и на тетовско Кале. Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф беше во посета на црквите во Брвеница и Седларце каде ги благослови славските колачи. -На полноќ се читаше акатист на Свети Атанасиј по што се одржи трикратен опход-литија. Утринава се служеше Златоустова ...

Скопје, 31 јануари 2023 (МИА) – Изјава на лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари, по средбата со премиерот Димитар Ковачевски во Владата за можното приклучување на партијата во владината коалиција. Пред средбата Таравари изјави дека ќе разговараме за синхронизација на програмите, по што следната фаза на преговори би продлжила за кадровски прашања. Можното проширување на владината коалиција ќе биде една од темите и на вечерашната седница ...

Тетово, 31 јануари 2023 (МИА) – На денешното рочиште од судењето за пожарот во тетовската модуларната болница во кој загинаа 14 луѓе, беа сослушани седум сведоци предложени од Обвинителството. На прашања на обвинителите, на судијата и на адвокатите на обвинетите и оштетените одговораа двајца лекари, една медицинска сестра и четири лица кои во модуларната болница биле како придружба на пациенти. Во сведочењето, двајцата лекари Мустафа Таири и ...

31/01/2023 02:38 - МИА

31 јануари 2023 – Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз во Скопје или во кој било друг град во државата, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски по првиот панел од годишната конференција „Година на нови можности“ што се одржува втор ден во Скопје. – Премиерот Димитар Ковачевски денеска по првиот панел од годишната конференција „Година на нови можности“, одговарајќи на новинарско прашање околу денешната средба со ...

31/01/2023 02:37 - МИА

31 јануари 2023 Ковачевски: Работиме да нема зголемување на цената на струјата, во некои сегменти може да има намалување Индустриското производство намалено за 0,3 отсто НБ: Во декември зголемена просечната каматна стапка на кредитите во корпоративниот сектор Зголемен прометот во трговијата на мало со автомобилски горива Произведени 19.942 мегават часови струја, целосно задоволени домашните потреби ТАВ: „Ер Србија“ ќе ја обнови авиолинијата ...

Куманово, 31 јануари 2023 (МИА) – Од утре повторно почнува со работа затворениот градски базен во Куманово, соопштија денеска надлежните. Информацијата ја објави и кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски. – Од утре (01.02.2023) започнува повторно со работа фрадскиот базен во Куманово. Ве очекуваме во топол, пријатен и освежен амбиент, објави Димитриевски. Базенот беше затворен на 18 октомври, лани, поради високи сметки за електрична ...

Валенсија, 31 јануари 2023 (МИА) – Џенаро Гатузо го коментираше неговото заминување од функцијата тренер на Валенсија. Вчера беше објавено дека 45-годишниот фудбалски стручњак ја напуштил Валенсија поради конфликт со управата на клубот. – Ви благодарам на сите за довербата што ми ја покажавте во овие 7 месеци додека сум овде, за наклонетоста што ми ја покажавте, секогаш исполнувајќи го стадионот со повеќе од 40.000 луѓе. За жал, таков е животот. ...

31/01/2023 01:05 - МИА

31 јануари 2023 Скопје – Премиерот Димитар Ковачевски на вториот ден од годишната конференција „Година на нови можности“ нагласи оти Владата работи на тоа да нема зголемување на цената на електрична енергија, а во некои сегменти, како што најави, може да има и намалување. – Претпоставувам во наредниот период, и работиме на тоа да нема зголемување на цената на електричната енергија, а може во некои сегменти да има и намалување. Минатата година АД ...

Кавадарци, 31 јануари 2023 (МИА) – Сообраќајна незгода се случила денеска во подножјето на Кожуф планина, кај месноста Мушов гроб. Информацијата ја потврдија за МИА од Итна медицинска помош Кавадарци и Сектор за внатрешни работи Велес. Портпаролот на СВР Велес, Ристе Самарџиев појасни дека во 10:20 часот, била пријавена сообраќајна незгода, помеѓу товарно и патничко моторно возило. Во близина на месноста Мушов гроб. Полициска екипа била упатена ...

Лондон, 31 јануари 2023 (МИА) – Фудбалерот од средниот ред на Челзи, Жоржињо ќе се пресели во Арсенал, тврди новинарот Фабрицио Романо. Според Романо, страните веќе се договориле за трансфер. „Топџиите“ ќе платат 12 милиони фунти за 31-годишниот Италијанец и ќе потпишат договор до крајот на јуни 2024 година со опција за продолжување на уште една година. Играчот наскоро ќе биде подложен на лекарски преглед. Жоржињо е во Челзи од јули 2018 година. ...

31/01/2023 12:07 - МИА

Скопје, 31 јануари 2023 (МИА) – На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“ во село Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола – Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од село Кривогаштани. Тој бил баран по потерница по наредба на Казнено-поправната установа Затвор Прилеп заради бегство од затворот. Лицето било спроведено во установата за доиздржување на казна затвор во траење од две години и три месеци. На 30.01.2023 околу ...

Струмица, 31 јануари 2023 (МИА) – Годинашново издание на Струмичкиот карневал ќе се одржи од 22 февруари до 1 март. Организациониот одбор ја објави програмата, а карневалот ќе почне со свечено предавање на клучот од градот од градоначалникот на карневалистите. Веднаш потоа е закажана изложба на карневалски маски на СОУ „Никола Карев“, а наредниот ден е резервиран за Концертот под маски на Музичкото училиште „Боро Џони“ од Струмица, како и за ...

Торино, 31 јануари 2023 (МИА) – Јувентус нема да го продолжи договорот со Анхел Ди Марија, објави „Газета дело Спорт“. Според италијснакиот весник, „бјанконерите“ сакаат да го намалат својот платен список следната сезона и нема да му понудат на Ди Марија продолжување на договорот. Играчот од средниот ред игра за Јувентус од летото 2022 година. Рокот на актуелниот договор на 34-годишниот Аргентинец со клубот е со важност до 30 јуни 2023 година. ...

31 јануари 2023 Скопје – Првата детска амбасада во светот МЕЃАШИ денеска ќе одржи конференција на која ќе биде промовирана Стратегијата за унапредување на правата на децата на подрачјето на Град Скопје 2023-2027 година од проектот „Стратегија и акциски план за унапредување на правата на децата и акциски план за поддршка на деца на улица/улични деца во град Скопје“ поддржан од Град Скопје. На конференцијата јавност ќе има можност да се запознае ...

Битола, 31 јануари 2023 (МИА) – Еурофарм Пелистер, вчеравечер загуби од Војводина на гостински терен со 29:24 во првиот настап сезонава во СЕХА-лигата. Тренерот на битолчани, Ларс Валтер не е задоволен од залагањето на своите избраници. – Агресивната 6-0 одбрана на Војводија ја „уби“ нашата флуидност. Од таа агресивност не можевме да напаѓаме како што планиравме. Не трчавме многу без топка и покажавме физичка инфериорност. Сепак, тоа е заслуга и ...

Париз, 31 јануари 2023 (МИА) – Фудбалерот од средниот ред на Челзи, Хаким Зиех би можел да ја продолжи кариерата во ПСЖ. Како што објави новинарот Фабрицио Романо, клубовите се уште разговараат за евентуалниот трансфер на 29-годишниот Мароканец. Самиот играч се согласува на трансфер во парискиот клуб. Дополнителни разговори ќе има денеска. Зиех оваа сезона забележа 15 настапи во сите натпреварувања и има една асистенција. Неговиот договор со ...

31/01/2023 10:25 - МИА

31 јануари 2023 Скопје – Собраниската Комисија за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите денеска ќе одржи седница на чиј дневен, меѓу другото, е и Годишниот извештај за работењето на Оперативно-техничката агенција (ОТА) за 2022 година. Комисијата ќе ги разгледува и Годишниот финансиски план за 2023 година на ОТА за средствата од надоместоците од Агенцијата за електронските комуникации, како и годишниот извештај за ...

Милано, 31 јануари 2023 (МИА) – Фудбалерот од средниот ред на Милан, Темује Бакајоко ќе му се приклучи на Кремонезе на позајмица, објави новинарот Џанлука ди Марцио. Според Ди Марцио, 28-годишниот Французин до крајот на актуелната сезона ќе настапува за Кремонезе. Бакајоко неодамна одби трансфер во Адана Демирспор. Фудбалерот игра за Милан како позајмен од Челзи од јуни 2021 година, договорот е со важност до крајот на јуни 2023 година. Оваа ...

Лондон, 31 јануари 2023 (МИА) – Четирикратниот олимписки шампион, британскиот тркач Мохамед Фарах изјави дека 2023 година би можела да биде последната година од неговата професионална кариера. – Нема да одам на Олимпијадата во Париз и мислам дека 2023 ќе ми биде последна. Ако бидам избран да ја претставувам мојата земја на Светското првенство, не би го одбил повикот. Нема многу време до моето пензионирање, а кога конечно ќе престанам активно да ...

31/01/2023 09:35 - МИА

31 јануари 2023 – Годишната конференција „Година на нови можности“ што ја организира Владата продолжува денеска со панел-дискусија на тема „Северна Македонија како зелен енергетски хаб – како да се претвори кризата во можност“. – Во собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска треба да продолжи дебатата предлогот јавниот обвинител Љубомир Јовески да биде уставен судија. Според информациите од Собранието, останати за збор се ...

31/01/2023 09:35 - МИА

31 јануари 2023 Втор ден конференција „Година на нови можности“ Саем за мебел од 29 март до 2 април во комплексот „Борис Трајковски“ Фити: Да се затегне монетарната политика, а Буџетот да биде строго таргетиран Азески: Задоволни сме од формалната, но не и од суштинската соработка со Владата Бочварски: Највисоко ниво на капитални инвестиции лани, годинава продолжуваме со посилно темпо Потпишан финалниот договор тежок две милијарди евра за ...

Далас, 31 јануари 2023 (МИА) – Најдобриот кошаркар на Далас маверикс, Лука Дончиќ постигна 51 поен на натпреварот со Детроит пистонс одигран ноќеска на домашен терен. Словенецот по петти пат во кариерата постигна 50 или повеќе поени во еден натпревар. Тој стана третиот кошаркар во историјата на НБА кој го направил тоа во првите пет сезони во лигата. Рекордот за најмногу вакви натпревари во првите пет сезони во НБА му припаѓа на Мајкл Џордан ...

Њукасл, 31 јануари 2023 (МИА) – Победничкиот пехар на националниот фудбалски МАСО куп, наредните 12 месеци ќе го чува Алтона Меџик од Мелбурн откако викендот во Њукасл го совлада Џелонг Македонија со 1:0. Победници во останатите категории во машка конкуренција беа Њукасл санс и Рокдејл Илинден, додека во женска Бродмедоу меџик во женска конкуренција. Пехарот на победниците го предаде македонската амбасадорка во Австралија, Билјана ...

Велес, 30 јануари 2023 (МИА) – Откако клубот пред неколку денови доби ново раководство, последно пласираниот тим во Втората македонска фудбалска лига (ВМФЛ), Борец од Велес, денеска го назначи 41-годишниот стратег Никола Карчев за нов шеф на стручниот штаб, а за негови помошници Благојче Нацев и Александар Јолдашев, од ФК „Академија Нацев“. Новото клупско раководство, предводено од Марјан Нацев и Рацо Цветановски, најави дека клубот во наредните ...

Вашингтон, 30 јануари 2023 (МИА) – САД ги повикуваат Бугарија и Северна Македонија да ја деескалираат својата реторика и брзо да ги решат билатералните спорови. Ова за Гласот на Америка го соопштиле од Стејт департментот, одговарајќи на прашањето како ја коментираат одлуката на Бугарија да го повлече бугарскиот амбасадор од Скопје. – Иднината на Северна Македонија е во ЕУ. САД продолжуваат да ја поддржуваат целосната евроатлантска интеграција на ...

Кочани, 30 јануари 2023 (МИА) – Одлуката на Управниот одбор на КЈП „Водовод“ за ново поскапување на геотермалната вода од осум отсто не доби согласност од Советот на Општина Кочани. Со одлуката беше побарано новата цена за кубен метар геотермална вода да изнесува 66,83 денари, односно да се плаќаат по 4,93 денари повеќе во однос на актуелната цена. На денешната седница на Советот на која се разгледуваше барањето, беше предложено повисоката цена ...

30/01/2023 04:16 - МИА

30 јануари 2023 – МВР и сите други институции ги презедоа сите мерки виновниците во случајот со нападот врз Христијан Пендиков во Охрид да бидат изведени пред лицето на правдата, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по средбата со неговиот бугарски колега Иван Демерџиев. – Претседателот на Стопанска комора Бранко Азески денеска, преку видео обраќање на владината конференција „Година на нови можности“, порача дека ...

30/01/2023 04:00 - МИА

30 јануари 2023 Скопје – На ниво на односи помеѓу две страни потребна е деескалација од двете страни и добро е што изјавата којашто доаѓа од официјална Софија е дека тие сакаат деескалација, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски. За тоа дали има официјално најавена делегација од Бугарија за роденденот на Гоце Делчев, Ковачевски рече дека во моментов нема најава за официјална најава, но дека се уште има време до 4 февруари. Скопје – Орце ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
1.03
75%
1006

Белград

13ᴼ/8ᴼ
5.14
51%
997

Софија

8ᴼ/4ᴼ
1.54
64%
1009

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.56
57%
1006

Љубљана

7ᴼ/4ᴼ
2.06
92%
1001

Атина

17ᴼ/11ᴼ
2.24
66%
1009

Тирана

9ᴼ/9ᴼ
2.57
71%
1008

Подгорица

13ᴼ/12ᴼ
3.6
67%
1007

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61739 $/kg

Сребро

728 $/kg

Платина

30941 $/kg

Паладиум

45461 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg