Во летниот преоден рок минатата година, Ливерпул потроши 5,9 милиони евра за да го донесе Фабио Карваљо од Фулам. Португалскиот напаѓач ќе ја продолжи кариерата на позајмица во РБ Лајпциг по разочарувачкото искуство на „Енфилд“. Под водство на Јирген Клоп одигра само 340 минути, на 13 натпревари во англискиот шампионат и на нив постигна два гола. Иако се уште е под договор со Ливерпул и според договорот на клубовите се очекува негово враќање ...

До последен момент сите се надеваа дека Никола Јокиќ ќе биде главното оружје на Србија на Светското првенство, но тоа не се случи. Тренерот Светислав Пешиќ го објави списокот на играчи на кои смета на почетокот на подготовките и ги разочара Србите. Богдан Богадановиќ, капитенот на оваа репрезентација по прес-конференцијата подетално разговараше со новинарите и во таа прилика откри дека тоа што му го кажал Јокиќ во телефонски разговор. „Јокиќ ми ...

Саудиска Арабија станува земја за добра заработка на врвните спортисти. По „бумот“ во фудбалот, на ред дојде ракометот. По неофицијалната информација дека Микел Хансен добил понуда од шест милиони евра, денеска „Моцарт Спорт“ излезе со информација дека Петар Ненадиќ би можел кариерата да ја продолжи токму во Саудиска Арабија. Средниот бек половина сезона ја мина во ПСЖ, а додека претходно настапуваше во Веспрем. Исто како и за Хенсен, засега не ...

Килијан Мбапе доби нереална понуда од Саудиска Арабија поточно од Ал Хилал. Овој клуб му понуди 700 милиони евра за една сезона, додека на ПСЖ му беше понудено обештетување од 300 милиони, што францускиот шампион го прифати. Сепак, иако ПСЖ се согласи на трансферот, Мбапе нема намера да игра следната година во Саудиска Арабија без разлика на понудата од 700 милиони евра. Тој само сака да оди во Реал Мадрид и тука е крајот на приказната за него. ...

Саудиска Арабија во последните година дена направи вистински бум во светот на фудбалот. По Кристијано Роналдо во оваа земја пристигнаа нови фудбалски ѕвезди, а се чини планот е да се подигне нивото и во останатите спортови. Според неофицијални извори, клуб од таму испратил понуда до Микел Хансен во висина од шест милиони долари. Доколку Хансен прифати тој ќе влезе во историјата на овој спорт. View this post on Instagram A post shared by ...

Неверојатната понуда на Ал Хилал за Килијан Мбапе ги шокираше дури и најплатените спортисти во светот. Саудијците официјално му понудија на ПСЖ рекордни 300 милиони евра обештетување за Мбапе, иако договорот со Катарците му завршува за само 11 месеци и без разлика што тој е во војна со парискиот клуб затоа што сака да си замине. И ова не е се. На Мбапе му нудат пакет лични примања од дури 700 милиони евра и тоа за само една година. Откако за ...

Ѕвездата на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ нема да игра за репрезентацијата на Србија на Светското првенство. Неговата одлука да не настапи на Мундобаскетот ги разбесни српските навивачи кои почнаа и да го навредуваат по социјалните мрежи. Сето ова не го смени расположението на МВП-то на финалната серија во НБА-лига, тој направи фешта по шампионскиот настап на неговите коњи. Сето ова сигурно ќе предизвика нов хаос. Nikola Jokic is a horse racing ...

Некогаш големиот талент на шпанскиот фудбал, Серхио Каналес се сели во Мексико каде што ќе игра за тимот на Монтереј. Досегашниот играч на Бетис се сели во Мексико во трансфер вреден 10 милиони евра, и плус дополнителни седум во вид на бонуси. Истиот е во траење од три години до 2026 година. Фудбалерот минатата сезона забележа 42 настапи за Севиља, постигнувајќи 6 гола и 3 асистенции. За репрезентацијата на Шпанија Каналес има 11 натпревари и 1 ...

На вториот ден од Светското првенство во пливање во Фукуока немаше светски рекорди, а доминираа кинеските претставници кои освоија две злата и една бронза. Злато за Кина освоија Хајанг Чин на 100 метри градно и Јуфеи Жанг на 100 метри пеперутка. Чин доминираше во финалето на 100 метри градно и славеше со време од 57,69 секунди, со што стигна до второто место на вечната ранг-листа веднаш зад Британецот Адам Пити и ги остави конкурентите за ...

РК Алкалоид денеска со првиот тренинг формално означи почеток на подготовките за сезоната 2023/2024. Во претстојната сезона РК Алкалоид, покрај во домашното првенство, ќе се натпреварува и во Европската лига. Првиот дел од подготовките ќе се реализираат во Скопје, а потоа екипата ќе оди на базични подготовки во Маврово. Во вториот дел, од 16 до 20 август, РК Алкалоид ќе настапува на турнирот во Струга 2023, а потоа ќе оди на финални подготовки ...

Интер Мајами ќе го смени капитенот, откако во тимот дојдоа големите ѕвезди на светскиот фудбал, Меси, Бускетс и Алба. Според „Атлетик“, аргентинската мега-ѕвезда Лионел Меси, кој му се приклучи на клубот како слободен играч ова лето, ќе ја добие капитенската лентата. Ова го потврдил и главниот тренер Херардо Мартино. Пред меси, играчот од средниот ред Грегор, кој игра во МЛС од 2021 година, беше капитен на тимот од Флорида. Треба да се напомене ...

Напаѓачот на Баерн (M), Садио Мане е уште еден чекор поблиску до продолжување на кариерата во саудиски Ал-Наср. Според последните информации, саудискиот клуб е подготвен на тимот од Минхен да му понуди 40 милиони евра за потпис на Мане, сума која е повеќе од доволна за Германците да се согласат на негова продажба. Претходно беше објавено дека баварците бараат околу 30 милиони евра за Мане, што значи дека оваа сума е далеку повисока од желбите ...

Антоан Гризман е уште еден играч од европските ѕвезди кој велгува на радарот на саудиските милјардери. Шпански „Мундо Депортиво“ пишува дека Французинот е следниот во редот на фудбалери со кои преговараат дел од клубовите од Саудиската Премиер лига. Ал Хилал кој денеска излезе со „ненормална“ понуда за Мбапе (1 година престој за 1 милијарда евра), сега има план Б ако Мбапе не прифати трансфер во С. Арабија. Ал Хилал веќе доставил понуда до ...

АБА лигата по денешниот состанок на Собранието и официјално ги потврди екипите кои ќе учествуваат во новата сезона на АБА 2 лигата. Согласно рангирањето во домашните првенства, потврдени се 13 учесници во АБА 2 лигата за сезоната 2023/24. Тоа се екипите се Борац, Широки, Подгорица, Сутјеска, Цедевита Јуниор, Шибенка, Пелистер, ТФТ Моцарт, МЗТ Скопје А., Шенчур, Хелиос Санс, Златибор и Спартак Суботица. Последниот учесник во АБА 2 лигата ќе биде ...

Машката сениорска кошаркарска репрезентација на Македонија, вечерва, со првиот тренинг во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, ги стартуваше подготовките за настап на претквалификацискиот олимписки турнир кој од 12 до 20 август ќе се одржи во Талин, односно во Гљивице (втората фаза). Селекторот Александар Јончевски има свои очекувања во пресрет на она што следува во наредниот период: „Имаме тринеделни подготовки. Ќе се подготвуваме во Скопје и ...

Европскиот Младински Олимписки Фестивал (ЕМОФ) во Марибор, Словенија и официјално беше отворен на свечена церемонија на која учествуваше и нашата делегација. Знаменосец беше џудо репрезентативецот Никола Магдески кој е еден од неколкуте наши спортисти кои веќе од утре ги почнуваат и спортските настапи. Според објавениот распоред на натпревари прв стартува плувачот Стефан Тодоров. Тој утре изутрина ќе плива во квалификациите на 100 и 50 метри ...

Како сите големи клубови, гиганти, така и Манчестер Јунајтед има намера да ги изненади своите фанови со нови дресови, односно нов дизајн на гостинските дресови. Тие се со зелена боја во најголема мерка, изгледаат убаво, “Адидас“ уште еднаш си ја заврши својата работа, но малку зелената боја како да “боде очи“ што се вели. Посебно ако се знае дека Манчестер Јунајтед игра во црвена или бела боја. Сепак ова се нови и модерни трендови и времиња. ...

Тимот на Ливерпул на подготовките во Германија предмалку одигра реми со конечен резултат од 4:4 против тимот на Гројтер Фурт. Дијаз, Нуњез, Салах на два пати беа стрелци за Ливерпул кој се спасуваше од пораз на овој дуел. Иако водеше со 3:1, Гројтер Фурт направи пресврт од 4:3, па на крајот Салах го постави конечниот резултат. What a goal from Luis Diaz 🔥 pic.twitter.com/xImn7joMSm — Liverpool FC (@LFC) July 24, 2023 Elliott ➡️ Salah ➡️ ...

Украинскиот интернационалец Богдан Михаличенко е нов член на тимот на Динамо Загреб. Тој пристигнува од тимот на Андерлехт, каде играше минатата сезона како позајмен играч од тимот на Шахтјор Доњецк. Тој е инаку дете на Динамо Киев и има одработено неколку позајмици во екипи како Стал односно Зорја. Тој е еден од оние проект играчи на украинската фудбалска репрезентација и за младинските категории на оваа земја има одиграно преку 40 мечеви. За ...

Нашиот прволигаш Брера Струмица во в четврток со почеток во 09:00 часот ќе организира ден посветен на дружење со македонската фудбалска легенда Горан Пандев. Сега веќе екс сопственикот на клубот, Горан Пандев, кој и натаму има функција како претседател на Брера Струмица, на оваа средба ќе се обиде на секој можен начин да сподели со јавноста и присутните околу новитетите во клубот, амбициите, и плановите на новите газди, а и негови како ...

Хаосот кој настана во кошаркарската репрезентација на Србија, а во пресрет на Мундијалот летово, проба да го објасни самиот селектор Светислав Пешиќ. Тој во изјава за медиумите во Србија, проба да објасни како неговата селекција ќе патува на Светското првенство без најдобрите играчи и зошто е тоа така. „Уште во јуни знаевме дека не можеме да сметаме на Лучиќ, а и Калиниќ кои откажаа поради разни проблеми. Митровиќ исто така сакавме да биде ...

Ретко кој просечен човек, тука се разбира мислиме не само во Македонија, може да претпостави колку пари се 1 милијарда евра. Што може да се направи, купи со тие пари. Оваа е вкупната сума која Ал Хилал ја нуди за да една година игра Килијан Мбапе кај нив. Тоа се 300 милиони за ПСЖ и 700 за Килијан Мбапе. Досега во “несвест“ се паѓаше по понудата на Саудијците до Меси, која изнесуваше 600 милиони евра по сезона, но еве сега оваа понуда до Мбапе ...

Садио Мане, еден од најдобрите напаѓачи во светот, не може да се пофали дека имаше којзнае каква сезона во Баерн Минхен. Дојде како големо засилување, сепак од него фановите на гигантот од Минхен очекуваа многу. А и медиумите, односно новинарите речиси за секој проблем го обвинуваа дека тој е виновникот. Сенегалецот тоа не им го заборави, уште помалку прости. Па така кога на „Алијанц Арената“ беше закажано групно фотографирање, новинарите од ...

Синоќа во Пасадена (САД), Реал Мадрид со 3:2 во супер интересен меч го совлада Милан. Тоа беше фудбалски рај за фановите кои дојдоа во живо да го прослесат овој меч, но и за многубројните фанови кои покрај ТВ екраните го следеа овој дуел. Сепак, имаше и неубави, поточно ужасни сцени. Имено пред да почне натпреварот, во ТВ преносот ко-коментатор беше Шака Хислоп, легендарниот голман на Њукасл, но и на други клубови во Премиерлигата. Тој го ...

Бутел Скопје го комплетираше играчкиот ростер пред утрешниот старт на подготовките за новата сезона. Најново име е левиот бек Иван Андревски, кој се враќа во составот на Бутел Скопје и потпиша договор на две сезони. Андревски претходно настапуваше за Металург РА, а минатата сезона имаше одлични партии во Јуниор КВ. Тој е петото засилување за РК Бутел Скопје, по голманот Александар Стојаноски, левите бекови Лука Иваниќ и Марко Стојанов, како и ...

Денеска во Нион се одржа и ждрепката за 3.квалификациско коло во Лигата на Конференции. Во “шампионскиот пат“ Струга Трим Лум за ривал, ако ја мине пречката Будуќност во второто квалификациско коло, ќе го има победникот од двомечот меѓу ТНС (Велс) и Свифт Хеспер (Луксембург). Секако дека ова е добра ждрепка за стружани. Шкупи пак ако го мине Левски Софија во втората квалификациска рунда, тогаш во третата за ривал ќе го има победникот од ...

Како што дознаваме, постојат реални шанси во следната сезона во ПМФЛ да се натпреваруваат само 10 клубови, и тоа без Вардар и Воска Спорт. Екипите кои лани се “тепаа“ да влезат во елитата, а сега ја немаат потребната лиценца, токму и затоа во ФФМ не се одржува ждрепката за сезоната 2023/24 со цел да им се помогне и на двата клуба, само за да го решат својот проблем и играат следната сезона во елитата, како што и заслужија. Инаку, како што велат ...

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија се одржа состанок со претставниците од клубовите на Прва ЖФЛ. Тема на разговор беше предлог календарот и предлог промени во пропозициите за женскиот фудбал за претстојната сезона 2023 / 2024. На состанокот присуствуваа и претставници на службите при Фудбалската федерација на Македонија од одделението за лиценцирање кои информираа дека во подготовка е правилник за лиценцнирање на клубови за ...

Лудило или не? Да се даде 1 милијарда евра за играч и тоа да го имаш само на една година, е тоа е навистина премногу па макар да е и од С. Арабија. Имено како што предмалку јавуваат светските медиуми. Ал Хилал испратил фантастична понуда до Килијан Мбапе и до ПСЖ вредна 1 милијарда евра и тоа тој да игра само една година, до јуни 2024 во С. Арабија, а потоа да оди слободно во Реал Мадрид. Саудијците му нудат 700 милиони евра нето на Мбапе, а ...

Младиот српски бек Матија Николиќ успешно ги помина лекарските прегледи и потпиша двегодишен договор со Вардар, со можност за плус уште една. Тој веќе работи со екипата во Скопје и ќе продолжи на подготовките за новата сезона. Вардар сезонава ќе има подмладен тим особено на бековската позиција. Николиќ е третото засилување за „црвено-црните, по левото крило Марко Срдановиќ кој исто така потпиша двегодишен договор со скопјани и Стефан Петриќ. ...

Скопје

8ᴼ/8ᴼ
0.0
93%
1011

Белград

1ᴼ/0ᴼ
6.69
83%
1017

Софија

11ᴼ/10ᴼ
4.12
74%
1014

Сараево

7ᴼ/7ᴼ
6.69
62%
1014

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.0
96%
1019

Атина

18ᴼ/15ᴼ
2.68
89%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
1.54
94%
1013

Подгорица

12ᴼ/9ᴼ
2.57
81%
1012
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8293

Currency

37.7105

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $