Стрелец 23.11.-21.12. Љубов Ќе бидете склони кон попуштање во се и сешто , а некои целосно ќе ги симнат критериумите за љубов. Самците би можеле да бидат со личност по принципот ,,која и да е” . Кариера Ако сте решени да делувате од сенка, денеска е ден кога на таков начин може да постигнете успех. Здравје и совет Прво промислете , а потоа делувајте. Јарец 22.12.-20.1. Љубов Веројатно ќе ја повикате саканата личност на интимна вечера , каде ќе ...

Даниел Кар-Гом починала додека учествувала на работилница во Клив Хаус во Сенд, Вилтшир, на 20 октомври 2016 година, пишува „Гардијан“. Работилницата вклучувала „паида лајин терапија“, при што пациентите биле шамарани или самите си удирале шлаканици. Кар-Гом, од Луис, Источен Сасекс, присуствувала на работилницата верувајќи дека тоа ќе ѝ помогне на нејзините проблеми со дијабетес. Полицијата во Вилтшир во четвртокот соопшти дека Хонгчи Ксијао, ...

Изградбата на таа позната пруга започнала во 2004 година и требало да биде завршена до 2010 година, но геолошката сложеност на областа го одложила проектот и ги зголеми трошоците на околу 4 милијарди евра, јавува Анадолија. - Конечно дојде денот. Шпанија е поблиску до овој регион благословен со уникатна убавина, изјави шпанскиот премиер Педро Санчез по пристигнувањето во Овиедо - главниот град на Астурија. Патувањето од Мадрид до Овиедо траеше 3 ...

Грозоморниот случај бил откриен минатата година во Долна Австрија, а неговата мајка (33) и нејзината наводна партнерка (40) се обвинети за тортура на малолетник. Малото момче го затворале во транспортер за кучиња со димензии 52х40 сантиметри секој ден и постојано го мачеле. Момчето од сигурна смрт го спасил социјален работник. Во моментот кога е пронајдено момчето, неговата телесна температура била 26,8 степени, а детето било премногу слабо ...

Како што преговорите застанаа во ќорсокак околу жените, Хамас се заложи за почеток на преговори за ослободување на мажите - веројатно за различен сет услови, според изворот. Израел ја отфрли таа идеја, инсистирајќи дека е императив прво да бидат ослободени сите жени, објави Си-Ен-Ен. Израелските и американските власти веруваат дека Хамас продолжува да држи како заложници голем број жени на возраст од приближно 20 до 30 години - многу од нив ...

Таа им кажала на пријателите дека не може да плаќа кирија и да си дозволи храна и дека размислува да се вработи во Старбакс. Еванс моментално е во процес на развод од актерот Јоан Груфуд. На пријателите им кажала дека парите што ги добила од продажбата на брачниот дом, за кои се верува дека се 100.000 долари, целосно ги нема, а најголемиот дел од нив отишле кај адвокатот. - Алис беше многу вознемирена и вели дека не може да си дозволи да ја ...

Цела Франција е во потрага по Валентин, кој живеел со неговите родители чии тела биле пронајдени во куќа која била изгорена до темел. Во текот на истрагата било утврдено дека мажот и жената биле застрелани пред нивните тела да бидат уништени во пожарот. Грозоморниот случај бил откриен на 27 ноември во утринските часови. Како што пренесуваат француските медиуми, пожарникарите добиле повик нешто пред 7 часот да го изгаснат пожарот кој зафатил куќа ...

Кучето ѝ го украде фустанот и потрча кон сопственикот. Видеото деновиве стана хит на сите социјални мрежи, особено на TikTok каде веќе собра 20 милиони прегледи, а луѓето го прегледаа со бура од смеа и покрај тоа што најверојатно се работи за скеч. View this post on Instagram A post shared by Hannah Stocking (@hannahstocking) Имено, Стокинг во тој момент била во друштво на Лела Понс, уште една интернет ѕвезда чија специјалност се духовити ...

- Она од што се плашиме е дека ќе се вратиме таму каде што бевме во првите недели кога имаше апсолутна забрана, херметичка опсада во Појасот Газа - со последици кои се уште се чувствуваат, изјави за Би-Би-Си, Жулиет Тума, портпаролка на УНРВА. Таа вели дека има напори да се продолжи со испораката на хуманитарна помош и повика на прекин на огнот. - Ние сме на прагот на хуманитарно цунами во Појасот Газа, истакна Тума. Во меѓувреме, израелската ...

Пол Бартон (45) и Нејтан Тарнер (37) се уапсени откако пукале со воздушна пушка кон полициската патрола од нивниот стан во Бедфорд, Англија. Осомничените, кои пиеле алкохол и консумирале наркотици, побарале од доставувачот да им ги врати парите бидејќи храната што им ја донел се изладила. Несреќниот човек го затвориле во лифтот, а дури по еден час го ослободиле, откако сопственикот на брза храна дошол да го спаси. Во видеото кое се емитуваше во ...

Обилните снежни врнежи ја погодија јужна Германија во вчера вечер и продолжија утринава, предизвикувајќи големи нарушувања на аеродромот во Минхен, вториот најфреквентен центар во земјата. Откажани се околу 320 од 760 летови закажани за денеска, јави германската новинска агенција ДПА. Екипите се обидоа барем една писта да биде во функција и без снег. Guten Morgen aus dem Winter Wonderland Oberbayern! Hier im Landkreis Miesbach liegen nun bereits ...

На церемонијата на 1 декември 2023 година се појави и Кетрин О'Хара, која ја глумеше мајката на славниот Кевин од комедијата „Сам дома“. - „Сам дома“ беше и секогаш ќе биде омилена светска сензација. Во семејствата ширум светот не може да помине нова година без да го погледнат тој филм, а за тоа е „виновен“ Меколи Калкин – рече О’Хара во своето излагање и додаде: - Знам дека работевте напорно, но успеавте да направите глумата да изгледа како ...

„Хамас експлицитно го прекрши договорот што го постигнавме со САД, Египет и Катар“, рече Галант. Примирјето меѓу Израел и Хамас пропадна откако Хамас вети дека ќе ги врати преостанатите 15 жени и две деца, но не го исполни, рече Галант. Галант се осврна и на тврдењето на Хамас во средата дека две мали деца - 4-годишниот Ариел и 10-месечниот Кфир Бибас - биле убиени во израелски воздушен напад, наведувајќи дека претходно биле фотографирани живи, ...

Канал 5 доби потврда од извори во СДСМ дека овој предлог бил ставен на маса, од нивна страна, на последниот состанок со ДУИ, но од Мала Речица се уште не добиле одговор на понудата.. Аргументите на Бихаќка се дека со ваквото решение, би се постигнал баланс во распределбата на врвните функции во власта, ДУИ не би имала и премиер и претседател на парламентот во исто време, а во случај да не се избере шеф на државата, в.д. претседател би бил ...

Жени со латиноамериканско потекло, особено од Парагвај и Колумбија, се регрутираат на социјалните мрежи со понуди за работа во Европа, а потоа се принудени да се проституираат во станови 24 часа на ден во ропство на 21 век, објави шпанската полиција на Меѓународниот ден за укинување на ропството. . Меѓународниот ден за укинување на ропството се слави на 2 декември како потсетување на 1949 година кога Генералното собрание на Обединетите нации ја ...

Полскиот претседател Анджеј Дуда му го додели мандатот на Матеуш Моравјецки, кој положи заклетва на 27 ноември и ја предводи новата влада на Партијата на правото и правдата (ПиС), и покрај фактот што ПиС не успеа да обезбеди парламентарно мнозинство на изборите на 15 октомври. Владата на ПиС има многу мали шанси за опстанок поради фактот што мора да се соочи со гласање за доверба во Сејмот, долниот дом на парламентот во кој доминира опозицијата, ...

Изборот на вратоврската на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека станува збор за шифрирана порака наменета за британскиот премиер Риши Сунак, бидејќи кралската вратоврска имала шема заснована на грчкото знаме во време кога е во ек спорот меѓу британскиот и грчкиот премиер поради скулптурите од Партенон кои британската влада ги однела во Велика Британија пред повеќе од 200 години. Бакингемската палата ...

Публицистот на Тејлор, Три Пејн, се огласи на X, порано Твитер, за да ги критикува тврдењата на озборувачката страница DeuxMoi дека Свифт се омажила за Алвин „или во 2020 или 2021 година“, но тоа никогаш не било официјализирано. Во април оваа година беше објавено дека Свифт и Алвин раскинале по речиси шест години врска. Во 2022 година се појавија неосновани тврдења дека парот бил „тајно свршен“ и дека Свифт приватно носи прстен. „Доста е со ...

Геолошки институт на САД потврди дека опасноста од цунами поминала „Врз основа на сите достапни податоци, опасноста од цунами од овој земјотрес сега помина“, соопшти Геолошкиот институт на САД. Но, локалните власти се уште не го повлекле своето предупредување. Веднаш по објавување на предупредувањето за цунами, илјадници луѓе побрзаа кон местата на повисока надморска височина, а големи колоно возила се упатија што подалеку од морскиот брег. ...

Потпретседателката на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска заедно со членките и активистки на Форумот на жени на СДСМ во Битола, низ Широк сокак и Градскиот пазар поделија летоци со пораки и СОС телефонски линии во рамки на Кампањата 16 дена активизам против родовото насилство. „СДСМ со свои активности и оваа година придонесува во подигнување на свеста за насилството врз жените и одговорноста на секој ...

Мажот е уапсен на плоштадот Виндруш под сомнение за расно мотивиран прекршок на јавниот ред. Апсењето се однесувало на плакат што го носел. Полицијата соопшти дека кога полицајците се обиделе да ја напуштат областа, нивното возило било опколено од други демонстранти, вклучително и некои кои седеле на улица и им го блокирале патот. Биле распоредени дополнителни полицајци, а уапсениот сега е во притвор. Полицајците остануваат на местото на ...

Така, Nissan објави дека ќе потроши најмалку 1,4 милијарди евра во фабрика во Велика Британија, каде што ќе произведува два идни модели. Сепак, оваа вест има и силна политичка позадина, бидејќи претставува голем поттик за болната британска автомобилска индустрија и е голема победа за британскиот премиер Риши Сунак во неговите очајни обиди да привлече странски инвестиции. Тоа е и првата голема инвестиција во овој сектор по Брегзит. Јапонците ќе ...

Овој пат причината била тоа што на членовите на семејството им ја наплатила божиќната вечера што ја организирала. Белучи решила на своите роднини да им наплати 170 евра по човек, бидејќи сметала дека треба да ѝ надоместат што се намачила да подготвува оброци за 15 луѓе. „Не е евтино да се хранат луѓето и потребно е многу време да се подготви убаво јадење“, вели 42-годишната Карла за Дејли Меил, која нормално не прифаќа никакви критики и им ...

Според декларацијата потпишана од Франција и САД, капацитетите треба да се тројно зголемени до 2050 година. Пактот го потпишаа и Канада, Јапонија, Велика Британија и неколку други европски земји. Сосема очекувано, Германија не е еден од потписниците откако оваа година се откажа од нуклеарната енергија. Но, во многу други земји, како Франција и Британија, нуклеарната енергија сè уште игра клучна улога во снабдувањето со енергија. Во декларацијата ...

СДСМ е кола којашто вози во Вашингтон и Брисел, од друга страна кај ДПМНЕ што имате, имате кола направена од стиропор која што никој не би ја купил, рече денеска во одговор на новинарско прашање премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање. -Ако погледнете во годините наназад ние ветивме интеграција на државата во НАТО, испорачавме. Споредете го тоа со една кола која што ја гледате. Тоа е кола која што ве ...

Исто така очекувам многу брзо пратениците да ги изгласаат законите за заем од меѓународните финансиски иснтитуции и со тоа да ја заокружуме финанисиската конструкција за изградба и на последниот дел од пругата. Секако за оваа фаза имаме обезбедено и грант средства, истакна министерот Благој Бочварски кој заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и директорот на ЖРСМ Инфраструктура Зоран Трифуновски, извршија увид на изградба на ...

Неговата мајка вели дека тоа ќе биде „смртна казна“ за него. На Брендан Деп (18) му се заканува децениска затворска казна бидејќи ја нападнал учителката Џоан Најдич, која ја соборил на подот пред да ја удри со клоци и тупаници во грбот и лицето повеќе од 10 пати. Неговата мајка Лин Деп во средата ја молела учителката да побара полесна казна за нејзиниот син. „Жал ми е за тоа што го направи мојот син и никој не треба да го преживее тоа. Но, во ...

Земјотрес со јачина од 7,5 степени го погоди денеска Минданао, Филипини, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина од 63 километри (39 милји), додаде EMSC. Американскиот систем за предупредување од цунами издаде предупредување за цунами по земјотресот. Претходно минатиот месец, во земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала во јужниот дел на Филипините загинаа осум лица. Загинатите во ...

Макрон денеска предупреди дека целта на Израел за „тотално уништување на Хамас“ мора да биде јасно дефинирана или ќе предизвика уште „десет години“ војна и повика на удвојување на напорите за постигнување траен прекин на огнот. „Целосно уништување на Хамас...“, „...дали некој мисли дека е можно?“, рече Макрон на прес-конференција одржана на маргините на конференцијата COP28 во Дубаи. „Ако тоа е целта, војната ќе трае десет години“, рече Макрон и ...

Властите почнаа да градат бариера висока пет метри околу кулата Гарисенда од 12 век за да ги задржи остатоците во случај кулата да падне, јавува Би-Би-Си. Кулата висока 47 метри се наведнува под агол од четири степени, а неодамна биле откриени поместувања во насока на навалувањето. Градскиот совет на Болоња соопшти дека ситуацијата е „многу критична“. Гарисенда е една од двете кули кои доминираат на хоризонтот на Болоња. Другата, кулата Асинели, ...

Скопје

8ᴼ/8ᴼ
0.51
100%
1011

Белград

1ᴼ/0ᴼ
6.69
78%
1017

Софија

10ᴼ/10ᴼ
2.57
79%
1015

Сараево

7ᴼ/7ᴼ
6.69
62%
1014

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.0
96%
1020

Атина

20ᴼ/15ᴼ
2.68
88%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
2.06
94%
1013

Подгорица

11ᴼ/10ᴼ
1.03
82%
1013
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $