А1 Македонија, водечката компанија за телекомуникации го објавува почетокот на стратегиска соработка со Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство при Универзитет “Св. Кирил и Методиј” во Скопје, која ќе се одвива во учебната 2024/25, со најава за долгорочна соработка. Соработката помеѓу А1 Македонија и ФИНКИ се одвива на повеќе нивоа како што се работа на развојно-истражувачки и апликативни проекти, консултативни активности и ...

Бумот на вештачката интелигенција ја направи американската компанија Нвидиа највредна во светот. Акцијата на производителот на микрочипови се зголеми за 3,5%, со што вредноста на компанијата достигна 3,349 илјади милијарди долари, односно стана нешто повисока од онаа на технолошките џинови Мајкрософт и Епл. До пред две години Нвидиа на пошироката публика ѝ беше позната пред сѐ како производител на чипови за графички карти за гејминг-компјутери. ...

На 13 јули 2024 година, со почеток од 20 часот, во срцето на плоштадот Методија Андонов – Ченто во Прилеп, ќе се одржи спектакуларен настан за одбележувањето еден век од постоењето на Прилепска Пиварница. Основана во 1924 година, Прилепска Пиварница е камен-темелник на заедницата, произведувајќи најквалитетни пијалаци што го отелотворуваат нашето богато наследство. Овој значаен јубилеј заслужува голема прослава и затоа ве покануваме да ни се ...

Подгответе се за адреналин во големи количини и неверојатен натпреварувачки дух, затоа што наскоро започнува „Триумф“, првото адреналинско шоу во историјата на македонскиот етер. Станува збор за нов проект со оригинален концепт, снимен по светски стандарди и токму затоа, со емитувањето на првата епизода „Триумф“ ќе означува почеток на нова адреналинска „шоу“ ера во Македонија. Првата епизода од „Триумф“ премиерно ќе биде објавена на 26.06.2024 ...

Новите производи на Млекара АД Битола, Имлек Оаза, претставуваат алтернативни, посни напитоци од овес и бадем и се резултат на континуираното истражување, развој и стремење кон иновации, како и одговор на потребите на современиот потрошувач. Бимилк, после повеќе од 70 години постоење, првпат влегува во категоријата на растителни напитоци, кај народот познати како „билни млека“. Со лансирањето на ова портфолио, Бимилк како компанија се издвојува ...

Како започна Вашата приказна со градење на кариера како осигурителен брокер? Отсекогаш сум имала желба да им помагам на луѓето и да наоѓам решенија за нивните проблеми. Не станав доктор, но избрав професија која им создава безбедна иднина и помалку стрес доколку се најдат во неприлика во животот. И навистина сум среќна со мојот избор. Колкав период сте во MINTIns? Се приклучив на Mint Insurance веднаш по нивното појавување на македонскиот ...

Гига забава со А1 припејд – Неверојатни 100GB мобилен интернет за само 399 денари Скопје, 19.6.2024 г. – И ова лето A1 Македонија воведува уште една атрактивна понуда во мобилната припејд телефонија со уште повеќе мобилен интернет, со која корисниците добиваат можност за супер забава ова лето, многу гигабајти и уште поголема можност за нови и возбудливи доживувања. Новите припејд корисници со активирање SIM-картичка за 299 денари добиваат ...

Витаминка е првата компанија во Македонија која во сите процеси, производство, набавка, магацини, продажба и финансии, го имплементира ЕРП решението од Microsoft – Dynamics 365 Finance and Operation. Со ова Витаминка е на пат кон целосна дигитализација на работата, од влез на суровина до излез на готов производ и нивно складирање. Инвестицијата во најновите технологии е значаен чекор напред и придонесува за подобрување на оперативната ...

Претседателката на Асоцијација за е-трговија на Македонија – АЕТМ, д-р Нина Ангеловска Станков и директорот на Агенција за пошти д-р Сретен Миладиноски, потпишаа Меморандум за соработка, преку кој двете страни заеднички ќе се залагаат и ќе придонесуваат кон намалување на сивата економија во е-трговијата и нерегистрираните онлајн продавачи во Македонија. Сивата економија во е-трговијата и нерегистрираните онлајн продавачи (кои најчесто ги ...

Големите спортски настани, кои привлекуваат масовни бројки на луѓе и интересот на глобалната јавност, исто така станаа настани со висок ризик бидејќи се зголеми заканата од терористички напади врз посетителитеа. Но, освен таквите физички и смртни закани, спортистите се соочуваат и со други видови предизвици. Еден од нив се однесува и на настани во виртуелниот свет, во кои исто така се изложени на закани, навреди, злоставувања, пцовки и слично. ...

Bugatti Rimac на својот канал на YouTube лансира нова документарна серија наречена „Нова ера“. Во првата епизода Мате Римац, извршен директор на Bugatti Rimac, ја опишува својата визија за наследникот на Chiron, иновативниот пристап кој го направи концептот реалност, предизвиците со кои се соочи тимот и потребата неуморно да се стремиме кон совршенство во секое време. „Bugatti е создаден од извонредни луѓе. Стоиме на рамениците на гигантите“, ...

Во новото истражување на американските научници беше објавено дека илјадници тони замрзната вода се откриени на врвот на вулкан на Марс. Истражувачите беа фокусирани на регионот на вулканите Тарсис, кои се највисоки во целиот Сончев систем. Овие планини се на екваторот на Црвената планета, а значењето на откривањето на водата во замрзната состојба (150.000 тони) е големо, бидејќи водата е основен показател за можноста за постоење живот, сметаат ...

Мароко потврди дека почна да користи вештачка интелигенција (ВИ) во судовите низ целата земја. „Вештачката интелигенција воведе значајни промени ширум светот. Ја купивме програмата за вештачка интелигенција и му ја предадовме на претседателот на Високиот судски совет да ја дистрибуира меѓу судиите. Оваа програма ги препишува пресудите на судиите наместо рачно да ги пишува“, рече министерот за правда, Абделатиф Уахби за време на состанокот на ...

Роботите и храната се многу далеку еден од друг. Роботите се неоргански, гломазни и неразградливи, а храната е органска, мека и биоразградлива. Сепак, едно истражување за развојот на роботите за јадење неодамна напредуваше и ветува позитивни ефекти. Роботската храна може да го намали електронскиот отпад, да помогне во испораката на исхрана и лекови до луѓето и животните, да го следи здравјето, па дури и да го отвори патот за нови гастрономски ...

Прославуваме уште еден голем успех на нашите македонски винарии постигнат на 13-тиот Balkans International Wine Competition and Festival, што се одржа оваа година во две држави Турција и Бугарија. Како држава докажавме дека имаме со што да се гордееме, дека винскиот сектор го поставивиме на вистинските патеки, а македонското вино го искачивме високо на светската винска карта. Во силна винска конкуренција со над 1.200 вински етикети презентирани ...

Саудиската компанија за развој на недвижности Al-Othaim Investment најави нов проект за изградба на брод за крстарење кој треба да биде еден вид на град во град. Проектот наречен „Сала за крстарење Ал-Отаим“ ќе се гради на вкупна површина од 77.000 метри квадратни и ќе вклучува трговски центар, 276 станбени единици, 16 луксузни апартмани и делови за забава. Планираниот хотел на бродот ќе содржи 120 соби и 156 апартмани и деловни простории на ...

Научници од Универзитетот Махидол во Тајланд развија алтернатива на растителна кожа користејќи влакна од листови од ананас (PALF) и природна гума (NR). Овој еколошки материјал ветува дека ќе ја револуционизира кожарската индустрија со својата импресивна сила и издржливост. Процесот започнува со екстракција на влакна од отпадни листови од ананас со помош на механички метод. Извлечените влакна потоа се поделени во две категории: нетретирани ...

Премиерната сезона на првото реално шоу за стартапи е пред самиот крај. Додека публиката ја очекува последната епизода во која се дознава победничкиот тим и идеја што ќе патува во Силиконската Долина, разговараме со Маја Наумоска Савеска, Директор на корпоративни и маркетинг комуникации во Халкбанк АД Скопје, генерален спонзор на The Founder Games. Како генерален спонзор на The Founder Games, што значи ова реално шоу за вас и како го гледате ...

Во ООУ „Мирче Ацев“ – Ѓорче Петров, Скопје е промовиран речникот на поими од медиумска писменост со игровни активности за усвојување, утврдување и примена на поимите од речникот. Авторите на овој речник и игровни активности Елена Апостолова, Гордана Анастасова и Добри Јовевски, денеска апелираа до медиумите и вработените во медиумите да ги користат македонските термини, наместо да користат англицизми. Во речникот e презентиран соодветен превод ...

Се очекува проектот на Гејтс да чини до 4 милијарди долари, од кои половина ќе бидат обезбедени од Министерството за енергетика на САД. Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, во неделата изјави дека е „прилично уверен“ дека неговиот проект за развој на нова генерација нуклеарна енергија ќе продолжи без оглед на тоа како ќе изгледа политичката рамнотежа на силите во Вашингтон следната година, бидејќи поддршката за развојот на нуклеарната енергија во ...

Списанието TIME ја прогласи компанијата Xiaomi за една од 100 највлијателни компании во 2024 година. Xiaomi ја доби оваа чест за прв пат, бидејќи TIME го препозна извонредното влијание што компанијата го има ширум светот. TIME го наведе Xiaomi на листата поради успешното лансирање на првото паметно електрично возило на компанијата, серијата Xiaomi SU7, во Кина во март 2024 година. Xiaomi постави нови индустриски рекорди со бројот на завршени ...

Жената пристигнала со гумен чамец на брегот на Спиаџа Роса, плажа позната по розовиот песок на малиот остров Будели на Сардинија, наводно игнорирајќи ги сите знаци за забрана, пишува италијанскиот печат. На туристите од 1990-тите им е забрането да пешачат по плажата, од која често се краде песок, и да пливаат во морето, но тие можат да го посетат островот преку ден со брод и им е дозволено да пешачат по патеката зад плажата. Жената со бразилско ...

Стартап Kлуб Скопје направи вистинска #СтартапРеволуција со финалниот настан „Ден на инвеститори“. На овој настан, инвеститори имаа можност да се запознаат со стартапите кои беа дел од првата инкубаторска програма #ИмамИдеја. Од отворањето на повикот на 6-ти ноември до 15-ти јануари, добивме над 150 бизнис идеи од различни области како образование, медицина, технологија, архитектура, e-трговија, угостителство и многу други. Огромниот интерес за ...

A1 Македонија, компанија лидер во обезбедувањето на иновативни дигитални решенија, ја лансираше услугата Оперативен центар за безбедност (Next Generation Security Operations Center – SOC) – најсовремена алатка и специјализирани услуги за детекција и превенција на сајбер напади. Оваа услуга претставува значаен чекор напред во обезбедувањето на решенија за сајбер безбедноста на бизнис корисниците, нудејќи највисоко ниво на заштита и брз одговор на ...

Саботната вечер Битола го имаше второто издание на ноќната атлетско женска трка „Биди своја”. Ова година учествуваа 350 рекреативни и професионални спортистки, кои се натпреваруваа во трка од должина од 5км. И оваа година Имлек протеинските шејкови им ја обезбедија енергетската моќ на дофат на сите учеснички кои беа дел од трката за да ја надополнат својата енергија и да им овозможи да бидат свои и кога станува збор за атлетските перформанси. ...

Цената на сите нафтени деривати од вечерва на полноќ се зголемува. Цената на ЕУРОСУПЕР 95 се покачува за 1 денар, и од утре ќе се продава за 81 денар по литар. За 1 денар се зголемува и цената на ЕУРОСУПЕР 98+ и од утре ќе се продава по цена од 83 денари по литар. Расте цената и на ЕУРОДИЗЕЛ за 0,5 денари, и ќе се продава по 74 денари по литар. Се зголемува и цената на екстра лестното масло за 0,5 денари и ќе се продава по 73 денари, расте и ...

Во Антверпен на 17-тото издание на конгресот на Eurochambres од 12-14 јуни, беше присутна делегација на Сојуз на стопански комори на Македонија предводена од претседателот Трајан Ангелоски, потпреседателот Сашо Дукоски , Соња Божиновска и Сања Божиновска членoви на ССK. Конгресот на Eurochambres 2024 го отвори Кети Беркс, гувернер на провинцијата Антверпен и Владимир Длоухи, претседател на Eurochambres,настан кој е катализатор за соработка, ...

Вие сте проактивен студент на УКИМ, со голем интерес за сѐ поврзано со природните науки и иновации и со аспирација некој ден да станете успешен млад инженер. Но, се прашувате што е тоа што ќе ве издвои на пазарот на трудот и ќе ви помогне да станете одговорен инженер? Клучот на ова прашање лежи во летниот настан БСЕ – „БЕСТ Симпозиум за Едукација“ организиран од БЕСТ Скопје! БЕСТ Скопје (Борд на Европски Студенти по Технологија) е една од 85 ...

ПроКредит Банка успешно го заврши вториот настан од серијата „Дигитална еволуција – Одговорност на бизнисите кон иднината “. Станува збор за бизнис конференција посветена на унапредување на дигитализацијата во македонскиот бизнис сектор со посебен фокус на малите и средни претпријатија. По успешниот настан минатата година кој на едно место собра претставници на домашни компании од приватниот сектор, компании кои нудат дигитални услуги, како и ...

Прашината од Месечината би можела да претставува сериозна опасност за идните бази на сателитот на нашата Земја, за опремата, како и за здравјето на космонаутите, покажа новата студија на Филип Мезгер од Универзитетот на Централна Флорида во Орландо. Се истакнува дека секое слетување или лансирање на вселенско летало создава облаци од прашина кои патуваат километри низ површината на Месечината со огромна брзина, како мали проектили. Истражувањето ...

Скопје

37ᴼ/37ᴼ
2.57
28%
1016

Белград

37ᴼ/34ᴼ
2.57
38%
1014

Софија

32ᴼ/32ᴼ
2.57
25%
1019

Сараево

35ᴼ/35ᴼ
2.78
23%
1015

Љубљана

32ᴼ/30ᴼ
5.66
46%
1016

Атина

35ᴼ/33ᴼ
8.05
23%
1013

Тирана

33ᴼ/33ᴼ
5.14
49%
1015

Подгорица

35ᴼ/30ᴼ
2.06
23%
1015
Currency

61.6298

Currency

57.3887

Currency

72.8955

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733