Она што се очекуваше и се најавуваше, вечерва се оствари. Тотенхем и Антонио Конте спогодбено ја раскинаа соработката. Оваа промена доаѓа по контроверзното интервју кое го даде Конте по мечот со Саутемптон. “Можеме да објавиме дека главниот тренер Антонио Конте го напушти клубот по меѓусебен договор. Му благодариме на Антонио за неговиот придонес и му посакуваме добро во иднина. Кристијан Стелини ќе го преземе тимот како в.д. главен тренер до ...

Утре во 2.коло од квалификациите за ЕП ќе се соочат Црна Гора и Србија. Мечот се игра во Подгорица. Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси прво зборуваше за односот со претседателот на ФС на Црна Гора, Дејан Савичевиќ, а потоа се сврти и на мечот. На мечот меѓу Бугарија и Црна Гора вниманието му го привлекло презимето Савичевиќ на теренот. „Кога видов дека игра Савичевиќ, се исплашив, помислив дека Дејо се вратил. Тогаш сфатив дека тоа ...

Репрезентацијата на Италија ги освои првите бодови во квалификациите за ЕП 2024, а вечерва ја совлада Малта на гости со 2:0. По поразот од Англија со 1:2 во Неапол на отворањето на квалификациите, на четата на Роберто Манчини и требаше победа и таа е обезбедена против Малтежаните. На првиот гол се чекаше 15 минути. Тонали нафрли, а Матео Ретегуи со глава го совлада Бонело. Натурализираниот Италијанец и даде гол на Англија на дебито за ...

По 248 години ПЛУТОН е во ВОДОЛИЈА: ПРОМЕНИТЕ СЛЕДАТ И ЌЕ ТРААТ ДОЛГО Иако Плутон е преименуван од планета во џуџеста планета, интензитетот на влијание во астролошка смисла нема никаква врска со нејзината големина. Ако сте еден од хороскопските знаци кои најверојатно ќе бидат под влијание на Плутон, тогаш подгответе се за еден од транзитите што навистина има моќ да ви го сврти животот наопаку. Плутон влезе во Водолија на 23 март, транзит кој ...

„Експлозија одекна во Киреевск во областа Тула во Руската Федерација. Локалните медиуми јавуваат за пад на дрон. Неколку куќи се оштетени. Две лица се со рани од шрапнели“, објави Ноел, налог што ги следи вестите за конфликтот во Украина на социјални медиуми. Пронајдените остатоци од дронот, кои наводно биле снимени, укажуваат дека се работи за модел „ту-141 стриј“. An explosion rang out in Kireevsk, Tula region of the Russian Federation. Local ...

ФБИ човекот на Еди Рама ФБИ се соочува со еден од најголемите скандали кои му се случуваат во последно време. Еден негов поранешен шеф за разузнавање прво беше обвинет за сомнителни руски врски, но во меѓувреме се обелоденуваат и детали за неговото сојузништво со Еди Рама во прогон на политички противници и рекетирање непослушни бизнисмени. Еди Рама: Русија финансирала партии за ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА во: Албанија, Македонија, Црна Гора и БиХ (ВИДЕО) ...

Светот пред 24 часа се шокираше од информацијата која пристигна од Шпанија, а која велеше дека српскиот интернационалец Драги Гудељ колабираше на сред терен и итно беше пренесен во болница. По молкот околу неговата состојба, се огласи братот на Драги, далеку попознатиот српски репрезентативец Немања Гудељ кој преку социјалните мрежи ја сподели сликата од неговиот брат со информацијата дека тој се чувдствува добро. Исто така се заблагодари и на ...

Полицијата во Њујорк објави соопштение во кое се вели дека го привеле Мајорс откако добиле извештај за жена со полесни повреди која била пренесена во болница. Зборувајќи за Холивуд Репортер, претставникот на актерот рече: – Тој не направи ништо лошо. Со нетрпение очекуваме да го расчистиме неговото име и оваа ситуација. Според соопштението на полицијата, властите биле повикани во стан во Њујорк, откако одговориле на повикот во кој маж бил ...

Од талент за музика до дарба за танцување, наука, пишување, дизајнирање, сликање, глума… Таленти има многу, а астролозите велат дека овие пет знаци се издвојуваат како најнадарени. Близнаци Близнаците брзо учат. Затоа постигнуваат успех во се што ќе започнат. Тие се исклучително добри со нови вештини. Близнаците често се уметнички надарени и многу талентирани за учење странски јазици. Девица Девиците се многу одлучни во бизнисот. Тие се трудат ...

Тие се многу мистериозни Не реагираме сите на ист начин на одредени ситуации. Некои луѓе ќе изразат повеќе или помалку емоции, без разлика дали се позитивни или не, додека некои нема да изразат ништо. Меѓутоа, само затоа што некој не покажува емоции, не значи дека ги нема. Всушност, луѓето кои ретко покажуваат емоции имаат најмногу и ги кријат затоа што се плашат да не бидат повредени. Според астролозите, луѓето родени под овие хороскопски знаци ...

Референдумот за мерките за борба против климатските промени, што се одржа денеска во Берлин, пропадна бидејќи не излегоа доволно гласачи. По преброените околу 98 отсто од гласовите, поддржувачите на предлогот само малку предничеа пред противниците за ваквата измена на законот, односно 423.000 гласаа за, а околу 405.000 беа против, се вели во соопштението на градската изборна управа. Сепак, тој резултат исполни само еден услов за успешен предлог. ...

Во Москва се емитува информативно видео со детални упатства како правилно да се подгответе во случај на хемиски и нуклеарни напади. Видеото кое е прикажано на бројни билборди е подготвено од Министерството за вонредни ситуации на Русија. „Содржина во видеото е указ што е неопходно да се имаат во куфер во итни случаи: комплет за прва помош, рачна или светилка на капа, ловечки кибрит, сув алкохол, запалки за гас, мобилен телефон, радио приемник и ...

Со головите на Хери Кејн односно Букајо Сака, репрезентацијата на Ангија предмалку на домашен терен ја совлада Украина со конечни 2:0 со рамките од ЕВРО квалификациите. Водството уште до полувреме за англичаните значеше и сигурен триумф и добар старт со две победи на два меча на стартот на оваа кампања. Од друга страна Исланд на гости го „сотре“ Лихтенштајн со 0:7, додека пак Словенија рутински и без поголеми проблеми со голот на Шешко и ...

Teнзично дерби меѓу Вардар и Пелистер во салата „Јане Сандански“. Прекин имаше веќе во 12 минута кога влегоа навивачите на Еурофарм. Своето присуство го најавија со неколку чадни бомби и тресење на оградата. хулигански бараби… pic.twitter.com/tklUi3EoDX — Џафа (@5_do_12) March 26, 2023 Тоа како да ги испровоцира навачите на Вардар од кои беа одвојени со мал кордон полиција. Веднаш почнаа да летаат запалки, шишиња, димни бомби и по некоја ...

„Ја поканив претседателката Фон дер Лајен да ме придружува дел од патот“ за да претставува „унифицираната (европска) позиција“ кон Пекинг, рече тој на прес-конференција по европскиот самит во Брисел. Францускиот претседател Емануел Макрон ќе престојува во државна посета на Кина од 5 до 8 април, соопшти Елисејската палата. Тој ќе ја искористи посетата „да работи“ со својот кинески колега Си Џинпинг „за враќање на мирот“ во Украина, напиша тој во ...

Кисинџер: Втората американско-кинеска студена војна – ПООПАСНА ОД ПРВАТА „На крајот ќе треба да најдеме место за Украина и место за Русија, ако не сакаме Русија да стане истурена станица на Пекинг во Европа“. „Втората студена војна“, водена меѓу САД и Кина, може да биде поопасна од првата, која ги спротивстави Вашингтон и Москва. Ова го изјави поранешниот претседателски советник за безбедност и државен секретар на САД, Хенри Кисинџер, во ...

Време е да ги засукате ракавите и да почнете да ги остварувате вашите соништа. Со оглед на тоа што Сатурн во Риби предизвикува мистерија, некои хороскопски знаци ќе можат да ги остварат своите најлуди соништа до крајот на овој месец. По долг период на чекање ќе им се исполнат сите желби и ќе им процвета животот. Четири хороскопски знаци ќе бидат благословени од планетата на метаморфозата и трансформацијата, пишува Consciousreminder. Сонцето на ...

Потпретседателката Харис ќе се сретне со африкански лидери, деловни луѓе и претставници на граѓанското општество заради продлабочување на дипломатските односи и унапредување на економската соработка. Харис денеска треба да пристигне во Акра, главниот град на Гана, а потоа ќе ги посети Дар ес Салам и Лусака. Од почетокот на оваа година африканскиот континент го посетија и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, сопругата на претседателот ...

На 1 јануари Хрватска стана членка на Шенген, со што ги укина контролите на внатрешните копнени и поморски граници. Примената на шенгенските правила на аеродромите од технички причини беше најавена за 26 март, кога почнува летниот распоред на летови. Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска девет меѓународни аеродроми во Хрватска започнале со целосна имплементација на шенгенските правила. Тоа се аеродромите во Загреб, Дубровник, ...

Баварската престолнина е најскапиот дел на Германија, а сега американскиот концерн Apple планира тука да инвестира уште една милијарда евра. Многумина стравуваат дека богатите новодојденци уште повеќе ќе го затегнат пазарот на недвижности. Технолошкиот концерн Apple има намера да инвестира уште една милијарда евра во својата канцеларија во Минхен за да работи на развој на чипови. Тоа значи повеќе даночни пари за градот, но за неговите жители тоа ...

Томсон Ројтерс спроведе истражување кое покажа дека украинските бегалци можат да бидат жртви и на трговците со луѓе на терен и на кибер-воајери. Истражувачите, анализирајќи го глобалниот сообраќај на интернет пребарувачите, открија зголемен интерес за украинската порнографија откако Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година. Тие веруваат дека зголемениот интерес на интернет може да ги охрабри трговците со луѓе да работат почесто и со ...

50 жени на еден блог зборуваа за најлошите машки навики кои ги исклучуваат, а ние ги издвоивме четирите најчести. Чешкање Една од работите што навистина ги нервира девојките е кога мажите често го чешаат меѓуножјето, иако тоа е природна појава, постојат одредени места каде што можете да се однесувате вака, односно да најдете место и време кога е во ред да го направите тоа . Неисечени влакна на увото и носот Ако мажот не ги скрати влакната од ...

Од Зимбабве, земја во која многумина мораат да работат ноќе бидејќи тоа е единственото време кога има струја, до Нигерија каде што често се случуваат дефекти на електричните мрежи, сигурното напојување со електрична енергија станува реткост на африканскиот континент. Недостигот на електрична енергија што погодува 54 африкански земји претставува сериозен хендикеп за економскиот раст на континентот, предупредуваат енергетските експерти, ...

Фида Кидван беше уапсена на почетокот на 2021 година со половина килограм кокаин, за кој тврдеше дека не и припаѓа, објавија израелските медиуми. ОАЕ, кои имаат строги закони за дрогата, подоцна смртната казна ја променија во доживотен затвор. Портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи Лиор Хајат изјави дека Фида Киван синоќа се вратила во Израел откако била помилувана. Кабинетот на израелскиот претседател Исак Херцог соопшти ...

„(Рускиот претседател Владимир) Путин се обидува да ги искористи западните стравови од нуклеарна ескалација со распоредување на тактичко нуклеарно оружје во Белорусија“, посочува Институтот. Путин претходно најави дека тактичкото нуклеарно оружје ќе биде лоцирано во поранешната советска република Белорусија и дека Минск и Москва заедно ја донеле одлуката. Институтот во својата најнова оценка посочува дека и натаму „гледа на Путин како актер кој ...

Федералните фондови на САД се наменети за субвенции за привремено сместување и поправки, како и за поволни заеми за покривање на загубите на неосигурен имот. Спасувачката операција и потрагата по жртви во државите на американскиот југ продолжи денеска. Во Мисисипи, 25 лица загинаа во торнадо ноќта меѓу петокот и саботата, а еден маж загина во Алабама, додека повеќе од десетина луѓе во двете држави се повредени, а стотици се во привремени ...

Русија секогаш ќе остане важна за Европа, изјави австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг, велејќи дека „да се мисли поинаку е заблуда“. Шаленберг, исто така, застана во одбрана на втората по големина банка во Австрија, Рајфајзен Банк Интернешнл, велејќи дека е неразумно да се повикува австриската банка за водење бизнис во Русија додека толку многу други западни компании сè уште го прават истото. „Да се мисли дека повеќе ...

Утре во касарната „Илинден“ во Скопје со почеток во 11:00 часот, ќе се одржи централна свеченост за одбележување на третата годишнина од членството на Македонија во НАТО – Алијансата. На свеченоста ќе се обратат претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски. Дел од ...

Масовна тепачка на ракометното дерби Вардар – Пелистер кое во моментов е прекинато во скопската сала „Јане Сандански“, објави Република. Големото дерби ја исполни салата буквално до последно место, па игла нема кај да падне во пресметката на Вардар и Пелистер за тронот. Пет минути по почетокот на мечот, во салата беа пуштени навивачите на Пелистер, популарните „Чкембари“ и почаа на сите страни да „летаат“ димни бомбу и столчиња. Полицијата не ...

Ајде што не победи на преполниот Пољуд во дуелот со Велс синоќа откако во последните моменти прими гол за конечни 1:1, репрезентацијата на Хвратска има уште еден проблем на своите плеќи. Се повреди стартниот напаѓач на овој дуел Марко Ливаја, втор во редот по повредата на Бруно Петковиќ на стартот на подготовките за овој дуел. Кој сега ќе биде стартер за „Коцкастите“ во нападот на сериозно важниот дуел за два дена против Турција на гостински ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
1.03
75%
1006

Белград

13ᴼ/7ᴼ
5.14
50%
1001

Софија

7ᴼ/4ᴼ
1.54
64%
1008

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.57
58%
1005

Љубљана

7ᴼ/3ᴼ
2.57
91%
1001

Атина

17ᴼ/11ᴼ
1.34
66%
1009

Тирана

9ᴼ/9ᴼ
2.57
71%
1008

Подгорица

13ᴼ/13ᴼ
3.09
62%
1007

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61739 $/kg

Сребро

728 $/kg

Платина

30941 $/kg

Паладиум

45461 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg