Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во гостување во телевизиска емисија се осврна на концептот кој го промовираше во Брисел „Повеќе интеграција пред членство“. Со овој концепт кој го најави и Претседалката на ЕК Урсула фон дер Лајен, земјите од Западен Балкан кои ќе ги започнат преговорите ќе имаат низа на придобивки, пристап до фондови и голем дел од привилегиите кои ги носи целосната интеграција уште за време на преговорите. ...

Почна средбата на претседателот на Србија Александар Вучиќ, специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот на Белград и Приштина Мирослав Лајчак и специјалниот претставник ан Вашингтон Габриел Ескобар. Тие ќе разговараат за актуелната ситуација на Косово. На состанокот присуствуваат и шефот на делегацијата на ЕУ во Белград Емануел Жјофре и амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Белград Кристофер Хил. Претходно Лајчак и ...

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЈП Водовод и канализација – Скопје, ги известува граѓаните дека, на ден 07.06.2023 година: Поради зафати во водоводната мрежа (промена на затворач) на ул. Волгоградска бр. 7, од 09:00 часот до завршување со работните активности, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улиците: Волгоградска, Желево и Невенска, во Општина Карпош. Поради отстранување ...

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата од Канцеларијата на претседателот на Владата, за Иницијативата за формирање хибридни младинско иновативни центри на територија на Македонија поднесена од граѓанските организации: Асоцијацијата на Старт ап заедницата на Македонија „СТАРТАП МАКЕДОНИЈА“ и меѓународно здружение на граѓани „КУЛТУРНО ЕХО – Скопје“. Со одлука на Владата, на предлог на Канцеларијата на претседателот на ...

Земјотрес со јачина од 4,9 степени утринава го погоди западниот дел на Хаити, при што загинаа најмалку три лица, а неколку се повредени, според извештаите на медиумите. Земјотресот се случи додека островската држава се бори да се опорави од поплавите во кои загинаа 42 лица за време на викендот. Американскиот геолошки институт соопшти дека епицентарот на земјотресот со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала, со длабочина од само 10 ...

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска беше гостин во емисијата „Во живо“ на МРТ. Тема на разговор беше билатералниот скрининг за Поглавје 19, новиот Закон за работни односи и новиот предлог Закон за родова еднаквост. „Во месец мај предводев делегација составена од вработени во Министерството за труд и социјална политика и други релевантни чинители кои се поврзани со темите од поглавјето 19 на Билатералниот ...

Бугарскиот парламент денеска изгласа нова влада на чело со Николај Денков. За владата на премиерот Денков во 240-члениот парламент гласаа 132 пратеници. На овој начин заврши двегодишната политичка блокада. Денков посочува дека прва задача на неговиот кабинет ќе биде да обезбеди парламентарна поддршка за буџетот за 2023 година. Неговата политичка коалиција, предводена од партијата „Промената продолжува“, која на изборите во април го освои второто ...

Во текот на следните два дена, (7-8.06.2023) министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски предводи делегација од Министерството за внатрешни работи во работна посета на Босна и Херцеговина, а на покана на министерот за сигурност на Босна и Херцеговина Ненад Нешиќ, за учество на Сараевскиот миграциски дијалог 3. Притоа, министерот Спасовски ќе има изјава за босанските медиуми и ќе оствари билатерална средба со босанскиот колега Нешиќ. ...

Клиниката Жан Митрев информираше дека судот донел ослободителна пресуда во постапката што ја отвори Агенцијата за лекови за непријавување на клиничко испитување на медицински средства за хемофилтрација. Судот оценил дека нема докази за направен прекршок. „Ова е само еден чекор кон целосно докажување на вистината“, велат од клиниката. Против Жан Митрев се води и друг процес откако Обвинителството поднесе обвинение за измама на пациенти, лекувани ...

Нова, трета по ред инвестиција на германската компанија за изработка на делови и компоненти за автомобилската индустрија „Костал“, која веќе седум години работи во земјава. Станува збор за инвестициски проект на „КОСТАЛ Македонија“ во Охрид за производство на полначи за електрични и хибридни возила, кој што ќе се реализира во периодот од јули годинава до декември 2026 година во вкупна вредност од околу 50 милиони евра. Компанијата во Охрид, која ...

Економските проблеми – најтешка грижа за граѓаните, ова е заклучокот од истражувањето на Националниот демократски институт. Според анкетата на НДИ, опозициската ВМРО-ДПМНЕ има предност пред СДСМ. На прашањето за која партија би гласале доколку утре се одржат парламентарни избори, 21,5% одговориле за ВМРО-ДПМНЕ, 14 проценти се одлучиле за СДСМ, па следува ДУИ со 6,2, БЕСА и Алијансата со по 3 и пол проценти, Левица со околу 3 отсто. 18 проценти ...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска се обрати на првиот билатерален форум на македонски и шпански тинк-тенк организации, во сесијата посветена на евроинтеграциите и на политиката на проширување на ЕУ. Вицепремиерот Маричиќ во своето излагање рече дека моменталната геополитичка ситуација предизвикана од руската воена агресија врз Украина, отвори можност за забрзана интеграција во ЕУ на земјите од ...

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Здружението на новинари на Македонија, како и претставници на неколку меѓународни новинарски и медиумски организации. На средбата се разговараше за прашања поврзани со слободата на изразување и независноста на медиумите во нашата земја. Претставниците на новинарските и медиумски организации го информираа претседателот Пендаровски за нивната работа на полето на безбедноста на ...

Денеска, во село Новосељане кумановско, се одржа традиционалната манифестација „Ден на полето“ во организација на Комбинатот „Клечовце“ и земјоделската задруга „Агростарт“. Во присуство на бројни претставници на институции од земјоделскиот сектор, гости од земјава и од странство и многу земјоделци, кооперанти, членови на задругата „Агростарт“, денеска на полињата со жито во Новосељане се славеше полето како главен извор на храна. „Убаво е ...

Денеска во Брисел продолжуваат билатералните скрининг состаноци од Кластер 3, „Конкурентност и инклузивен раст“, за Поглавјето 17, „Економска и монетарна политика“. Членовите на работната група за Поглавјето 19, предводени од заменичката на главниот преговарач со ЕУ и државна секретарка во Секретаријатот за европски прашања, Дрита Абдиу-Халили, презентираа за актуелната економска состојба во Северна Македонија и тековните фискални и структурни ...

Судиите Мирјана Радевска Стефкова од Врховниот суд и Зоран Герасимовски од скопска апелација поднесоа оставки од функциите членови на Судскиот совет. Од ова тело ја потврдуваат информацијата, без да наведат причини за нивното заминување. Ангажманот на двајцата траеше помалку од година. Оставките следуваат во период на нарушени меѓучовечки односи и превирања во советот кои резултираа со смена на претседателката Весна Дамава и доаѓање на Сашко ...

Министерството за економија објави три јавни повици за субвенции за микро, мали и средни компании за занаетчии и за дигитализација за женско претприемништво. Како што објави на својот Фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши со јавниот повик за субвенционирање на микро, мали и средни претпријатија ќе се кофинансираат 40% од докажаните трошоци направени за набавка на машини, но не повеќе од 250.000 денари по барател. За оваа мерка ...

Со аплауз од пациентите и од колегите пречекан разрешениот директор на државната Кардиохирургија. Доктор Сашко Јовев пред јавноста посочи дека во последниот период бил изложен на големи притисоци поради протоколарни работи, поврзани со новата сала, а причината за неговото разрешување, вели е неоснована. Во решението е наведено дека минатата година двапати дежурал без согласност на тогашниот министер за здравство. Иако, смета дека не е жртва на ...

40 судии се засегнати од неможноста да бидат избрани или унапредени затоа што во земјава нема акредитирана институција, која може да спроведе психолошки и тест за интегритет. За проблемот алармираше Судскиот совет. Последниот анекс со организаторот на тестирањето бил срочен во декември минатата година, но не бил потпишан од тогашната претседателка Весна Дамева, брифираат од Советот. Исто така информираат и дека Институтот кој претходно ги вршел ...

На тет-а-тет средбата Ковачевски – Мицкоски, на маса евроинтеграциите и добрососедските односи. Власта смета дека во државата постојат два концепта-едниот за европска Македонија и вториот, којшто го предводи Левица и е за изолирана држава. Од СДСМ се надеваат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе успее да се надмине себе и конечно ќе поддржи одлука со која земјата ќе се интегрира во ЕУ, по членството во НАТО. Од владејачката партија уште еднаш потенцираа-опциите ...

Прогнозите на лидерот на ДУИ, Али Ахмети дека за 3-4 години земјава ќе влезе во ЕУ, не се нереални ниту за вицепремиерот Маричиќ. Тој вели дека ако се работи напорно од двете страни тогаш тоа е изводливо, иако Владата 2030-та ја дава како година во која е реално да станеме полноправна членка. Пред утрешната лидерска средба, Маричиќ ја повика опозицијата да биде одговорна во она што следува. „Она што е многу важно е опозицијата да ја сфати ...

Реновиран е оддел на Универзитетската клиника за ендокринологија. Директорот Муча, информираше дека реновирањето опфаќа нови прозорци, болнички кревети, подови, плафони нова инсталација и осветлување. Се работи за поголем дел од Центарот за дијабет, сите лаборатории, собите за преглед на пациенти или амбуланти, соби за помошен персонал. Средства обезбедени од буџетот на клиниката, со поддршка на министерот за здравство. За 50-тиот роденден од ...

„Анџела Георгиу важи за најгламурозната оперска ѕвезда. Нејзиниот прекрасен глас ја прави сцената блескава секаде каде што настапува по светот. Се вбројува меѓу најдобрите изведувачи во историјата на операта, со исклучителен вокал, техника и длабока драмска и музичка интелигенција“, изјави Наташа Поповиќ-директор на фестивалот „Охридско лето“. „Затоа сум посебно горда на овогодишната музичка програма и сигурна сум дека мојот избор на музички ...

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата на германски компании кои престојуваат во Северна Македонија, со кои ги сподели деловните можности посебно во однос на поддршката за инвестиции, при што ги истакна клучните фактори кои ја прават Северна Македонија атрактивна дестинација за нивните ...

Францускиот фудбалер Карим Бензема потпиша тригодишен договор со клубот од Саудиска Арабија, Ал-Итихад. Информацијата за трансферот на Бензема во тимот од Џеда за „АФП“ ја потврди клупски извор. Освојувачот на „Златната топка“ претходните 14 години беше член на Реал Мадрид, а со шпанскиот клуб петпати беше шампион на Европа и светот, се закити и со четири титули во „Ла Лига“. Вкупно за Реал постигна 354 гола и е втор стрелец во историјата на ...

Репрезентацијата на Србија во 3×3 ја одбрани светската титула и по шести пат е најдобра на планетата. Србија во неверојатно финале кое се одржа во Виена успеа да слави над Соединетите Американски Држави кои ги доби со резултат 21-19 и тоа откако претходно губеше со 15-19. Со оваа победа Србите обезбедија место на Летните Олимписки Игри во Париз. Ова е шесто злато за Србија на СП. Во историјата на светските првенства, кошаркарската репрезентација ...

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на конференцијата „Зајакнување на отпорноста кон организираниот криминал и корупција меѓу младите во Југоисточна Европа“. „Министерството за труд и социјална политика во изминатите три години интензивно работи на унапредување на современиот концепт на правда на децата преку зајакнување на деинституционализацијата, кој во својата суштина го става акцентот на ...

Сметката на Јавното претпријатие „Исар“ е блокирана, 16 милиони денари побарува само еден доверител. Долговите на „Исар“ се далеку поголеми заради ненавременото враќање на кредитите во минатите дваесет години, па сега каматите се двојно поголеми од главнината и заедно изнесуваат околу 200 милиони денари. Штипскиот совет на вонредна седница од општинската каса ќе се издвои 20 милиони денари како времено решение. Претпријатието наместо сервис на ...

На 05.06.2023 во 21.00 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода А.Д.(18) од Велес. Тој се сомничи дека истиот ден од патничко возило „фиат пунто“ со кавадаречки регистарски ознаки одзел повеќе предмети. Одземените предмети биле пронајдени и вратени на сопственикот, а лицето било задржано во полициската станица во Велес. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава, информираат ...

Се прават напори сите учебници за наредната година навреме да бидат доставени, вели министерот за образование Шаќири откако годинава имаше сериозни потфрлања, па на само неколку дена пред распустот, петтооделенците го добија учебникот по македонски јазик, а имаше и други доцнења. Шаќири признава дека имало проблем, и во одобрувањето на учебниците и при печатењето. Годинава се испечатени 26 наслови за стручното образование. Министерството со ...

Скопје

18ᴼ/18ᴼ
0.0
68%
1017

Белград

19ᴼ/16ᴼ
2.06
92%
1014

Софија

15ᴼ/15ᴼ
5.66
63%
1019

Сараево

16ᴼ/16ᴼ
4.21
73%
1018

Љубљана

18ᴼ/14ᴼ
2.06
94%
1017

Атина

24ᴼ/22ᴼ
4.12
49%
1014

Тирана

19ᴼ/19ᴼ
1.03
88%
1015

Подгорица

20ᴼ/18ᴼ
1.54
60%
1015

61.5731

57.5858

71.5239

38.4501

42.9573

63.4647

8.08914

0.70736

0.4134

0.52499

2.57584

0.6975

Злато

61388 $/kg

Сребро

739 $/kg

Платина

32740 $/kg

Паладиум

45556 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

202150 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

418 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1709 $/kg

Никел

4273 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

479 $/kg

Кобалт

6894 $/kg