Ковачевски да каже како е можно на се што испопотпишаа да создадат студена дипломатска војна со Бугарија, попусливоста е последица на ранливоста поради енормниот криминал, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку сооопштение. „Ковачевски да каже како е можно на се што испопотпишаа да создадат студена дипломатска војна со Бугарија, попусливоста е последица на ранливоста поради енормниот криминал. Ескалирањето на односите со Бугарија е последица на ...

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски – „Сузи Кју Продукција“ е награден со уште 3 нови награди: за најдобар краткометражен филм на тема за жени (Best Women’s Issue Short) на Фестивалот на независен филм во Дубаи во Обединетите Арапски Емирати (Dubai Independent Film Festival), за најдобар Европски краток филм (Best European Short) на Фестивалот на краткометражни драмски филмови (Night of Drama Shorts) во ...

Претежно облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег во пониските, а на повисоките места и на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 2, а максималната ќе достигне од 1 до 5 степени. Во Скопје облачно со услови за повремени врнежи од дожд и снег. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се ...

Реал Мадрид се приклучи на Барселона, Осасуна и Атлетик Билбао во полуфиналето на Копа дел реј, откако во интересен, интензивен и контроверзен меч на „Сантијаго Бернабеу“ успеа да ги совлада лутите градски ривали, Атлетико Мадрид со 3:1 по продолженијата. На мечот му претходеа контроверзи, откако навивачите на Атлетико Мадрид „обесија“ кукла од Винисиус Жуниор на еден од мостовите во Мадрид со порака: „Мадрид го мрази Реал“, а во деновите пред ...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, во пресрет на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, изјави дека Русија категорично се противи на заборавањето на нацистичките злосторства и спроведува политика која гарантира злосторствата како Холокаустот да не се повторат. „Русија е категорично против заборавање на злосторствата од овој тип, кои немаат застареност“, рече Путин, а пренесува РИА Новости. Тој нагласи дека Москва води таква ...

Атлетик Билбао успеа да ги совлада Валенсија со 3:1 на гости за да се пласира во полуфиналето на Кралскиот куп, приклучувајќи се на Барселона и на Осасуна, во исчекување на последниот полуфиналист по градското дерби меѓу Реал и Атлетико. Икер Муниан ги донесе гостите во водство во 35. минута од мечот, пред Валенсија да успее да израмни со автоголот на Оскар де Маркос во 43. минута, за Нико Вилијамс со одличен гол по асистенцијата на неговиот ...

Петмина поранешни полицајци во Мемфис, во врска со смртта на Тајри Николс на 10 јануари се во притвор и денеска се обвинети за убиство, соопштија официјални лица. Записите покажуваат дека освен за убиство, тие се соочуваат и со други обвиненија како што се тешко киднапирање и тежок напад. Тадариус Бин, Деметриус Хејли, Емит Мартин Трети, Дезмонд Милс и Џастин Смит беа отпуштени во петокот, откако полициската истрага покажа дека употребиле ...

Реал Мадрид се искачи на првото место на евролигашката табела, откако во големото шпанско и европско дерби по продолженијата со 91:86 беа подобри од Барселона во фантастичен меч полн со пресврти. Во последната четвртина, Реал надополни двоцифрена разлика предводени од Серхио Љуљ, за во продолжението да доминира Џанан Муса за голем триумф во „Визинк центарот“. Мус, постигна половина од своите 18 поени во продолжението за да ја осигура победата. ...

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров по посетата на Еритреја потврди дека Москва останува посветена на извозот на храна во сиромашните африкански земји, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. „Лавров ја потврди цврстата посветеност на Русија во исполнувањето на обврските во однос на испораката на клучните прехранбени производи за африканските земји, вклучително и пакетите помош од договорите потпишани со ...

Кристијано Роналдо и неговите Ал-Наср немаа најдобра вечер, откако Португалецот не успеа да помогне неговит тим да се пласира во финалето на Саудискиот Суперкуп по 3:1 поразот од Ал-Итихад, под водство на неговиот португалски сонародник, Нуно Еспирито Санто. Покрај тоа, Роналдо доживеа да биде пречекан со извиците „Меси, Меси“ од илјадниците навивачи на Ал-Итихад, кои сега ќе играат со Ал-Феиха за титулата, и уште го чека својот прв официјален ...

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека на Косово нема српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски општини го прекршил претседателот на Србија, Александар Вучиќ. „Има општини каде Србите се мнозинство, но нема албански, српски или турски општини. Општините се општини на граѓаните. Значи, општините немаат национална припадност“, изјави за новинарите Курти, пренесува „Радио Ким“. Тој додаде дека Уставот на Република ...

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети заедно со соработниците вечерва се сретна со жени од Тетово во организација на Унијататa на жени на ДУИ од тој град. Покрај Ахмети, обраќање имаа и потпретседателката на ДУИ, Арбана Пашоли, генералниот секретар Фатон Ахмети, пратеничките Рина Ајдари и Фиснике Бектеши-Шаќири, како и претседателката на Унијата на жени во Тетово, Мерита Мустафаи. „Јас сум на мислење дека мажите и жените заедно се избориле за да има ...

Легендарната актерка Шерон Стоун (64) откри дека се соочила со мизогинија на филмските сетови од најголемите ѕвезди во бизнисот. Ѕвездата на „Ниска страст“ во интервју за „Варајети“ нагласи дека само двајца легендарни актери не се мизогини – Џо Пеши (79) и Роберт Де Ниро (79), со кои работеше на филмот „Казино“ од 1995 година. „Работев со голем број актерски ѕвезди и речиси сите ме корегираа и ми кажуваа како треба да постапам и што да правам. ...

Конфликтот во Украина би можел да ескалира во нуклеарна војна поради префрлањето на западните тенкови во Киев, изјави поранешниот американски претседател Доналд Трамп. – Прво тенкови, па нуклеарно оружје. Запрете ја оваа луда војна сега. Тоа е толку лесно да се направи – напиша политичарот на својата социјална мрежа „Truth Social“. Трамп постојано предупредуваше дека ситуацијата во Украина може да ескалира во трета светска војна. Политичарот е ...

Градоначалникот на Рим, Роберто Гвалтиери остро ги осуди стикерите кои се појавија на улиците на италијанската престолнина на која е претставен Адолф Хитлер во дрес на Рома. Овие стикери се појавиле на повеќе места околу градот и на патните знаци помеѓу Пјаца Вескови и Корсо Триесте. „Налепниците со ликето на Хтлеер во дресот на Рома кои се појавија во градот се вистинска срамота. Преземавме чекори за итно отстранување. Срам за тие кои се ...

Неј Алвеш, братот на поранешната ѕвезда на Барселона, Дани Алвеш тврди дека неговиот брат „паднал воо стапица“ на демонско-ѓаволски заговор против него. Дани Алвеш е во притвор без опција за кауција откако беше обвинет за силување на 23-годишна девојка на 30 декември во ноќниот клуб „Сатон“ во Барселона. Неј Алвеш, кој посочува дека не може да отпатува во Шпанија да го брани својот брат бидејќи нивниот татко е во болница на итна операција, вели ...

Ако нема преговори меѓу Москва и Вашингтон, тогаш сме чекор поблиску до третата светска војна, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и посочи дека испраќањето западни тенкови во Украина ќе ја продолжи војната. „Ако Америка и Русија не се договорат, а тоа не е на повидок, војната нема да престане. Некако се надевам дека ќе продолжат некакви разговори, или полека ќе се движиме кон трета светска војна, за што некои мислат веќе ...

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, на денешната средба му ветил дека Анкара ќе и нагласи на Приштина дека е неопходно да се почитува договорот и претходно потпишаните договори. Дачиќ посочи дека не е реално да се очекува дека Турција ќе го промени ставот за статусот на Косово и Метохија, но дека е важно Србија да го зачува мирот, да избегне инциденти. „Ердоган секако, ...

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави денеска дека антисемитизмот е во пораст во западниот свет и апелираше до Европската унија да обезбеди безбеден живот на Евреите на континентот каде што се случи Холокаустот. По повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, 27 јануари, Херцог им порача на европратениците дека земјите и официјалните претставници на ЕУ треба да го искоренат антисемитизмот преку закон, образование и безбедност. ...

Финансиската полиција во Италија запленила документи кои се однесуваат на продажбата на Милан на групата американски инвеститори предводени од „Редбрд“, јавува италијанската новинска агенција АНСА, потврдувајќи ја истрагата за уште еден случај на финансиски малверзации во италијанскиот фудбал. Компанијата на Џери Кардинале, „Редбрд“ купи мнозинство од акциите во Милан од „Елиот менаџмент“ на крајот на август за 1.2 милијарди евра. Истрагата во ...

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во рамки на одбележувањето на Денот на Свети Сава, националниот празник на Србите кои живеат во Македонија, денеска во ООУ „Карпош“ – с. Умин Дол, беше домаќин на високи државни претставници од Република Србија, потпретседателот на Влада и министер за одбрана на Република Србија, Милош Вучевиќ со неговата делегација и амбасадор на Република Србија, Н.Е. Невена Јовановиќ. Учениците заедно ...

На 26.01.2023 во 16.15 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода М.С.(33) од Куманово. Тој се сомничи дека ноќта помеѓу 25 и 26.01.2023 со уште едно лице од магацин на правен субјект на булеварот „Октомвриска револуција” во Куманово одзеле повеќе предмети со вкупна вредност од околу 20.000 евра. Предметите биле пронајдени и вратени на сопственикот. Лицето било задржано во полициската станица и по целосно расчистување и ...

Серхио „Кун“ Агуеро, иако веќе не е активен фудбалер, повторно застана во одбрана на честа на светските шампиони Аргентина, откако Златан Ибрахимовиќ во интервју изјави дека е среќен што Лео Меси ја освоил светската титула, но дека Аргентина со такво однесување веќе нема да освои ништо. Популарниот Кун вели дека Ибрахимовиќ не е некој кој може да дава одговор на такви прашања, откако неговата Шведска воопшто не се квалификуваше на СП во Катар. ...

Холивудската легенда, актерот Брус Вилис (68) е „уловен“ при прошетка во Лос Анџелес, додека ужива во зелено смути. Најновите папарацо фотографии на познатиот актер ги загрижија фановите, бидејќи Брус на нив изгледа многу бледо и уморно, а на неговото лице се забележуваат и големи темни кругови. Вилис минатата година откри дека боледува од афазија – тешко пореметување кое влијае на говорните способности, а откако се дозна за неговата дијагноза, ...

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање од пратеникот Димитар Апасиев му цитираше дефиниција од „Википедија“ за тоа што е паранонија. Апасиев пак му возврати со цитат од антички филозоф и му се заблагодари за дијагнозата која му ја дал. Ова дојде откако Апасиев упати прашање до премиерот: „Дали Македонија односно безбедносните служби го користат шпионскиот софтвер ‘пегасус’ кој од неодамна има извештај во ЕУ дека го користеле 14 ...

Атлетико Мадрид со официјално соопштение ги осуди сопствените навивачи, кои поставија кукла со ликот на Винисиус Жуниор на еден мост во шпанската престолнина пред вечерашното градско дерби во Кралскиот клуб. 22-годишниот Винисиус и во минатотото беше мета на расистички навреди од нвивачите на Атлетико на мечот на „Ванда Метрополитано“, а пред денешното четврт-финале се појави оваа морничава слика со порака: „Мадрид го мрази Реал“. Двата клуба, ...

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието во врска со јавната набавка за обезбедување храна за полицијата, истакна дека МВР веќе дало одговор до јавноста дека за оваа јавна набавка нема апсолутно ништо спорно од процедурален и законски аспект. „Направена е врз основа на анализа и економска оправданост, која е основа за да се распише каква било јавна набавка во делот на ваквите услуги за ...

Синот кој го избоде до смрт својот татко по долгогодишно сексуално и физичко малтретирање е осуден на 10 години затвор за убиство од небрежност. Шон Морис (31) го избодел својот татко Пол Морис во грб и гради вкупно 33 пати во нивниот дом во Бромли, во близина на Лондон, на 14 септември 2021 година. Шон, кој е татко на едно дете, избегал од местото на настанот преку дворот на соседот и на покривот на соседна барака. Во меѓувреме се судрил со ...

Газдата на Јувентус, Џон Елкан инсистира дека клубот не е поставен на продажба бидејќи не сака да ја напушти една од големите страсти на негвиот дедо, Џани Ањели. Во интервју за францускиот финансиски весник „Лес ехос“, Елкан зборуваше за проблемите со кои се соочува Јувентус, откако неговиот братучед Андреа Ањели во ноември си поднесе оставка од позицијата претседател на Јувентус, а клубот неодамна беше казнет со 15 поени поради финансиски ...

Изградбата на станови за семејствата со ниски примања е дел од нашата мисија за заштита на правото секој човек да има достојно живеалиште, изјави денеска во Велес заменик-претседателот на Владата, Фатмир Битиќи, на настанот на „Хабитат Македонија“, на кој се пушти во употреба зграда во населбата Хабитат во Велес, изградена во рамките на традиционалната програма за обезбедување домови за семејства со ниски приходи. Во својот говор пред ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
1.03
93%
1009

Белград

0ᴼ/-2ᴼ
2.57
99%
1010

Софија

0ᴼ/-1ᴼ
2.06
95%
1009

Сараево

0ᴼ/0ᴼ
1.91
100%
1011

Љубљана

0ᴼ/-2ᴼ
1.03
86%
1014

Атина

11ᴼ/6ᴼ
3.09
92%
1005

Тирана

7ᴼ/7ᴼ
1.54
76%
1005

Подгорица

7ᴼ/6ᴼ
5.14
45%
1007

61.5431

56.5828

70.0495

40.2043

42.423

61.3604

8.34124

0.81689

0.43445

0.52402

3.009

0.69345

Злато

60074 $/kg

Сребро

741 $/kg

Платина

31815 $/kg

Паладиум

53165 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

384085 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

444 $/kg

Алуминиум

535 $/kg

Бакар

1933 $/kg

Никел

5957 $/kg

Калај

6241 $/kg

Цинк

719 $/kg

Кобалт

9942 $/kg