Веднаш по освојување на титулата во европското првенство на ридски патеки, Игор Стефановски се раздели од победничкото Хјундаи со кое настапуваше минативе години, а тоа беше јасен предуслов дека ќе вози нов „ѕвер“ во сезоната која претстои. Хјундаито беше негов адут за кружните трки бидејќи беше возен најпрво во ТЦР Европа, во 2018 година, а откако по трет пат стана шампион на ридските патеки, автомобилот замина во рацете на Василије Јакшиќ кој ...

Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени го погоди Минданао, вториот по големина остров на Филипините, додека во меѓувреме беше издадено предупредување за цунами. Населението е во процес на евакуација, додека на социјалните мрежи се споделуваат шокантните сцени од земјотресот. ЕМСЦ соопшти дека земјотресот се случил на длабочина од 63 километри. На социјалните мрежи се споделуваат страшни снимки од земјотресот. Како што предупреди филипинскиот ...

Вечерва се одржа официјалната ждрепка за групната фаза на Европското првенство. Откако дознавме 21-патник на континенталниот собир во Германија, беше јасно дека ќе се врши извлекување пред да бидат одиграни баражите, па трите потенцијални учесници беа сместени во групите Д, Е и Ф. Германија како домаќин се најде во групата А и ќе влезе како фаворит во пресметките со Унгарија, Шкотска и Швајцарија. Најтешка е групата Б која е означена како ...

Изградбата на железничка пруга од Куманово до Крива Паланка и во следна фаза до границата Деве Баир, инвестиција од преку 700 милиони евра е сериозен чекор во развојот на регионалната железничка мрежа, рече министерот за транспорт Бочварски. До крајот на годината очекувам да го распишеме јавниот повик за изградба на третата фаза на пругата на Коридор 8, односно од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир. Исто така очекувам многу брзо ...

Британската полиција обвини денеска 46 навивачи, во најголем број полски државјани, за предизвикување на инцидентите што се случија во четвртокот вечер во Бирмингем пред почетокот на натпреварот од фудбалската Лига на конференции меѓу Астон Вила и варшавска Легија. Петмина полицајци се повредени во немирите до кои дојде пред стадионот „Вила Парк“, објави попладнево полицијата. Вкупно 43 мажи ќе одговараат за нарушување на јавниот ред и мир, ...

Погрешно е протолкувана е изјавата на екс генералниот секретар на влада Мухамед Зеќири дека наводно спроведувал постапка во 4 очи договорена со Битиќи - тврди вицепремерот. Битиќи вели немало такво нешто и повторно вели дека имало греашка во преводот на изјавата на Зеќири. На екс генералниот секретар на владата вчера му беше изречена казна затвор од 2 години и 6 месеци за злоупотреба на службена положба и овластувања за договор за консултантски ...

Се продава кавадаречки Еуроникел. Згради, машини, трафостаници, целиот имот на поранешно ФЕНИ е на лицитација. Го продава банка, од која сопственикот на овој гигант, фирмата ЏИ СОЛ во име на Еуроникел земала кредит, а ја заложила фабриката. Сега банката се обидува да си наплати 34 милиони евра. Целиот имот на Еуроникел го продава за 37,9 милиони евра. Оние кои сакаат да наддаваат, ќе мора да уплатат 3,8 милиони евра учество на лицитацијата. Во ...

Пет лица се приведени во врска со исчезнувањето на девојчето Вања, обезбедено е и едно возило вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Посочи дека се работи интензивно на случајот со исчезнувањето на Вања и дека интензивно се продолжува со понатамошни активности. „Синоќа до доцните часови се работеше интензивно. Морам да кажам дека имаме приведено пет лица и обезбедено едно возило, со што се продолжува понатаму со активностите. Тоа ...

Нема консензус меѓу партиите да се укине техничката влада, но се уште има време макар и во нејзин мандат да се донесат уставните измени. Вака премиерот Ковачевски денеска и одговори на опозициската ВМРО-ДПМНЕ која пак веќе посочи дека на лидерската в понеделник ќе отидат со барања за укинување на техничка влада, но и да нема премиер од ДУИ. Ковачевски и денеска со порака до партиите дека в понеделник очекува конструктивност и договор за датумот ...

Ентони Блинкен и Сергеј Лавров се разминаа во Скопје. Се разидоа и ставовите на САД и Русија за актуелните настани, иднината на ОБСЕ, војната во Украина, случувањата на Балканот. Блинкен беше дел од лидерската вечера и замина за Израел, а Лавров одржа долг говор кој беше бојкотиран од дел од делегациите. Несогласувањата меѓу Западот и Русија продолжуваат и по завршувањето на 30 министерски самит. Вицепремиерот и министер за надворешни работи на ...

Согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за нивоа и видови на загадувачки супстанции во амбиентниот воздух и прагови на алармирање, рокови за постигнување на граничните вредности, маргини на толеранција за гранична вредност, целни вредности и долгорочни цели (Службен весник на Република Македонија бр. 183 од 14.12.2017 година) во која е дефиниран прагот на алармирање на суспендирани честички со големина до 10 ...

Над 1.000 денари заштеда на месечната сметка за струја за домаќинствата, ќе донесе дневната евтина тарифа што втор ден е на сила. - велат од СДСМ. - Враќањето на евтината тарифа е во вистинско време, затоа што трошоците на граѓаните се зголемуваат во период на зима. Мерката е воведена за сите, но најмногу за оние кои внимаваат и штедат посебно за нашите пензионери кои најмногу ќе ја користат! Секој ден од 13 до 15 часот граѓаните имаат зголемена ...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, во Дубаи изјави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје ја кажал вистината, „дека Западот ја измами Србија по потпишувањето на Бриселскиот договор“. Лавров ги дефинираше тие работи со извонредна точност и прецизност, изјави Вучиќ за ТВ Пинк. На новинарско прашање како гледа на изјавата на Лавров дека Србија не може да влезе во ЕУ и да отвори ново ...

Во понеделник започнува собраниската процедура за буџетот 2024-та. Прва расправа во матичната комисија за финансисрање и буџет. Според предлог буџетот, догодина ќе се потрошат 5,5 милијарди евра што е за 5,8% повеќе во однос на годинава. Дефицитот е предвидено да биде 545 милиони евра или 3,4 отсто од бдп. Во предложениот буџет од владата изјавија дека има пари за зголемување на платите во јавниот сектор, за редовното усогласување на пензиите и ...

ВМРО-ДПМНЕ реагира дека се работи за буџет кој досега е историски највисок, нереален, предизборен и составен така за да може да се искраде и подели помеѓу бизнисмените од власта. - Ова е добра вест затоа што претставува последниот буџет што ќе имаат можност да го претстават криминалното дуо ДУИ - СДС. Вклучително со Буџетот за 2024-та година, СДС и ДУИ во периодот од 1 јуни 2017 година потрошија т.е. планираат да потрошат над 30 милијарди евра. ...

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во потрагата вклучени полицијата, граѓани, ловџии, а распишана е и потерница на Интерпол. Од МВР вчера соопштија дека пребарано е речното корито на Вардар, разговарано е со голем број на лица а зборувано е и со претставници на околните цркви и манастири. Вања исчезна во понеделникот рано наутро на пат кон училиште. Последниот сигнал ...

Земјите го избираат својот пат. НАТО и ЕУ не се експанзионистички организации. Русија сака да претстави дека желбата на луѓето да се приклучат на НАТО или ЕУ е некој вид на западна експанзионистичка агенда, што не е вистина. Луѓето сакаат да бидат на евроатлантската траекторија бидејќи веруваат во слобода, суверенитет, територијален интегритет, демократија, сите работи што се вградени во западните организации како ЕУ и НАТО. Ова во интервју за ...

Центарот за управување со кризи информира дека вчера вечер возило удрило во млада мечка која иако повредена по еден час продолжила да се движи на локалниот пат Тетово – сeло Непроштено. Младата мечка го минувала патот заедно со друга поголема мечка и уште две помали мечки кои останале неповредени и продолжиле да одат. Според ЦУК во возилото кое удрило во мечката се наоѓало семејство, татко, мајка и три мали деца. - Од ударот сите биле под голем ...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски се обрати на регионалната конференција „Европска безбедност: Како да се искористи новиот моментум за проширување на ЕУ на Западен Балкан?”, во рамки на сесијата „Моментална геополитичка состојба- импликации за Западниот Балкан“ . Истакнувајќи дека во моментов безбедносната состојба е стабилна и како Министерство за внатрешни работи будно се следат сите случувања, Спасовски рече дека примерите за ...

Малта ќе биде идниот претседавач со Организацијата во 2024 година, одлучија едногласно 57 земји членки на маргините на 30. Министерски состанок на ОБСЕ, што изминатите три дена се одржа во Скопје. Учесниците донесоа и одлука за продолжување на мандатите на првите луѓе на четирите значајни институции на оваа Организација. Меѓу другото, беше испратен и апел Руската Федерција да овозможи консензус за буџетот на ОБСЕ. На Самитот во Скопје беше ...

Воздухот во Скопје е меѓу најзагадените во светот, а според онлајн платформата „Ај-кју-ер“ утринава главниот град е меѓу првите 20 на листата. Според податоците објавени на веб-страницата во 10 часот, индексот на загаденост изнесува 95 и Скопје е рангирано на 17. место. Според податоците, во воздухот е измерена значителна количина на ПМ 2,5 честички, односно шест пати над дозволената граница според стандардите на Светската здравствена ...

Најмалку 15 синагоги во Њујорк денеска добиле закани за бомби кои се покажале дека се лажни, соопшти еврејската безбедносна агенција во Њујорк. Според Мич Силбер, директор на Иницијативата за безбедност на заедницата, која ја координира безбедноста на еврејските институции во Њујорк, заканите се дел од кампањата насочена кон затворање на синагогите. Тој додаде дека се чини дека нема реална опасност за целите. Според иницијативата, закани добиле ...

Министерството за култура, поради големиот интерес, а на барање на апликантите, го продолжи рокот за аплицирање на Конкурсот за доделување месечни надоместоци на самостојни уметници за 2024 година, до 3-ти декември (недела), до 23:55 часот, информираат од Министерството за култура. Конкурсот беше отворен на 1 ноември и требаше да трае до 1 декември 2023 година. Пријавувањето на Конкурсот за доделување месечни надоместоци на самостојни уметници ...

Газа мора да остане палестинска земја, изјави денеска портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, додавајќи дека САД се противат на намалување на територијата на енклавата откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека тоа ќе се случи. Нетанјаху вчера му рече на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Израел ќе воспостави безбедносна тампон зона „длабоко“ во Газа. - Не поддржуваме никакво било ...

Северна Кореја денеска соопшти дека секое мешање во нејзините сателити ќе го смета за објава на војна. Пјонгјанг ќе одговори на секој обид на САД да ги попречат операциите на сателитите со тоа што ќе влијае на функционирањето на американските разузнавачки сателити, изјави портпарол на Министерството за одбрана на Северна Кореја, цитиран од севернокорејската новинска агенција KЦTA. - Доколку САД ги прекршуваат правата на една суверена држава ...

Драмски театар-Скопје денеска ќе гостува во Белград со претставата „Мојот маж“ во рамки на фестивалот РУТА кој до 6 декември го организира Београдско драмско позориште. Претставата е во режија на Нела Витошевиќ, по текстот на Румена Бужаровска. Драматизацијата на текстот и авторските монолози ја направија режисерката Витошевиќ и драматургот Викторија Рангелова-Петровска. ДТС информира дека драмската структура на претставата „Мојот маж“ е ...

Индустриското производство во октомври годинава, во однос на истиот месец лани, е поголемо за 9.9 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2023 година, во однос на октомври 2022 година, бележи пораст од 15.9 %, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 8.2 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и ...

По еднонеделното примирје, Израел денеска изврши нови напади врз Појасот Газа. Министерството за здравство во Газа, кое го води Хамас, соопшти дека речиси 200 Палестинци се убиени од прекинот на привременото примирје меѓу Израел и палестинската група, објавува британски „Гардијан“. - Ги гаѓаме воените цели на Хамас низ појасот Газа, изјави портпаролот на Изралеските одбранбени сили Џонатан Конрикус. Палестински извори, пак, соопштија дека по ...

Уверен сум дека лидерите на членките на Европската народна партија (ЕПП) „ќе ја направат вистинската работа“ и ќе ја поддржат Урсула фон дер Лајен за втор мандат на чело на Европската комисија, изјави генералниот секретар на десноцентристичката ЕПП, Танасис Баколас. - Чувствувам увереност дека 12-те лидери кои седат на масата на Европскиот совет, ќе ја направат вистинската работа и ќе застанат зад вториот мандат на нашата претседателка на ...

Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2023 година, бројот на живородените се 4 453 деца и во споредба со истиот период од претходната година е помал за 9.8 %. Бројот на умрените лица во третото тримесечје од 2023 година бележи намалување од 6.8 % во споредба со истото тримесечје од 2022 година, односно починале 4 747 лицa, а од нив 8 се умрени доенчиња. Природниот прираст е негативен, - 294 лица, што значи ...

Скопје

9ᴼ/9ᴼ
0.51
87%
1012

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.17
76%
1018

Софија

11ᴼ/9ᴼ
4.63
87%
1014

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
60%
1015

Љубљана

2ᴼ/0ᴼ
1.54
95%
1021

Атина

21ᴼ/17ᴼ
2.24
83%
1015

Тирана

12ᴼ/12ᴼ
1.54
88%
1014

Подгорица

14ᴼ/10ᴼ
0.0
82%
1013
Currency

61.62

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $