Животниот стандард, ниските плати и пензии, криминалот и корупцијата, како и зголемувањето на цените и инфлацијата, се првите три најголеми проблеми со кои се соочуваат граѓаните во земјава, според денеска објавените резултати од истражувањето на јавното мислење на Националниот демократски институт „Северна Македонија: Перцепција на граѓаните за општата состојба, економските политики и заштитата на потрошувачите“. На прашањето кој е првиот ...

Се засилуваат активностите за пролетно уредување на зеленилото на јавните површини во Гостивар. Деновиве работниците од Јавното претпријатие „Паркинзи и зеленило“ го користат секој момент со добри временски услови за косење на тревата и други хортикултурни активности, со концентрација на големиот градски парк. „Периодов ги интензивираме работите за косење на тревата која е обрасната доста, имаше дождови, такво беше времето. Тековното уредување ...

Паоло Малдини се повлече од функцијата технички директор на Милан. Со него заминува и спортскиот директор Фредерик Масара. Новинарот Џанлука Ди Марцио објави дека сопственикот на клубот, Џери Кардинале ги известил менаџерите дека не се вклопуваат во плановите на организацијата и затоа се ослободени од нивните должности. Ова им било соопштено на синоќешната средба. Според „Calciomercato“, одлуката се должи на комплицираните односи меѓу Малдини и ...

Вчера (5.06.2023) во периодот од 8 до 12 часот на подрачјето на СВР Тетово била спроведена акциска контрола на товарни возила. Притоа, биле санкционирани 4 возачи (Тетово-1 и Гостивар-3) затоа што управувале возила со неисправни уреди за сопирање. Тие биле исклучени од сообраќај. Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со апел до правните и физичките лица да ги почитуваат законските правила и прописи во сообраќајот, навремено да ја ...

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец мај 2023 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска, 6-ти јуни 2023 година. Со цел да се ...

Цените на угостителските услуги во мај годинава, во споредба со април, се зголемени за 1.2 %. Во однос на мај лани, пак, растот на цените е 13,4 %. Кумулативно, во периодот јануари − мај 2023, во споредба со истиот период од минатата година, цените на угостителските услуги се покаќени за 13.5 %, соопшти Државниот завод за статистика. Споредено по групи на услуги, во мај во однос на април зголемување е забележано во групите Храна за 0.7 %, ...

Државна лотарија, денес го пласираше новиот инстант лоз „7 х 7“ со примамлива понуда од два вида возила од категоријата СУВ: 7 возила HYNDAI Tucson и 7 возила HYNDAI Bayon. Имено, по истражувања меѓу учесници во игрите на среќа, спроведени на продажните места на Државна лотарија, љубителите на инстант лотаријата се изјаснија дека очекуваат токму ваков вид премии. Како одговор на барањата на играчите, инстант лозот „7 х 7“ стана најнов член на ...

Македонската одбојкарска репрезентација синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје ја победи Хрватска со 3:2, по сетови 25:17, 25:22, 22:25, 29:31 и 16:14. Ова е втор триумф за „црвено-жолтите“ по три одиграни кола во европската Златна лига. Претходно ја победија Белгија, а загубија од Украина. Александар Љафтов со 23 и капитенот Никола Ѓорѓиев со 22 поени беа најефикасни во победничкиот состав. Кај Хрватите се истакнаа Марино Марелиќ со 20 и ...

Вчера (5.06.2023) во 16 часот полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода 45 годишниот гостиварец С.Б.. „Тој се сомничи дека извршил тешка кражба, при што од деловен објект на Ш.А.(31) од гостиварско Форино одзел пари. Одземените пари биле пронајдени и вратени на сопственикот, а лицето било задржано во полициска станица. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна ...

Со велосипедска трка на средношколци низ гостиварските улици и подарок велосипед за секој учесник, во Гостивар беше одбележан Светскиот ден на велосипедизмот, 3 Јуни. Активноста ја организираше општината во соработка со Сојузот на училишни спортови – Гостивар и компанијата Вардар Доломит. На ваков начин се цели да се сензибилизира населението да користи повеќе велосипеди и да избегнува други превозни средства кои предизвикуваат загадување на ...

Експлозивна направа поставена на банкомат во Бутел утрово е детонирана при што оштетени се три возила. Од Министерството за внатрешни работи за МИА информираат дека утрово во 3 и 38 часот во СВР Скопје е пријавено дека на подрачје на Бутел четири лица кои дошле со возило, поставиле експлозивна направа на банкомат и се обиделе да одземат пари, но не успеале. -Од детонацијата се оштетени три возила. Нема повредени лица. Во тек е увид од полициски ...

Вчера (4.06.2023) во 17.45 часот во ОВР Гостивар било пријавено дека на автопатот Гостивар–Тетово, пред Тумчевишка петла, патничко возило „опел“ со скопски регистарски, управувано од М.С.С.(41) од Скопје, излетало од патот. „Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот Д.С., а М.С.С. и уште една сопатничка се здобиле со телесни повреди констатирани во Општата болница Гостивар.“, соопшти Министерството за внатрешни работи. Извршен ...

Инфографика заснована на податоци од Светскиот атлас открива дека најмногу луѓе во светот (70 – 80 отсто) имаат кафени очи. Следуваат оние со сини – 8 – 10 отсто, лешник – бојата и килибарната – пет отсто, па сивата – три отсто… Така, најретки се луѓето со зелени очи – два отсто. Што се однесува до застапеноста, темнокафеавите очи се најчести во Африка и Југоисточна Азија, а светлокафеавата – во Европа, Западна Азија и Северна и Јужна Америка. ...

Триесет и две текстилни работнички добија обештетување во вкупен износ од 42.000 евра од два странски брендови, бидејќи беа избркани од конфекцијата во којашто работеа, не добија отпремнини, К-15, а една бремена жена не го оствари своето право на платено породилно отсуство, истакна на денешната прес-конференција Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“. Забележа дека ова е прв ваков случај во земјата, но и на Балканот. „На наше огромно задоволство, ...

Секторот за внатрешни работи Тетово информира дека на 7, 8 и 9 јуни во стрелачкиот центар „Еребино“ ќе врши боево гаѓање, што секоја година се врши со припадници на тетовската полиција. Исто така, на 7 јуни во место викано „Мавровска брана“ во Маврово, на 8 јуни во ростушкото село Аџиевци и на 12 и 13 јуни во импровизираното стрелиште на местото викано „Рудина“ во село Волковија ќе се врши боево гаѓање од страна на припадниците на гостиварската ...

Електронски упис на новороденче за издавање извод од матична книга на родените е овозможен преку националниот портал www.uslugi.gov.mk. „Преку новата услуга родителите сега имаат можност да поднесат електронско барање за упис на нивното новороденче, без да одат на шалтерите на Управата за водење на матичните книги. Аплицирањето преку услугата “eID” од порталот www.uslugi.gov.mk ќе овозможи поднесување на барање за овој извод, лесно и без ...

Од училишните клупи на средното техничко училиште во Гостивар излегле во далечната 1973 година, а денес повторно седнаа во столчињата од своите средношколски денови на класен час, со кој одбележаа 50 години од матурирањето. Со позитивна енергија, насмеани и среќни што имаат прилика да се видат и дружат, „златните матуранти“ најпрво се собраа во училишниот двор, разменија поздрави и прегратки, споделија спомени од времето кога учеле заедно, ...

Малопродажната цена на бензинот ЕУРО СУПЕР 98 од полноќ се намалува за 1 денар, а на ЕУРО СУПЕР 95 и на Екстра лесното масло за домаќинство на за 0,5 денари по литар. Цената на ЕУРО ДИЗЕЛ не се менува, а за 0,571 денари поевтинува Мазутот, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Новата цена на ЕУРО СУПЕР 95 ќе биде 80 денари, ЕУРО СУПЕР 98 ќе се продава за 82, Екстра лесното масло за домаќинство за 67,5, а ЕУРО ДИЗЕЛ и ...

Викендов на подрачјето на СВР Тетово беa спроведени превентивно-едукативни активности, односно кампања под мотото „Јас внимавам и безбедно возам”. На неколку пунктови во Тетово и Гостивар, на велосипедисти, мотоциклисти и возачи на електрични тротинети, полициски службеници им делеа летоци изработени на македонски и албански јазик, како и маички со едукативни информации и совети за нивно безбедно учество во сообраќајот. Во рамки на активностите, ...

Тетовскиот суд денеска изрече условна пресуда за обвинетите директори Флорин Бесими и Артан Етеми и правното лице Клиничка болница за кривично дело „тешки дела против општата сигурност“ за пожарот во Модуларната болница во Тетово. Ослободителна пресуда беше донесена за докторот Бобан Вучевски кој се товареше за делото „непостапување по здравствени прописи“. Осудените добија казна една година и шест месеци, со услов во наредните три години да не ...

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај во државава од изутринава е во прекин откако вработените во РЕ одржување – работилница во подружницата влеча на возови при ЖРСМ Транспорт, прекинаа со извршување на работните задачи за одржување на локомотивите и патничките гарнитури поради неисплатена плата за април. Од РЕ Одржување за МИА информираа дека прекинот на сообраќајот стартувал со возот 7011/0506 предвиден со возниот ред во 09:30 часот на ...

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и изолирана појава на град. Во гостиварскиот регион температурата ќе биде во интервал од 14 до 24 степени. Во текот на оваа седмица во претпладневните часови времето ќе биде сончево со мала ...

Електродистрибуција информира дека екипи ќе работат на реконструкција и модeрнизирање на дистрибутивната мрежа на локации во гостиварскиот регион, поради што во следните два дена ќе има прекини на струјата. На 5 јуни (понеделник) струја ќе нема: Од 8.30 часот до 12.00 часот – улица „Гоце Делчев“ – област покрај железничка (кај зграда Гетро), Железничка станица Гостивар Од 12.15 часот до 15 часот – дел од улица „Гоце Делчев“ – област кај ...

Во чест на православниот празник Педесетница – Духовден, во храмот „Пресвета Богородица“ во Гостивар, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение на свештенослужители отслужи света Литургија, а по литургијата, согласно типикот, отслужи вечерна богослужба со читање на молитвите за призив на Светиот Дух. Во својата беседа митрополитот г. Јосиф меѓу другото истакна: „Денес, педесет дена по Христовото воскресение, а точно на десеттиот ...

Полициски службеници на СВР Тетово ноќеска од 22 до 5 часот наутро, спровеле акциска контрола – дали и колку од возачите управуваат под дејство на алкохол, во која биле откриени и санкционирани вкупно 14 прекршоци (Тетово-9 и Гостивар-5). Кај еден од возачите во Гостивар биле измерени до 2 промили алкохол во организмот. „Сите 14 веднаш се исклучени од сообраќај, изготвени им се поднесоци и ќе се соочат со парични глоби кои се движат од 225 до ...

Утре, (недела, 4 јуни, 2023) во спортската сала на СОУ ,,Гостивар” во Гостивар ќе се одржи традиционалниот 21-ви по ред меморијален турнир во кошарка „Другарите за Игор“. Турнирот го организираат другарите на Игор, под покровителство на КК Гостивар. Годинава учество ќе земат младинските екипи на КК Гостивар, КК Тетекс, КК Љуботен и КК Мариф. Почетокот е закажан во 12 часот. Настанот како и секоја година ќе биде од хуманитарен карактер, ...

Новозаветната Педесетница (Духовден) е денот на славното исполнување на ветувањето за Христовото испраќање на Светиот Дух врз апостолите. Ова е крајно радосен, извонреден и утешителен настан. Куќата во која тие пребиваат еднодушни одеднаш е преисполнета со шум од небото, сличен на силен ветар, а разделени јазици, како огнени, се спуштаат врз секого од учениците. Од ова тие се исполнуваат со Дух Свети и почнуваат да го благовестат Евангелието на ...

Министерството за внатрешни работи извести дека вчера (2.06.2023) во 11.40 часот полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода 28 годишниот гостиварец В.Ф., постапувајќи по пријава од 57-годишен гостиварец. Според пријавеното лицето во близина на Железничката станица во Гостивар му одзело мотоцикл „хамачи“ со гостиварски регистарски ознаки. Мотоциклот бил одземен и вратен на сопственикот, а по целосно документирање на случајот ќе ...

Гостиварци добија ново уредено место за прошетка и рекреација. Денес, на пригоден настан и со рекреативно пешачење во група на планинари, граѓани и ученици, беше промовирана новоуредената пешачка патека Бајрак Тепе во должина од 3 километри. Освен што испешачија и уживаа во природата, присутните имаа можност и да се запознаат со карактеристиките на патеката. Уредувањето на патеката е во рамки на проектот „Гостивар повикува: Ајде на планина”, што ...

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на склучените бракови во земјава лани, во споредба со претходната година, е намален за 3,4 % и изнесува 12 882 склучени бракa. Најмногу бракови, 1 851 или 14,4 %, се склучени во месец август, а најмалку во месец ноември, 761 брак или 5,9 %. На територијата на Општина Гостивар лани биле склучени 552 брака, што е деведесетина помалку од претходната година. И во соседните општини има ...

Скопје

18ᴼ/18ᴼ
0.0
68%
1017

Белград

19ᴼ/16ᴼ
2.06
92%
1014

Софија

15ᴼ/15ᴼ
5.66
63%
1019

Сараево

16ᴼ/16ᴼ
4.21
73%
1018

Љубљана

18ᴼ/14ᴼ
2.06
94%
1017

Атина

24ᴼ/22ᴼ
4.12
49%
1014

Тирана

19ᴼ/19ᴼ
1.03
88%
1015

Подгорица

20ᴼ/18ᴼ
1.54
60%
1015

61.5731

57.5858

71.5239

38.4501

42.9573

63.4647

8.08914

0.70736

0.4134

0.52499

2.57584

0.6975

Злато

61388 $/kg

Сребро

739 $/kg

Платина

32740 $/kg

Паладиум

45556 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

202150 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

418 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1709 $/kg

Никел

4273 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

479 $/kg

Кобалт

6894 $/kg