Ватикан понуди да организира преговори меѓу Украина и Русија на нејзина територија, изјави надбискупот Пол Ричард Галагер, шеф на одделот за надворешна политика на Католичката црква. Тој истакна дека Ватикан и папата секогаш биле отворени за преговори од почетокот на конфликтот, но дека „се уште не е добиен конкретен одговор“, објави украински „Главком“. Галагер објасни дека понудата останува валидна. „Сметаме дека е соодветно и неопходно да го ...

Талибанците заработија милиони на Светското првенство со обезбедување градежна опрема за изградба на стадион во Катар, тврди британски Телеграф. Високи талибански функционери користеле пари што ги добиле од мировните преговори за купување, а потоа изнајмувале машини за изградба на инфраструктура во изминатата деценија, им рекол извор од талибанската канцеларија во Доха. Голем контингент на талибанско раководство живее во Доха, главниот град на ...

Денес беа одиграни три натпревари од 9. коло од Третата македонска фудбалска лига – Запад. Висока победа однесе екипата на Влазерими Ј 1977 откако на гостувањето во Боговиње славеше со 1:4 над Дрита. Првиот дел од мечот беше возбудлив и изедначен, а на полувреме гостите имаа 1:2. Резултатот го отвори Исмаили во 18. минута, а по четири минути Зендели погоди за 0:2. Ајдари брзо намали на 1:2 со што во вториот дел Дрита влезе со цел да го израмни ...

Лидерот Башкими немаше проблеми да запише нов триумф, откако во 14-тата рунда со високи 6:1 го „здроби“ Маџари Солидарност за свој 11-ти триумф во Третата македонска фудбалска лига – Север. Мечот беше решен уште во првиот дел кога лидерот имаше водство од 4:0 со погодоците на Азири, Хасан, Аљиљи и Имери. На стартот од вториот дел Крутај постигна гол за убедливи 5:0, а пак Пандовски во 67. минута намали на 5:1. Конечниот резултат од 6:1 го ...

Речиси 1,03 милиони украински бегалци се регистрирани во Германија од почетокот на рускиот напад врз Украина, објави „Шпигел“. Според податоците на УНХЦР – агенцијата за бегалци на ОН, од 24 февруари, кога започна војната, до денес околу 7,9 милиони луѓе од Украина нашле засолниште во странство поради војната, пишува украинска „Правда“. Полска прифати најмногу бегалци – повеќе од 1,5 милиони. Голем број доби и Чешка, околу 463.000. Во Франција ...

Победа доживеа дебакл на домашен терен, откако шампионот Шкупи немаше милост и со превисоки 0:6 декласираше прилепчани за продолжување на победничката серија, за нови три бода на своето конто и секако за продолжување на притисокот кон лидерот Струга Трим Љум. Чаирчани во Прилеп допатуваа како големи фаворити за трите бодови, а тоа беше оправдано уште во првиот сегмент на првото полувреме. По седум минути игра на „Гоце Делчев“, Хамиди ја стресе ...

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел оцени дека „можно е војната во Украина да не заврши, да се одолговлекува како во Кореја (1953) и да има примирје и воспоставување на линијата на поделба“. Борел во дебата во Центарот за меѓународни односи во Барселона (ЦИДОБ) рече дека „тоа би можело да биде излез од војната“, иако често се зборува за тоа кој би можел да победи. Според шпанскиот весник „Вангардија“, тој напомена дека би било неопходно ...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека никој не може да ја спречи Анкара да ја обезбеди безбедноста на своите граници, а според него, исходот од турските воени операции во северен Ирак и Сирија ќе биде успешен. Од 20 ноември Турција спроведува воздушна операција против сириското крило на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) во северна Сирија – беа пријавени напади врз градот Кобане, како и врз северен Ирак. Ердоган ...

Емануел Макрон го навлече гневот на британските пратеници откако се покажа дека планира да го блокира назначувањето на Бен Валас за нов генерален секретар на НАТО. Францускиот претседател наводно има намера да стави вето на назначувањето на кој било британски или турски кандидат за функцијата генерален секретар на Алијансата. „Англофобијата на Макрон е разочарувачка, но барем тој е доследен“, изјави британскиот конзервативен пратеник, Ендрју ...

На 9 ноември годинава Hyundai ја отвори продажбата на моделот Ioniq 6 на одредени европски пазари. Тој понуди 2.500 примероци однапред, што очигледно не е доволно затоа што сите копии беа купени до следното утро. Треба да се има предвид дека моделот беше понуден во Германија, Велика Британија, Франција, Холандија и Норвешка. Потребни беа помалку од 24 часа за да се продадат сите достапни копии. Среќниците кои успеале да го резервираат својот ...

Шефот на украинската државна компанија за нуклеарна енергија Енергоатом рече дека има знаци дека руските сили се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа Запорожје што ја зазедоа во март. „Во изминатите недели добивме информации дека има знаци дека можеби се подготвуваат да ја напуштат фабриката“ – рече шефот на Енергоатом, Петро Котин, пренесува Ројтерс. Тој рече дека има многу голем број на информации во руските медиуми дека треба да ...

На петтиот Конгрес на Зелената партија – ДОМ, кој се одржа денеска во „Александар палас“ во Скопје, за претседател на партијата повторно и едногласно е избрана досегашната лидерка, Маја Морачанин. Од партијата соопштија дека заблагодарувајќи се на довербата, Морачанин нагласи дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање на сите општествени проблеми и прашања. Политиката на Зелената партија – ДОМ ...

За време на овогодинешниот „црн петок“ американските потрошувачи потрошиле рекордни 9,12 милијарди долари исклучиво на онлајн купување, покажуваат податоците на компанијата Adobe. Онлајн трошењето се зголеми за 2,3 отсто тој ден, пред се благодарение на потрошувачите кои чекаат попусти, соопшти филијалата на компанијата, Adobe Analytics. Самата Adobe Analytics, која ја мери е-трговијата со анализирање на трансакциите на веб-локациите, има ...

Анализата на ракописот, позната како графологија, може да се користи и за откривање лаги и откривање на можни здравствени состојби. Толкување на ракописи: Големината на вашите букви Големи букви: Друштвени сте, ориентирани кон луѓето, отворени и сакате внимание. Тоа може да значи и дека секогаш сте во центарот на вниманието и често се преправате дека сте полни со самодоверба пред другите. Просечни букви: Прилагодливи сте. Мали букви: ...

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.11.2022 (понеделник) поради најавено одржување на протест со почеток во 07.00 часот, СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот на бул.“Гоце Делчев“ и бул.„Крсте Петков Мисирков“ и околните улици. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници. На крстосницата кај ТЦ „Мавровка“ во 07 часот протест најавија приватните ...

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на заедничката седница на парламентите на Албанија и Косово изјави дека конечното признавање на Косово ќе дојде и дека за тоа нема да чека долго. Рама рече дека верува оти Косово „ќе биде признаено во секој случај во светот“, пренесуваат приштинските медиуми. Тој во својот говор ги спомена и терористичката ОВК, Демократскиот сојуз на Косово и поранешниот лидер на оваа партија, Ибрахим Ругова, наведувајќи дека ...

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави денеска дека САД не дозволуваат Украина да започне преговори со Русија. „Украинското раководство не смее да започне преговори. Сакаат да ја уништат Европа со еден удар, за преку Русија да се доближат до Кина. Се разбира, со разбивање на Русија“, рече тој, пренесе ТАСС. На почетокот на оваа недела, Лукашенко зборуваше за потребата од преговори за мир, но и дека Украина, како и Полска и ...

Папата Франциск ги повика израелските и палестинските власти да ги засилат напорите за барање дијалог, по неодамнешните смртоносни бомбашки напади во Ерусалим и судирите на окупираниот Западен Брег. Во неделниот благослов што се одржа денеска пред десетици илјади собрани на плоштадот Свети Петар, Светиот Отец рече дека насилството ја убива иднината на двата народа. Да потсетиме, во средата две бомби експлодираа на автобуски станици во ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за неделното издание на германскиот весник „Велт“ ја пофали германската поддршка за одбраната на Украина од руската инвазија, два дена пред состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Алијансата во Букурешт. „Силната поддршка на Германија прави одлучувачка разлика“, рече Столтенберг. Германија претходно беше постојано критикувана од високи украински функционери дека бавно ...

Лично писмо на неодамна починатата англиска кралица Елизабета Втора е продадено на аукција во Германија за 8.300 евра, објавија организаторите. Единствено што се знае за купувачот е дека станува збор за жена која живее во странство. Писмото е продадено на аукција организирана од аукциската куќа „Eppi“ во Штутгарт, пренесуваат медиумите во регионот. Писмото е адресирано до германската возачка Ета Плеш, родена како Марија Грефин фон ...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на првата официјална посета на Кралството Саудиска Арабија, оствари средба со министерот за надворешни работи, принцот Фаисал бин Фархан Ал Сауд, што воедно претставува и прва средба на министри за надворешни работи од воспоставувањето дипломатски односи. На средбата беа разгледани билатералните односи меѓу двете земји, како и начините за нивно понатамошно унапредување, при што беше ...

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ оценува дека треба да има три нивоа на одговорност за случајот со Онишченко. При тоа потенцираше дека тие три нова се кај директорот на АНБ, министерот за внатрешни работи и кај премиерот кои дозволија ваков скандал и ги нарушија безбедноста на Македонија и меѓународниот имиџ. „Првото ниво е на директор на Агенција за национална безбедност, кој што веднаш треба да си поднесе оставка и воопшто ...

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ рече дека претставниците на Приштина не се свесни за позицијата во која се наоѓаат и дека живеат во „свој свет, дека се уште се миленици на меѓународната заедница“, но дека ситуацијата се промени, како што рече, токму поради сопствениот гол. „Она што беше предлогот што тој го одби во Брисел беше многу поповолен од она што го прифати неколку дена подоцна, под голем меѓународен притисок“, рече Дачиќ. ...

Полицијата во Рим уапсила тројца мажи под сомнение дека изнудувале пари од туристи, откако се фотографирале со нив во областа околу античкиот Колосеум. Облечени како гладијатори и римски војници, осомничените им нуделе на туристите можност да се фотографираат со нив на позната туристичка дестинација во Рим. Потоа барале и до 500 евра, соопшти полицијата. Тројката, наводно, понекогаш им се заканувала на луѓето со цел да изнуди пари. Јавното ...

Во Шангај избувнаа протести поради заклучувањето како мерка за спречување на ширење на коронавирусот, додека во Кина расте гневот против драконската политика „нулта ковид“ што владата ја спроведува речиси три години. Во видео кое кружи на интернет, а кое според агенцијата „Франс прес“ е снимено на улица во центарот на Шангај, стотици демонстранти извикуваа „Џјинпинг оставка“ и ја осудуваа Кинеската Комунистичка партија, како редок приказ на ...

Во првите 10 месеци од годинава, ги саниравме последиците од светската економска криза со два пакети мерки вредни 760 милиони евра, кажа на денешната прес-конференција Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ. Резултатите, рече тој, се веќе видливи, во тешки услови успеавме да обезбедиме доволно храна, струја, енергенси, да ги подджиме граѓаните компаниите и да ја спасиме македонската економија. „Секако дека има уште многу работа но врз ...

Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на апликацијата Телеграм објави дека целта на „специјалната воена операција“ во Украина за него е „целосно уништување на манифестациите на сатанизмот“. „Дозволете ми да парафразирам еден познат цитат – само да одиме напред и ништо нема да не спречи“, напиша Кадиров, пренесува Index.hr. „Целта на специјалната операција за нас е целосно уништување на манифестациите на сатанизмот: Сатаната, нацистите. За ...

Македонската енергетика предводена од криминалната матрица на СДСМ и ДУИ која сигурно ја носи државата во распад, го достигнува дното со измами, рекетирање и енормно осиромашување на македонскиот народ, истакна на денешната прес-конференција Стевче Антовски од ВМРО-ДПМНЕ. Минатата зима, кажа тој, имавме прогласено кризна состојба во енергетиката која поради незнаењето, криминалот, како и енормната партизираност на енергетските компании, не ...

Според портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева, власта на СДСМ е надвор од реалноста и од страдањата на овој народ кој едвај врзува крај со крај. Со тарифникот на Агенцијата за катастар на недвижности власта, вели таа, се обидува да ја спаси институцијата од банкрот. „Сите информации со кои располагаме говорат дека поради недомаќинското работење на Катастарот истиот е доведен до состојба да не се знае дали ќе може да обезбедат плати за ...

Процесот за снабдување со поевтина електрична енергија за клучните субјекти по одлуката на Владата тече непречено и без никаков застој, и сите пријавени кои исполнуваат услови ќе добијат електрична енергија од ЕСМ Продажба од 1 декември, информираат од таму. „ЕСМ Продажба“ ги отфрла неоснованите изјави од страна на одредени претставници од стопански асоцијации во кои без аргументи и надвор од вистината се критикува процесот и се изнесуваат ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1002

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.47
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
1.03
86%
1019

Подгорица

9ᴼ/6ᴼ
3.6
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg