Шпанската полиција денеска изврши рација во домот на Мароканец кој е приведен за напади со мачети во две католички цркви во градот Алгерисас, на југот од земјата, во кои вчера беше убиен црковен службеник, а ранет еден парохискиот свештеник. Полицијата се уште го истражува мотивот за вчерашните напади, а судија од Националниот суд го истражува инцидентот како можен терористички акт. Шпанскиот министер за внатрешни работи Фернандо Гранде-Марласка ...

Најмалку 11 лица загинаа во вчерашната серија руски напади врз Украина, а Киев повика на дополнителна помош откако обезбеди ветувања од САД и Германија за испорака на модерни борбени тенкови. Државната служба за вонредни состојби, исто така, соопшти дека 11 лица биле повредени во бомбардирањата за кои украинската војска соопшти дека вклучувале повеќе од 50 проектили и речиси дваесетина дронови камикази, пренесе ДПА. Од нив, 85 отсто биле ...

Јапонија денеска ја прошири листата на забранети производи за извоз во Русија и замрзна имот на руските официјални лица и субјекти. Одлуката е донесена по вчерашните руски напади ширум Украина, при што загинаа 11 луѓе. – Со оглед на ситуацијата околу Украина и со цел за придонесување во меѓународните напори за обезбедување мир, Јапонија ќе спроведе забрана за извоз во согласност со другите големи земји, се наведува во соопштението на јапонското ...

Смирувачки тонови од здраворазумните политичари од Софија. Поранешниот шеф на бугарската одбрана, Велизар Шаламанов повикува на деескалација на односите меѓу Скопје и Софија и тоа со помош од НАТО -Наместо обвинувања, време е во рамките на НАТО, службите на Бугарија и Северна Македонија, со помош на нашите НАТО сојузници, да планираат и спроведат заедничка операција за пресретнување на хибридната војна на Кремљ против Бугарија и Северна ...

Буџетот на МКЦ не е скратен за 90%, а директорот не е разрешен, туку му истече договорот. Тој лаже и ако не се извини, ќе го тужам, вели скопската градоначалничка Арсовска. Тврди дека незаконски ангажирал 250 лица кои благајната на МКЦ ја оштетиле за дури 100 илјади евра. „Има и над 90 договри за времено ангажирање на шанкери на кои им биле исплаќани од 350 до 750 евра за месец. Зборуваме за бројка од потпишани 90 договори од кои еве првиот е во ...

Ахмети се наврати на конфликтот од 2001 за да го потсети членството за како што вели победата која ја издвоиле како УЧК. На средба во Шипковица тој им пренесе на партиските членови, со каква порака ја охрабрил украинската делегација со која разговарал. Ахмети се пофали дека им дал совет Украинците никогаш да не се предаваат, како што не се предала УЧК во 2001 година во војната во Македонија. – Војната Русија-Украина и натаму претставува жешка ...

Изјавите на европратеникот Џамбаски дека Македонија е Бугарија се неприфатливи и не ги одразуваат вредностите на ЕУ – европамбасадорот во земјава Дејвид Гир со силна осуда за ваквото однесување и изјавите со тгериторијални претензии. Во врска со неодамнешните изјави на европратеникот Џамбаски за територијални претензии, таквите тврдења не ја претставуваат и не можат да ја претставуваат ЕУ. За вчерашните забелешки околу претседателот Пендаровски, ...

Дали Владата ќе ги заштити националните интереси на 4 февраури кога се чествува Гоце Делчев и ќе ги прогласи Џамбаски и Костадинов за персона нон грата во Македонија? Македонско-бугарските односи главно прашање на пратеникот Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница за пратенички прашања. Милошоски праша и за активностите на македонското МНР по одлуките на Бугарија да го повлече амабсадорот на неодредено време откако Османи лично отишол да го ...

Не сум приврзаник на вето но во односите со Македонија тоа е бугарското атомско оружје. Шефот на бугарската дипломатија порачува. Бугарија секогаш ќе го има последниот збор. Милков во интервју за Бугарската национална телевизија ја критикуваше Македонија дека вовела репресивни закони за бугарските клубови кои истовремено, како што рече, се палат и се пука со огнено оружје по нив. Уште еднаш го повтори ставот од вчерашната седница на Советот за ...

Вештачењето кое треба да открие кој е виновен за трагедијата кај Ласкарци, ја вжешти атмосферата во судница. Кавги меѓу судиите, обвинителот и адвокатите за начинот на кој се испитуваат вештаците, обвинувања дека судот дозволува тие групно да одговораат и закани за отсранување од судница го одбележаа рочиштето за автобуската несреќа. Според обвинителството, супервештачењето на кое се чекаше една година, е непрофесионално изработено. Незадоволни ...

На 26.01.2023 во 16.15 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода М.С.(33) од Куманово. Тој се сомничи дека ноќта помеѓу 25 и 26.01.2023 со уште едно лице од магацин на правен субјект на булеварот "Октомвриска револуција" во Куманово одзеле повеќе предмети со вкупна вредност од околу 20.000 евра. Предметите биле пронајдени и вратени на сопственикот. Лицето било задржано во полициската станица и по целосно расчистување и ...

Во моментов од 35 до 40 дуќани се издаваат во строгиот центар на Прилеп во Старата чаршија, нешто што се нема случено со децении. Трендот на затворање на дуќаните започна со Ковид кризата, но продолжи и после неа. Ако порано се чекало со години да се дојде до дуќан, сега толку се чека тој да се издаде. Срцето на Прилеп тивко умира. Зошто се губи атрактивност на чаршијата и дали ова е производ само на економската криза? За едни главен проблем ...

На женскиот турнир на Австралиа опен познати се учесниците во финалето тоа се Елена Рибакина од Казахстан и Арина Сабаленка од Белорусија. Сабаленка која е петорангирана во славеше против Магда Линет од Полска со 2:0 во сетови (7-6(1), 6-2) што е нејзино прво финале на еден Грен слем турнир додека Елена Рибакина која е 25та на ВТА листа во полуфиналето ја совлада некогашната победничка на Вимблдон Викторија Азаренка со 2:0 по час и 43 минути ...

На СП во ракомет денеска е слободен ден а возбудувањата продолжуваат утре кога на програмата се полуфиналните дуели кои треба да ги дадат финалистите на мундијалот во Полска и Шведска. Ќе се играат и дуели за пласман. Утре во полуфиналето ќе играат: Шпанија – Данска (18 часот) Франција – Шведска (21 часот). Претходно во текот на денот за пласман од 5 – 8. место ќе се соочат: Германија – Египет (15:30 часот) Норвешка – Унгарија (18 часот). ...

Австралиската тениска асоцијација реагираше поради руските знамиња кои се појавија на мечот меѓу Новак Ѓоковиќ и Андреј Рубљев. Руските знамиња се забранети на Австралија опен но едно српско-руско знаме сепак се појави на арената Род Лајвер. По натпреварот, пред Род Лајвер, навивачите ја прославија победата на Ѓоковиќ и со руски знамиња и знамиња со ликот на претседателот на Русија Владимир Путин, но меѓу нив се појави и таткото на Новак, ...

Од 30 до 60% повисоки плати ќе добиваат вработените во УЈП кои извршуваат специфични задачи. Во Предлог законот за УЈП, кој веќе е во собраниска процедура, се предвидува даночните службеници да можат да добиваат до 30% од основната плата за посебната одговорност која произлегува од работното место кое е од посебено значење за ефикасноста на Управата. Но, министерот за финансии, може да определи и поголем процент од овој - до 60 отсто од платата, ...

Над 30 проектили утрово биле истрелани од руска страна кон цели во Украина, од кои дел и врз главниот град, ден по одлуката на САД и Германија да му испорачаат на Киев борбени тенкови. -Нашите системи за воздушна одбрана соборија дел од ракетите, информираше украинската армија, истовремено предупредувајки дека Москва се подготвува да изврши масовен ракетен напад со употреба на авиони и бродови. Најмалку едно лице загинало во воздушните удари врз ...

Основното јавно обвинителство во Скопје поведе постапка против 60-годишен скопјанец за кривичните дела – тешка телесна повреда од член 131 став 1 и противправно лишување од член 140 став 1 од Кривичниот законик. -На 23 јануари, во неговиот дом, осомничениот повикал на кафе една оштетена жена и започнал да ја допира. Кога оштетената го одбила и му кажала да ги тргне рацете од неа, осомничениот започнал физички да ја напаѓа и да ја удира со ...

25-годишна велешанка со прострелна рана во стомакот рано изутрина е однесена во велешката болница, јавуваат локалните медиуми. Инцидентот го потврдија и од СВР Велес од каде велат дека во неа пукал нејзиниот невенчан сопруг. -Денеска во 07:47 часот во СВР Велес, од Итна медицинска помош Велес било пријавено дека кај нив била донесена 25-годишна жена со повреди на телото нанесени од нејзиниот невенчан сопруг. Се преземаат мерки за расчистување на ...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска од собраниската говорница изрази жалење за последните активности од страна на официјална Софија. Ја нагласи потребата од деескалација на односите и апелираше да се продолжи ладнокрвно и внимателно. – Мора да ставиме крај на таквите провокации, но секогаш да имаме предвид дека се тоа групи заинтересирани да ги киднапираат односите поради многу други причини, вклучувајќи и трети страни. И ние и ...

Советот на Град Скопје на денешната 23 седница не ја донесе одлуката за задолжување на Градот за набавка на нови 50 еколошки автобуси во текот на оваа година. На предлогот за задолжувањето на Градот 15 советници гласаа за, еден против и 18 советници беа воздржани. Градоначалничката Арсовска минатата недела најави дека на денешната седница на Советот ќе биде предложено ново задолжување на Град Скопје во износ од 10 милиони евра за набавка на 50 ...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека и оваа година ќе продолжат субвенциите за справување со економската и енергетската криза за што се предвидени 225 милиони евра во Буџетот. Како што рече, одговорајќи на пратенички прашања, Владата вети дека нема да има ценовен шок за граѓаните до крајот на 2023-та. -Во мојот Кабинет ангажирав советници со големо искуство во економијата и енергетиката, работевме деноноќно, со план, со знаење и со ...

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ѓ.(38) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа”. Како што информираат од МВР, на 1 октомври лани пријавениот изготвил и со потпис и печат на правно лице, на кое што е сопственик и управител, заверил невистинита исправа (договор за закуп) дека закупил објект од сопственик на објектот кој бил починат ...

Алијансата за Албанците утре ќе го одржи состанокот на Претседателството на партијата, на која се очекува да биде формиран тимот кој ќе ги води преговорите за влез во Владата, повтрдија за МИА од партијата. – Во централните канцеларии на партијата во Тетово, утре ќе се одржи следната средба каде што меѓу другото ќе дискутира за политичките случувања. На оваа средба на дневен ред ќе биде и одлуката на Централното собрание за формирање на ...

Фатмир Лимани, поранешен сопартиец, внук на Али Ахмети, а сега потпретседател нa Беса, преку видео и објава на Фејсбук го прикажува имотот на лидерот на ДУИ и прашува на чие име и со чии пари се купени дузина куќи, објекти и парцели. Тој го прашува Ахмети дали мислел дека вечно ќе молчи за луксузниот имот на лидерот на ДУИ. Лимани прашува со чии пари и на чие име е седиштето во Тетово, партискиот штаб во Чаир во Скопје, вилата во заливот Лалез, ...

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 39-годишен тетовец на издржување на затворска казна во КПУ „Идризово“ – Скопје за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. На 29 декември, во напуштен објект на улицата „1737“ во Скопје, по вербална расправија, осомничениот со умисла на свиреп начин лишил од ...

Скопскиот Апелационен суд ја потврди ослободителната пресуда за велешанката Павлинка Пале Иловска, која лани со нож го усмрти нејзиниот насилен партнер, полицаец од Велес. Таа беше обвинета за кривично дело убиство во миг. Иако обвинителството поднесе жалба и бараше Илиовска да биде казнета, сепак, Апелација ја потврди пресудата донесена од судијката Габриела Гајдова. Со ова, Илиовска, е целосно ослободена од вина, а пресудата е конечна. ...

Предлог закон за амнестија за настаните од 27 април во Собранието денеска како препорачана пратка е испратен до пратениците, информира за МИА адвокатот Јанаки Митровски. Пратениците законот ќе го добијат најверојатно в понеделик, а адвокатите кои го подготвија најавуваат средби со сите пратенички групи со цел да лобираат и да се обидат да добијат поддршка за него. Митровски објаснува дека со предложениот текст се предвидува амнестија за ...

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.А.(36) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. - Во периодот од 26.10.2022 до 13.11.2022, пријавениот телефонски остварил контакт со повеќе лица на кои лажно им се претставувал, при што договарал услуги за реновирање, резервации за ручек, за сместување или транспорт, а потоа ги наведувал оштетените лица да остварат средба и да исплатат парични средства на ...

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против едно лице за две кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 од Кривичниот законик. – Осомничениот 55-годишник, на 25 јануари, во својот автомобил држел 24 пакувања со вкупно 8,94 грама хероин, како и две пакувања со вкупно 1,25 грама метамфетамин. Откако ги забележал полициските ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
1.54
93%
1009

Белград

0ᴼ/-1ᴼ
3.09
99%
1010

Софија

1ᴼ/0ᴼ
2.06
87%
1009

Сараево

0ᴼ/0ᴼ
0.84
100%
1012

Љубљана

2ᴼ/-2ᴼ
1.79
81%
1014

Атина

10ᴼ/7ᴼ
1.34
92%
1005

Тирана

7ᴼ/7ᴼ
0.0
76%
1005

Подгорица

7ᴼ/6ᴼ
5.14
42%
1007

61.5431

56.5828

70.0495

40.2043

42.423

61.3604

8.34124

0.81689

0.43445

0.52402

3.009

0.69345

Злато

60106 $/kg

Сребро

741 $/kg

Платина

31928 $/kg

Паладиум

53406 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

384085 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

444 $/kg

Алуминиум

535 $/kg

Бакар

1933 $/kg

Никел

5957 $/kg

Калај

6241 $/kg

Цинк

719 $/kg

Кобалт

9942 $/kg