Речиси 2.000 деца умираат секој ден поради здравствени проблеми поврзани со загадувањето на воздухот – втор најголем ризик фактор за рана смрт во светот, се вели во извештај објавен денеска од Институтот за здравствени ефекти со седиште во САД. Изложеноста на загадениот воздух придонела за смрт на 8,1 милиони луѓе – околу 12 отсто од сите смртни случаи – во 2021 година, според извештајот. Тоа значи дека загадениот воздух ги надмина употребата на ...

Без струја утре ќе бидат делови од општините Ѓорче Петров, Бутел и Илинден. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, во периодот од 9 до 12 часот во Ѓорче Петров струја ќе немаат корисниците од село Волково дел од улица 102, куќите кон патот за село Орман. Во Бутел, струја ќе нема од 9 до 11 часот на дел од улица „Радишанска“ лево, улица „Бел Камен“. Корисниците од дел од село Мршeвци во Општина Илинден струја ќе ...

Лидерот на крајнодесничарската француска партија „Национален собир“, Жордан Бардел денеска изјави дека ќе ја прифати функцијата француски премиер само доколку неговата партија освои апсолутно мнозинство во Парламентот. Тој објасни дека во случај партијата да не освои апсолутно мнозинство, нема да има слобода да придонесува за „секојдневниот живот на француските граѓани“, а смета дека тоа е неопходно, пренесува лондонски „Гардијан“. Резултатите ...

Папата Франциск денеска ги повика државите во светот подобро да постапуваат кон бегалците и да им овозможат хумани услови за живот, во пресрет на Светскиот ден на бегалците, кој се одбележува утре. За време на неговата општа аудиенција, папата истакна дека сите луѓе треба да им помогнат на бегалците да се интегрираат во новите општества, пренесе италијанската новинска агенција АНСА. Тој посочи дека Светскиот ден на бегалците треба да биде ...

Уставниот суд утре на седница треба да одлучува по седум иницијативи за оценување на уставност и законитост и едно барање за заштита на слободи и права помеѓу кои се и Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи и Законот за изменување на Законот за платите на јавните обвинители. Според подносителот на иницијативата за Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи, новите измени ги ограничуваат ...

Во Германија стравуваат дека терористички напади како оној на концертната сала Крокус може да се случат на Евро 2024 година. Германските власти објавија закана слична на терористичкиот напад во Москва. – Европа, а со неа и Германија, се под мета на џихадистичките организации, особено ИСИС и „Вилајат Хорасан“, рече германската министерка за внатрешни работи Ненси Фесер. Официјалните лица забележуваат дека еврото може да стане атрактивна цел за ...

„Се потврди на секое ниво дека Преспанскиот договор е многу важен за мирот, за развојот и за соработката на овој дел од светот. Се потврди дека не само што тој е едиснтвениот пат за европска иднина на Северна Македонија, туку и за иднината на државата воопшто е да го почитува овој договор“ рече поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на Меѓународната конференција за мир и одрлжив развој во Атина. Тој додаде дека се надева оти новата Влада и ...

Жирито на 51. Интернационален фестивал на алтернативниот и нов театар-ИНФАНТ во Нови Сад, составено од актерката Јована Балашевиќ, сценографот Јелена Радовиќ и актерот Милован Филиповиќ, едногласно ја прогласи претставата „Хамлет -денот на убиството“ во изведба на Народниот театар од Битола, за најдобра претставана 51. ИНФАНТ фестивал, јави дописникот на МИА од Белград. Својата едногласна одлука жирито при доделувањето на наградата – статуетка ...

Со едноминутно молчење во Собранието денеска му беше оддадена почит на првиот собраниски спикер Стојан Андов, кој почина вчера на 89-годишна возраст. На денешната комеморативна седница во Собранието, претседателката Гордана Сиљановска Давкова нагласи дека замина првиот претседател на Собранието во демократска Македонија, еден стамен столпник на нашата современост кој што даде сериозен придонес во политичкиот, државниот и општествениот развој во ...

Најстарото вино на светот е пронајдено во староримска гробница во јужна Шпанија. Виното, сѐ уште вo течна состојба, всушност наликува на „шери“, а гробот каде што е пронајдено, бил недопрен околу 2000 години. Виното добило црвено-кафена боја поради хемиските реакции што се случиле во текот на двете илјадалетија откако е истурено во погребниот древен стаклен сад од пет литри. Анализата на стручњаците од Универзитетот на Кордоба потврди дека ...

Европската комисија го усвои Предлог-буџетот на ЕУ за 2025 година, кој изнесува 199,7 милијарди евра, информира денеска извршниот потпретседател на ЕК задолжен за економија во интерес на луѓето, Валдис Домбровскис. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, од вкупните средства во Буџетот на ЕУ за следната година, 2,2 милијарди евра се наменети за Инструментот за претпристапна помош (ИПА III), а 500 милиони евра за Механизмот за реализација на ...

РИБАРО Откако ги излага гласачите пред изборно со полна уста Република Македонија и дека нема да потклекне под притисоци, Мицкоски сега вели дека уставното име е политичка реалност и дека ќе го почитува и користи во официјална комуникација. Граѓани до редакцијата на АХА, упатија реакции на таквото ретерирање на мандатарот и иден премиер: – Не знам јас со кој ум овој не прави будали сега откако го изгласавме. Па нели Република Македонија, нели ...

„Почитување на трите основни договори, почнувајќи од Охридскиот рамковен договор – кој донесе мир во Република Северна Македонија, Договорот од Преспа – кој ја отвори евроатлантската и европската перспектива на земјата и почитување на договорот за добрососедство со Бугарија, се од витално значење за подобра и поперспективна иднина за Република Северна Македонија“. Ова е констатацијата од изјавата за „Фронтлајн“ на Арбер Адеми – потпретседател на ...

Во терминот од 18 часот ќе се одржи блокот краткометражни филмови, а на програмата се остварувања на режисер(к)ите Александра Кардалевска, Ангела Димеска, Јован Саркањац, Јане Спасиќ, Ѓорче Ставрески, Сандра Георгиева, Сабедин Селмани, Берат Асани, Јане Алтипармаков и Бесар Илјази. На 19 јуни, во 20 часот, ќе има презентација на филмската камера „Сони“. Почесните награди „Златна рамка“, кои ДФРМ ги доделува за филмски актер, Шестото издание на ...

Откако идниот премиер Христијан Мицкоски искажа прифаќање на политичката реалност за уставното име на државата, познавачите на политичките збиднувања очекуваат тој тоа да го рефлектира и на уставните измени. – Во однос на употребата на името на државата од страна на Мицкоски, во две интервјуа ја употребив народната „ќе си легне на брашното“. Колку време ќе му треба да излезе од „тврдата позиција“ по Дополнителниот протокол е друго прашање. Ценам ...

Американската пливачка Реган Смит постави нов светски рекорд за време на квалификацискиот натпревар за Олимписките игри. Турнирот се одржува во Индијанаполис. Таа 100 метри грбно ги исплива за 57,13 секунди. Претходниот рекорд го држеше Австралијката Кејли МекКеун, која патеката 100 метри ја исплива за 57,33 секунди во 2023 година. Дваесет и двегодишната Смит е трикратна светска шампионка и актуелна светска рекордерка на 100 метри, 200 метри ...

Тим астрономи ги забележал досега најоддалечените галактички јадра кои се спојуваат, видени како што биле кога универзумот бил стар помалку од милијарда години. Двојката од активни галактички центри, наречени квазари, е единствениот потврден пар забележан за време на „Космичката зора“. Двете многу црвени галаксии беа забележани од тим со помош на Hyper Suprime-Cam на телескопот Субару со поместување на црвено од z = 6,05 (што покажува дека се ...

Кандидатката за претседателка на СДСМ Славјанка Петровска, како што објави на Фејсбук, вчера ја претстави нејзината програма „Манифест на социјалдемократијата” на сопартијците во Гази Баба. „Ја презентирав мојата програма “Манифест на социјалдемократијата” со која ветувам прогресивни политики и враќање кон корените на СДСМ. Како дете на партијата, мојата цел е да го вратам СДСМ на власт. Со интегритет, кредибилитет и чесно работење, верувам дека ...

Американскиот претседател Џо Бајден вчера понуди пат до државјанство на стотици илјади илегални имигранти кои се венчани за американски државјани, што е сосема спротивно од плановите на неговиот републикански ривал Доналд Трамп, кој ветува масовни депортации. Програмата ќе биде наменета за речиси 500.000 сопружници на американски државјани кои живеат во САД најмалку 10 години на ден 17 јуни, соопшти Министерството за татковинска безбедност. ...

Пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Мајскиот договор, кој предизвика јавна и политичка дебата по парламентарните избори, беше дисквалификуван како неважечки. Критичарите тврдат дека Демократската унија за интеграција (ДУИ) го прекрши договорот веќе со формирањето коалиција со Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) во 2017 година, и покрај тоа што СДСМ освои два мандати помалку од нивните ривали. Овој аргумент е погрешен поради неколку причини. Прво, ...

Мечка е усмртена откако во неа изутрина удрило возило на патниот правец Гостивар Охрид, а нема повредени лица. Според пријавата на единствениот повикувачки број за итни случаи 112, сообраќајната несреќа се случила во 05.37 часот кај вториот каменолом на патот Гостивар Охрид. – На местото на несреќата, присутни се полициски службеници од полициска станица Гостивар и увидна екипа. Исто така, известени се и Националниот парк Маврово и ТППЕ – ...

Ракометна федерација на Македонија од денес до 30 јуни ќе биде домаќин и организатор на 24 Светско јуниорско првенство во женска конкуренција. Ова ќе биде вториот мундијал за ракометарки до 20 години на кој ќе учествуваат 32 репрезентации. Репрезентациите се поделени во осум групи со по четири учесници кои ќе играат помеѓу себе во Прелиминарната рунда. По комплетирањето на трите кола, двете подобропласирани екипи ќе продолжат во Главната рунда, ...

Во Дортмунд затворена е фан зоната и јавната површина за гледање на натпреварот од првото коло на групниот турнир на Евро 2024 меѓу репрезентациите на Турција и Грузија, пишува порталот dortmund.de. Одлуката е донесена поради тоа што е добиено предупредување за невреме. Германската метеоролошка служба предупреди на ризик од врнежи од дожд, молњи и силни ветрови во градот. Навивачите без билети за натпреварот на стадионот беа повикани да останат ...

Се очекува Европската унија денеска да опомене речиси 10 влади, вклучително и Франција и Италија, поради нивното прекумерно трошење откако новите буџетски правила стапија на сила оваа година. Ова ќе биде првпат Брисел да ги опоменува нациите откако ЕУ ги суспендираше правилата по пандемијата на Ковид во 2020 година и енергетската криза предизвикана од војната во Украина, бидејќи државите ги поддржуваа бизнисите и домаќинствата со јавни пари. ...

Изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на новата влада Христијан Мицкоски поврзани со името, поднесениот предлог за новиот владин состав, како и гласањето во Собранието во текот на викендот, се во фокусот на онлајн изданијата на грчките медиуми, кои во главно, ги пренесуваат текстовите од државната агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина. Во текстот под наслов „Северна Македонија – Христијан Мицкоски: На заклетвата ...

Од денеска до недела, како што соопштија од УХМР, земјава ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој период од годината. Дневните температури насекаде ќе бидат над 30, а наместа ќе достигнуваат 40 степени. -Според прогнозираните и пресметаните гранични вредности на екстремни температури од УХМР, на територијата на нашата земја утре ќе биде активно жолто, а во ...

Шведскиот парламент вчера го одобри контроверзниот договор за воена соработка со Соединетите држави, јави ДПА. Договорот ги регулира специфичните услови за американско воено присуство во Шведска. Шведскиот радиодифузер СВТ го цитираше шведскиот министер за одбрана Пал Џонсон, кој рече дека договорот значително ќе ги подобри условите за поддршка на САД за време на криза или војна, наведе германската агенција. Во декември, Стокхолм и Вашингтон се ...

Американската влада одобри нова продажба на оружје на Тајван во вредност од 360 милиони долари. Продажбата вклучува стотици вооружени дронови, ракетна опрема и сродни материјали за поддршка, се вели во соопштението на Стејт департментот. Одлуката на САД да му продаде повеќе оружје на Тајван не е неочекувана, но е донесена во време на зголемени тензии меѓу Вашингтон и Пекинг, јавија американските медиуми. Продажбата вклучува 291 систем ...

Претседателот на Собранието Африм Гаши ја закажа седницата за избор на новата Влада во сабота во 11 часот. Мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера во законодавниот дом го достави предлогот за состав на владата и програмата за нејзината работа. Собранискиот Деловник предвидува седница за избор на Влада да трае најмногу два дена. Мандаторот ја образложува програмата и предлогот за состав на Владата, по што во Собранието се ...

„Еве сме, јас и Алексис. Ние ја презедовме најголемата одговорност за решвање на проблемот и креирање на Договорот од Преспа. И ја плативме политичката цена за тоа. Сега, почитувањето на договорот е лесниот дел и е одговорност кон граѓаните и иднините на двете земји“ рече поранешниот премиер Зоран Заев на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој во Атина. Тој додаде дека треба да се градат мостови и пријателство, да се тргнеме од ...

Скопје

25ᴼ/25ᴼ
1.03
57%
1018

Белград

28ᴼ/26ᴼ
0.51
64%
1017

Софија

21ᴼ/21ᴼ
0.51
64%
1020

Сараево

30ᴼ/30ᴼ
1.55
34%
1016

Љубљана

25ᴼ/21ᴼ
1.54
74%
1020

Атина

31ᴼ/30ᴼ
8.05
33%
1012

Тирана

26ᴼ/26ᴼ
1.54
61%
1016

Подгорица

29ᴼ/24ᴼ
2.57
57%
1016
Currency

61.5893

Currency

57.3396

Currency

72.9517

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733