Бизнис Германија се соочува со недостиг на информатичари 13.04.2024г. Без ИТ експерти Германија ја губи својата дигитална иднина Во моментот на Германија и недостасуваат 149.000 информатичари, а доколку не се преземе соодветна политика до 2040 година на земјата ќе и бидат потребни 663.000 ИТ експерти. Германските претпријатија имаат потреба од програмери, систем администратори и други ИТ профили. Претседателот на здружението „Битком“ Ралф ...

Lifestyle Кина е најголемиот светски производител на возила 12.04.2024г. Минатата година во светот се произведени 93.546.599 автомобили и лесни комерцијални возила, кои се произведени во 39 земји. Најголем светски производител е Кина со 30,1 милиоини возила. На второ место се САД со 10,6 милиоини возила. Трета е Јапонија со произведени 8,9 милиоини возила. Земји каде се произведени повеќе од еден милион возила се Индија (5,8 милиони), Јужна ...

Бизнис Комората на трговски друштва за геодетски работи, со јавен повик до политичките субјекти за прифаќање декларација за развивање и унпаредување на приватниот геодетски сектор 12.04.2024г. Комората на трговски друштва за геодетски работи, упати јавен повик до сите политички субјекти во дражавава за прифаќање на усвоената декларација од страна на Собранието на Комората на ден 10.02.2023 година за развивање и унпаредување на приватниот ...

Lifestyle Црна Гора подготвува нов ценовник за изнајмување на плажите 12.04.2024г. Од плажа во Будва се остварува приход од 1,2 милиони евра! Во државниот буџет на Црна Гора годинава со примената на новиот ценовник за закуп на плажите ќе се слеат 14 милиони евра, додека минатата година приходот изнесувал седум милиони евра. Министерот за просторно планирање, урбанизам и државен имот Јанко Одовиќ соопшти дека новиот ценовник ќе се применува од ...

Финансии / Банкарство МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот 12.04.2024г. Финансиските друштва коишто работат на територијата на РС Македонија од почетокот на овој месец имаат обврска да воспостават систем за управување со кредитен ризик за идентификување, мерење, контрола и следење на кредитниот ризик којшто вклучува ...

Финансии / Банкарство ЕБРД оствари добивка од високите каматни стапки 12.04.2024г. Европската банка за обнова и развој во 2023 година оствари добивка од 2,1 милијарди евра благодарение на растот на каматните стапки и добрите резултати на пазарот на акции. Позитивниот резултат во минатата година е остварен од вложувања во акционерски капитал во вредност од милијарда евра. Пазарот на хартии од вредност лани беше профитабилен. Финансискиот ...

Финансии / Банкарство Граѓаните можат бесплатно да извадат дигитален извештај од Кредитниот регистар 24/7 12.04.2024г. Аплицирање и добивање извештај од Кредитниот регистар дигитално е услуга којашто е достапна за граѓаните 24 часа, седум дена во неделата, на македонски и на албански јазик. За да ја ползуваат оваа услуга, граѓаните треба да отворат свој профил на uslugi.gov.mk . Услугата од Кредитниот регистар се добива бесплатно и преку ...

Бизнис Во Словенија расте бројот на самовработувањата 12.04.2024г. Невработеноста во Словенија намалена на 3,7 отсто Во Словенија минатата година биле вработени околу 989.000 луѓе, што е најголема вработеност во последната деценија. Бројот на лицата кои се самовработени се зголемил за три отсто, а бројот на невработените е намален за десет отсто, објави Државниот завод за статистика на Словенија. Невработеноста во Словенија изнесува околу ...

Економија ОПЕК излезе со нови прогнози за потрошувачката на нафта 12.04.2024г. Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) во својот најнов априлски месечен извештај го повтори очекувањата за растот за потрошувачката за нафта од 2,2 милиони барели дневно (бпд) во 2024 година. Оваа прогноза не се разликува во однос на очекувањата од извештајот за март годинава. Од ОПЕК прогнозираат дека светскиот економски раст во 2024 година ќе ...

Економија Германските градежници бараат државна помош за надминување на станбената криза 12.04.2024г. Во Германија има недостиг од 600.000 станови Здруженијата на градежните фирми бараат од државата финансиска помош од 23 милијарди евра годишно за да се намали станбената криза во Германија. Парите би биле искористени за изградба на 100.000 социјални станови и 60.000 комерцијално достапни станови, за да се намали побарувачката на објекти за ...

Општество Во пораст глобалниот капацитет на термоелектраните на јаглен 12.04.2024г. Електраните на јаглен во светот го достигнаа историскиот максимум Глобалниот капацитет на електраните на јаглен во 2023 година се зголеми за два отсто и го достигна историскиот максимум, најмногу поради изградбата на нови капацитети во Кина. Лани капацитетот на електраните на јаглен во светот се зголемени за 48,4 гигавати и достигна 2.130 гигавати, се наведува ...

Економија ММФ предупредува на анемичен раст на глобалната економија 12.04.2024г. Во иднина светската економија ќе се соочува со анемичен раст. Глобалниот раст на БДП до 2029 година ќе се задржи на неколку децимали над три отсто што е за околу еден отсто помалку од 20 годишниот просек пред пандемијата, предупредува Меѓународниот монетарен фонд. Во текот на пролетниот состанок на финансиските институции во САД, директорката на ММФ Кристалина ...

Економија Западен Балкан го очекува зголемување на економскиот раст 12.04.2024г. Во Западен Балкан годинава ќе оствари зголемување на економскиот раст, а дополнително забрзување се очекува за 2025 година, кога регионот ќе ги достигне просечните стапки на раст од периодот пред пандемијата, се наведува во редовниот извештај на Светската банка. Во најновиот извештај на СБ се проценува дека економскиот раст во Западен Балкан ќе изнесува 3,2 отсто, ...

Убава Македонија СЛОЕШТИЦА И ВИРОВО Автор: Александар Матески Што е тоа што би ве мотивирало да ги посетите овие две соседни села лоцирани на источните падини на Плакенска Планина? „Патот за Слоештица е пат за кон небото, оти штом ќе ја поминеш реката Црна, пред тебе излегува Слоештичката Планина зад која веруваш дека веќе нема земја“ – ова е извадок од книгата „Неверни години“ од Петре М. Андреевски. Слоештица е оддалечена на нецели 20 ...

Lifestyle Градските власти на Венеција сакаат да ги намалат „еднодневните“ туристи 06.04.2024г. Венеција ќе наплатува пет евра за влез во стариот дел на градот Градоначалникот на Венеција вети дека за неколку недели ќе ја спречи гужвата во градот со примената на новата политика за влез за туристите кои престојуваат само еден ден. Од 25 април секој што ќе ја посети Венеција ќе плати пет евра за влез во историскиот дел на градот. Засега не се ...

Општество Европскиот парламент ги определи еколошките цели за производителите на камиони и автобуси 11.04.2024г. Европскиот парламент донесе закон за исполнување на задолжителните цели за намалување на емисијата на јаглерод од тешки товарни возила и автобуси до „нулта емисија“. Според овие правила, емисијата од тешките возила кои ќе се продаваат од 2030 година мораат да бидат намалени за најмалку 45 отсто во споредба со 2019 година. Во 2035 ...

Финансии / Банкарство Хрватските граѓани сè уште поседуваат 4,44 милијарди куни 11.04.2024г. Од 1 јануари до 9 април годинава во Хрватската народна банка 22,3 милиони куни биле заменети во евра, а на 9 април во оптек сè уште биле 4,44 милијарди куни, објави агенцијата „Хина“. Централната банка на Хрватска потсети дека покрај личното присуство при замената, постои можност и за доставување на куните за замена преку поштенски услуги до износ од ...

Економија Кина останува главен „мотор“ на развојот на Азија 11.04.2024г. Кина останува најголем фактор на растот на светската економија и оваа земја го создава половина од БДП во азиско-пацифистичкиот регион, соопшуваат од Азиската развојна банка. - Иако кинескиот раст успорува, во наредните години најверојатно ќе придонесе за глобалниот раст многу повеќе од другите економии во светот, изјави главниот економист Алберт Парк при објавувањето на ...

Економија Во Македонија платите се зголемуваат, а нема раст на продуктивноста 11.04.2024г. Светска банка го презентираше редовниот Економски извештај за Западен Балкан Раст на инфлацијата од три отсто во 2024 година и враќање на долгорочниот просек на земјата од два процента во периодот 2025 - 2026 година. Како ризик што годинава може да ја одржи инфлацијата на зголемено ниво е зголемувањето на платите кои не се во согласност со продуктивноста, ...

Lifestyle Награда од 50.000 долари за олимписките шампиони во атлетика 11.04.2024г. Олимписките шампиони во Париз ќе бидат наградени со 50.000 долари, а за оваа намена ќе издвои 2,4 милиони долари, објави Светската атлетска асоцијација, со што атлетиката станува прв спорт во кој се воведуваат парични награди на Олимписките игри. Светската атлетика најави и проширување на наградувањето на освојувачите на сребрени и бронзени медали на Олимписките ...

Општество „Макпетрол“ ќе овозможи работилници против врсничко насилство и за учениците од Струга 11.04.2024г. Општествено одговорната кампања преку која „Макпетрол“ придонесува во решавање на проблемот со булингот се проширува и во Општина Струга. Учениците кои посетуваат настава во основните училишта ќе учествуваат во работилници овозможени од компанијата во рамки на „Крени глас против врсничко насилство“. Предводени од психолог со ...

Финансии / Банкарство „Халкбанк“ се приклучува на иницијативата „Прајслес планет“ на „Мастеркард“ за подобра животна средина 11.04.2024г. „Халкбанк“ АД Скопје и годинава склучува партнерство со глобалната зелена иницијатива на „Мастеркард“, „Прајслес планет“ (Priceless Planet). Целта на оваа голема иницијатива е преку широка коалиција да обедини многу бизниси и потрошувачи од целиот свет за засадување на 100 милиони дрвја, но и да и да ...

Економија СТО: Се движиме кон заздравување на глобалната трговија 11.04.2024г. Светската трговија покажува знаци на заздравување оваа годниа, но судирите, геоплитичките тензии и неизвесност во водењето на економската политика ќе претставуваат значителни ризици за глобалната трговска размена се наведува во најновата прогноза на Светската трговска организација (СТО). Од оваа организација очекуваат растот на обемот на глобалната стоковна размена ...

Бизнис Пораст на продажбата на нови автомобили во Србија 10.04.2024г На пазарот на нови автомобили во Србија во првиот квартал 2024 година е забележан раст на продажбата на патничките и лесните комерцијални возила за 29,29 отстто во однос на истиот период минатата година. Од почетокот на годината се продадени 7.493 нови возила, а најголема продажба имала во март со 3.298 возила. Минатата година во првиот квартал се продадени 6.229 возила, ...

Финансии / Банкарство Намалени барањата на компаниите од еврозоната за нови кредити 10.04.2024г Претпријатијата во еврозоната во првиот квартал годинава драстично ги намалија барањата за нови кредити, наспроти очекувањата на финансиските институции за враќање на кредитирањето, покажува априлската анкета на Европската централна банка. Побарувачката за станбени кредити бележи незначително намалување, а барањата за потрошувачки кредити се на ...

Бизнис Индексот на оптимизмот кај малите претпријатија во САД е на најниско ниво 10.04.2024г Малите фирми во САД со намален деловен оптимизам Деловното расположение на малите претпријатија во САД во март се намали на најниско ниво во последните 11 години и се резултат на намалените очекувања од остварување на прометот во наредниот период, покажало истражувањето на Националната федерација на независни претпријатија (НФИБ) Индексот на оптимизмот ...

Бизнис Во Германија сообраќаат мал број на камиони на електричен погон 10.04.2024г Новите електрични камиони чинат повеќе од 300.000 евра Според податоците на Сојузното здружение за копнениот транспорт и логистика на германските патишта сообраќаат 800.000 камиони со носивост над 7,5 тони, а од нив само 475 возила се на електричен погон. Малото учество на електричните возила во камионскиот транспорт претставува проблем за владата во Берлин, која ...

Економија Туризмот и населените острови влијаат на повисоката инфлација во Хрватска 10.04.2024г Главното влијание на високата инфлација од 4,1 отсто во Хрватска, која е над просекот во земјите во Европската Унија, доаѓа од секторот на услугите, а притисокот за пораст на цените ќе се засилува со доаѓањето на туристичката сезона, изјави Борис Вујчиќ, гувернер на Хрватската народна банка, на трибината која беше одржана на Денот на хрватските ...

Бизнис ЕУ мора да ја подобри соработката во индустриската политика 09.04.2024г. Европската Унија мора да ја подобри соработката во индустриската политика за да обезбеди стратешка автономија и успешно да се соочи со конкуренцијата од САД и Кина, порачаа министрите на Франција, Германија и Италија трите водечки европски економии, пренесе Бизнис.рс. - Европа мора да одговори на американскиот протекционизам и кинеските дампинг цени со едноставни ...

Економија Унгарија, Србија и Словенија формираат заедничка берза за струја 09.04.2024г. Заедничката берза за струја за Унгарија, Србија и Словенија би можела да почне со работа во втората половина на 2024 година, со што ќе се зголеми безбедноста во снабдувањето на трите земји, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто, по потпишувањето на договорот за соработка на трите држави во Будимпешта, пренесува ...

Скопје

25ᴼ/25ᴼ
5.14
38%
1022

Белград

25ᴼ/24ᴼ
4.63
38%
1023

Софија

20ᴼ/20ᴼ
4.12
52%
1023

Сараево

23ᴼ/23ᴼ
2.45
46%
1022

Љубљана

26ᴼ/23ᴼ
2.06
35%
1011

Атина

26ᴼ/22ᴼ
4.12
39%
1020

Тирана

22ᴼ/22ᴼ
5.14
53%
1022

Подгорица

26ᴼ/23ᴼ
3.09
34%
1021

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

552 $

Никел

569501 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

938 $

Злато

77068 $

Бакар

8 $

Паладиум

34729 $

Платина

32249 $

Родиум

151929 $

Цинк

87170 $