Капушњак е популарна полска чорба направена од многу едноставни и достапни состојки. Во чорбата доминира кисела зелка, а се додаваат и компири исечкани на коцки и коренест зеленчук како моркови и пашканат. Оригиналниот рецепт за капушњак не содржи храна од животинско потекло, но по желба можете да додадете малку свежо месо или сушени месни производи како сланина и колбаси. Капушњак се подготвува во текот на целата година, но најчесто – во зима и ...

Една жена покажа поедноставена рутина за пеглање на нејзиниот профил на TikTok, што подели многу луѓе. Таа ги испеглала чаршафите дури откако ги измила и ги вратила на креветот. Многумина не можеа да се одлучат дали им се допаѓа оваа уникатна идеја. „Кој друг ги пегла чаршафите откако ќе го намести креветот?“, ги прашала нејзините следбеници и заклучила дека можеби треба да купи пегла на пареа. Сепак, на многу луѓе им се допадна идејата бидејќи ...

Остварувањата во кои игра Зои Салдана беа полн погодок на благајните Ѕвездата на серијалот „Аватар“, Зои Салдана, е првата актерка која глуми во четири филма кои заработиле над две милијарди долари на кино благајните. Нејзиното последно издание „Avatar: Path of Water“ заработи повеќе од 2 милиони долари, а таа бројка сигурно ќе расте. Треба да се потсетиме дека првиот дел на „Аватар“ од 2009 година заработи 2,9 милијарди долари. Зои Салдана ...

Погледнете што ви треба за да напредувате Дали сте се обидувале да сфатите што точно ви треба за да го започнете вашиот живот и да напредувате? Дали нешто ве мачеше во претходниот период? Овој тест ќе открие како навистина стојат работите. Кој симбол најмногу ви го привлече вниманието? Ова ја симболизира вашата потреба да ја контролирате вашата судбина. Лавот е симбол на Сонцето – крајниот извор на моќ. Овој избор покажува дека сте направиле се ...

„Се сетив на советот на соседот да го пробам трикот со банана, ја изедов целата банана, но кората не ја фрлив, ја оставив во фрижидер да се излади“. Една очајна жена решила да и застане на патот на немилосрдната главоболка. Имено, само една банана и била доволна да се избори. Ви го претставуваме методот на лекување на главоболка во целина: „Почувствував силна главоболка која ме разбуди по којзнае кој пат и не сакав да пијам некој лек кој нема да ...

Сувото овошје содржи околу 2/3 јаглехидрати, има ниска содржина на протеини и голема количина на влакна, а содржи и неколку биоактивни соединенија: витамини, минерали, каротеноиди и фитостероли. Сувото грозје, на пример, ги задржува минералите и повеќето фитохемикалии, антиоксиданси и ресвератрол од грозјето по сушењето. Интересно е и тоа што сушењето на сонце ја зголемува содржината на антиоксиданси во сувото грозје. Сите овие се неопходни за ...

Жерар Пике ја официјализираше врската со Клара Чиа Марти на социјалните мрежи, седум месеци по раскинувањето со Шакира Шакира и Пике ја објавија својата разделба во јуни минатата година, по повеќе од 11 години заеднички живот кој им донесе два сина. Поранешниот професионален фудбалер сега ја сподели првата фотографија со својата нова девојка (23) со која наводно ја изневерувал пејачката. Од нивното раскинување, кое на прв поглед беше мирно, ...

Американскиот психотерапевт Едвард Ајхел уште во 1988 година го дефинирал т.н коитално усогласување (CAT — техника на коитално усогласување), што всушност е варијација на мисионерската поза. Оваа техника е дизајнирана за да ја максимизира стимулацијата на клиторисот за време на сексуалниот однос и вклучува подигнување на телото на мажот така што неговиот пенис е насочен надолу. На овој начин за време на односот со телото го трие клиторисот и ја ...

Грижете се за вашата кожа, особено во зима За разлика од Корејките, чија секојдневна нега вклучува 12 чекори, Скандинавките се трудат да бидат што поедноставни во се и затоа тајната на нивниот беспрекорен тен не бара многу труд, а дава фантастични резултати. Ова се нивните 3 златни правила кога станува збор за нега на кожата: Хидратацијата е најважна Првиот чекор до совршен тен е хидратацијата. Тоа значи да пиете само вода, но и да избирате ...

Ако ги исечете краевите на ханзапластот и го залепите на прстот со вкрстување на лентите, тој ќе остане подолго на прстот, дури и ако го намокрите со вода. Најверојатно, барем еднаш сте дошле во ситуација да мора да користите ханзапласт на прстот. И додека на прв поглед се чини дека нема многу филозофија, ја одлепувате хартијата и го ставате ханзапластот, ние сме тука да ви кажеме дека има уште еден, попрактичен начин. Со овој прв, стандарден ...

Тука се Лејди Макбет, Ромео и Јулија Оптичките илузии и криенки нè потсетуваат дека живееме во тридимензионален свет, така што нашиот мозок добива информации за длабочината, засенчувањето, осветлувањето и положбата за да ни помогне да го протолкуваме она што го гледаме и да забележиме што е скриено. Последниот предизвик го прикажува Вилијам Шекспир како се крие меѓу ликовите од некои од неговите најпознати дела, вклучувајќи ги Хамлет, Лејди ...

Актерката Селма Хајек (56) се појави на премиерата на филмот „Magic Mike’s Last Dance“ во провокативен мрежест фустан под кој имаше само долна облека. Во новиот филм „Magic Mike’s Last Dance“, Селма глуми со колегата Ченинг Тејтум, а јасно е дека сите погледи се вперени во неа, бидејќи актерката привлече големо внимание, пренесува „Daily Mail“. Селма носеше храбар, црн фустан кој ја истакна нејзината фигура. Фустанот беше покриен со цветни ...

Одредени рецепти бараат пржење или печење храна во загреана тава без капка масло. Исто така, оние кои се трудат да се хранат што е можно поздраво го исфрлаат маслото од исхраната. Во такви случаи, како да избегнете вашата храна да се залепи за тавата? Многу едноставно, со помош на лажица вода! Кога ќе ја ставите тавата на шпорет и ќе ја вклучите, по некое време налејте една лажица вода. Ако водата почне да „се шири“, тоа е знак дека тавата е ...

Постуденото време доведува до сушење на кожата, а понекогаш само нанесувањето крем не е доволно. Кршливите нокти на сува кожа доведуваат до кутикули. Освен што влијаат на естетиката, тие можат да бидат и многу болни. Покрај редовното нанесување на крема за раце, одвреме-навреме треба да ѝ давате дополнителна нега на вашата кожа. Направете масло од три состојки што храни и хидрира. Состојки: 1 лажичка маслиново масло 6 капки масло од чајно дрво 1 ...

Заљубувањето многумина ќе го опишат како веројатно едно од најубавите животни искуства Љубовта може да биде возбудлива, но не е лесно да се дојде до неа. Истражувањето на 2.000 луѓе од „Siemens Festival Nights“ покажало дека просечниот човек се заљубува само двапати во својот живот. И додека љубовта можеби е нешто што повеќето луѓе сакаат да го искусат, таа не се случува толку често и не можеме да ја контролираме. Според психолозите, ...

Витамините и минералите се неопходни за целокупното здравје на организмот, а витаминот Ц е меѓу најважните. Повеќето луѓе знаат дека овој витамин го подобрува имунитетот и штити од многу болести. Сепак, тој е многу поважен: придонесува за раст на клетките, ја подобрува циркулацијата и генерално придонесува за способноста на телото да се развива и одржува. Недостатокот на овој витамин може да биде сериозен проблем. Следниве осум знаци ...

Шминката може да направи чуда, од просечното лице да направи прекрасно, но и обратно, затоа, не е на одмет да знаете некои едноставни трикови за младолик изглед. За почеток, секогаш е добро очите да ги направите пошироки и поблескави, што е многу едноставно – светлата сенка се нанесува на две третини од горниот капак од внатрешноста према надвор, а потемната сенка се нанесува само на надворешниот раб на окото. Пудрата е од голема важност за ...

Направете вкусно задоволство со само три состојки. Највкусната и најубава чоколадна торта е оваа, а се прави толку лесно, што штом ќе ја пробате, постојано ќе ѝ се враќате. Ќе ви требаат бисквити, јогурт и чоколадо и помалку од петнаесет минути за подготовка. Состојки: Подготовка: Изблендирајте го чоколадниот бисквит, па мелениот бисквит измешајте го со јогуртот и убаво измешајте. Половина од смесата убаво истиснете ја во калапот, па ...

Ќерката на Гвинет Палтроу пораснала во вистинска убавица, а изгледа баш како нејзината мајка на почеток на кариерата. Славната актерка Гвинет Палтроу отсекогаш привлекуваше внимание во јавноста со своите контроверзни постапки, а безброј пати покажуваше и многу самодоверба и дека и баш не ѝ е толку гајле за мислењето на другите луѓе, во состав со тоа ја воспитувала и нејзината ќерка. Епл Мартин, го украла вниманието на модната Недела во Париз ...

Доколку вашата чиста постелнина брзо го губи мирисот на омекнувач, ви предлагаме да направите домашен спреј за постелнина, кој ќе ја освежи. Миризливиот спреј за постелнина е лесен за правење. Потребни ви се само три состојки за овој спреј, и што е најважно, го одбирате мирисот што ви се допаѓа. Доколку сакате освежителен мирис, изберете есенцијално масло од лимон, а доколку сакате релаксирачки мирис, се препорачува есенцијално масло од лаванда. ...

Направете сами маска за јајца за побрз раст на косата – ќе биде погуста, поцврста и ќе има прекрасен сјај! Маските за коса од јајца се стар рецепт што го користат жените за нега на коса, а популарноста на овој третман не е намалена ниту денес. Јајцата се лесно достапни намирници, а најважни во нивниот состав се протеините, но тие содржат јаглехидрати, масни киселини, витамини од групата Б, калциум и железо. Жолчките од јајце содржат витамини ...

Ви треба: 1 коцка свеж квасец 1 рамна лажичка шеќер 1 рамна лажичка сол 200 мл млака вода 200 мл ладно млеко 550 гр брашно Подготовка: Квасецот се рони, се додава шеќерот, солта, водата и млекото и се меша, се додава малку брашно и се остава квасецот да нарасне неколку минути. Потоа се замесува тесто со додавање брашно додека не се добие мазна топка. Оставете го тестото да одмори малку и да нарасне, покријте го садот со крпа. Кога ќе нарасне, ...

Грижата пред се Главната состојка на овој серум е кората од портокал, која е богата со витамин Ц, го стимулира колагенот и еластинот во кожата, правејќи ја цврста, еластична и сјајна. Начин на подготовка: Одделете ја кората од портокалот, исечкајте ја на помали парчиња, а потоа оставете ја на сонце неколку часа додека не се исуши. Потоа во сад ставете ја исецканата и исушена кора, додадете две лажици розова вода и 1/2 лажица глицерин, па ...

Бројни имиња од светот на познатите беа на ревијата на модната куќа Шанел, која се одржа во рамките на Париската модна недела. Презентацијата на креации од новата колекција на висока мода за пролет/лето 2023 година не ја пропуштија ниту познатите Французинки кои со години соработуваат со Шанел. Меѓу нив беше и Каролин де Мегре, која според многумина е една од најдобро облечените Французинки во светот. На ревијата дојдоа и Ванеса Паради и ...

Кога станува збор за физичкиот изглед, дефиницијата за совршенство варира од личност до личност. Но, емотивно, сите ние копнееме по приближно слични квалитети. Овие знаци гарантираат дека имате добар сопруг (или партнер). 1. Се чувствувате безбедно со него Во друштво на добар сопруг, жената никогаш нема да се чувствува несигурна. Без разлика дали се работи за несигурност поврзана со физичкиот изглед, начинот на кој треба да се заврши некоја ...

Икањето понекогаш може да не доведе во многу непријатна ситуација, особено ако сме на состанок или место каде што владее тишина. Како што пишува британскиот The Sun, само минатата година Националната здравствена служба (NHS) на САД забележала околу 22.000 случаи на икање во службите за итни случаи. Затоа е добро да знаеме барем еден полесен начин на кој можеме да го решиме. Според експертите на веб-страницата medicalnewstoday, овој трик може да ...

Овен Некој немир ви се вовлекол во мислите, не можете да сфатите што е тоа што ве мачи. Напнатоста ви оневозможува да ја видите ситуацијата во реалноста, па затоа најдобро е да ги избркате тешките мисли и да го поминете денот со пријателите, забавувајќи се во дружење и муабет. Бик Должностите бараат концентрација и целосен ментален ангажман од вас. Фрустрирани сте од конфликтот помеѓу вашата должност кон другите и потребата да се задоволувате ...

Лукот е познат по тоа што носи бројни придобивки за нашето тело, па затоа често го јадеме на различни начини. Сепак, некои од нив воопшто не се препорачуваат, предупредуваат лекарите. Неговото моќно дејство многу луѓе го користат за зајакнување на имунитетот, во борбата против вирусите, но и за намалување на високиот крвен притисок. Оваа храна делува како: 1. Антибиотик 2. Антивирус 3. Антифунгал 4. Антивоспалително 5. Антипаразитски 6. ...

Серијата „And Just Like That“, продолжение на култната „Сексот и градот“, многумина со нетрпение ја очекуваат за да ги следат авантурите на познатата Кери, која ја игра Сара Џесика Паркер, а за некои серијата е чиста модна инспирација. Најновите кадри од снимањето ветуваат забава за двете групи гледачи. Имено, последните сцени од Менхетен покажуваат дека Ејдан повторно е дел од животот на Кери Бредшо и дека старата љубов добила ново значење. ...

За многу жени чантата е еден од омилените модни додатоци. Покрај тоа, тие се практични и не можеме без нив бидејќи ни помагаат да носиме се што ни треба со нас. Додека повеќе жени се одлучуваат за класични чанти кои лесно може да се комбинираат со сите аутфити, водечките модни дизајнери прават и специфични кои се наменети само за многу богати луѓе. Ви ги претставуваме трите најскапи чанти на светот! Торба со јајца Фаберже, Деби Вингам Деби ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1009

Белград

0ᴼ/-1ᴼ
2.57
99%
1010

Софија

0ᴼ/-1ᴼ
1.54
96%
1009

Сараево

0ᴼ/0ᴼ
1.51
100%
1011

Љубљана

-2ᴼ/-2ᴼ
1.54
93%
1014

Атина

10ᴼ/8ᴼ
0.89
93%
1004

Тирана

6ᴼ/6ᴼ
1.03
81%
1005

Подгорица

7ᴼ/5ᴼ
5.14
45%
1007

61.5431

56.5828

70.0495

40.2043

42.423

61.3604

8.34124

0.81689

0.43445

0.52402

3.009

0.69345

Злато

60086 $/kg

Сребро

744 $/kg

Платина

31807 $/kg

Паладиум

53389 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

384085 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

444 $/kg

Алуминиум

535 $/kg

Бакар

1933 $/kg

Никел

5957 $/kg

Калај

6241 $/kg

Цинк

719 $/kg

Кобалт

9942 $/kg