Косовската претседателка Вјоса Османи во интервју за Си-Ен-Ен најави дека Косово поседува и ќе објави докази за „директни наредби од Вучиќ“ за вооружениот инцидент во Бањска, кога беа убиени еден припадник на косовската полиција и тројца напаѓачи – Срби, пренесува Фокус. „Имаме јасни докази што ќе ги објавиме во наредните денови за директни нарачки што дошле од Вучиќ сите докази водат до тоа дека Белград стои зад инцидентот“, рече Османи. Таа ...

Косовската претседателка Вјоса Османи во интервју за Си-Ен-Ен најави дека Косово поседува и ќе објави докази за „директни наредби од Вучиќ“ за вооружениот инцидент во Бањска, кога беа убиени еден припадник на косовската полиција и тројца напаѓачи – Срби, пренесува Фокус. „Имаме јасни докази што ќе ги објавиме во наредните денови за директни нарачки што дошле од Вучиќ сите докази водат до тоа дека Белград стои зад инцидентот“, рече Османи. Таа ...

Во историјата наназад секогаш кога Бугарија се обидувала да го асимилира македонскиот народ или да го негира македонскиот идентитет позади таа акција секогаш стоела поддршката од Русија односно руските интереси на Балканот, така било и за време на Санстефанскиот договор кога практично денешна Македонија ја добива Бугарија како подарок, а е резултат на оној договор кој го направиле министрите за надворешни работи на тогашната Русија и Отоманската ...

Локализиран е пожарот кај општина Зелениково, соопштија вечерва надлежните служби од Министерството за внатрешни работи. Оттаму потенцираат дека нивниот хеликоптер бил активиран по барање на Центарот за управување со кризи, по што во неговата интервенција исфрлил над 40 тони вода. „Денеска (03.10.2023) Одделот за воздухопловни единици на МВР по добиено барање од Центарот за управување со кризи за гасење на пожар меѓу селата Вражани и Моране, ...

„Ковачевски е толку нервозен што е во состојба сам со себе да се искара и да се демантира и тоа не во интервју во дневник, туку и во рубриката временска прогноза да го пуштат“. Вака реагираат од ВМРО-ДПМНЕ преку писмено соопштение до медиумите во врска со интервјуто на премиерот Димитар Ковачевски во вечерашниот Дневник на Сител ТВ. „Впрочем што да очекуваме од човек кој се претставува како премиер на Влада, а на прашањето дали го поддржува ...

Во ДПМНЕ има еден мал Груевски и еден голем Груевски, вели премиерот Димитар Ковачевски. Тој за Сител кажа дека курсот на партијата не се разликува од тој од пред 11 години. „Има една друга димензија целата таа работа. Кога ќе ги погледнете тие нивни ставови таму вие може да видите дека се работи за мал Груевски и голем Груевски. Бидејќи тие немаат различни политички ставови во однос на изолација на државата, во однос на неносење на одлуки, во ...

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување со кризи, со којшто членовите на Владата се запознаени со состојбите за зголемено присуство на мечки во населените места на Општина Маврово и Ростуше, пренесе Макфакс. Владата ги разгледа превентивните мерки предложени од страна на надлежните министерства, Министерството за животна средина и просторно ...

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, денеска изјави дека повлекувањето на војниците од административната линија и апсењето на Милан Радоичиќ се добар чекор и дека во интерес на Вашингтон е да се најде политичко решение за ситуацијата. „Нема сомнеж дека имаше повлекување на помал дел од војниците и дека во таа смисла работите се движат во добра насока. Можам да кажам и дека имаме потврда за намалениот број војници. Проблемот овде не ...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, вечерва во „Тема на денот” во вестите на Сител телевизија, меѓу другото, зборуваше и за важноста на одлуката за влез во ЕУ. „Имам разговарано и со канцеларот на Германија и со претседателот на Франција, и со претседателот на Европскиот Совет и со претседателот на Европската комисија. Од сите страни доаѓаат јасни сигнали за отворена врата за членство на Северна ...

На сите студенти кои претходниот ден добиле картичка за студентски оброк, а сумата не ја искористиле во текот на денот, автоматски сумата од 140 денари им ја снемува. Ова предизвика револт кај студентите кои велат дека од една страна државата им дава 140 денари, а од друга, им ги зема на полноќ доколку не ги потрошат дента, пишува Алсат. „Залудно е. Треба да се собират од ден на ден и кога ќе ни требаат да се искористат. Не сум видел да се ...

Во рамки на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените!“ од Пештани се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што истакна дека поради неспособноста на власта граѓаните страдаат, а за тоа е и доказ беспарицата која што зема се поголем замав во Македонија. „Економијата ни е на колена, земјоделците каде и да одите ширум Македонија ќе ви кажат дека споделуваат голема мака, родот не е платен пласман нема и мака мачат како да ги ...

Самуел Ето беше еден од најдобрите напаѓачи во светот, сега тој е претседат во Фудбалската федерација на Камерун. Обвинет е дека ѝ помогнал на екипата на Викторија Јунајтед да се пласира во Првата лига. Има и аудио снимки на кои наводно се слуша неговиот глас, како им ветува помош на челниците на клубот. Ето тврди дека нема никаква врска со овој случај, а истото го кажува и претседателот на Викторија Јунајтед – Валентин Нкваин. Сепак, сето тоа ...

Воспитувачка во градинката „Димче Мирчев“ во Велес им давала на дечињата да консумираат чад од електронски цигари. Тоа траело извесно време се додека неколку од децата не се пожалиле на болки во градите и им раскажале на родителите што се случувало. Родителите, како и вработени и раководител на објектот дале заверени изјави заверени изјави. Информнацијата е точна, изјавила директорката на градинката Маја Велинова за телевизија Телма. ...

Денеска од Охрид како ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ започнавме една акција во Македонија која што има за цел да го мобилизира граѓанинот во Македонија пред она кое што следи за неколку месеци од денеска, а тоа се и претседателски и парламентарни избори“, истакна вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при средба со граѓаните од Пештани во рамки на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените!“. Мицкоски ...

МВР соопшти дека е доставена кривична пријава против А.А., вработен ПО Арачиново при СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“. Пријавениот во својство на полициски службеник, злоупотребувајќи ја својата службена положба и пречекорувајќи ги границите на своите службени овластувања, му овозможил на полицискиот службеник И.Џ. да се стекне со противправна имотна корист ...

Поранешната пратеничката Солза Грчева реагираше со критики за концесијата на ХЕЦ Чебрен и Тец Тиквеш. „ Поклонувањето на Чебрен и ТЕЦ Тиквеш е неспоредливо поголема зделка и поголема штета во насока на распродажба на природните ресурси, одошто Окта. Неспоредливо! Ова е век на борба за природни ресурси, пред се на ВОДА. А тие сега со овој проект ќе ја наводнуваат Грција со наша вода. Нам не ни треба толкава брана за акумулација од фотоволтаиците, ...

Поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој денес беше приведен е осомничен за организирање на нападот на северот на Косово, во кој загинаа еден косовски полицаец и тројца Срби, објави Макфакс. Радоичиќ беше сослушан во обвинителството и негираше дека ги извршил злосторствата за кои е обвинет, иако претходно ја презеде одговорноста за нападот што се случи пред девет дена од вооружена група во Бањска. Полициски службеници на ...

Пред стартот на новата грејна сезона сѐ понеизвесно е дали граѓаните ќе плаќаат поскапо парно. Додека скопјани чекаат на 15ти октомври да имаат топли радијатори, Град Скопје и ЕСМ сѐ уште не дефинирале, чии се цевките. Според ставот на градоначалничката Данела Арсовска, обврската е на ЕСМ, додека пак од ЕСМ велат дека се во комуникација со Градот и се подготвуваат за санација на цевководот под мостот Беласица. Се завршуваат административните ...

Во својата реакција за текст објавен вчера Лекарската комора негира дека може да го заштити својот член кој 6 месеци не може да добие специјалистичко место во Кичево и тврди дека проблемот треба да се решава со медијација и преку други институции. Лекарската комора каде член на управен одбор е директорот на ЈЗУ Здравствен дом Кичево за кого станува збор во текстот реагира и на употребата фотографија во текстот каде се наоѓа споменатиот директор ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мцицкоски денеска оствари средба со туристичките работници кај автопатот Кичево – Охрид, во рамки на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените“. Туристичките работници укажаа на проблемите со кои се соочуваат, а како најголем го издвоија проблемот со патната инфраструктура истакнувајќи пред се’ дека автопатот итно треба да се заврши. Мицкоски меѓу другото истакна дека еден од главните приоритети од ...

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено дека било врзувано и со рани по телото во Психијатриската болница во Демир Хисар. Васка Бајрамовска Мустафа, државниот советник на Народниот правобранител изјави дека случајот ќе го отворат самоиницијативно и ќе ги преземат сите мерки за негово расветлување. „Бараме од надлежните органи да вршат надзор ...

Градоначалникот на Бутел Дарко Костовски додели финансиска помош на спортските клубови од општината, во износ од 3.500.000 денари. Финансиската помош на спортските клубови од 3.500.000 денари е доделена со маскимално транспарентна процедура, со објавен јавен повик врз основа на Правилник за доделување на финансиска помош, соопшти општна Бутел. Градоначалникот Костовски изрази надеж дека оваа финансиска помош ќе помогне на клубовите и ќе поттикне ...

Завршена е реконструкцијата на повеќенаменското и на кошаркарското игралиште во ООУ „Партенија Зографски“. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски ја пресече лентата и со тоа ги стави во функција обновените објекти, кои за учениците од овој дел на општина Кисела Вода значат подобри и посовремени услови за спортување и рекреација. Кошаркарското игралиште доби нова асфалтна подлога, како и нова ограда околу него. На повеќенаменското игралиште, кое се ...

Во својата реакција за текст објавен вчера Лекарската комора негира дека може да го заштити својот член кој 6 месеци не може да добие специјалистичко место во Кичево и тврди дека проблемот треба да се решава со медијација и преку други институции. Лекарската комора каде член на управен одбор е директорот на ЈЗУ Здравствен дом Кичево за кого станува збор во текстот реагира и на употребата фотографија во текстот каде се наоѓа споменатиот директор ...

Сите заинтересирани граѓани од утре до 7 ноември годинава, до 18 часот, можат бесплатно да се пријавуваат на лотаријата за зелена карта за 2025 година. Кандидатите може да се пријават на официјалната веб-страница на американскиот Стејт департмент https://dvprogram.state.gov/ , на која има целосни инструкции. – Им препорачуваме на кандидатите да аплицираат порано и лично да ги подготват и поднесат своите пријави. Кандидатите можат да побараат ...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на активнооста “Важно е! Од тебе зависат промените” оствари средба со охридските пензионери. -Денес во рамките на посетите “Важно е! Од тебе зависат промените” се сретнав со охридските пензионери. Отворен и искрен разговор за сите теми кои ги засегаат овие луѓе. Ниските пензии, тешкиот живот, уставните измени и бугарскиот диктат кој не го прифаќаме, за законот за амнестија. Им кажав дека сето ...

Фантастични 1.2 милиони евра за метење, џогирање и бришење прозори. Државниот загубар Македонски пошти кој веќе има милионски долгови склучил договор за одржување хигиена во деловни простории за период од две години и за тоа ќе треба да искешира 73 милиони 160 илјади денари, пренесе ТВ Алфа. Истиот договор склучен пред две години државниот загубар го чинел двојно помалку или околу 720.000 евра. Генералната директорка Бујаре Абази на прашањето на ...

Поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој ја презеде одговорноста за нападот на косовската полиција во Бањска, денеска е уапсен. Одреден му е 48-часовен притвор. „Полициски службеници на Управата за криминалистичка полиција извршија претрес во станот и другите простории на Милан Радоичиќ, кому му е одреден притвор од 48 часа“,соопшти Министерството за внатрешни работи на Србија. Минатата недела Радоичиќ одговори на ...

Оваа недела се очекува да биде готов извештајот на работната група за пензиите. Во мерките што ќе бидат донесени, како што изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, не е предвидено линеарно зголемување на пензиите, затоа што, како што рече, мора да се води сметка за стабилноста на пензискиот систем. Очекувам оваа недела да биде доставен извештајот на работната група којшто ќе биде доставен до Владата за сите ...

Турските лекари повикаа на враќање на некои мерки за заштита од коронавирусот во Турција во екот на ширењето на новата варијанта на коронавирусот Ерис во земјата. Сепак, министерот за здравство Фахретин Коча уверува дека нема да има масовна вакцинација и „заклучување“, а во повиците за спротивното ги гледа интересите на фармацевтските лобија и „црната пропаганда“. Поводот што ја разгоре дискусијата во последните денови беше смртта на Ерсин ...

Скопје

12ᴼ/12ᴼ
0.51
62%
1024

Белград

18ᴼ/14ᴼ
3.09
65%
1017

Софија

12ᴼ/11ᴼ
3.09
66%
1025

Сараево

17ᴼ/17ᴼ
1.91
42%
1023

Љубљана

17ᴼ/13ᴼ
0.51
87%
1020

Атина

21ᴼ/16ᴼ
3.13
59%
1022

Тирана

15ᴼ/15ᴼ
1.54
88%
1023

Подгорица

17ᴼ/15ᴼ
0.0
63%
1023
Currency

61.4833

Currency

58.7371

Currency

70.9854

Currency

37.3628

Currency

42.8715

Currency

63.9129

Currency

8.16014

Currency

0.58992

Currency

0.3921

Currency

0.52441

Currency

2.13754

Currency

0.70648

Алуминиум

2 $

Кобалт

541 $

Никел

595096 $

Рутениум

24115 $

Калај

837311 $

Сребро

676 $

Злато

58670 $

Бакар

7 $

Паладиум

38242 $

Платина

28070 $

Родиум

131832 $

Цинк

82982 $