Видеоматеријалот споделен во постот е изваден од контекст. Тука е злоупотребен настапот на Гејтс во 2010 година во „ТЕД Разговорите“ , каде тој зборува за чекорите неопходни за да се намали емисијата на јаглероден диоксид. Тој не кажува дека треба да се намали бројот на постоечки луѓе на планетата преку вакцинација, туку говори за неодржливото ниво на раст на светската популација, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го ...

Анализата на кажаното од Ковачевски и како тоа се претставува во комуникацијата со јавноста од страна на ВМРО-ДПМНЕ и нејзини претставници, несомнено покажува дека се спинува кога се тврди дека Ковачевски сам признал дека имал средби со Арсовска во Владата, од што се вади заклучок според кој „признал дека постои тајна коалиција“ СДСМ-Арсовска, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: ВМРО-ДПМНЕ и нејзини ...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,66 % во однос на одлуката од 1.12.2022 година. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 1,50 денари додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1,00 денар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува. Малопродажната цена на ...

По 30-годишно постоење и работа во Северна Македонија, Фондациите Отворено општество го менуваат начинот на работа во земјата како дел од пошироката трансформација на глобално ниво, информираат од Фондацијата. Тие додаваат дека почнувајќи од 2021 година, Фондациите Отворено општество се во процес на сеопфатна трансформација со цел поголем регионален фокус и зајакнување на своето влијание. Оваа глобална трансформација опфаќа повеќе од 20 ...

Во сабота, на 3 декември заврши рокот за пријавување за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, кој започна од 25 ноември, информираше денеска Министерството за образование и наука (МОН). Од МОН велат дека апликациите ќе бидат разгледани од страна на посебна комисија формирана за оваа намена, откако ќе пристигнат податоците за апликантите кои се бараа согласно повикот, а кои ги обезбедуваат Министерството за внатрешни работи ...

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање дали Владата ќе помогне во решавањето на хаосот со протестите на приватните превозници рече дека хаосот што во овој период му се случува на Скопје е поради неспособноста и бизнис-интересите на ВМРО-ДПМНЕ и нивниот лидер Христијан Мицкоски. „Граѓаните мора да знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ја има градската власт во Скопје. Кадри на ВМРО-ДПМНЕ се најмногу ...

Во Северна Македонија, поради недостигот на податоци и недостигот на важни истражувања на темата родова еднаквост во спортот, тешко е да се креираат политики засновани на докази. Постојните истражувања и податоци укажуваат дека жените и девојчињата помалку се занимаваат со физичка активност од мажите и момчињата. Нема податоци што покажуваат колку жените од маргинализираните заедници се занимаваат со спорт, a има малку или воопшто нема податоци ...

За нова претседателка на Судскиот совет е избрана Весна Дамева со 10 гласа „за“ и еден „против“. На денешното гласање не присуствуваше Павлина Црвенковска, додека од гласањето се иззеде Зоран Герасимовски кој пред две недели беше избран за член на управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители. Денешниот избор на Дамева следи откако Црвенковска минатата недела поднесе неотпловиклива оставка од функцијата претседател на Судскиот ...

Малолетник од Скопје доби кривична пријава откако признал дека минатиот месец испратил лажна дојава за бомба до четири средни училишта во Скопје, што претставува прв случај на откривање на сторител кој испратил дојава за експлозивна направа во училишта. Од крајот на октомври па до денес, на територијата на земјава имаше вкупно 12 лажни дојави за поставени бомби во училишта. Како што соопшти МВР, инспириран од претходните објави за бомби во ...

Објава на Фејсбук шири невистини дека „Блек фрајдеј“ е термин поврзан со ропството и црнците од Африка. Наспроти тврдењето во постот, терминот Black Friday најпрво се поврзувал со финансиски пад на берзите во доцните 1800-ти години, а од средината на 1900-те години тој термин се поврзува со купувањето, односно „шопингот“ на денот после Денот на благодарноста, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: ...

Партијата ГЕРБ на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов реши за мандатар за формирање на нова политичка влада на Бугарија да го предложи неврохирургот проф. д-р Николај Габровски, за кој сметаат дека е политички неутрален кандидат, известува бугарскот онлајн-медиум mediapool.bg. Претседателот на Бугарија Румен Радев претпладнево му го врачи мандатот и Габровски има седум дена за да излезе со целосна листа за новата влада, односно имињата на ...

Приватните превозници од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утринава речиси целосно го блокираа сообраќајот во Скопје паркирајќи ги своите автобуси на крстосниците кај Црвен крст, ТЦ „Мавровка“ и Булеварот Илинден. Поради протестот овие улици се затворени и движењето во главниот град стана мачење за сите останати учесници во сообраќајот. Доцнат и автобусите од јавниот превоз. На некои автобуски линии се чека и повеќе од еден час. А, за сега нема ...

Дали филмот „Умреа ненадејно“ покажува и докажува дека вакцините за ковид-19 предизвикуваат ненадејна смрт? Одговорот е НЕ. Филмот рециклира претходно разоткриени тврдења дека вакцината е смртоносна или опасна за просечниот човек што ја прима. Повеќе од 5,45 милијарди луѓе се вакцинирани ширум светот, а експертите за јавно здравје препорачуваат имунизација против вирусот, велејќи дека е безбедна и ефикасна. Потпирајќи се на клиничките испитувања ...

Некритичкиот однос на индивидуи, институции и невладини организации кон доделувањето разни награди поврзани со Руската Федерација, на што се надодава и посебно неаналитичкиот, па дури и дезинформациски пристап на медиумите при споделувањето на информациите за истите, може да има долготрајни и многу сериозни последици врз перцепцијата на граѓаните на руската агресија врз Украина, меѓутоа и многу погенерално, на вредносните системи кои се нудат од ...

Нови дојави за поставени бомби, овојпат во училишта во Кавадарци денеска стасале на нивните електронски адреси. Се работи за две училишта за средно образование и три за основно – „Тоде Хаџи Тефов“ и подрачно училиште во село Бегниште, „Димката Ангелов Габерот“ и подрачното училиште во село Сопот, потоа, „Страшо Пинџур“ и подрачните училишта во селата Марена, Возарци и Дреново, гимназијата „Добри Даскалов“, „Ѓорче Петров“ и „Ќиро Спанџов Брко“. ...

Ограничувањето на цената на руската нафта што се транспортира по морски пат денеска стапува на сила, пишува весникот Гардијан. Ваквата мерка против Москва е договорена од земјите на Г-7, а целта е да се намалат приходите на Кремљ од фосилните горива и да се ограничи способноста на Москва да ја финансира војната во Украина. Обединетото Кралство, Јапонија, Германија, Италија, Франција, Канада и САД, како и земјите-членки на ЕУ и Австралија ...

Во постот и во текстот што се споделува се изнесени повеќе невистини. Во написот како извор на информации и заклучоци се користи базата на пријави за сомнеж за несакани ефекти по вакцинација ВАЕРС. Во постот неточно се тврди и дека тие што биле вклучени во клиничките тестирања биле измамени или принудени да учествуваат. Напротив, учеството во клиничко тестирање е доброволно. Не е вистина ниту тврдењето дека има разлика во формулациите меѓу ...

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински агенции. Според „Блумберг“, операциите на моралната полиција се ефикасно суспендирани по неколкумесечни масовни антивладини протести. Би-би-си пишува дека денешната изјава на обвинителот Монтазери допрва треба да биде потврдена од ...

Тоа што науката се фокусира на спречување на некои можни пандемии кои никој не знае дали ќе се случат, никако не претставува најава за идна пандемија, а уште помалку планирана пандемија односно „пландемија“, како што невистинито се тврди во постот што го рецензираме. За да се создаде успешен одговор на евентуална идна пандемија, научниците од СЗО уште отсега создаваат услови за да се одговори ефикасно на таа евентуална пандемија. Впрочем и во ...

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги соопшти резултатите од вчерашното гласање за нови членови на Управниот одбор, Надзорниот одбор и Советот на чест при здружението. За членови на овие тела се гласаше вчера на Изборното собрание на ЗНМ, на кое за нов претседател беше реизбран новинарот Младен Чадиковски. На годинешното Изборно собрание беа присутни рекорден број на новинари и медиумски работници, додека регистрирани со право на глас ...

Полициски службеници привеле осумнаесетгодишен жител на Кочани, поради основи на сомнение дека од кругот на кочанската болница одзел возило на Итната медицинска помош. Осомничениот го украл возилото во раните утрински часови во саботата, по што, според локалните медиуми, со медицинското возило извршил неколку сообраќајни прекршоци низ улиците во градот. Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера соопшти дека, по преземени мерки и активности, ...

Теарце има три фотоволтаични централи на јавни објекти, исто колку и Крива Паланка, а Струмица само една. За разлика од нив Куманово, Свети Николе, Велес и Маврово и Ростуше, немаат ниедна инвестиција во користење на соларната енергија на општинските згради. Овие податоци се дел од анализата која ја направи НВО Инфоцентарот, во соработка со локални граѓански организации од седум општини во земјава, Куманово, Струмица, Крива Паланка, Свети ...

Војници од украинската воздушна разузнавачка единица „Карлсон“ го подигнаа украинското знаме на левиот брег на реката Днипро во регионот Херсон, соопшти единицата на Фејсбук, пренесува Укринформ. „Ова ќе биде мост за деокупација на левиот брег на регионот Херсон“, соопшти војската. Руското гранатирање во овој регион сепак не престанува. Руските сили ги бранат претходно заземените граници, гранатирајќи ги позициите на украинските војници и ...

Станува збор за пост во којшто е споделено лажно видео со цел да создаде погрешна слика во јавноста. Украински навивачи не биле уапсени во Катар, а уште помалку затоа што ширеле нацистички симболи. Анализата на видеото покажува дека во него се користени стари фотографии, направени неколку месеци пред Светското првенство, како и неколку манипулативни слики. Ал Џезира објави соопштение во кое вели дека видеото е целосно лажно, пишува „Вистиномер“ ...

Патниците кои летаат со авиокомпаниите во Европската унија (ЕУ) наскоро ќе можат целосно да ги користат своите телефони додека се на небото, откако Европската комисија (ЕК) воведе правило со кое авиокомпаниите можат да обезбедат 5Г технологија во авионите. Би-би-си пишува дека луѓето што летаат со авион сега ќе можат да ги користат сите функции на телефонот во текот на летот, при што ќе бидат овозможени повици, поспор мобилен интернет и ...

Новинарот Младен Чадиковски е реизбран за претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Маратонското гласање во хотелот „Александар Палас“ траеше речиси осум часа, при што на Изборното собрание на ЗНМ присуствуваа и гласаа рекордни 456 новинари, фоторепортери и сниматели од земјава. Според резултатите од гласањето, Младен Чадиковски доби 229 гласа и за него ова е втор мандат на чело на ЗНМ. Противкандидатот Марјан Николовски ...

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска го презентираа предлог-буџетот за 2023 година. Премиерот Ковачевски посочи дека со предложениот буџет се обезбедува економска и енергетска стабилност, како и поддршка за граѓаните и компаниите во услови на светска економска и енергетска криза. Според зборовите на премиерот Ковачевски, фокусот на предлог-буџетот за 2023 година е во неколку столба и тоа: справување со ...

Остри реакции од бугарските власти по одлуката на Холандија да го блокира пристапот на Бугарија во европската Шенген зона, пишува Бугарското национално радио. Вчера владата на холандскиот премиер Марк Руте објави дека ќе се согласи со прием на Романија и Хрватска во Шенген зоната, но ќе го блокира приемот на Бугарија. Холандија стави вето поради тоа што Бугарија не успеала да постигне задоволителни резултати во борбата против корупцијата и ...

Пред точно два месеци, УСАИД ја започна кампањата за одбележување на 30-годишнината од партнерството во земјава. Вчерашниот настан во Скопје воедно беше и завршен од низата настани низ осум градови. Охрид беше првиот од 8-те градови кои ги посети патувачкиот карван “Инспирирај се за иднината”, а по него следуваа Штип, Тетово, Кавадарци, Битола, Струмица и Куманово. Со патувачкиот карван беа презентирани активности предводени од млади луѓе, ...

ЕСМ Снабдување со топлина како наследник на БЕГ почна да ги испраќа месечните сметки за топлинска енергија за октомври. Сепак, досегашната можност да се платат сметките онлајн граѓаните засега ја немаат, така што за да платат сметка ќе треба да одат до пунктовите на ЕСМ Снабдување, во банка или пошта, а како други начини за плаќање засега може да се користи електронско банкарство со ПП30 налог или преку траен налог со склучен договор во банките. ...

Скопје

7ᴼ/7ᴼ
1.03
93%
1024

Белград

6ᴼ/4ᴼ
5.14
82%
1018

Софија

5ᴼ/4ᴼ
2.57
89%
1027

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.68
85%
1027

Љубљана

8ᴼ/4ᴼ
1.54
93%
1015

Атина

14ᴼ/11ᴼ
2.06
79%
1024

Тирана

9ᴼ/9ᴼ
2.06
87%
1022

Подгорица

9ᴼ/7ᴼ
0.51
100%
1022

61.5723

58.4721

71.9391

39.852

43.4761

62.3743

8.32509

0.96568

0.43439

0.52526

3.13788

0.7176

Злато

55337 $/kg

Сребро

696 $/kg

Платина

31406 $/kg

Паладиум

60190 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Бакар

1745 $/kg

Алуминиум

503 $/kg

Цинк

633 $/kg

Кобалт

10546 $/kg

Никел

5915 $/kg

Олово

450 $/kg

Калај

4835 $/kg