Тотенхем до неодамна беше во одлична серија од седум натпревари без пораз, забележувајќи шест победи и нерешено со водечкиот Арсенал, но во последно време овој лондонски тим бележи негативни резултати и урива негативни рекорди. Фудбалерите на овој тим зедоа само еден бод од последните пет првенствени натпревари, а на вчерашниот натпревар против Вест Хем повторно ги разочараа своите навивачи. Имаа предност и загубија со 2:1, сценарио кое веќе ...

Неговата мајка Маргалит се очекуваше да биде меѓу првите заложници што ќе бидат ослободени од Појасот Газа на 24 ноември, само неколку часа по стапувањето на сила на прекинот на огнот. Милитантната исламистичка терористичка организација Хамас ја одведе Маргалит Мозес во Газа на 7 октомври, откако беше киднапирана од нејзиниот дом во Кибуц Нир Оз. „Секако дека бевме пресреќни, но бевме и многу загрижени“, изјави за ДВ нејзиниот син Јаир Мозес. ...

Бајден вчера беше обвинет пред федералниот суд во Лос Анџелес за учество во четиригодишна шема за избегнување плаќање даноци во вредност од околу 1,4 милиони долари, соопшти Министерството за правда. Хантер Бајден е обвинет за вкупно девет точки - три даночни престапи и шест даночни прекршувања - и доколку биде прогласен за виновен, може да се соочи со максимална казна од 17 години затвор. Станува збор за даночно затајување, неплаќање даноци и ...

Следната година ќе го одбележи ЕУРО во Германија, но нема да има помалку фудбалски возбудувања надвор од европските континенти, особено кога се во прашање американските селекции. Од 20. јуни до 14. јули 2024 година исто во летниот период во САД ќе се одржи новото издание на Копа Америка. Покрај десет селекции од Јужна Америка, овој пат ќе учествуваат и шест репрезентации од Северна и од Централна Америка. По синоќешната ждрепка во најава е ...

Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД) соопшти дека доделува дополнителни десет милиони долари за Централниот фонд за вонредни состојби на ОН (ЦЕРФ), со што ќе се поддржи снабдувањето на животно важната помош низ целиот свет и ќе се помогне таа да стигне до најранливите и најодалечените популации. -ЦЕРФ игра критична улога во давање одговор на потребите на најранливите во светот со финансии во висона од 643 милиони долари, а само оваа ...

Професорката од Факултетот за безбедност Светлана Николоска во „Клик Плус“ за случајот со убиството на Вања и на Панче. вели дека киднапирањето на Вања со две возила било смислено, поради тоа што првото било повисоко и да го сокрие второто возило во кое се наоѓала девојката. Многу е важно да се утврди мотивот, но многу е важно да се утврди корелацијата на осомничените со извршителот. Според сегашните изјави, имале поврзаност. Вања е смислен ...

Олаф Шолц изрази „солидарност“ со Евреите на почетокот на Ханука и стана првиот германски канцелар што во Берлин запали огромна менора, деветокрак свеќник. Два месеци по избивањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас, Шолц, облечен во традиционална еврејска „кипа“ капа, повика на „итно“ ослободување на сите израелски заложници земени од екстремното палестинско исламистичко движење. Канцеларот го направи ова пред толпата собрана на Бранденбуршката ...

- Ова е особено важно во овој момент, изјави Шолц синоќа во Берлин. - Значи, секој од нас може да им даде моќ на зборовите „Никогаш повеќе“. Шолц ја запали првата свеќа пред Бранденбуршката порта на висок, девет гранки свеќник Ханука, познат како менора или чанукија. Канцеларот рече дека е соодветно овој свеќник да стои во срцето на германската престолнина - „како симбол на надеж и доверба и како симбол на неразделната припадност на еврејската ...

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочувство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања Ѓорчевска, но и до сите деца, родители и граѓани. Од тука велат дека нема достојни зборови кои можат да ја опишат тагата и потресеноста по овие грозоморни настани. „Оваа трагедија ќе ни служи како сурова лекција за попретпазливост, емпатија и сплотеност, но по најскапата цена – човечки животи. ...

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се споменува како еден од можните кандидати на владата за претседател, па дури се смета дека тој започнал и еден вид кампања за да биде промовиран за претседател, пишува Журнал. Спасовски е „хиперактивен“ во последните месеци со активности, а во голем дел од нив е придружуван од значајни западни дипломати во Скопје, што од дел од јавноста се гледа и како сигнал дека меѓународната заедница, ако не ...

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик Тен Хег, призна дека бил предупреден од пријателите и семејството дека нема да успее на „Олд Трафорд“, но предизвикот бил голем. Во својата прва сезона во клубот, тој ја прекина шестгодишната трофејна суша со освојувањето на Лига купот. Оваа сезона, сепак, Холанѓанецот се најде под притисок поради неубедливите игри и фактот дека Јунајтед е на дното во групата во Лигата на шампионите и има уште едно коло до ...

Еден полицаец е тешко повреден за време на инцидентите што синоќа се случија во атинска населба пред спортска сала за време на одбојкарскиот натпревар Панатинаикос- Олимпијакос, а приведени се над 400 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Повредениот полицаецот е во критична состојба. Тој за време на инцидентите бил погоден во горниот дел од ногата со пиротехничко средство, кое се запалило, по што бил хоспитализиран со неконтролирано ...

Милан е подготвен да започне преговори со менаџерот на репрезентативецот на Гвинеја Серху Гираси (27). Станува збор за напаѓачот на Штутгарт кој сезонава постигна 18 гола на 13 настапи и додаде две асистенции. Со 16 гола моментално е трет најдобар стрелец во Европа (зад Хари Кејн од Баерн и Сантијаго Хименез од Феенорд со 18 гола) и четврти во светот. Според информациите Милан би можел да го добие за само 17,5 милиони евра бидејќи во договорот ...

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што почна апостол Павле во Европа, ги даде светите браќа Кирил и Методиј, и преку делото свети Климент и свети Наум Охридски, постана расадник на словенската црковно-просветна и книжевна дејност. Таков – свет е нашиот почеток. Со свети апостол Павле започнаа нашето охристовување и ...

Се додава дека „десетици“ луѓе се убиени во Џабалија, на северот на Газа и во Кан Јунис, на југ. Израелските војници, поддржани од воздушни напади, вчера се судрија со борците на Хамас во Кан Јунис, најголемиот град на југот, кој стана епицентар на војната. Според податоците на Министерството за здравство на Хамас, од почетокот на војната, во израелските бомбардирања во Газа убиени се 17.177 луѓе, од кои 70 отсто биле жени и лица помлади од 18 ...

„Окупаторите го погодија Харков шест пати“, напиша во Телеграм Олег Синегубов, шеф на регионалната воена администрација, посочувајќи дека на самото место му била укажана помош на повредено лице. Погодени се регионите Холоднохирски и Шевченковски, додаде Синегубов, прецизирајќи дека според првичните информации станува збор за ракети С-300. - Оштетени се станбени згради, рече Синегубов. Градоначалникот на Харков, Игор Терехов, изброи „најмалку пет ...

По вчерашниот состанок со неговиот британски колега Дејвид Камерон во Вашингтон во американскиот државен секретар Антони Блинкен рече: Ако ги погледнете инвестициите што ги направивме во одбраната на Украина за да се справиме со оваа агресија, 90 отсто од безбедносната помош што ја обезбедивме всушност е потрошена овде, во САД, со нашите производители. Блинкен нагласи дека ова „создаде повеќе американски работни места, поголем раст во нашата ...

Во времиња кога сите се соочуваме со распад на системот и на општествените и хуманите вредности, делото на светителот нека биде нашата ѕвезда водилка како да се избавиме од темнината која надвиснува врз нас, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговата честитка за празникот Свети Климент Охридски.  Мицкоски потенцира дека вербата во Бога, вербата во доброто и силната волја која светиот Климент Охридски ја покажал пред повеќе ...

Во текот на вчерашниот ден од страна на Единица за насилен криминал-ОКСД при СВР Скопје до ОЈО Скопје е поднесена кривична пријава по брза постапка против И.Р.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сторил неколку кривични дела, и тоа: „Предизвикување општа опасност” предвидено и казниво по член 288, “Насилство” предвидено и казниво по член 386 и “Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или ...

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен претпладне долж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 4, а максималната ќе достигне од 3 до 9 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне до 7 степени. Во недела во попладневните часови повторно ќе има локални ...

Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што почна апостол Павле во Европа, ги даде светите браќа Кирил и Методиј, и преку делото свети Климент и свети Наум Охридски, постана расадник на словенската црковно-просветна и книжевна дејност. Таков – свет е нашиот почеток. Со свети апостол Павле започнаа нашето охристовување и христијанизацијата, а со свети Климента – нашата евангелизација, оцрковување, просвета, книжевност, уметност, култура ...

Политички и полициски структури на СДС го штитеа и замижуваа пред поведението на Љупчо Палевски Палчо, затоа што им одговараше. Преку своите поткасти и емисии на интернет портал, ширеше омраза и создаваше токсична атмосфера, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Тие додаваат дека власта го охрабруваше да навредува, клевети, да се заканува, а кога Палевски се почуствува доволно недопирлив премина на рекет, уцени и на крај заврши со двојно трагично убиство. МВР, ...

Пропустите во истрагата за убиството на Панче, чинеа живот. Останува отворено прашањето зошто возилото на Панче се движеше слободно по скопските улици и доведе до ново убиство, овој пат на Вања, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Отааму посочуваат дека Спасовски обвинува, и е во паника затоа што нема или се плаши да го каже одговорот на прашањата дали возилото на убиениот Панче со кое е киднапирана Вања било на скопските улици 3 дена пред да биде киднапирано ...

ОВЕН Уште еден бурен ден, полн со турбуленции, но и позитивни настани. Ден кога не можете да бидете мирни ниту за момент, бидејќи ситуациите едноставно ве влечат од едно место на друго. Потребно е само ладна глава и се ќе биде во ред. Успевате да стигнете и да завршите се на време. БИК Иако на своите обврски ќе им пристапите од рано наутро со многу енергија и волја за работа, вниманието брзо ќе ви биде одвлечено од случувањата околу вас. Многу ...

Таа за оваа прилика облече долг сребрен фустан кој го истакна нејзиното деколте и потпетиците во иста боја. Но, изгледа дека чевлите не ѝ биле баш удобни. Додека се шетала со пријателките по настанот, Ева застанала на сред улица и ги соблекла штиклите, а папараците го снимиле тој момент. Остатокот од патот продолжи боса. View this post on Instagram A post shared by Eva Longoria Baston (@evalongoria) Во оваа ситуација можеа да се препознаат голем ...

По тој повод, како што јавија шпанските медиуми, откриени се пет плантажи со марихуана во кои се запленети повеќе од 37.000 растенија. Во шест провинциски општини уапсени се 13 лица и извршени се шест претреси во кои се запленети 25 килограми пупки марихуана и 32.000 евра во кеш, пишува Блиц. Насадите се наоѓале во населени места, далеку од урбаните центри, а најголемите ги сместиле во напуштен хостел, кој претходно го претвориле во бункер. ...

Многу жители на главниот град Тамил Наду се во сериозни проблеми поради поплавите. Сепак, среде хаосот, поединци се обидоа да го извлечат најдоброто од најлошото. На социјалните мрежи кружи снимка од маж кој лови риба во надојдената вода. Наводно сѐ било снимено во населбата Тарамани, пренесува Times Now News. Човек во кабаница уловил голема риба, но тешко ја контролирал. Корисниците најмногу на шега коментираа на сцената. „Кога ќе добиеш ...

Оваа информација дојде откако осмоодделенката Алина А.(14) утринава пукала во училиштето во Брјанско и ја убила Марија Н, ранила уште неколку момчиња, а потоа се самоубила. Службите за итни случаи пристигнале на местото на настанот околу 10 часот по австралиско време, јавува 9news. Тинејџерот со полесни повреди бил пренесен во болницата Ројал Перт. Девојчето било примено во болница и добило соодветна нега. Полицијата по настанот соопшти дека ...

Евертон ја впиша втората победа по ред во Премиер лигата и се чини ја преброде онаа казна од 10 поени што им ја додели Премиер лигата. „Карамелите“ тогаш беа скршени, следуваше пораз од Манчестер Јунајтед (3:0), но се свестија и врзаа две победи. Едната со Нотингем Форест (1:0), а вечерва го преслушаа Њукасл со 3:0. Сите голови паднаа во второто полувреме. Мекнил отвори во 79 минута, следуваше гол на Докуре во 86 минута, а во 90+6 минута Бето ги ...

Регионот Есекибо, богат со нафта, е спорен уште од 19 век, кога Гвајана беше британска колонија. Венецуела ги обнови своите претензии на територијата откако пред неколку години беа откриени морските резерви на нафта и гас. Тензиите се зголемуваат по неделниот референдум во Венецуела. Се вели дека повеќе од 95 отсто од гласачите го поддржале тврдењето на владата за Есекибо, јавува Би-Би-Си. Венецуелскиот лидер Николас Мадуро оттогаш побара од ...

Скопје

4ᴼ/4ᴼ
2.06
70%
1018

Белград

2ᴼ/1ᴼ
1.03
94%
1017

Софија

2ᴼ/1ᴼ
2.57
80%
1019

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.29
68%
1020

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
93%
1018

Атина

12ᴼ/10ᴼ
4.92
58%
1012

Тирана

6ᴼ/6ᴼ
1.54
87%
1017

Подгорица

10ᴼ/9ᴼ
1.03
37%
1018
Currency

61.4634

Currency

56.9744

Currency

71.6156

Currency

37.6775

Currency

41.8949

Currency

65.0672

Currency

7.9948

Currency

0.61812

Currency

0.39597

Currency

0.52374

Currency

1.97147

Currency

0.68407

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

514469 $

Рутениум

24115 $

Сребро

765 $

Злато

65252 $

Бакар

7 $

Паладиум

31465 $

Платина

29356 $

Родиум

141479 $

Цинк

77524 $