Харисон Форд (80) неодамна гостуваше во емисијата на Стивен Колбер, каде ја промовираше новата серија „1923“. Во интервјуто тој зборуваше и за својата филмска партнерка, глумицата Хелен Мирен, со која пред 37 години глумеше во филмот „Москито Коуст“. Колбер го прашал Форд дали мисли дека 77-годишната Мирен сè уште е жешка, а Харисон без размислување му одговорил: „Сè уште е секси“. Неговиот одговор предизвика аплауз кај публиката, а водителот ...

Лав Овие личности се сметаат за креативни, талентирани и сакаат да бидат во центарот на вниманието. Но, не сакаат тешка работа која им стои на патот до успехот. Мрзеливоста е една од најголемите слабости на овој хороскопски знак. Секако, Лавовите се полни со страст и имаат високи цели, но, честопати им недостасува мотивација за да продолжат понатаму. Рак Можеби ќе ве изненади тоа што борбените Ракови спаѓаат во оваа група на мрзливци, но, тие ...

На 89 години почина глумецот Џорџ Робертсон, најпознат по улогата на комесарот Херст во хит-филмовите „Полициска академија“. Тој починал во болница во Торонто, пишува „Мирор“. Џорџ е роден во Онтарио во 1933 година. Се школувал на Универзитетот Колумбија, каде ја запознал својата сопруга Адел, со која бил во брак 61 година. Отсекогаш верувал дека глумата му е предодредена, па продолжил да работи во театар откако завршил училиште. Во 60-тите и ...

Неодамна во Каиро се пронајдени девет статуи кои му припаѓаат на извесен Меси, маж кој живеел пред околу 4300 години. Името веднаш го поврзаа со фудбалерот Лионел Меси, па некои теоретичари на заговор отидоа дотаму што тврдат дека славниот аргентински фудбалер е реинкарнација на мажот кој живеел пред нашата ера. За необичното откритие на научниците прв пишуваше аргентинскиот весник „Диарио оле“. Приказната потоа ја пренесоа и други странски ...

Болница во САД е казнета со 10.000 долари откако лекарите по грешка прогласиле една пациентка за мртва. Луѓето од погребалното претпријатие ја ставиле во мртовечка вреќа, а два часа потоа кога ја отвориле виделе дека се бори за воздух, стои во извештајот од Одделот за инспекција и жалба на Ајова. 66 годишната пациентка била примена на 28 декември на Одделот за интензивна нега во Центарот за специјална нега за Алцхајмерова болест, Глен Оукс во ...

Пејачка Нина Бадриќ сподели две слики во венчаница на „Инстаграм“, па хрватските медиуми објавија дека таа тајно се омажила. На едната слика Нина е сама, а на втората со нејзината добра пријателка Тина Рениќ. „Кој ќе најде пријател на Земјата, нашол богатство. Намести си го срцето да чука Тина“, напиша Нина на фотографијата. Бадриќ не откри дали навистина се омажила, или сликата е од снимање на некој спот или филмски проект. Пејачката лани ...

Тренерот на Реал, Карло Анчелоти е бесен на одлуката на Ла Лига неовиот тим да игра против Мајорка утре во 14 часот, неполни 72 часа по натпреварот против Валенсија. „Едер Милитао и Карим Бензема нема да бидат во составот, но тие ќе патуваат со нас на Светското клупско првенство. Не сме задоволни… Не е во ред да играме помалку од 72 часа по последниот натпревар. Не е во ред да играме во 14 часот, но ќе играме затоа што мораме“, рече Анчелоти на ...

Режисерот Џејмс Камерон ја пресоздаде култната сцена од „Титаник“ во која Џек (Леонардо ди Каприо) умира на крајот на филмот. Во оригиналната сцена, по потонувањето на бродот, Роуз (Кејт Винслет) успева да преживее качувајќи се на една од вратите од „Титаник“, а Џек замрзнува во водата и потонува. Фановите со години коментираат дека Џек можел да преживее ако Роуз му направела место на вратата, па затоа режисерот ја тестираше теоријата во ...

Секој град во Македонија си има свој посебен специјалитет по кој е добро познат. Најпознат специјалитет на главниот град е симит-погачата. Да бидеш во Скопје, а да не ја пробаш, исто како и да не си бил… Симит-погачата е скопски специјалитет. Еден од ретките деликатеси што се прават и продаваат само во Скопје. Ако и постои некој град низ Македонија каде што се продава симит-погача, тогаш бидете сигурни дека мајсторот е дојден од Скопје или ...

Од долгите ноќи со северна светлина во Скандинавија, преку живописните фестивали во Централна Европа, до сончевите денови во крајбрежјето на Средоземното Море… зимата во Европа е различна насекаде. Во зависност од вашите желби, можете да изберете една од најубавите зимски дестинации во Европа. Рованиеми, Финска Овој фински град секоја зима привлекува бројни посетители. Причина не е само бајковитиот пејзаж, можноста да набљудување на северниот ...

Фолк-пејачката Сани Гроздановска се омажи третпат. Таа се венчаше со Никола Урдаревиќ, менаџер на хотели од Македонија кој живее во Швајцарија. За свадбата таа избра краток фустан-палто со пердуви, а Никола носеше сив костум. Романтичната свадба ја направија во хотел на Алпите, каде што работи Никола. Освен гости од Швајцарија, им дојдоа и блиски пријатели и роднини од Македонија. Сани и овој пат пееше за мерак на гостите, а со Никола имаа дует ...

Американскиот глумец Силвестер Сталоне и членовите на неговото семејство снимија реално шоу „Семејството Сталоне“, што ќе почне да се емитува оваа пролет на „Парамаунт плус“. Шоуто по теркот на Кардашијан ќе има осум епизоди, а освен глумецот ќе се појават и неговата сопруга Џенифер Флавин и нивните три ќерки – Систин (26), Софија (24) и Скарлет (20). Дополнително, тие објавија и рекламен спот во кој се прикажани актерот и неговите ќерки, како ...

Кристина Димитри сними песна кај Дарко Димитров, па вели дека конечно ѝ се исполни најголемата желба откако почна да пее и настапува низ Македонија. Таа за „Репортер“ кажа дека песната ќе биде готова за многу кратко време. „Песната е нешто што кај нас немало до сега, со оглед дека на неа работи најдобриот продуцент во Европа па и пошироко. Ми беше најголема желба да работам со Дарко, но чекав да соберам искуство за да влезам кај него во студио. ...

Танчарите на Скопје танцов театар ќе гостуваат на Фестивалот на Шекспир во Верона од 24 до 31 август и ќе настапат со претставата „Леди Магбет“, правена по кореографија на Рисима Рисимкин. Фестивалот слави 75 години постоење и на неговите сцени досега гостувале реномирани продукции, актери, режисери, сценографи, музичари, танчари и кореографи. Рисимкин и Скопје танцов театар ќе бидат дел од Шекспир фринге програмата, која ќе се одржи на крајот ...

Македонските алпинисти Глигор Делев и Надир Мурсели искачија шест планински врвови и вулкани повисоки од 3000 метри надморска височина во неколку земји од Јужна Америка. Нивната експедиција траеше од 12 јануари до 1 февруари. Во Мексико тие искачиле четири врва и тоа Круз де Маркес (3937 мнв), Пико Дел Агила (3880 мнв) Невадо де Толука (4780 мнв) и Пико де Орисаба (5000 мнв). Во Гватемала се искачиле на Ел Акатенанго (3976 мнв), а во во Боливија ...

Предвидувањата на Баба Ванѓа за 2023 година не се многу оптимистични, пишува британскиот весник „Мирор“. Според нив, пет предвидувања на познатата јасновитка звучат застрашувачки. Нуклеарна експлозија Меѓу предвидувањата за 2023 година има и нуклеарна експлозија. Ова пророштво многумина го сфаќаат сериозно откако таа наводно ја предвидела катастрофата во Чернобил, а дополнителна загриженост создава и ситуацијата во Украина. И најмала грешка во ...

Минаа 77 години од последната светска војна, која однесе над десетина милиони жртви и која го уназади животот. Со изјавите на политичките и воените аналитичари кои постојано зборуваат за засилување на вооружувањето, не се поставува прашањето дали ќе има трета светска војна туку кога таа ќе избие. Опасните воени реторики на светските сили, растот на тензиите и тероризмот, како и засилувањето на екстремистичките политики ширум светот не помагаат ...

Австралискиот тенисер Ник Кирјос пред судот во Канбера призна дека ја нападнал својата поранешна девојка Кјара Пасари, но избегна кривична пресуда. Кирјос се изјасни за виновен, откако неговите адвокати не успеаја да го отфрлат обвинението со образложение дека имал нарушено ментално здравје. Тенисерот ја турнал Кјара на тротоар за време на расправија во Канбера, откако таа пробала да го спречи да си замине со автомобилот и да ја остави. ...

Овен За Овните, овој викенд ги става во центарот на вниманието и им дава можност да бидат самоуверени и храбри. Кажете и збогум на пасивноста и преземете го носењето одлуки за себе. Во недела ја имаме полната Месечина во Лав која ви носи силно охрабрување, давајќи ви можност да ја преземете контролата во вашите љубовни односи и дајте си момент да направите мала анализа на вашиот љубовен живот, без оглед на вашиот статус. Слободните Овни ќе ...

Атлетик Билбао ја прекина низата од три порази во Ла лига и пет меча без победа, триумфирајќи со 3:1 против Кадиз и покрај тоа што последните половина час ги играа со 10 фудбалери. Младиот Оихан Санцет им донесе водство на домаќините по само 10 минути игра, но Кадиз израмнија во 25. минута преку Гонзало Ескаланте. Санцет повторно стрелаше во 35. минута, за во 44. минута, Јерај Алварез да зголеми на 3:1. Второто полувреме беше многу „помирно“, ...

Српската пејачка Марија Шерифовиќ во интервју зборува за односот со нејзиниот татко, откако тој еден период излегуваше во јавноста и со погрдни зборови ја напаѓаше Шерифовиќ. Во една прилика тој изјави дека пејачката е алчна на која само парите и биле во глава, што дури признала дека е лезбејка само за да земе пари. Потоа пак за медиумите тој изјавувал дека Марија денес му го плаќа станот, му помага да преживее и му дава пари. Марија е ќерка на ...

Популарниот српски актер кој го освои и Холувуд, Никола Ѓуричко најави ново стедап-шоу во Скопје, во организација на фестивалот „Таксират“ и „Скопје Комеди“. На 7-ми март во Филхармонија, Ѓуричко ќе настапи со својот нов стенд-ап материјал со наслов „Шоубиз“. Тој по пауза од три години, новата година ја започнува со многубројни успешни настапи и распродадени шоуа низ Балканот и Европа. Новиот материјал на Ѓуричко вклучува анегдоти и поуки од ...

Еден од најбогатите луѓе на планетава, Бил Гејтс рече дека верува во вакцините и вештачката интелегенција. Исто така објасни дека патувањето на Марс му е бесмислено и дека не вреди да се трошат толку пари за истражување на вселената. „Патување на Марс е прилично скапо. Со тие пари може да купите вакцини против мали сипаници. За само 1000 долари можете да спасите многу животи“, рече Гејтс. За разлика од него други милијардери се фасцинирани од ...

Челси не успеа да го добие соседското лондонско дерби против Фулам, одигрувајќи само 0:0, и покрај тоа што во стартниот тим првпат го имаа најскапиот играч во историјата на Премиерлигата, Енцо Фернандез. Со Аргентинецот како стартер покрај украинското засилување Михајло Мудрик во нападот, навивачите на „сините“ очекуваа крај на лошата низа на резултати и победа за враќање на самодовербата. Но, Фулам се покажа како цврст противник, и иако имаше ...

Новата девојка на Пике, Клара Чиа Марти, на Инстаграм објави фотографија на која е гола во кревет со фудбалерот, покриени со чаршафи. Таа ги забрани коментарите на сликата. Но фановите на Шакира ја споделуваат фотката на интернет и велат дека Клара Чиа со ова ја провоцира колумбиската пејачка. Некогашната асистентка на Пике ги затвори сите свои профили на социјалните мрежи откако во јавноста се дозна за аферата со Пике. Таа отвори нов профил ...

Познатиот моден дизајнер Пако Рабан почина на 88-годишна возраст, пренесе „Би-би-си“. Познатиот креатор е роден на 18 февруари 1934 година во баскискиот град Пасај, а неговиот татко, републикански полковник, бил егзекутиран од трупите на Франко за време на шпанската граѓанска војна. Мајката на Рабан беше главен шивач во првата модна куќа на Кристобал Баленсијага во Доностија, Баскија. Поради Шпанската граѓанска војна, тие се преселиле во Париз ...

Пејачката Драгана Мирковиќ позираше среде Беверли Хилс со уникатна тексас јакна на која е нацртан нејзиниот лик. Мирковиќ се заблагодари на креаторот на ова парче облека кое го добила на подарок. Уметникот на ова дело е Александар Илиќ Арт од Србија кој со помош на молив црта профили од најразлични познати личности. -Благодарам многу за прекрасниот подарок – напиша пејачката. Со слична ваква јакна пред неколку години се пофали и нејзината ...

Германската манекенка Хајди Клум планира да стане мајка на 50 години, открива таа во интервју за тв шоуто The Jennifer Hudson Show. Џенифер Хадсон разговарала со манекенката за нејзините планови за претстојниот 50-ти роденден, и ѝ поставила прашање за мајчинството. „Дали би сакале да имате уште едно бебе?“, беше прашањето на новинарката. Хајди на ова одговорила дека се двоуми околу ова прашање, па кажа дека веќе тоа четири пати го направила. ...

Македонската балерина Стефанија Гаштарска (20), се најде на листата од руски „Форбс“ со осум балерини кои се сметаат за идните ѕвезди во Русија. Балетската колумнистка Ана Галајда одбрала осум имиња на млади талентирани уметници кои ќе бидат дел од иднината на рускиот балет. Стефанија родена е во балетско семејство, а нејзиниот пат до главните улоги во еден од најдобрите руски театри „Бољшој“ бил стрмен, стои во описот за Стефанија во „Форбс“. ...

По само неколку дена од објавувањето на спотот за песната I’m not here to make friends од Сем Смит, фановите на пејачот велат дека видеото е премногу компромитирачко за да биде слободно достапно за сите возрасти на платформата Јутјуб. Критичарите веруваат дека достапноста за гледање на видеото мора да биде ограничена на корисници над 18 години поради неговата несоодветна содржина. Ова е втор сингл од новиот албум на Сем Смит „Глориа“, по мега ...

Скопје

2ᴼ/2ᴼ
2.57
65%
1018

Белград

1ᴼ/0ᴼ
7.2
66%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
7.2
71%
1016

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
7.63
75%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
4.12
60%
1029

Атина

11ᴼ/7ᴼ
1.34
70%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
6.69
65%
1015

Подгорица

6ᴼ/4ᴼ
11.83
36%
1019

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg