Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со целосно блокирање во сите правци на крстосницата кај Мавровка, односно булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“. Како што најави приватниот градски автобуски превозник „Слобода превоз“, блокирањето ќе биде со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица, објави МИА. Не е исклучена можноста и не е потврдена информацијата дека на тој ден во утринските ...

Пишува: Борјан Јовановски Опкружување или животна средина ( environment) е се она околу нас. Кругот во кој живееме, она што не опкружува…загадените реки, најлоните и пластичните шишиња распослани во секое катче на природата до кое допираме ние како луѓе..урбанистичкиот хаос… Се е тоа огледало на нас самите. Грди сме онолку колку што е грдо тоа опкружување во кое живееме. И тоа ќе биде така со тенденција да деградира се додека не разбереме дека ...

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека главна цел на неговата земја е да ја има најмоќната нуклеарна сила во светот, објавија државните медиуми. Ким го изјави ова на церемонијата на која промовираше неколку десетици офицери вклучени во неодамнешното лансирање на најголемата севернокорејска балистичка ракета, Хвасонг-17. Надгледувајќи го нејзиното лансирање на 18 ноември, Ким истакна дека на американската нуклеарна закана ќе одговори со ...

Вака изгледа воената мапа на Украина на полноќ, 27 ноември, пренесува Цивил Медиа. По паничното повлекување на руските агресори во текот на изминатите месеци, овие денови владее неизвесно затишје на линиите на фронтот. Како компензација за понижувачките порази на борбените линии, руските агресори истурија дожд од проектили врз цивилното население и инфраструктурата во градовите низ Украина. A map of the approximate situation on the ground in ...

Руската агресија во Украина секојдневно ги потврдува своите злосторства и монструозни дела, без ни малку човечност и емпатија за страдањата на луѓето. Од друга страна, пак, се повеќе расте хероизмот на украинските војници, кои уверуваат дека жестоко ќе се борат за секое дете, за секое бебе, за секој човек. На Твитер постојано се поставуваат фотографии и видео снимки кои сведочат за сето тоа. Една руска ТВ програма гордо ја прикажува приказната ...

Жените на Украина се борат рамо до рамо со мажите на фронтовите од првиот ден. Иако тие имаат можност да заминат од земјата, голем број од нив одлучија да застанат под украинското знаме и да се борат за ослободување на земјата од рускиот агресор. На почетокот од руската агресија против Украина, Цивил Медиа разговараше со Марија (името е измислено, поради безбедносни причини) која беше дел од бегалците од војната, сместена во Скопје. Таа ги ...

Пишува: ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Најавата за иницијативата во Собрание за укинување на членот 102 од Законот за аудио и аудио-визуелни услуги за да се се овозможи медиумска афирмација на кампањите од јавен интерес, го отвори прашањето дали, ако за бришење на „102“ веќе има договорено двотретинско мнозинство, зошто тоа обезбедено мнозинство не се искористи и да се направи конечно избор на новите состави на Програмскиот совет на Националната ...

Објектот на месната заедница Тафталиџе, популарно наречен „Домче“ во првите години од своето постоење послужил за сместување семејства чии домови биле разурнати од земјотресот во Скопје во 1963 година. Потоа, во просториите на домчето се сместило Културно-уметничкото друштво „Цветан Димов“. Во еден дел од објектот имало народна библиотека со голем фонд на книги, а некои од просториите преминале во своевидни сали за спорт и рекреација. Жителите ...

ФИФА покрена дисциплинска постапка против фудбалскиот сојуз на Србија, откако нејзината репрезентација постави контроверзно знаме на Косово во нивната соблекувална пред поразот на Светското првенство од Бразил, објави Би Би Си. Знамето покажа контура на Косово исполнето со знамето на Србија, со зборовите „Нема предавање“. Тензиите меѓу етничките Срби и владата на Косово предводена од Албанците се големи, поради стравувањата дека насилството може ...

На што се темели оптимизмот дека 2023 за граѓаните ќе биде подобра? – Ако ги погледнете сите економски политики кои што државата ги прави, ние само во 10 месеци од мандатот на мојата Влада имаме зголемување на минималната плата на 18.000 денари, зголемување на пензиите од 10% досега и со новот зголемување коешто ќе следува во март идната година уште 6% тоа ќе биде најголемо историско зголемување на пензиите за 16%, какво што досега се нема ...

Бразил во натпреварот против Швајцарија во рамки на второто коло во групата Г на Светското првенство 2022 ќе биде без услугите на Нејмар и Данило поради повреди, соопшти лекарскиот тим на Кариоките. Докторот Родриго Ласмар појасни дека Нејмар на дуелот од првото коло против Србија ги повредил лигаментите во скочниот зглоб, а со слична повреда на истиот натпревар се здобил и Данило. – Тие двајца играчи нема да ги имаме на располагање на следниот ...

„Оваа година се потпишни нови 277 договори за поддршка со компании кои влегуваат во инвестициски циклуси од околу 145 милиони евра и ќе креираат повеќе од 3.700 работни места во наредните 5 години или до завршувањето на нивните договори. Само во 2021 година овие 277 компании, инвестирале околу 50 милиони евра и креирале над 1.500 нови работни места“ изјави премиерот Димитар Ковачевски при посетата на компанијата „Актива“ во Штип. Тој додаде дека ...

„Во овој период на тешка економска криза домашните капацитети за производство на основни прехранбени производи меѓу кои и маслото за јадење, се ставени во полн капацитет, а мерките кои што беа донесени од Владата имаат за цел да се избегнат ценовните шокови и да се заштитата граѓаните“ изјави премиерот Димитар Ковачевски при посетата на фабриката за производство на масло за јадење „Брилијант“. Тој додаде дека во таа насока се и одлуките на ...

Фудбалерите на Австралија го совладаа Тунис попладнево во Ал Вакра со 1-0 (1-0) во воведниот натпревар од второто коло во групата Д на Светското првенство 2022. Австралијците поведоа во 23 минута со голот на Мичел Дјук што на крајот се покажа како довелен за нивна премиерна победа. Во првото коло Австралија загуби од актуелниот светски првак Франција со 4-1, додека Тунис ремизираше без голови против Данска. Второто коло во групата Д ќе се ...

Објектот на месната заедница Тафталиџе, популарно наречен „Домче“ во првите години од своето постоење послужил за сместување семејства чии домови биле разурнати од земјотресот во Скопје во 1963 година. Потоа, во просториите на домчето се сместило Културно-уметничкото друштво „Цветан Димов“. Во еден дел од објектот имало народна библиотека со голем фонд на книги, а некои од просториите преминале во своевидни сали за спорт и рекреација. Жителите ...

Американската влада забранува продажба и увоз на комуникациски уреди направени од кинески производители на паметни телефони и добавувачи на мрежна опрема Huawei и ZTE, нагласувајќи дека тие претставуваат неприфатлив ризик за националната безбедност, објави американскиот телекомуникациски регулатор FCC. „Како резултат на нашата наредба, ниту една нова опрема на Huawei или ZTE не може да биде одобрена“, напиша комесарот на FCC, Брендан Кар на ...

Репрезентациите на Англија и САД одиграа нерешено во натпреварот од второто коло од групата Б на Светското првенство 2022 година. Средбата на стадионот „Ал-Бајт“ во Ал Хор заврши со резултат 0:0. Во текот на целиот натпревар Англија упати три удари кон противничкиот гол, САД – еден. Англија никогаш не ги победила САД на официјални натпревари. Тимовите се сретнаа двапати на светските првенства (1950, 2010) – тимот на САД победи еден натпревар, ...

На тема рурален туризам, ено-гастро концепт, еко туризам, дестинации на кои досега не сме им посветувале внимание, а кои треба да ги гледаме како светли точки за иднината на македонскиот туризам, разговаравме со директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. -Руралниот туризам мора да процвета. Треба да биде практикуван од локалното население кое директно треба да го види бенефитот. На тој начин ќе можеме да сметаме на поголема ...

Во очекување на повиците од ИПАРД 3 програмата, разговараме со Никица Бачовски, директор на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Агротим: Во очекување на повици за ИПАРД 3, кажете ни до каде е постапката околу објавување на првиот повик? Бачовски: Агенцијата Заедно со целата ИПАРД структура прави максимални напори да добие акредитација од ЕК ДГ АГРИ за имплементацја на ИПАРД 3 Програмата. Ратификуван е ...

Транзицијата кон зелена енергија е примерен фокус и потреба повеќе од било кога и во таа насока Министерството за транспорт и врски ја поедностави процедурата за поставување на фотоволтаици со што добиваме самоодржливи домаќинства и компании, но и го помагаме централниот електро -енергетски систем, истакна денеска министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски во Богданци од каде започнува кампањата за промоција на новите процедури за ...

Новата зграда на бугарскиот Културно-информативен центар во Скопје, беше отворена денеска на локација на улицата Никола Вапцаров. „Со новиот објект на културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје да се отвори нова енергија во меѓусебните односи за културен натпревар и за победа на креативноста. Бугарскиот КИЦ во Скопје, и нашиот во Бугарија, имаат за цел да не доближат како народи и култури. Отоврете ги ширум портите на културата“, ...

Како највоочливи грешки од неправилната употреба на македонскиот јазик лекторите ги сметаат: правописни грешки, употребата на странски зборови без мера, несоодветна употреба на зборови. Постоечкиот Закон за употребата на македонскиот јазик не се почитува а македонскиот стандарден јазик не се употребува во голем број од институциите и медиумите и речиси сè што објавуваат не е лекторирано, согласни се лекторите. Јавниот рекламен простор, ...

Медицинската сестра Џејма Ериксон била повикана на лице место на сообраќајна несреќа во Канада и седела со тешко повредената девојка која била извадена од автомобилот и пренесена во болница, каде што починала. Девојката била непрепознатлива поради тешки повреди со кои се здобила. Дури кога медицинската сестра се вратила дома на крајот на денот, ја пречекала полицијата и и рекла дека пациентката е нејзината 17-годишна ќерка Монтана. Ериксон ...

Министерот за економија Крешник Бектеши, презентирајќи ја анализата за заштеда на електрична енергија од страна на државните институции и јавни претпријатија рече дека е остварена вкупна заштеда од 24 проценти на потрошувачката на електрична енергија. „Најголема заштеда има зградата на Министерство за образование до 58 проценти. Заштедата на електрична енергија на Владата изнесува 32 проценти, кај Собранието заштедата во октомври е 22 проценти, ...

Во услови на енергетска криза во европски рамки, но и пошироко, ЕСМ исполни уште една обврска произлезена од кризата, а тоа е снабдување со поевтина електрична енергија на прехранбената индустија за основните намирници, на училиштата и водостопанствата, соопшти компанијата. Ова задолжение дадено од Владата е исполнето навремено и во најкусо време, со цел наведените институции да можат да бидат снабдувани со поевтина енергија веќе од 1 декември. ...

На шестото издание на винскиот салон „Винодонија“, што ќе се одржува денеска и утре во Скопје, гостите ќе може да дегустираат вина од околу 60 винарии, со импресивен број од над 450 етикети на вино. Скопски вински салон „Винодонија“ соопшти дека покрај тоа што има едукативен карактер, настанот со години ја потврдува својата цел – подигнување на винската свест и развој на нашата винска култура. Во рамки на „Винодонија“ денеска и утре ќе се одржат ...

НАТО нема да ја намали поддршката за Украина, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг на денешната прес-конференција. „Повеќето војни завршуваат со преговори“, рече Столтенберг, говорејќи пред состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО, кој ќе се одржи во Букурешт, Романија, на крајот на ноември. „Но, она што се случува на преговарачката маса зависи од тоа што се случува на бојното поле. Затоа, најдобриот начин да се зголемат ...

Со официјална церемонија денеска во Скопје ќе биде отворена новата зграда на бугарскиот Културно-информативен центар во земјава, јави Бугарското национално радио (БНР). За време на отворањето ќе биде отворена и изложба која опфаќа слики од современи уметници од Северна Македонија и Бугарија. На свеченоста, како што објави БНР, ќе присуствува директорката на Центарот, Антонија Велева, министерката за култура на Северна Македонија, Бисера ...

Канцеларијата на Твитер во Брисел е последната жртва на преземањето на компанијата од страна на Илон Маск,чие затворање се случи во време на носењето регулатива кон социјалните мрежи. Откако стана извршен директор на компанијата кон крајот на октомври, Маск растури голем дел од внатрешните структури на персоналот, прво отпуштајќи ги своите врвни директори, а потоа делејќи откази на голем број вработени и распуштајќи основни тимови. Тимовите за ...

Секретарката на пратеничката група на грчката опозициска партија СИРИЗА и поранешна министерка Олга Геровасили пријави хакерски напад како на нејзините пратенички банкарски сметки од кои ѝ биле одземени пари, така и на нејзините профили на социјалните мрежи, јави дописничката на МИА од Атина. Геровасили во писмената изјава посочи дека „во продолжение на скандалот со прислушувањето од страна на центарот за следење Националната разузнавачка служба ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
96%
1002

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
95%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
1.03
86%
1019

Подгорица

10ᴼ/6ᴼ
2.06
57%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg