Сопственикот на Twitter, Илон Маск, ја поддржа идејата за создавање „алтернативен телефон“, во случај Apple и Google да ја отстранат неговата платформа од Apple Store и Play Store. Тој ѝ одговори на објавата на конзервативната коментаторка Лиз Вилер дека треба „сам да направи свој уред, доколку има блокада“. „Секако, но се надевам дека нема да дојде до тоа. Ако нема друг избор, ќе направам алтернативен телефон“, напиша Маск. URL Маск неодамна ...

Министерството за внатрешни работи информира дека поради најавено одржување на протест, утре со почеток во 07:00 часот, СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот на бул.„Гоце Делчев“ и бул.„Крсте Петков Мисирков“ и околните улици. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници. Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со целосно блокирање во сите ...

Во вториот денешен натпревар на Светското првенство во Катар, Мароко ја победи Белгија со 2:0. Сабири во 73. минута и Абукхлал во 90+2. минута се стрелците на головите за мароканскиот национален тим. За Мароко ова е прва победа на Мундијалот по која значително се доближи до плејофот, додека Белгија ќе мора да брка победа во последното коло со Хрватска. Хрватите од 17 часот ќе се сретнат со Канада. На табелата во Г-групата лидер е Мароко со 4 ...

Како и секоја зависност, зависноста од секс има симптоми и последици. Постојат симптоми кои укажуваат дека некој е зависен од секс. Овие луѓе не се емотивно поврзани со партнерот бидејќи единствено што сакаат е секс, а не емотивна врска. Кога ќе заврши сексуалниот чин, продолжуваат понатаму. Не е тајна дека сите луѓе мастурбираат, но луѓето зависни од сект тоа го прават постојано. Постојано размислуваат кога ќе се случи нивната следна акција. Сè ...

Иранската фудбалска федерација побара оставка од членот на техничката комисија на ФИФА, Јирген Клинсман, откако поранешниот германски репрезентативец ги обвини Иранците дека влијаеле врз судиите за време на дуелот против Велс (2-0) на Светското првенство во Катар. Иран во петокот го победи Велс во второто коло во групата Б со два гола во судиското продолжение и во вторник во директна пресметка против САД ќе се бори за пласман во нокаут фазата. ...

Новото истражување покажа дека препорачаните осум чаши вода дневно може да бидат премногу, пренесе BBC. Научниците од Универзитетот во Абердин открија дека препорачаната доза на два литри вода дневно е повеќе отколку што им е потребно на луѓето. Со оглед на тоа дека приближно половина од дневното внесување вода доаѓа од храната, научниците проценуваат дека на луѓето им требаат само околу 1,5 до 1,8 литри дневно. „Првичната проценка од две литри ...

Русија наскоро ќе усвои закон со кој на странците ќе им се забрани да користат Русинки за сурогат мајчинство, потврди Вјачеслав Володин, претседател на Долниот дом на Парламентот. Платеното сурогат мајчинство е легално во Русија, но оваа практика е критикувана од религиозните групи како комерцијализација на раѓањето деца. „Мора да се направи сè за да се заштитат децата со забрана на странците да ја користат услугата за сурогат мајчинство. Таква ...

Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со целосно блокирање во сите правци на крстосницата кај Мавровка, односно булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“. Како што најави приватниот градски автобуски превозник „Слобода превоз“, блокирањето ќе биде со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица. – Не е исклучена можноста и не е потврдена информацијата дека на тој ден во утринските часови ...

Костарика триумфираше над Јапонија со 1;0 (0;0) во рамки на воведниот натпревар од второто коло во групата Е на Светското првенство во Катар. Костарика, која во првото коло претрпе катастрофален пораз од Шпанија (7-0), ја забележа првата победа на Мундијалот со гол во финишот на натпреварот во Ал Рајан. Стрелец на победоносниот гол беше Кејшер Фулер во 81 минута. Второто коло во групата Е ќе биде комплетирано до дуелот меѓу Шпанија и Германија, ...

Овен Опуштени сте и пред вас е седмица во која нема да имате премногу обврски. Сега работата не ве оптоварува. Пред вас се можности да започнете врска која би можела долго да трае. Подготвени сте да дадете сè од себе за да ја израдувате саканата личност. Немате проблеми кога станува збор за здравјето. Ве очекува период во кој ќе имате голема внатрешна енергија поради што ќе се чувствувате многу добро. Бик Сега ќе имате можност да промените важни ...

Канада цели 36 години чекаше Светско првенство во фудбал, а за да го избори мораше да одигра 20 натпревари. Репрезентацијата на Канада втор пат настапува на светско и уште ги чека првиот гол и првиот бод. Канаѓаните досега имаат настапено само на едно СП и тоа во 1986 година во Мексико, кога доживеаја три порази. Изгубија од Франција (0:1), Унгарија (0:2) и Советскиот Сојуз (0:2). Новиот настап го чекаа дури 36 години. СП во Катар изборија ...

Љубителите на чоколадо ќе ви кажат дека се „луди“ по чоколадо бидејќи на нив делува како „дрога“ – ги смирува додека се под стрес, им го подобрува расположението и предизвикува чувство на задоволство откако ќе го изедат. Досега многу студии покажаа дека постои храна која предизвикува зависност во нашиот организам, а научниците одвоија кои се најопасни. Психолози од Универзитетот во Мичиген и Вирџинија Тек издвоија пет намирници кои ...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Украинците заслужуваат пријателски однос со словенските браќа и дека ќе бидат ослободени од „неонацистичките владетели“. „Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели. Тие заслужуваат да живеат во добро соседство, пријателство, просперитет, покрај нивните словенски браќа“, изјави Лавров во документарен филм емитува на руската државна телевизија Росија-24, пренесе ...

Петгодишно дете од Австралија преживеа напад од питон долг 3 метри. Питонот го гризнал детето, па силно се замотал околу него и го одвлекол во базенот, раскажа пред новинарите таткото на детето. Петгодишното момче си играло покрај базен во Бајрон Беј кога се појавил питонот, вели Бен Блејк, татко на детето. „Мислам дека питонот чекал да улови птица или друго животно, но за несреќа наишол на детето“, изјави тој за локалните телевизии. Питонот го ...

Фудбалерите на Аргентина во првото коло на Светското првенство во Каатр ги разочараа навивачите, па синоќа едноставно мораа да го победат Мексико во дуелот од второто коло. Со тоа успеаја благодарение на головите на Лео Меси и Енцо Фернандез, а потоа следеше и прослава во соблекувалната. Аргентинците максимално се опуштија и покажаа емоции по триумфот кој ги врати во живот по почетната катастрофа. URL Во еден глас ја пееја навивачката песна на ...

Од слобода е лишен 47-годишен скопјанец кај кого било пронајдено дрога и оружје. Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје во 01:15 часот по полноќ на ул.„Втора Македонска бригада“ во Скопје, на паркинг пред спортска сала, го лишиле од слобода Н.Ј.(47) од Скопје, затоа тоа што кај него биле пронајдени и одземени прашкаста материја и пиштол „берета“ за кој не поседувал дозвола, соопшти Министерството за внатрешни ...

Селекторот на Саудиска Арабија ги демантираше шпекулациите дека кралското семејство на секој фудбалер ќе му подари Rolls Royce по победата над Аргентина. Во објави на социјалните мрежи стоеше дека секој член на тимот од 26 играчи ќе добие Rolls Royce Phantom од престолонаследникот Мохамед бин Салман по победата, но 54-годишниот Французин Ерве Ренар го демантираше тоа. „Не е точно. Имаме сериозен сојуз и Министерство за спорт, не е време да се ...

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изјави дека крајната цел на неговата земја е да ја поседува најмоќната нуклеарна сила во светот. Ким го објави ова синоќа додека промовираше десетици официјални лица и научници вклучени во неодамнешното лансирање на најголемата севернокорејска балистичка ракета, објавија севернокорејските државни медиуми. „Градењето нуклеарна сила служи за сигурна заштита на достоинството и суверенитетот на државата и народот, ...

Во Шангај денес избувнаа протести поради воведување локдаун како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот, нагласуваат очевидци во изјави за западни медиуми, додека во Кина расте гневот против „нулта ковид“ политиката што владата ја спроведува речиси три години. Во видео на интернет, а кое според AP е снимено на улица во центарот на Шангај, стотици демонстранти извикуваат „Си Џинпинг оставка“ и ја осудуваат Кинеската Комунистичка ...

Талибанците заработија милиони од организацијата на Светското првенство така што обезбедиле градежна опрема за изградба на стадионите во Катар, пишува британскиот The Telegraph. Високи функционери на талибанците парите добиени за мировни преговори ги користеле за купување, а потоа за изнајмување на тешки машини за изградба на стадиони во изминатава деценија, откри извор од канцеларијата на талибанците во Доха. Значителен број на талибански ...

Кинескиот краток филм „Момчето покрај прозорецот“ на авторот Кс Жанг е овогодинешниот добитник на „Златна тула“ на Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“. Германскиот автор Кристоф Бутнер ја доби втората награда за својот анимиран филм „Со негова милост“, додека „Бронзената тулa“ ја доби корејскиот филм „Куклена приказна“ на авторот Парк се Хонг. За најдобар филм за деца беше награден македонскиот филм „Маја Новак“ од ...

Аргентина го совлада Мексико во натпреварот од второто коло од групата Ц на Светското првенство во Катар. Средбата одиграна на стадионот Лусаил заврши со резултат од 2:0. Првиот гол на натпреварот во 64. минута го постигна Лионел Меси, а конечните 2:0 ги постави Енцо Фернандез во 87. минута. Меси се израмни со Диего Марадона и Кристијано Роналдо по бројот на голови на Светските првенства. Аргентина, благодарение на победата над Мексико, избегна ...

Времето денес ќе биде претежно облачно и студено со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни попладне и во вечерните часови, кога заради заладувањето ќе преминуваат во снег на повисоките и во некои од пониските места. На планините снежната покривка ќе се зголеми, а снежна покривка ќе се формира и на повисоките места особено во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, соопшти Управата ...

Најпопуларниот јутјубер во светот, MrBeast, чие вистинско име е Џими Доналдсон, во неодамнешно гостување на TMG откри дека планира да се кандидира за претседател на САД. MrBeast не прецизираше кога точно ќе се кандидира, но објасни како ќе изгледа неговата кандидатура. Тој најави дека ќе „среди“ дел од проблемите на САД, но во таа улога се гледа за дваесетина години од сега. „Сакам да соберам еден куп пари и потоа да им ги дадам на луѓето ...

Дознајте кои пет хороскопски знаци ги очекува голема среќа во декември. Дознајте кој ќе биде добро расположен, кој ќе напредува во работата, а кој ќе има среќа во љубовота. Бик Бикот е еден од најсензуалните хороскопски знаци, а во текот на декември неговите страсти и чувството за убавина уште повеќе ќе се зголемат. Последниот месец од годината е време кога може да се препуштите на работи кои ве опуштаат, без разлика дали станува збор за масажа, ...

Фудбалерите на Полска ја победија Саудиска Арабија со 2:0 во второто коло на Светското првенство во Катар и со тоа целосно ја искомплицираа ситуацијата во групата Ц. Од почетокот на натпреварот се играше грубо, па бразилскиот судија до 20. минута додели дури четири жолти картони. Репрезентацијата на Полска стигна до првата победа на Светското првенство во Катар откако славеше со резултат од 2:0 против Саудиска Арабија. Со денешната победа Полска ...

Генералниот извршен директор на „Витаминка”, Сашо Наумоски денес соопшти дека цената на зејтинот е намалена за скоро 40 денари. „Цената на маслото за јадење е намалена за 40 денари, а цената на репроматеријалите мируваат“, истакна генералниот извршен директор на „Витаминка“, Сашо Наумоски при денешната посета премиерот Димитар Ковачевски на фабриката „Брилијант“ во Штип, која е дел од групацијата на „Витаминка“. „Цената е падната за скоро 40 ...

Репрезентациите на Англија и на Велс ќе го одиграат еден од решавачките натпревари во третото коло од групата Б. Англичаните по две кола водат во групата Б, додека Велшаните имаат бод, но се чини дека дуелот меѓу двете селекции е веќе започнат. Медиумите мечот веќе го нарекоа „Битка за Британија“, бидејќи се работи за тоа кој ќе оди во нокаут фазата. На социјалните мрежи се појави видео од навивачи на двете репрезентации кои се тепаат во ...

Премиерот Димитар Ковачевски ја осуди вчерашната изјава на бугарскиот пратеник и лидер на политичка партија „Преродба“, Костадин Костадинов кој при отворањето на Бугарскиот културен центар во Скопје даде изјава која содржи територијални претензии кон нашата држава. – Министерството за надворешни работи веднаш реагираше, а исто така и министерката за култура тоа го осуди. Исто така и јас сакам да го осудам. Навистина непримерно е човек којшто е ...

Фудбалерите на Австралија го совладаа Тунис попладнево во Ал Вакра со 1-0 (1-0) во воведниот натпревар од второто коло во групата Д на Светското првенство 2022. Австралијците поведоа во 23 минута со голот на Мичел Дјук што на крајот се покажа како доволен за победа. Во првото коло Австралија загуби од актуелниот светски првак Франција со 4:1, додека Тунис ремизираше без голови против Данска. Второто коло во групата Д ќе се комплетира вечерва со ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
72%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg