Основното јавно обвинителство Скопје донело наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен скопјанец кој во автомобил Ауди Q5 неовластено држел огнено оружје пиштол марка AG-9 и две рамки со вкупно 30 куршуми. – Полициски службеници извршиле претрес во автомобилот и го пронашле оружјето, откако претходно истиот ден осомничениот го вперил пиштолот кон три лица и испукал еден куршум во воздух пред зградата во која живее, а еден од ...

Изминативе денови, во пресрет на концертот на Петр Граша во Јахорина, се прошири веста дека купил луксузен стан токму таму во комплекс кој се наоѓа на околу стотина метри од скијачката патека и со поглед на густа борова шума на нешто повеќе од 1500 метри надморска височина, пишува Вечерњи лист. Иако неговата работа е поврзана со микрофонот и сцената, овој новопечен татко веќе некое време смислено вложува во туризмот, а поради својата харизма ...

Филмот „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на њујоршкото издание на фестивалот „Dances with films“. -Воодушевен сум што ја примам наградата за најдобар филм на годинешното издание на „Dances with films“ во Њујорк. Претставуваше голема чест и уникатно искуство да се биде дел од официјалната селекција на овој исклучителен фестивал, со креативни и бескомпромисни филмски автори, на настан што прерасна во двигател на американскиот ...

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, но и до сите деца, родители и граѓани. Нема достојни зборови кои можат да ја опишат нашата тага и потресеност по овие грозоморни настани. -Оваа трагедија ќе ни служи како сурова лекција за попретпазливост, емпатија и сплотеност, но по најскапата цена – човечки животи. Учениците од сите возрасти чувствуваат дека нивната безбедност е загрозена, а ...

Често се наоѓаме во ситуација да не можеме да најдеме корпа или канта каде да го фрлиме отпадот низ улиците на Скопје, или ги нема, или се премногу оштетени, а некогаш дури и се преполни. Од друга страна, пак, гледаме и премногу отпад низ улиците на главниот град, што укажува на недостиг на корпи за отпад и недоволен надзор од страна на институциите и во однос на корпите, но и недостиг во однос на казнувањето на несовесното однесување на дел од ...

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што почна апостол Павле во Европа, ги даде светите браќа Кирил и Методиј, и преку делото свети Климент и свети Наум Охридски, постана расадник на словенската црковно-просветна и книжевна дејност. Таков – свет е нашиот почеток. Со свети апостол Павле започнаа нашето охристовување и ...

Со низа настани денеска во земјава ќе биде одбележан 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски, и патронен празник на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија. Во Собранието на Република Северна Македонија ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“ за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во ...

Кинеските туристи возбудени правејќи селфи додека крстареле по каналите на Венеција, завршиле во студена и матна вода откако се превртела гондолата во која се наоѓале. Тоа што се избањале во декември е нивна вина, бидејќи не ги почитувале упатствата на гондолиерот и правилата на однесување во овој уникатен брод. Тие биле фасцинирани од глетките додека пловеле по каналите на Венеција, а многумина сакале да направат што повеќе селфи. Во потрага по ...

„Сметам дека сите носители на листи и сите кандидати ќе го искористат своето право да ги презентираат своите програми пред гласачите, односно гледачите на медиумите така да сосема е нормално дека јас и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе имаме изборно соочување или изборни соочувања на кои што ќе можеме да разговараме за нашите ставови и погледи во однос на политичката иднина на Северна Македонија.“, истакна Премиерот Димитар Ковачевски во своето ...

Судската власт во државата е поставена независно. Јас секогаш повторувам дека никогаш не можете да генерализирате за одредена институционална поставеност каква е. Секогаш одговорноста има име и презиме. Гледајте го овој грозоморен случај тој има и име и презиме. За се треба да има одговорност“, изјави Премиерот Димитар Ковачевски во своето гостување во емисијата „360 степени“ на МРТ 1. Тој додаде дека Членовите на судски совет, се членови на ...

Патохистолошкиот наод, микробиолошкиот и молекуларниот наод од Факултетот за ветеринарна медицина утврди дека угинувањето на жирафата Флопи се случило како последица на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови, соопшти ЗОО Скопје. -Оваа подмолна болест е една од најфаталните во 21 век, од која како и луѓето, страдаат и голем број животни. Ракот на црниот дроб се смета за „тивок убиец“, а кај Флопи агресивниот карцином веќе ...

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по влажни коловози. Снег врне во Крушево, Прилеп, Плетвар и Пресека, каде што има и магла со видливост до 30 метри. Врнежи со послаб интезитет имаме на Попова Шапка, Маврово, Стража, Страцин, Македонски Брод, Буково и Ѓавато, соопшти ЈП Македонијапат. На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на ...

Маја Волк тврди дека од тага добила рак, бидејќи мајка и починала. Прво таа го добила вирусот Коксаки, а многу брзо потоа и бил дијагностициран рак. Најмногу се плашела да не ги изгуби гласните жици: „Потоа отидов на отоларинголог, бидејќи со години сум во контакт со нив поради слухот на Теодора. Во вторникот беше направена ларингоскопија, во четвртокот ми кажаа дека имам рак во трета фаза и дека морам итно да се оперирам на понеделник. Буквално ...

Претседателот на РКЕ Марко Бислимовки на тв гостување вчера истакна дека не се исклучува можноста за зголемување на цената на струјата, но дека место за паника нема. Тој додаде дека во однос на снабдувањето со електрична енергија според податоците со коишто располага ЕСМ производните капацитети се во добра кондиција. Првиот човек на Регулаторна објасни дека постоеле комуникациски пробелми во однос на снабдувањето со топлинска енергија но дека ...

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело – Помагање на сторител по извршено кривично дело од член 365 став 3 вв став 1 од Кривичниот законик. -Во период од 01.12.2023 година до 03.12.2023 година осомничениот му помогнал на сторител да не биде откриен за две кривични дела – Грабнување од член 141 од Кривичниот законик, како и две убиства ...

Новата софистицирана опрема на Фармацевтскиот факултет во Скопје ќе се користи за научни цели во повеќе области на фармацијата, како и за откривање на фалсификувани лекови, што е и дел од стратегијата на Република Северна Македонија за борбата против фалсификување лекови. Ова, меѓу другото, беше истакнато на денешната презентација на новата лабораториска опрема и резултатите од научно-истражувачките проекти, што имаат значаен придонес во ...

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку Министерството за надворешни работи ќе биде доставено по дипломатски пат до турските власти. Од Министерството за правда соопштуваат дека оригинал документ е испратен по ДХЛ до Министерството за правда на Република Турција и во скенирана верзија е пратен и до ИНТЕРПОЛ. – Очекуваме соработка со правосудните органи на Република Турција, навремено процесуирање ...

Не можам да зборувам. Сè уште не знам зошто се случи ова. Сè уште го чекам епилогот од сето ова. Сè уште не ми е јасно зошто мојот најнормален живот се претвори во пекол – вели Зорица Ѓорчевска, мајката на брутално убиената Вања во изјава за српска Република. Ова се првите зборови на мајката на Вања по убиството на детето. – Просто ми е несфатливо како и зошто моето прекрасно девојче сега е во гроб. Имам хронична болест, но се држам, важно ми е ...

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото поместување на „црната листа“ на САД, објави „Тајмс оф Малта“. Анѓушев, беше назначен за почесен конзул на Малта во Скопје во октомври 2021 година, од страна на Владата на Малта. Американскиот Стејт департмент во вторникот објави дека го означува Кочо Анѓушев како генерално неподобен за влез во ...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се уште трае распитот на адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, замина во Белград. – Адвокатот е задржан на распит којшто се уште трае во рамките на 24-часовното задржување и кога ќе заврши службите ќе одлучат што понатаму, рече Спасовски во Охрид. Во однос на возачот кој го превезуваше Палевски во Турција ...

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија денеска соопшти дека е поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради тоа што не постапувал по предмети во законски пропишаните рокови. Во соопштението не се наведува за кој јавен обвинител станува збор, освен дека тој е од Основното јавно обвинителство Скопје. – Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при ...

Народниот правобранител Насер Зибери денеска го претстави Посебниот извештај за следењето на примената на начелото на соодветна и правична застапеност во јавниот сектор и Посебниот извештај од анализата на податоците за полова и образовна застапеност за 2022 година. -Констатација на Народниот правобранител е дека скоро сите помалубројни заедници се застапени со скоро идентичен процент на вработени како и изминатите години, што значи дека ...

После 17 години имаме редовни парламентарни избори, кои што се заложба и на претседателот Ковачевски и целото раководство на СДСМ, рече во вчерашното ТВ гостување потпретседателката на СДСМ и прв човек на УЈП, Сања Лукаревска. Таа истакна и дека во наредниот период ќе биде позната целата процедура за секој кој сака да се кандидира за претседател на државата. Потенцираше дека прифаќањето на заеднички претседателски и парламентарни избори не значи ...

Дванаесет дена пред исчезнувањето на убиената Вања Ѓорчевска (14), провоосомничениот Љупчо Палевски поднел граѓанска иницијатива со Собранието на РСМ за собирање потписи за распишување референдум. На листата на потпишани се и сега двајцата осомничени за двојното убиство, велешаните Боре Видоевски и Велибор Манев од неговата партија Десна, кои сега се во притвор. Иницијативата веќе е разгледана во Комисијата за политички систем и на 22 декември ...

Денеска (07.12.2023), полициски службеници од ЕВР Чаир ги лишиле од слобода М.Д.(35), Р.К.(33) и А.И.(36), сите од Скопје . Тие се сомничат дека околу 22.25 часот на 06.12.2023 во спортска обложувалница на подрачјето на Шуто Оризари со закана кон вработената oдзеле пари од касата. При претрес во домот на М.Д., извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пари за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривичното дело. По целосно ...

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнала во потрага по возилото на убиениот Панче по што полицијата ширум државата преку редовни контроли можела да го лоцира за неколку часа? Доколку имала централна објава за возилото на тогаш исчезнатиот Панче многу мала е веројатноста дека истото ...

Царина информира за заплена на големо количество девизи. -Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници. Патникот кој патувал од Истанбул на влез се определил да помине на зелен канал каде што поминуваат лица кои немаат ништо за пријавување. Царинските службеници го селектирале за преглед, при што во личниот багаж му биле пронајдени девизни средства во ...

Хамас во рамки на долгорочните планови да го измамат Израел за неговите функционери да мислат дека терористичката организација не сака конфликт, обезбедува разузнавачки информации за уште една таква организација, палестинскиот Исламски џихад, пишува Вашингтон пост. Во извештајот, кој се повикува на неименуван израелски безбедносен функционер, се вели дека Хамас ги дава информациите за помала екстремистичка организација во Појасот Газа „за да го ...

По пукањето во кампусот на Универзитетот во Невада, во Лас Вегас, три лица се убиени, а едно е рането, додека напаѓачот е убиен од полицијата, јави Си-Ен-Ен. – Повреденото лице, кое било во критична состојба, е згрижено во болницата Санрајс и сега е во стабилна состојба, изјави шерифот на полицијата во Лас Вегас, Кевин Мекмахил. Во истата болница биле згрижени уште три лица за кои не е наведено како се повредени. Шерифот додал дека полицијата го ...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач на земјава со ЕУ, Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Брисел ќе присуствуваат на билатералниот состанок со Европската комисија по „Поглавјето 31 – Заедничка надворешна и безбедносна политика“ од Кластерот 6, со чие затворање земјава го завршува скрининг процес со Унијата. Завршниот скрининг по Кластерот 6 започна вчера со делот по „Поглавјето 30 – ...

Скопје

4ᴼ/4ᴼ
3.09
70%
1019

Белград

1ᴼ/1ᴼ
1.03
96%
1017

Софија

2ᴼ/1ᴼ
2.57
78%
1019

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.29
68%
1020

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
94%
1017

Атина

12ᴼ/10ᴼ
5.14
58%
1013

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
1.03
93%
1017

Подгорица

10ᴼ/9ᴼ
0.51
40%
1018
Currency

61.5196

Currency

56.9744

Currency

71.8207

Currency

37.4947

Currency

41.8949

Currency

65.0672

Currency

7.9948

Currency

0.61812

Currency

0.39597

Currency

0.52374

Currency

1.97147

Currency

0.68407

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

514469 $

Рутениум

24115 $

Сребро

765 $

Злато

65252 $

Бакар

7 $

Паладиум

31465 $

Платина

29356 $

Родиум

141479 $

Цинк

77524 $