Audible е добро позната платформа на Amazon преку која е можно лесно да се пронајдат и слушаат аудио книги, а се издвојува и по прилично квалитетната и колоритна понуда на аудио книги. Секако, можно е да се купуваат книги индивидуално или да се слушаат со неколку претплатнички модели. Со прилично богат каталог на аудио книги, Audible со текот на време се позиционираше како една од најдобро опремените платформи од тој тип. Сепак, дарежливата ...

Неодамна, компанијата realme ја претстави својата нова серија realme 10, која вклучува и две Pro варијанти, realme 10 Pro и 10 Pro+. Уредите дебитираа во Кина, но сега знаеме и кога ќе бидат објавени на меѓународно ниво. Компанијата ја подготвува глобалната премиера на овие Pro моделиу за 8 декември. Останува да видиме дали телефоните ќе имаат идентични спецификации со оние во Кина. Потсетуваме дека realme 10 Pro се базира на Snapdragon 695 ...

Најновиот хит на Nintendo за конзолата Switch е најголемото деби на компанијата на која било платформа, со 10 милиони продажби на глобално ниво само во првите три дена, пишува Bloomberg. Зад овој успех стојат два наслови – „Pokemon Scarlet“ и „Violet“, кои беа објавени истовремено на 18-ти ноември и продадени над 4 милиони единици во нивната родна Јапонија, каде што исто така поставија нов рекорд. Игрите се идентични без ликовите и дел од ...

Хакерските форуми продаваат информации за речиси 500 милиони корисници на WhatsApp, што е околу една четвртина од вкупниот број на корисници. Поточно, станува збор за телефонски броеви, а според безбедносните експерти кои имаа можност да ги погледнат украдените датотеки, се чини дека овие податоци не се лажни, туку навистина се вистинските бројки на корисниците на WhatsApp. Хакерите сакаат да заработат на овие бази на податоци и да ги продаваат ...

Симулација на црна дупка во лабораторија може да открие повеќе информации за радијацијата која се испушта од вистинските црни дупки во вселената. Физичари направиле црна дупка во лабораторија и го набљудувале Хокинговото зрачење од неа. Хокинговото зрачење ги опишува честичките што се создаваат во квантните осцилации предизвикани од пробивањето на црната дупка во време-просторот. Според физичарите, ова може да им помогне да го објаснат односот ...

Отец Оливер Петровски е Маж на годината во ибор на социјалните медиуми за 2022 година, при официјалниот избор на “Мажи на годината“ во Македонија. Според гласањето на официјалната Фејсбук страница на настанот, Отец Оливер Петровски освои најмногу гласови и со тоа заслужено ја добива оваа награда. Наградата Маж на годината во избор на социјалните медиуми и дава можност на целокупната јавност да се вклучи директно во овој настан, преку номинирање, ...

Сем Бенкмен-Фрид, основачот на криптоменувачницата FTX се најде на насловната страница на Forbes и Fortune, најголемите бизнис списанија во светот. Колапсот на неговата крипто-империја ја отвори Пандорината кутија на сомнителни деловни практики, не само во неговите компании, туку и на целиот криптопазар. Криптовалутите се неодамнешен феномен и криптопазарот сè уште се развива, и сè на сè е речиси целосно нерегулиран. Регистрирани се компании, ...

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија Artemis I на NASA, леталото Орион влезе во орбитата на Месечината. Вселенското летало ќе лета 64.000 километри над Месечината, соопштила американската вселенска агенција во петокот. Поради должината на орбитата на капсулата ќе и биде потребна една недела да мине половина орбита околу Месечината, по што ќе излезе и ќе почне се враќање кон Земјата, наведува NASA. Орион исто така би требало ...

Со текот на времето, се појавија голем број студии кои покажуваат колку некои носечки уреди може да бидат корисни за дијагностицирање на болести. Најновото истражување го спроведоа научниците од клиниката Мајо, кои ја истражувале ECG функционалноста на Apple Watch, со фокус на срцевите абнормалности како што е дисфункција на левата комора. Честопати ова е проследено со конгестивна срцева слабост, која секако со себе носи низа непријатни ...

Иако слична функционалност е достапна веќе некое време преку платформите како Hootsuite и Buffer, многумина не сакаат да им дадат пристап до своите LinkedIn сметки поради стравот за приватноста на податоците Дека закажувањето на објави на LinkedIn се тестира веќе извесно време, открива објава на Twitter од осмиот месец оваа година. Сето тоа сега е потврдено од Мет Навара, консултант за социјални медиуми, кој вели дека ја гледа функцијата за ...

Американската вселенска агенција NASA објави сателитска фотографија од Земјата направена ноќе, на која се гледа дека во Украина воопшто нема светлина. Фотографијата е направена на 24 ноември. Ја прикажува Украина во целосен мрак, додека е опкружена со силни светла кои горат во другите земји, особено во Русија. Од 10 октомври руските вооружени сили напаѓаат воени и енергетски објекти во Украина. Ова беше одговор, особено на експлозијата на мостот ...

Twitter привремено ќе ја обнови својата функција за верификација на претплата на сметките следниот петок, твитна денеска главниот извршен директор Eлон Маск, откако го одложи лансирањето на таканаречената функција „син беџ“ претходно оваа недела. Оваа социјална мрежа ќе користи различни бои за проверка на организации и поединци, рече Маск, пренесе Ројтерс. „Златен беџ е за компаниите, сив за владите, а син за поединците, без разлика дали се ...

Менувачницата за криптовалути Binance објави нови детали за својот фонд за закрепнување на индустријата, чија цел е да ги поттикне играчите кои се борат по катастрофалниот банкрот на FTX Во блог пост, Binance истакна дека ќе издвои милијарда долари во првичните обврски за фондот за опоравување. „Оваа сума може да се зголеми на 2 милијарди долари во одреден момент во иднина, доколку се појави потреба“, додаваат од компанијата. Исто така, презема ...

Онлајн-светот навистина не е совршен, но е дефинитивно магичен и лесно може да се најдете во ситуација да изгубите контрола. Прочитајте како да се заштитите од doomscrolling. Колку часови неделава ги поминавте во бесцелно „скролање“ по екранот, читајќи неважни вести, информации и коментари на социјалните мрежи, особено негативни вести кои се вистински магнет за човечкото око? Прво на Фејсбук, па на Инстаграм, одиме на Тик-Ток, па Твитер… Ако ...

Samsung Display е меѓу најголемите производители на OLED панели за паметни телефони. Конкретно, Јужнокорејците се и главниот снабдувач на овој тип компоненти за паметните телефони на Apple. Сега, новите податоци покажуваат дека Samsung обезбедува повеќе од 70 проценти од OLED дисплеите за новата серија на компанијата – iPhone 14. TheElec открива дека Apple планира да произведе 120 милиони примероци од смартфоните. Од нив, најмалку 80 милиони ќе ...

Јужна Кореја ја доби својата прва линија на самоуправувачки автобус во рамките на експериментот за кој инженерите велат дека целта е јавноста да се чувствува попријатно со возилата без возачи на патиштата. Новото возило не изгледа како обичен автобус: целосно е симетрично, со заоблени рабови и големи прозорци поради кои повеќе изгледа како голема играчка отколку како најсовремена форма на транспорт. Таквиот дизајн е направен со намера, вели ...

Деновиве започна со работа новиот портал на Македoнско кредитно биро Мој.МКБ чијашто цел е да понуди целосни финансиски извештаи и информации потребни за нашата бизнис-заедница. Дали ова е вистинско време за нов бизнис-почеток? Дали оваа фирма може да биде иден партнер во бизнисот? Може ли иднината да се темели само на кажан збор? И на крајот, може ли да се пронајдат информации за финансиските обврски на фирмите со кои може да се соработува? ...

Во организација на Филип Морис Тутунски Комбинат Прилеп Д. О. О. Скопје, како членка на Алијансата за родова еднаквост при Асоцијацијата за е-трговија, во просториите на компанијата се одржа настан посветен на иницијативата која се стреми да придонесе за еднакви можности, еднаква застапеност и еднакво вреднување на трудот, и преку промовирање на важноста на родовата еднаквост, недискриминација и еднакви права и можности за сите, да се постигне ...

Еко иницијатива за намалување на електронскиот отпад и обнова на зелените површини Во март годинава, Македонски Телеком ја започна еко-иницијативата „Заедно за заштита на животната средина“ за намалување на електронскиот отпад и обнова на зелените површини. Компанијата се обврза да направи вистинска разлика: да ги намали штетните влијанија од електронскиот отпад и да ги обнови шумите во регионите погодени од големите пожари. Заедно со ...

Британец чија нога е ампутирана стана првото лице со телесен инвалидитет во светот кој е избран во тренингот за астронаути од Европската вселенска агенција (ESA) Станува збор за 41-годишниот Џон МекФал, кој ја изгубил ногата по сообраќајна несреќа кога имал 19 години. Тој им се приклучува на други 16 жени и мажи кои беа избрани од ЕСА за следната генерација астронаути, прва ваква селекција по 13 години. МекФал бил професионален спортист и ја ...

Во деловните стратегии на денешното модерно банкарство сè повеќе примарно место зема ориентацијата кон клиентите и создавањето на долгорочни партнерски релации со нив. Овој вид на партнерство подразбира водење грижа за нивните потреби и креирање производи што соодветно ќе одговорат на тие потреби и барања и воедно ќе го олеснат нивното секојдневие. Како што и самиот слоган на Халкбанк – „Важни се луѓето” вели, за Банката најважно е негувањето на ...

Иако PlayStation 5 пред две години се појави на пазарот, јапонската компанија веќе размислува за неговиот наследник. По објавувањето на новите генерации на PlayStation и Xbox, можевме да прочитаме во некои медиуми дека можеби се последните гејмерски конзоли од овој тип што ќе бидат претставени од Sony и Microsoft. Имено, бидејќи аналитичарите предвидуваат дека иднината на пазарот на видео-игри му припаѓа на стримингот, тоа значи дека нема да има ...

Најновиот и најлесниот претставник на хит серијата паметни часовници WATCH GT 3 сега може да се најде и на македонскиот пазар – HUAWEI WATCH GT 3 SE. Со своето екстремно лесно тело ги задоволува барањата на активните урбани луѓе, љубителите на спортот и сите кои особено внимаваат на нивните здравствени параметри и здравиот начин на живот. HUAWEI WATCH GT 3 SE спојува модерен дизајн и функционалност, и е создаден како одговор на она што ...

Snapdragon 778G+ можеше да се види на многу паметни телефони од средна класа, а сега ќе биде заменет со новиот Snapdragon 782G чипсет По неодамнешното објавување на Snapdragon 8 Gen 2, Qualcomm оваа недела претстави нов чипсет за смартфони од средна класа – Snapdragon 782G (SM7325-AF). Станува збор за осумјадрен SoC направен во производствен процес од 6 нанометри, што претставува своевидна замена за популарниот SD778G+. Промените во споредба со ...

„Куафу-1“ успешно е лансиран на 9. октомври 2022 година од Центарот за лансирање на сателити „Џјучуен“. Првата научна „тврда рендгенска снимка“ на сателитот „Куафу-1“ неодамна е објавена во опсерваторијата во Виолетова планина при Кинеската академија на науки, која е единствена соларна тврда рендгенска слика од перспективата на земјата во светот. „Куафу-1“ успешно е лансиран на 9-ти октомври 2022-ра година од Центарот за лансирање на сателити ...

Елон Маск синоќа најави дека од следната недела повторно ќе ги отвори суспендираните профили на Twitter „под услов да не го прекршиле законот или праќале безвредни електронски пораки на срамен начин”. „Народот зборуваше, амнестијата почнува следната недела”, напиша Маск на Twitter додавајќи порака на латински јазик „Гласот на народот е гласот на боговите” (Vox Populi, Vox Dei). Маск пред два дена објави анкета со прашањето „Дали Twitter треба да ...

Интерните извештаи и неодамнешните отпуштања покажуваат дека Amazon повеќе не верува во своите хардверски планови. Amazon годинава беше принуден да отпушти голем дел од своите вработени. Еден оддел што го доживеа најголемиот удар на ова поле е тимот на Alexa, кој е одговорен за создавање на некои од најдобрите Echo дисплеи. Сега станува сè појасно зошто се случи оваа ситуација, бидејќи се чини дека одделот Worldwide Digital на Amazon претрпува ...

Eвропската унија се согласи да продолжи со планот од 43 милијарди евра за започнување со производство на полупроводници во блокот. На овој начин се отстранува една голема пречка во планот за зајакнување на високотехнолошката индустрија на Стариот континент, пишува Bloomberg. Договорот беше поддржан во средата од амбасадорите на Европската унија, рекоа извори запознаени со ова прашање. Одлуката ќе го прошири она што фабриките за чипови се сметаат ...

Google продолжува да го подобрува корисничкото искуство за својата стандардна апликација за пораки за Android – Google Messages. Google Messages сега ја тестира способноста да одговара на пораки со какви било емотикони. Досега реакциите беа ограничени на само седум емотикони. Веста ја објави сајтот 9to5Google, кој претходно ја потврди споменатата функција, која ја испроба во тест верзија на апликацијата. Сега, кога корисникот ќе допре и ќе ја ...

Според неофицијални извештаи, Tesla нарачала огромна количина Full Self-Driving (FSD) чипови од TSMC. Нарачката, наводно, е толку голема што Tesla може да стане еден од најголемите клиенти на TSMC. Уште во 2016 година, Tesla формираше тим од архитекти на чипови, предводени од легендарниот дизајнер на чипови, Џим Келер. Целта беше компанијата да развие сопствени супермоќни чипови кои ќе се користат во електрични возила за да обезбеди автономно ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
1.54
93%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

10ᴼ/6ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg