Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз основа на епидемиолошката состојба со болеста Африканска чума кај дивите свињи одобри лов на дива свиња од 01.02.2023 до 31.03.2023 година во ловиштата на територија на Македонија кои се простираат во источниот дел од левата стана на патниот правец (А-1) Е-75, кој се протега од граничниот премин Табановце ...

Овен Дневниот хороскоп ви предвидува огромен наплив на енергија и креативност во средината на денот, одеднаш ќе можете да го решите секој проблем! Но, дотогаш бидете мирни, пијте кафе и обидете се да се носите со сите задачи. Во љубовта се ви е стабилно. Бик Вашиот дневен хороскоп предвидува несогласувања во љубовта, како нешто да му замерувате на партнерот и никогаш да не го испуштате. Мали препукувања или „растегнување“ околу нешто што не е ...

Младата репрезентација на Македонија до 21 година за противници ќе ги има селекциите на Холандија, Шведска, Грузија, Молдавија и Гибралтар во рамките на квалификацискиот циклус за пласман на Европско првенство што ќе се одржи во Словачка 2025 година. На денешното извлекување во Нион, Швајцарија, беа одредени групите за 52 репрезентациите кои ќе бидат дел од квалификацискиот циклус за фудбалери до 21 година. Квалификациите за пласман на ЕП ...

Министерството за внатрешни работи заедно со Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за животна средина, Управата за јавни приходи и Царинската управа извршија заеднички координирани контроли во повеќе отпади на подрачјето на ОВР Кичево. Притоа, во отпад за половни возила во Кичево, сопственост на Д.А. од Кичево, од страна на Државен пазарен инспекторат е констатирана неправилност за обавување нерегистрирана дејност, издаден е ...

Веројатно се чини дека речиси сите што ги познавате имаат iPhone или барем друг производ на Apple. Овие уреди се елегантни по изглед, лесни за употреба и многу функционални. Но, дали знаете зошто овој паметен телефон го носи името iPhone? Има многу производи на Apple кои започнуваат со „i“, не само со iPhone – тука се и iPad, iMac, iTunes и многу повеќе, но дали некогаш сте се запрашале што всушност значи префиксот „i“ во нивниот? Ова прашање ...

Под влијание на брз влажен и студен воздушен бран од север во текот на оваа ноќ и во раните утрински часови од утрешниот ден на повеќе места ќе има врнежи претежно од снег, само на некои од пониските места ќе има врнежи од дожд и снег или влажен снег а ќе започне да дува и умерен до засилен ветер од северен правец. На планините и на повисоките места ќе дојде до зголемување на веќе постоечката снежна покривка. Мала снежна покривка ќе се формира ...

Новак Ѓоковиќ е неприкосновен крал на Мелбурн! Кога и да оди во „Род Лејвер“ Арената да се бори за трофејот, српскиот тенисер едноставно не може да загуби, па продолжи да владее на Австралија опен – 10 трофеи во 10 финалиња. Во моментов Стефанос Циципас беше единствениот способен да му се спротивстави бидејќи го игра својот најдобар тенис, сепак Гркот ќе мора да почека уште малку на својот прв Грен слем. Новак играше како да немал повреда на ...

ОВЕН Денес, лесно ќе можете да ги убедите другите дека гледаат или прават работи на начинот на кој мислите дека е најпаметно. Ако имате шанса да направите нешто посебно со некој што го сакате, не го одложувајте тоа. Ако не сте сигурни како да ги завршите преговорите насочени кон деловната иднина, размислете за патување што ќе го комбинира удобното со наградното. БИК Денот е идеален за решавање на сите незавршени работи, како и за дискусии ...

Instagram Notes, неодамна лансираната функција за статус на текст на социјалната мрежа која потсетува на AOL Instant Messenger, оваа недела се шири во ЕУ, Велика Британија и Јапонија, објави шефот на Instagram, Адам Мосери. Презентацијата започнува во понеделник. Белешките се кратки текстуални објави со најмногу 60 знаци кои лебдат над иконата на вашиот профил и исчезнуваат по 24 часа. Функцијата официјално започна во декември, а Мосери вели ...

Netflix конечно сподели повеќе детали со своите корисници за тоа како планира да го прекине споделувањето лозинки. Веќе во следните неколку месеци, платформата планира да воведе посебен (поскап) претплатен пакет за сите оние кои се навикнати да ја споделуваат својата сметка на Netflix со пријателите и семејството. Од сите корисници исто така ќе се бара да ја внесат својата примарна локација и да се логираат на платформата преку нивниот домашен ...

ChatGPT, популарниот чет-бот од OpenAI, достигна околу 100 милиони месечни активни корисници во јануари, само два месеци по неговото лансирање, што ја прави најбрзо растечката потрошувачка апликација во историјата. Во извештајот, кој цитира податоци од аналитичката компанија Similarweb, се вели дека просечно околу 13 милиони уникатни посетители дневно користеле ChatGPT во јануари, што е повеќе од двојно повеќе од нивото во декември. „За 20 ...

Празна батерија, во ситуација кога сме надвор или кога навистина ни е потребен телефонот, може да биде прилично фрустрирачка ситуација. Дали понекогаш се чувствувате како батеријата да ви се троши премногу брзо? Прочитајте подолу за три причини зошто батеријата на вашиот телефон може да се испразни премногу брзо. 1. Јако осветлување на екранот Јакото осветлување на екранот е една од најочигледните причини за брзо празнење на батеријата. Значи, ...

Зелената комета ќе биде најблиску до Земјата денес и утре, односно 1 и 2 февруари и ќе прелета низ ноќното небо за прв пат по 50.000 години, а последен пат била видлива на ноќното небо во камена доба. Кометата, откриена на 2 март 2022 година од страна на астрономите со помош на камерата за широко поле на минливи објекти Цвики во опсерваторијата Паломар во округот Сан Диего, Калифорнија, НАСА ја протолкуваше дека се приближила до Сонцето на 12 ...

Цената на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ се намалува за 2,5, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за два денара за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,08 отсто. – Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 82, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 80,5 ...

ОВЕН Се обидувате да го придружувате партнерот во новите одлуки и да го поддржите во деловните потфати. Нема причина да се чувствувате осамено, обидете се да најдете златна средина и да одржите континуитет. Поддршката на партнерот не значи жртвување на времето и заедничките романтични моменти, обидете се да најдете компромис. На слободните Овни им претстои мирен период во кој имаат можност да контактираат со интересни луѓе и на некој начин да ...

Барем според последните анализи со кој ние располагаме, вистинска снежна бајка нема да донесе и февруари месец, освен повремени и послаби снежни врнежи. Сепак истиот ќе биде просечно студен, што значи температурите ќе бидат во границата на нормалните за месец февруари. Оваа метео анализа важи за целата територија на Македонија, вклучувајќи го и Скопскиот регион. Ако вака останат работите вистинска снежна бајка нема да видиме во градовите и во ...

Големите инвеститори реинвестираат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на CoinShares. Вкупните средства на крипто фондовите се искачија на 28 милијарди долари, што е за 43 отсто повеќе од ноемвриските ниски падови, бидејќи колапсот на берзата ...

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не мора да кажете „не“ на тостови и сендвичи за да видите како вашите бројки на вагата се движат во вистинската насока. Во реалноста, ако се држите до цели житарици, лебот може да биде здрав дел од урамнотежена исхрана бидејќи има вредни хранливи состојки и може да содржи влакна што можат да бидат добри за вас, пишува WeightWatchers. ...

На 31 јануари доаѓа Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Нашиот народ два пати го празнува споменот на свети Атанасиј Велики. На 31/18 јануари се празнува празникот Танасовден ‒ зимен, а на 15/2 мај Танасовден ‒ летен. Празникот Св. Атанасиј зимен народот го смета за средзимо, па се верува дека главните студови веќе се поминати. Затоа во народното верување тој е победник над силните студови и мразеви кои му се паднале ...

По повеќе од пет децении, џамбо-џет „747“ на Boeing заминува во историјата. Последната копија е карго верзијата на овој авион што беше испорачана во „ерата на Атлас“. „747“ на Boeing, оригиналниот и веројатно естетски најпријатниот џамбо-џет, го револуционизираше воздушниот сообраќај за време на неговото петдецениско владеење, а „кралицата на небото“ беше заменета со поефикасни авиони со два мотори. Последниот „Boeing 747“ ја напушти фабриката ...

Компанијата прави промени во Google Flights, Google Hotels, Google Store и Google Play. Корисниците треба да бидат подобро информирани Google се согласи да обезбеди појасни информации за корисниците кои користат Google Store, Google Play Store, Google Hotels и Google Flights во Европа, објави Комисијата на ЕУ. Google конечно ќе објасни дали функционира како посредник или директно продава. Исто така подобро ќе ги информира корисниците. ...

Во Македонија сè уште не полетале електричните автомобили. Одвреме-навреме на нашите патишта можете да видите хибрид или автомобил Тесла, но не можеме да кажеме дека тоа е честа појава. Од друга страна, во нешто поразвиените, да не зборуваме за побогатите земји, електричните автомобили се сè попопуларни и сопствениците се повеќе избираат да ги заменат традиционалните автомобили со електрични модели. Има многу причини за тоа, од загадување на ...

Дали често ви се случува апликациите да „паѓаат“? Не сте единствените, па дури има и листа на најлоши апликации кога станува збор за стабилноста. Во идеален свет, апликациите на нашите телефони би биле исклучително стабилни и би работеле без грешки. За жал, тоа не е светот во кој живееме, па често се случува многу едноставни работи да се исклучат и да нè вратат на почетниот екран, односно, како што велат, да „крашнат“. Според истражувањето ...

ОВЕН Ќе бидете многу фокусирани на животните промени и желни да ги имплементирате во вашиот живот. Не сметајте премногу на помошта на животната средина денес. Ќе се чувствувате многу подобро кога ќе видите дека сте направиле некаква промена, па започнете со работите за кои сте сигурни и што веќе сте ги направиле. Денот е поволен за комуникација со многу барани луѓе. БИК Обидете се да комуницирате што е можно повеќе со другите, јавете се на луѓе ...

1648.- Со потпишувањето на Минстерскиот договор заврши осумгодишната војна меѓу Шпанија и Обединетите покраини на Холандија (Холандија). Во октомври истата година, Шпанија беше принудена да ја признае независноста на Холандија, што овозможи забрзан економски и културен раст на новата држава. 1649.- Англискиот крал Чарлс I (Чарлс) бил погубен во Лондон за предавство, откако неговите сили биле поразени во граѓанската војна со републиканските сили ...

Новото истражување открива кои компании произведуваат најсигурни автомобили, како и кои модели на автомобили се издвојуваат во овој поглед. Сосема очекувано, Lexus се појави како најсигурен бренд на годината, при што Lexus NX е најсигурниот модел на индивидуален автомобил, со речиси совршен резултат. Околу 6.000 луѓе учествуваа во индексот на задоволство на искрениот Џон, кој може да им помогне на оние кои планираат да купат ново возило. Lexus ...

Одбивањето да се прифати одговорноста и агресијата кон критиките се само дел од показателите за незрело однесување. Луѓето се различни и во текот на вашиот живот ќе имате можност да запознаете различни типови на личности. Меѓутоа, ако забележите одредено однесување кое ви се чини дека не е во согласност со нивната возраст или ситуација, можно е да се работи за незрели луѓе. Психотерапевтот Марко Јовашевиќ ги откри 12-те особини кои ја ...

Ко-креаторот на Netflix Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на компанијата. Промената веќе стапи на сила, а Hastings вели дека ќе остане вклучен како извршен претседател. Netflix има оптимистички прогнози за 2023 година. Лидерот во заминување го окарактеризира овој потег како долгоочекувана транзиција. Заминувањето на Hastings доаѓа додека Netflix се чини дека полека се опоравува од мрачната 2022 година. За првпат по ...

Ако сакате предизвици, овонеделните бесплатни игри на Epic Games ќе ве направат особено среќни. Hell is Others е „екстракционен PVPVE“ стрелец со птичја очи. Адам Смитсон, главниот лик на играта е човек кој живее сам во мал стан над Century City со своето дрво бонсаи. Бизарен е моментот кога ќе сфатите дека на дрвото бонсаи му е потребна крв за да преживее. Затоа, Адам мора да најде редовно снабдување со крв во темните улици долу. Лифтот го ...

ОВЕН Денот е идеален за волонтирање но и за промовирање на вашите способности. Брзо ќе се поврзете со интересни луѓе кои ќе покажат интерес за работи на кои неодамна сте почнале да работите. Денес ќе имате среќа во љубовта, па посветете се на подобрување на постоечките врски или обидете се да започнете нешто сосема поинакво. БИК Денес ќе има премногу за кои нема да знаете ништо и за кои нема да бидете свесни. Задолжително разгледајте ја ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
3.09
56%
1017

Белград

1ᴼ/0ᴼ
7.72
62%
1022

Софија

1ᴼ/0ᴼ
8.23
70%
1015

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
7.63
75%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
3.09
61%
1028

Атина

11ᴼ/7ᴼ
0.89
70%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
6.69
65%
1015

Подгорица

7ᴼ/4ᴼ
9.77
31%
1020

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg