За справување со топлинските бранови Црвениот Крст на град Скопје подготви акционен план кој опфаќа теренски активности со 20 волонтери од Тимот за одговор при катастрофи и 6 возила кои ќе патролираат низ централното градско подрачје и на поголемите автобуски постојки денеска (19 јуни), четврток (20 јуни) и петок (21 јуни) во периодот од 11 до 16 часот. „Согласно искуствата од претходните години, мобилни екипи составени од лекар или парамедик ќе ...

Не е воспоставена контрола и систем на следење на успешноста на лекувањето пациенти во странство. Побарувањата за дадени аванси за лекување во странство нецелосно се евидентирани и не се воспоставени соодветни контроли за потврдување на фактурите од странските болници. Ваквата состојба резултирала со тужбени барања од странска болница, за кои постои неизвесност за крајниот исход, се наведува во извештајот на Државниот завод за ревизија Фондот за ...

Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода во регионот. Загубата на ниво на цела држава е 63 отсто, изјави денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимоски. Според него, големите загуби се последица на голем број импровизации во овој сектор како и недостатокот на добра инфраструктура. „Ние како РКЕ во повеќе наврати кажавме дека сме подготвени да ја определуваме крајната цена за сите водни ...

„Хамлет -денот на убиството“ во изведба на Народниот театар од Битола ја доби наградата за најдобра претставана на 51. Интернационален фестивал на алтернативниот и нов театар-ИНФАНТ во Нови Сад, јави дописникот на МИА од Белград, соопштува Министерството за култура. . „Едноставност и прецизност на режисерската постапка, изедначена и силна изведба на ансамблот, визуелно и музички имагинативно, концизно и конкретено. Сето тоа го прави битолски ...

Вечерва (19 јуни) со почеток во 21 часот во Градскиот парк во Скопје, Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт „Филхармонија на отворено“. Како што информираат оттаму, концертот насловен „Одисеја 2024“ е инспиран од филмот „2001: Вселенска одисеја“ на режисерот Стенли Кјубрик. Под диригентската палка на маестра Дијана Имери Илкоска, ќе бидат изведени музички теми од големите композиторски имиња од светот на класичната ...

Завршната групна изложба на програмата „Артс хаб“ насловена „Во постојано движење“ ќе се одржи во петок (21 јуни) од 12 до 22 часот во Културниот центар „Јадро“. „Во рамки на оваа програма беа поддржани 5 колаборативни и партиципативни проекти, кои на изложбата ќе бидат претставени преку селекција од дела и траги од креативните процеси реализирани во периодот 2023/24 година“, велат од „Јадро“. На изложбата ќе бидат претставени проектите ...

Фејбсук и Инстаграм наскоро ќе овозможат објави на 200 помалку зборувани јазици ширум светот, пишува „Еуроњуз“. Проектот на компанијата Мета во чија сопственост се платформите, наречен „No Language Left Behind“ во труд кој беше објавен на почетокот на месецов, соопшти дека ја унапредиле нивната оригинална технологија. Проектот вклучува десетина европски јазици со помала група говорители како шкотскиот галски, галициски, ирски, ирски, лингурски и ...

Кумановскиот театар, на Фестивалот за малите театарски форми во Враца, Република Бугарија освои награда за колективно уметничко остварување за претставата „Драма изгубена во времето“. „Жирито во состав на истакнати театарски критичари и експерти: Калина Стефанова, Аве Иванова и Владимир Петков одлучи наградата за комплетно уметничко достигнување за претставата да ја додели на Театар Куманово. Жирито ја образложи одлуката со фактот што ...

Галерија ГРАЛ и Младинскиот културен центар (МКЦ) на 24 јуни, понеделник, од 20 часот во МКЦ организираат отворање на изложбата „Чемерски: Низ цртеж, отпосле“ на македонскиот уметник Глигор Чемерски. Организаторите велат дека од почетокот на 1960-тите години, па се до неговото заминување речиси 60 години подоцна, во сите преобразби на неговиот ликовен јазик, Глигор Чемерски (1940-2016) интензивно се бавеше со сликата. Преку неа, тој учеше за ...

Фондација Метаморфозис утре (19 јуни) организира настанот „Посветеност кон отвореност за долготрајни успеси“ со почеток од 11 часот во сала Милениум II во Хотел Холидеј Ин, Скопје. „На настанот ќе бидат промовирани најновите резултати од мониторирањето на отвореноста на извршната власт изведена преку Индексот на отвореност на национално ниво, и ќе се споредат со резултатите од претходните години. Низ дискусија ќе се презентираат научените лекции ...

Дури 153 наслови се номинирани за овогодинешниот, трети по ред, книжевен избор „Штефица Цвек“, организаран од „Pobunjene čitateljke“ од Србија, „Kulturtreger/Booksa“ од Хрватска, „Naratorium“ од Босна и Херцеговина и Коалиција „Маргини“ од Македонија. „Станува збор за жанровски различни дела (проза, поезија, хибридни ракописи, стрипови и книги за деца), објавени во текот на 2023 година, на споделениот јазичен простор на Босна и Херцеговина, Црна ...

На 89 години почина првиот претседател на Собранието на Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември 1935 година. Основно образование и гимназија завршил во родниот град, а дипломирал на Економскиот факултет во Скопје и магистрирал на Факултетот за политички науки во Белград во 1972 година. Бил избиран и на разни републички и сојузни општествено-политички функции. Од 1970-тите бил на високи функции во Сојузот на ...

Десетици илјади луѓе протестираа во Ерусалим, повикувајќи на итни избори и крај на војната во Газа. Израелската полиција соопшти дека девет луѓе се приведени. Многу Израелци изреволтирани од тоа што заложниците уште се држат во Газа и од тековната војна, го обвинуваат премиерот Бенјамин Нетанјаху дека политичките интереси ги става пред сè друго. Тие ја обвинуваат владата дека ја изгубила контролата над осуммесечната војна во Газа и бараат да ...

На Правниот факултет „Јустијан Први“ во Скопје, утре (19 јуни) со почеток во 16 часот во Амфитеатар 1 ќе се одржи натпревар во раскажување организиран од Фондацијата „Ѓорѓи Марјановиќ“. „Натпреварот претставува уникатна можност да се открие талентот и креативноста на младите раскажувачи – ученици од различни возрасти, настојува да помогне децата да го развијат јавното говорење и претставува дел од иницијативата на поттикнување на љубовта кон ...

Изложбата на визуелниот уметник Зоран Арсовски – Бабата насловена како „Нови хоризонти“ ќе биде отворена во четврток (20 јуни) со почеток од 19 и 30 часот во Центарот за култура во Крива Паланка во рамки на манифестацијата „Крива Паланка град на културата за 2024 година“. „Проекцијата на иднината и нејзиниот евентуален развој е во фокусот на проектот кој сакаме да ви го претставиме, а се работи за најновата изложба на академскиот сликар м-р ...

Јавниот долг се “спушти“ под 60%. Во првиот изборен квартал од годинава Јавниот долг изнесувал 58,6% од БДП. Идната Влада планира нов заем од 1 милијарда евра, пишува Порталб.мк Според економистите, оваа сума отвора повеќе прашања. Едно од нив: за што ќе се трошат парите? Новите заеми – нов “притисок“ за Јавниот долг, за што ќе се троши најавените 1 милијарда евра? Според последните достапни информации, на крајот на март, Јавниот долг на ...

Дворчето на Младинскиот образовен форум (МОФ) вчера го исполнија седумдесетина млади луѓе кои и покрај жешкото време се собраа да слушнат идеи на неколку креативци за социјален активизам и што тој значи за општеството. Вториот „ENGAGE Youth“ вчера попладне беше сцена за шестмина говорници од пет младински и активистички организации и иницијативи кои зборуваа за донирање велосипеди, ментално здравје, олеснување на пристапот за лица со ...

Младински образовен форум (МОФ) на 25 јуни со почеток од 12 часот во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ ќе ги промовира клучните наоди и препораки од истражувањето „Неискористен студентски потенцијал: истражување за стапката на успех на стипендиите доделени од МОН за студирање на универзитетите кои се рангирани на првите 100 места според Шангајската листа“ на кое Сања Божовиќ Стојкоска, Јоана Тренеска и Луција Чукеловска работеа ...

Шестото издание на филмската ревија „Златна рамка“ – Денови на македонскиот филм, во организација на Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ), започнува утре (18 јуни) во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) и ќе трае до 20 јуни. „Филмските ентузијасти ќе може да ги проследат најновите филмски остварувања на домашните филмски таленти. ‘Златна рамка’ ќе започне традиционално, со свеченото собрание на ДФРМ, по што ќе ...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатарот на новата Влада, Христијан Мицкоски, синоќа ги објави кандидатите за министри од коалицијата „Твоја Македонија“ кои ќе бидат дел од новото владино раководство. Имено, од коалицијата „Твоја Македонија“ во новата Влада ќе има 15 министри од кои три вицепремиери. Од коалицијата „Вреди“ ќе имаат пет министерства и едно вицепремиерско место, а од партијата „ЗНАМ – За наша Македонија“ ќе предводат со две ...

Во вторник (18 јуни) со почеток во 19.30 часот во галерија „Метаноја“ во соработка со „Балканскиот институт за вера и култура“ ќе се отвори изложбата „Сосема обично“ на Владимир Илиевски. „Владимир Илиевски во сликата ‘Создавање на светлоста’ ги има вткаено своите теоретски знаења, сликарски вештини, креативност, контемплативност и интертекстуалност во совршен спој. ‘Создавање на светлоста’ го сумира целиот опус од оваа збирка на дела посветени ...

Стрип издавачот „Бункер“ во рамките на едицијата „Апсолутни почетници“ го издаде десеттиот графички роман „Чанбара“ од италијанскиот авторски тандем Роберто Рекиони, сценарист и долгогодишен главен уредник на италијански стрип-серијал Дилан Дог и Андреа Акарди, цртач на некои од најпознатите италијански стрипови, како Текс Вилер. Преводот од италијански јазик е на Искра Димковска, лектурата на Татјана Б. Ефтимоска, а дизајнот, типографијата и ...

Викендов, повеќе од 60 волонтери обоиле околу 600м2 ѕидна површина на живеалиштата на бездомните кучиња во Јавното претпријатие (ЈП) Лајка. „Сакаме да ја искористиме оваа прилика јавно да им се заблагодариме на сите прекрасни луѓе и деца, од сите возрасти кои со нивната посветеност и труд беа навистина инспиративни и без нив немаше да успееме да направиме подобра средина за бездомните кучиња“, велат од ЈП Лајка. Фото: ЈП Лајка Оттаму додаваат ...

Во рамки на одбележување на Светскиот ден на бегалцитe – 20ти јуни, УНХЦР, Агенцијата на ОН за бегалци во соработка со Младински Образовен Форум (МОФ) и Вондерленд театар од Скопје на 17 и 18 јуни, организираат изведба на претставата „Види, летам!“ во Охрид и Гостивар. „‘Види, летам!’ е претстава која е правена по вистински приказни на лица бегалци, баратели на азил и лица без државјанство. Овие луѓе на посебни работилници водени од тимот на ...

Младински Образовен Форум (МОФ) и Радио МОФ утре (17 јуни, понеделник) од 17 часот во дворот на МОФ го организираат второто овогодишно издание на „ENGAGE Youth“ – младински настан за социјален активизам. Целта е младите да се спојат, здружат, ама и да си споделат знаења и искуства на теми поврзани со нивниот граѓански ангажман, за разни иницијативи од образованието, социјалата, културата или екологијата, а притоа да се говори и за поврзаноста со ...

На крајот на оваа седмица, прочитајте го нашиот избор на топ вести од активизам, култура, граѓанско општество, политика, образование… 1. [Фото] „Во езеро пливај, а отпадок рециклирај“ – скулптура од ѓубре поставена на кејот во Охрид Уметничка инсталација од отпад направена од млади беше поставена на кејот во Охрид. Со скулптурата, млади од Охрид од клубот Артивизам при Младинскиот образовен форум (МОФ) испратија пораката против загадување на ...

Изложбата „Сосема обично“ од уметникот Владимир Илиевски ќе се отвори во вторник (18 јуни) во галеријата „Метаноја“ со почеток во 19:30 часот. Галеријата се наоѓа на улица Максим Горки бр. 19 во Скопје. „Соединување“, масло на платно 2021 Владимир Илиевски е роден во 1989 г. во Скопје. Во 2012 г. дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје на Катедрата за сликарство. Од 2012 до 2023 г. реализирал петнаесет самостојни изложби во: ...

Деновиве почнува одбројувањето до годинешното издание на „Д Фестивал“ кое ќе се одржи од 28 до 30 јуни на веќе добро познатата локација за д-фестивалџиите во Дојран. Покрај неколкуте стејџови и бројните музички имиња најавени за 14-от „Д Фест“ и годинава во камп зоната ќе се одвива ПлоштАрт – збирното место за сите кои сакаат дружба со различни креативци по штандовите или да „исчилаат“ со филм, јога или тарот. По неколку години, може да се каже ...

Изложбата „Сосема обично“ од уметникот Владимир Илиевски ќе се отвори во вторник (18 јуни) во галеријата „Метаноја“ со почеток во 19:30 часот. Галеријата се наоѓа на улица Максим Горки бр. 19 во Скопје. „Соединување“, масло на платно 2021 Владимир Илиевски е роден во 1989 г. во Скопје. Во 2012 г. дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје на Катедрата за сликарство. Од 2012 до 2023 г. реализирал петнаесет самостојни изложби во: ...

Српското електро – рок дуо „Буч Кесиди“ ќе го одржи својот прв голем соло концерт во Македонија на 5 јули на Стадионот на АРМ во Скопје. „Гласна музика, џускање, еуфорија, светкави костими и заразни битови – со спојот на инди – рок и синт – поп како своевидна друштвена хроника на љубовниот живот на младите и адолесцентите. Во 2019 година Буч Кесиди го освојуваат регионот и ги воспоставуваат сингловите ‘Нема љубави у клубу’ и ‘Недеља ујутру’ како ...

Скопје

23ᴼ/23ᴼ
1.03
64%
1018

Белград

25ᴼ/24ᴼ
1.54
68%
1016

Софија

20ᴼ/20ᴼ
0.51
68%
1020

Сараево

28ᴼ/28ᴼ
0.61
37%
1016

Љубљана

24ᴼ/20ᴼ
1.03
78%
1020

Атина

31ᴼ/28ᴼ
5.36
36%
1012

Тирана

23ᴼ/23ᴼ
1.03
73%
1016

Подгорица

25ᴼ/23ᴼ
0.0
65%
1016
Currency

61.5893

Currency

57.3396

Currency

72.9517

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733