Поради протестот на приватните превозници во Скопје, за утре МВР соопшти дека поради најавеното одржување на протест со почеток во 07.00 часот, СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот на булеварите “Гоце Делчев“ и булеварите “Крсте Петков Мисирков“ и околните улици. ОД МВР исто така излегоа со апел до скопјани да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници за време на протестот. Можеби ќе ве интересира… ...

Грижата за екологијата и здравата животна средина е врвен приоритет во работата на Општина Илинден, за таа цел, денеска се спроведе акција за пошумување во населено место Ајватовци. Во рамки на проектот „Зелена Општина Илинден“, засадени се 2000 садници со даб, чемпрес и багрем на простор од повеќе хектари во соработка со „Treebanks“, непрофитна организација во секторот за зачувување на животната средина. Збогатувањето и обновата на шумскиот ...

„Додека сум јас претседател на Владата, гласот на студентите ќе се слуша. Студентите ќе бидат дел од процесот. Тие секогаш имаат право да ги кажат своите ставови, конструктувно, а ние треба да сме тука да ги слушаме нивните ставови“ рече премиерот Димитар Ковачевски при посетата и ручекот во студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје. Тој додаде дека студентите се нашата иднина и поради тоа треба да се разговара и да се преземаат мерки за ...

На 27.11.2022 во 02.20 часот било пријавено дека во Скопје на крстосницата од бул.„Партизански одреди“ со ул.“Ангел Динев“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило “фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.М.(41) од с.Грчец-скопско, и патничко моторно возило „нисан кашкаи“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.З.(28) од Скопје. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил М.З., ...

На 27.11.2022 во 04.14 часот било пријавено дека на патот Прилеп-Битола во бензинска пумпа едно лице со закана од вработениот одзело пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Можеби ќе ве интересира… Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе Министерството за внатрешни ...

Се повеќе истражувања го потврдуваат мислењето дека соништата се алатка за обработка на информациите собрани во текот на денот. „Во текот на ноќта, мозокот метафорично голта, вари и ослободува информации, исто како што тоа го прават цревата со храната“, објаснува клиничкиот психолог Рубин Најман, кој е специјализиран за интегративна медицина за спиење и соништа на Универзитетот во Аризона. „Она што го складира мозокот станува дел од тоа што ...

Скопје, 11.11.2022 – Сојузот на спортови на Скопје по повод денот на ослободување на Скопје, „13 Ноември“, ги додели наградите за најуспешните спортисти за оваа година. Наградите „13 Ноември“ се врачија во следните категории: спортист, спортски работник, спортски работник за животно дело, спортски клуб, спортски подвиг, општественик со посебни заслуги за развој на спортот, спортски новинар, спортски педагог и спортски лекар. За Спортист од ...

Голем шок го потресе светот на борбените спортови во неделата вечерта, откако беше објавено дека починал поранешниот борец на УФЦ, Ентони Џонсон (38). Џонсон беше поранешен кандидат број еден во полутешката категорија на УФЦ и се бореше со Даниел Кормиер за појасот. Тоа беше во април 2017 година, но тој загуби. Интересно, тој имаше уште една борба против Кормиер во мај 2015 година, кога исто така загуби од еден од најголемите борци во ...

Две 16-годишни момчиња се избодени до смрт на две локации оддалечени околу една милја во југоисточен Лондон, соопшти полицијата. Според Скај њуз, полицијата истражува дали има поврзаност меѓу двете убиства, за кои се верува дека се случиле во исто време. Службениците биле повикани околу 5:10 часот наутро во саботата за извештаи за повредени лица на две локации и на секоја локација откриле 16-годишници избодени со нож. И двајцата биле живи, но ...

Најмалку пет лица загинаа во хеликоптерска несреќа во Јужна Кореја. Според новинската агенција Јонхап, хеликоптер Сикорски полетал од Јангјанг на истокот на земјата за да открие можни шумски пожари. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици Хеликоптерот се урнал на рид во близина на локалниот будистички храм околу 10:50 часот по локално време. Екипите на ...

Најмалку пет лица загинаа, а четворица се повредени за време на руските напади во источниот украински регион Доњецк. – На 26 ноември Русите убија пет цивили во регионот на Доњецк: тројца во Ридкодуб, еден во Часив Јар и еден во Бахмут. Уште четири лица во регионот се повредени – напиша во неделата наутро гувернерот на Доњецк Павло Кириленко на Телеграма. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа ...

На 26.11.2022 во 19.15 часот во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во село Љуботен, скопско има повредено лице од огнено оружје, кое со возило било однесено во Комплексот клиники “Мајка Тереза“. Од полициски службеници од СВР Скопје излезено било на местото на настанот и било утврдено дека станува збор за М.Љ.(31) од село Љуботен, кој, според првично пријавеното од лицата кои биле со него, Р.А. и М.А., биле заедно на лов во ...

Соопштение за јавност на СДСМ – реакција на прес-конференцијата на Стевче Антовски од ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да манипулира, договорот што го споменува е за период од 18 месеци ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици ВМРО-ДПМНЕ не може да престане со лагите и манипулациите кои ги пласира на штета на интересите на граѓаните и на штета на ...

Голем број на жени имаат многу болни циклуси и затоа често мора да земаат лекови за истите да ги ублажат. Тоа може да биде сериозна пречка за секојдневниот живот бидејќи го отежнува функционирањето. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици Ако сте од оние жени кои имаат многу болни менструации и секој месец страдаат од болни грчеви, тогаш пробајте го овој ...

Се случи нова размена на воени заробеници меѓу Русија и Украина. Девет лица поврзани со силите на таканаречената Доњецка Народна Република (ДПР) се обединети со нивните семејства во Доњецк. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици На средбата присуствуваа и лидерот на Народна Република Доњецк, Денис Пушилин и народниот правобранител за човекови права на ДНР, ...

Новиот директор на социјалната мрежа Твитер Илон Маск (Елон Маск) објави дека оваа компанија ќе почне да наплаќа син беџ за 7,99 долари месечно. Во таа прилика, еден куп проверени корисници почнаа да се претставуваат како Елон Маск и работите станаа целосно хаотични. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици Интернет драмата оваа недела се врти околу тековната ...

Вчера во 16 часот и 16 минути било пријавено дека на нива, атар на селото Моноспитово-струмичко, Ј.Ј.(63) додека извршувал земјоделски работи со трактор удрил во метална шипка од пластеник и притоа се здобил со повреди, дознава Centar.mk. 63 годишниот струмичанец починал на местото на настанот. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици Извршен бил увид од ...

Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, денес имаше средба со Амбасадорот на Кралството Шпанија, Хосе Луис Лозано Гарсија, кој во Битола присуствува по повод неделата на шпански филм, која започна синоќа со проекција на филмот „Шампиони“. На средбата, амбасадорот нагласи дека, најголемото поврзување на Битола, која го има ИФФК „Браќа Манаки“, со повеќе градови од Шпанија е токму преку филмската дејност и културата. ПРОЧИТАЈТЕ И: ...

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ: Во првите 10 месеци од годинава, ги саниравме последиците од светската економска криза со два пакети мерки вредни 760 милиони евра. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици Резултатите се веќе видливи, во тешки услови успеавме да обезбедиме доволно храна, струја, енергенси, да ги подджиме ...

-Студентите се иднината на оваа држава! Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. Ние сме тука да ги слушнеме нивните ставови, да разговараме со нив и да носиме заеднички политики за подобрување на нивниот стандард!, напиша премиерот Ковачевски на фб. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа ...

Серија апсења низ Македонија се случиле изминатиот ден, соопшти Министерството за внатрешни работи, пренесуваме дел од полицискиот извештај за денеска: На 26.11.2022 во 23.20 часот на подрачјето на Аеродром, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Д.С.(23) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена бела прашкаста материја. По документирање на случајот против него ќе биде ...

На 26.11.2022 во 12.40 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес-с.Извор, пред мостот на река Тополка, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило “фолксваген туран“ со велешки регистарски ознаки, управувано од З.М.(45) од с.Мартолци, и патничко моторно возило “југо“ со велешки регистарски ознаки, управувано од Б.О.(37) од Чашка. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот Б.О., а со телесни повреди се ...

Под влијание на влажна и студена воздушна маса денес времето ќе биде претежно облачно и студено со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни попладне и во вечерните часови, кога заради заладувањето ќе преминуваат во снег на повисоките и во некои од пониските места. На планините снежната покривка ќе се зголеми, а снежна покривка ќе се формира и на повисоките места особено во западните делови. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како ...

На 26.11.2022 во 14.10 часот било пријавено дека на патот Битола-Пелистер пред с.Магарево патничко моторно возило “опел вектра“ со битолски регистарски ознаки, управувано од В.Е.(18) од Битола, излетало надвор од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот Ф.Р.(18) од Битола, констатирани во Клиничката болница во Битола. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Битола. Можеби ќе ве интересира… ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се ...

На 26.11.2022 во 10.50 часот било пријавено дека во Скопје на ул.“Васил Ѓоргов“ патничко моторно возило “сузуки“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.П.(52) од Скопје, удрило во Д.М.(73) од Скопје. Во несреќата Д.М: се здобил со тешки телесни повреди констатирани во Комплексот клиники “Мајка Тереза“. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје. Можеби ќе ве интересира… ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за ...

На 26.11.2022 во 13.30 часот било пријавено дека на регионалниот пат Скопје-Тетово патничко моторно возило “хјундаи“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.А.(66) од Скопје, удрило во велосипед управуван од И.Б.(48) од Скопје. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во Градската општа болница “Св.Наум Охридски“. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа ...

Повеќето намирници се подобри кога се свежи, но овие производи се многу полоши кога се замрзнати. Ако често купувате замрзната храна во самопослуга, или поради погодност или поради тоа што ви здодеа да трошите свежа храна, не сте сами. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици Пред да одите на шопинг, можеби ќе сакате да слушнете што имаат да кажат искусните ...

Младите ѕвезди Лара Иванова и Пајак се познати како исклучително перспективни музичари, а нивниот нов дует „Bella“ донесе модерен младешки звук на домашната музичка сцена. Хитот „Bella“ со кој се претставија на овогодинешното издание на Макфест, е спој помеѓу трап и поп музиката, а дека публиката е воодушевена, го потврдува фактот што веќе недела дена се наоѓа на третото место во трендинг на YouTube каналот. Успехот на песната се должи на ...

Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров на социјалните мрежи објави видео од ново оружје и опрема што го добиле припадниците на специјалните сили „Ахмат“. Станува збор за оклопни возила „БОРЗ“, кои се вооружени со митралези. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици „Го тестирав столбот за митралез, опремен според сите безбедносни стандарди, го прегледав ...

Полицијата во Белгија заплени околу 115 килограми кокаин сокриен во бетонски плочи како дел од меѓународна полициска операција чија цел е разбивање на српска криминална мрежа, соопшти белгиското правосудство. Уапсени се вкупно девет лица, пет во Белгија, две во Холандија, едно во Луксембург и едно во Србија, се наведува во соопштението на обвинителството. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/2ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
95%
1023

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.47
72%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
3.09
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Сребро

673 $/kg

Платина

30851 $/kg

Паладиум

59634 $/kg

Злато

54824 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Олово

436 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Цинк

602 $/kg

Калај

4617 $/kg

Никел

5346 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Кобалт

10546 $/kg