Лидерот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари испрати отворено писмо до американската амбасадорка, амбасадорот на ЕУ во земјава и до амбасадорите на на земјите членки на ЕУ, наведувајќи дека им се обраќа преку ова отворено писмо за да ги замоли заедно да кренет западен фронт за европеизација на земјата. Писмото го објавуваме интегрално: „Почитуван амбасадор на Европската Унија, Дејвид Гир, Почитувана амбасадорка на Соединетите Американски ...

Бојан Миовски продолжува да ги тресе мрежите во Шкотска, постигнувајќи два гола за Абердин во период од пет минути во победата од 3:1 против Мадервел во 25. коло од Премиер лигата. Напаѓачот на домашниот тим и на фудбалската репрезентација на Македонија прво во 64. минута погоди за 2:0, а пет минути подоцна со филигрански потег и за 3:0, придонесувајќи за прекин на серијата од три загубени првенствени натпревари на Абердин. Со вкупно 14 гола, ...

Најголемиот брод за крстарење во светот прави повеќе од 30.000 оброци дневно за повеќе од 6.600 патници кои се качуваат на неделно ниво. Патниците на Royal Caribbean Symphony of the Seas можат да јадат до осум пати на ден, заради што персоналот мора да подготви огромно количество храна. – Мора да пресметате дека станува збор за појадок, ручек и вечера, плус ужина, плус ноќе, плус 24 часа храна наоколу и никогаш да не се случи да нема – изјави за ...

„Кога има лек, има век“, „За живот не се калкулира“, „Вашите задоцнети решенија коштаат живот“. Ова се дел од паролите истакнати на транспаренти на протестот пред Владата, на кој излегоа стотина граѓани во знак на поддршка на заболените од цистична фиброза. Меѓу болните е 18 годишниот Марио Нелоски кој од Струга дојде во Скопје, со цел да се побара од Владата да побрза за набавка на лекот што им е потребен. 18 годишниот Марио Нелоски е само еден ...

„Годинава имаме и 120 години од Илинденското востание, имаме 130 години од создавањето на македонската револуционерна организација, 120 години од загинувањето на Гоце Делчев, 120 години од објавувањето на „За македонцките работи“ од Крсте Петков Мисирков. Овде станува збор за година на многу чествувања, година која е исполнета со македонска борба, со македонски пројави за македонска држава“, изјави професорот Ванчо Ѓорѓиев на денешната трибина ...

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години од основањето на ВМРО, се обрати професорот Ванчо Ѓорѓиев. Тој посочи дека Гоце Делчев го има чкртнано делот во Уставот на организацијата каде пишувало Бугарска и Бугарин па пишал Македонец. „Автоголот на Бугарската историографија е кога тие редовно кога зборуваат за тие теми тие се повикуваат за еден Устав и ...

Партијата ,,ДЕМОКРАТСКИ СИЛИ НА РОМИТЕ – ДСР”, реагира на навредливото однесување на бугарски граѓани кои во обид да ги навредат Македонците на граничниот премин Крива Паланка ги нарекуваат ,,Цигани”. ,,И денес на одбележувањето на 151 годишнината од смртта на Гоце Дечлев, не се пропушти а да не се навреди Ромскиот заедница во Македонија. На видеото што се појави низ медиумите, јасно се гледа како Бугарски граѓани и новинари на граничниот премин ...

Синоптичарите велат дека најстудениот ветер некогаш бил забележан во континенталниот дел на САД, бидејќи студениот бран од Арктикот замрзна дел од Северна Америка. Националната метеоролошка служба (NWS) соопшти дека ледените налети на планината Вашингтон во Њу Хемпшир вчера предизвикале студ на ветерот од -108 F (-77 Целзиусови степени). Речиси 100 милиони луѓе ширум североисточниот дел на САД и Канада страдаат од студената експлозија, наведува ...

На граничниот премин меѓу Бугарија и Северна Македонија – Гуешево-Деве баир македонските полицајци му се заканувале и го тепале пратеникот на „Вазраждане“ Ангел Георгиев, а со него биле и бугарски државјани, пишуваат бугарските портали. Како што пишува бугарскиот портал „24 Часа“, бугарски државјани подолго време биле задржани на граничните пунктови за Северна Македонија. Денеска многу луѓе патуваат поради 151-годишнината од раѓањето на Гоце ...

„Ковачевски, кога веќе лажно оддаваш почит на тој, со кој правиш пазар со Бугарите, внимавај на изборот на делегацијата што ја водиш! Ова не е првпат првиот ви вицепремиер Артан Груби да не се поклонува при оддавање почит!“ – жестоко реагира Драган Ковачки, член на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, за скандалозното однесување на Артан Груби денес при „чествувањето“ на Гоце Делчев. На својот фејсбук-профил Ковачки пишува: Не е важно што со тоа ве ...

Расправање и недоличен однос на административни службеници од владиниот протокол кон новинарски екипи, нелогични правила кои ограничуваат влез на новинари и физички ги дели новинарите од снимателите од местото на настанот, игнорантски однос на новинарски прашања, селективно издавање акредитации на медиумите се дел од пропустите и грешките кои институциите ги прават за време на денешното одбележување на официјалното чествување пред гробот на Гоце ...

Поранешниот пратеник на Алтернатива Скендер Реџепи, кој одредено време делува како независен пратеник, вели дека неговите сопартијци не успеале да ги постигнат програмските цели во Владата. -Алтернатива имаше можност во текот на овие 13 месеци да ја условува владата детално да ја спроведе владината програма, но за жал тесните интереси на мал клан не дозволија тие програмски точки да се спроведат, затоа тие ќе останат дел од владата и со срам или ...

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека испораката на понапредно американско оружје во Украина само ќе предизвика дополнителни напади од Русија и може да ја активира руската нуклеарна доктрина. „Цела Украина, која останува под власта на Киев, ќе изгори“, рече Медведев во интервју за канал Телчеграм На прашање дали употребата на западно оружје со поголем дострел може да ја принуди Русија да преговара со Киев, Медведев одговори: ...

Премиерот Ковачевски останува сам на ставот дека Гоце е голем но не и македонски револуционер откако по Пендаровски и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави дека Делчев е македонски великан. ,,Гоце Делчев – ликот и делото на македонскиот цивилизациски напредок 🇲🇰 Со длабока почит кон неговите лик и дело се поклонувам пред вечното почивалиште на македонскиот великан Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“, по повод 151 годишнина од ...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска од црквата Свети Спас каде се одбележува 151-годишнина од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев истакна дека две чувства се развиваат кај него. „Првото чувство е нормално чувството на почит кон Македонецот, кон великанот Гоце Делчев за тоа што го сторил за Македонија, за тоа што го направил за македонскиот народ во својата би рекол бурна животна приказна. Ние сме горди што имаме еден ...

Лошите економски политички, економската и здравствената криза го фрлија бизнисот во немилост на власта предупредуваат експертите. Ширењето на даночната основа, укинувањето на најголемиот дел од субвенциите и воведувањето на нови давачки, заедно со најавеното зголемување на минималната плата најавува уште една нова тешка година за македонските компании. Гацов вели дека главен проблем не само за бизнисот туку и за целото општество не е тоа што ќе ...

„Денес е и полошо! Ех, Гоце јунаку, сега катиљ ферман за “Добрососедство” си имаме, врховисти и ЕУропејци, уште османлискиот аскер да пропука и да биде како во твое време!“ – реагира универзитетската професорка д-р Наташа Котлар на својот фејсбук-профил во врска со денешното „чествување“ на македонскиот великан Гоце Делчев, со сите полициски блокади околу црквата „Свети Спас“ во Скопје и забраните македонскиот народ да може слободно да дојде и ...

Министерството за индустрија, трговија и претприемништво на Косово ја забрани продажбата на масло за јадење од централна Србија, бидејќи, како што наведуваат српските медиуми, наводно не ги исполнува критериумите на просечната количина во амбалажата пропишана со сегашната регулатива. „Извештајот за верификација на Агенцијата за метрологија на Косово, односно лабораторијата за претпакување, утврди дека маслото за јадење произведено во Србија не ...

Бугарската делегација предводена од бугарскиот вицепремиерИван Демерџиев, пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Тие положија цвеќе пртед саркофагот во кој почиваат посмертните останки на Делчев. Демерџиев, денеска изјави дека на македонските домакини им предложил чествувањето да биде заедничко но како што изјави „Скопје откажа заедничко чествување“. Тој изрази ...

Оставка е првата работа што треба да ја направи министерот за финансии Фатмир Бесими наместо да носи одлуки со кои ја покажува неспособноста за раководење со институцијата, вели првиот синдикалец на УПОЗ, Трпе Деаноски. Синдикалците, на Бесими му порачуваат да се подготви за евентуална кривична пријава бидејќи го прекршил Член 166 од Кривичниот законик. Членот 166 од КЗ ги регулира кривичните дела против работните односи во истиот се наведува ...

Иницијативите за законско нормирање на холдингот, за промена на даночниот третман на кусоците во малопродажбаи и за стопански фондации се само дел од предлозите и идеите на искусниот стопанственик и менаџер Гоце Камчев, кои Комората ги разработи и предложи до надлежните институции. „Bчера не напушти Гоце Камчев, еден од успешните бизнисмени на фамилијата Камчеви, натурализиран охриѓанец, а со тоа и мој голем пријател. Животниот век го посвети на ...

Пишува: м-р Свето Тоевски Што се Бугарите, или Македонците кога ќе заминат денес на работа во Германија? Дали се Германци, според државјанството, а Бугари и Македонци, според етничката припадност? Толку и Гоце Делчев бил „Бугарин“ и сета плејада македонски револуционери, кои живееле и ја остварувале својата револуционерна дејност во Бугарија во нивното време: биле бугарски државјани според живеењето во државата Бугарија, но и Македонци според ...

Новинарката и фото репортерка Арбнора Мехмети Норе го коментира срамното однесување на владата која даде дозвола за известување од роденденот на Делчев на привилегирани медиуми но и на немањето на солидарност меѓу новинарите кои не се загрижени што некои нивни колеги беа одбиени од владата. ,,Денеска фоторепортерите и новинарите ги затворија очите пред неправдата направена кон нивните колеги. Владата селективно акредитираше новинари, ...

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека е отстранет е дефектот на системот на сите гранични премини, поради кој претпладнево неколку часа имаше прекин на влез и излез од земјава. Бугарските државјани кои денеска тргнаа кон Скопје да се поклонат на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев, поради паднатиот систем, им беше оневозможен влез во Македонија. Ова предизвика тензии и расправии на граничниот премин „Деве Баир“ каде ...

Бугарското Министерство за надворешни работи ја демантира изјавата на премиерот Димитар Ковачевски кој изјавил дека не знае за најава за заедничко чествување на Делчев. Според бугарската дипломатија, Владата на Македонија добила порака дека бугарската делегација ќе присуствува на комеморацијата на Гота Делчев. Испратени се и три вербални ноти, прецизираат од бугарското МНР. Министерството за надворешни работи на Бугарија индиректно тврди дека ...

Македонскиот премиер смета дека Делчев е само голем но не и македонски револуционер а претседателот Пендровски дека Гоце е македонски револуционер и национален херој. Пендаровски кој порано сметаше дека Гоце се изјаснувал како Бугарин сега контра ставот на премиерот вели дека Гоце е македонски револуционер со што директно ја уништува позицијата на Ковачевски. ,,Во чест на 151 годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер и национален ...

Уредникот на Радио Лидер Љупчо Златев пренесува информации од одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас откривајќи кој во име на владата им се заканува на присутните новинарски екипи и им го ограничува движењето на новинарите. ,,Ајде да ја направиме славна. Нејзиното име е Ирена Смилјанска, вработена е во владата а нејзината задача денеска е да цензурира новинари. Колегите кои се кај црквата Св. Спас, ми јавуваат дека ...

Аналитичарот и екс-министер за финасии со саркастична реакција на информацијата дека Шефот на државата Стево Пендаровски и вработените во неговиот Кабинет, не добиле јануарска плата. Во објаснувањето што го добиле во Кабинетот се вели дека од Министерството за финансии им образложиле дека „во буџетот за 2023 година нема дополнителни средства за исплата на плати за вработените во Кабинетот на претседателот и го сметаме за неосновано“. Министер за ...

Лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов на Фејсбук напиша дека Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на Бугарија и РС Македонија. „Денес се навршуваат 151 година од раѓањето на големиот бугарски револуционер и македонски комита Гоце Делчев, кој го даде својот живот за ослободување и автономија на Македонија и Одринска Тракија. Гоце Делчев е симбол на заедничката историја што ги поврзува народите ...

Премиерот Димитар Ковачевски попушти пред бугарскиот притисок и наместо македонски револуционер или апостол на македонската револуционерна борба Гоце Делчев го нарече голем револуционер. Најверојатно од страв дека ќе добие реакција од Бугарија Ковачевски се откажа од именување на Делчев како македонски деец. ,,На 151 година од раѓањето на големиот револуционер Гоце Делчев, се поклонуваме пред неговото визионерство за современи цивилизациски ...

Скопје

2ᴼ/2ᴼ
2.57
65%
1018

Белград

0ᴼ/0ᴼ
7.2
67%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
7.2
71%
1016

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
7.63
75%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
4.12
73%
1029

Атина

11ᴼ/7ᴼ
1.34
71%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
4.63
56%
1016

Подгорица

6ᴼ/4ᴼ
11.83
36%
1019

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg