Израелските сили може често да го прекршуваат меѓународното хуманитарно право и да не прават разлика меѓу цивили и борци во конфликтот во Појасот Газа, обвини Канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за човекови права. Освен тоа, шефот на истрагата на ОН ја обвини израелската армија дека извршила „истребување“ на Палестинците. Во извештајот за шест смртоносни израелски напади, Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН рече ...

Кипар ќе ја забрани употребата на мобилни телефони во училиштата, најави денеска министерот за образование, порачувајќи дека овие уреди прекумерно го одвлекуваат вниманието на учениците и често доведуваат до асоцијално однесување. Властите планираат да ја воведат забраната откако ќе завршат дискусиите со парламентот, рече министерката Атина Михаилиду. Кипар ќе следи неколку европски земји во усвојувањето на забраната во согласност со препораките ...

Последната одлука на коалицијата која ги загуби парламентарните избори, Влен, за смена на госпоѓата Сафије Садики од Министерството за односи меѓу заедниците е исто така тотален неуспех и потврда за слабоста на овие партии пред нивниот шеф Мицкоски и ВМРО, велат од Алијансата за Албанците. „Тие требаше да го условат мандатарот да го смени Стоилковиќ, а не да го сменат нивниот заменик министер. Овој чекор само докажува дека тие немаат апсолутно ...

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор во Клиничка болница – Битола и во Универзитетската клиника за детски болести, за текот на лекување и третманот на родилката и нејзиното починато новороденче Новороденчето починало во саботата откако ден претходно било родено во Клиничката болница во Битола. Поради компликации ...

Вториот работен ден на новата влада ќе биде одбележан со оваа инвестиција која има вредност од околу 450 милиони евра, нешто кое се нема случено кај нас, не само во полето на енергетиката туку генерално во бизнисот една огромна голема странска инвестиција која ќе произведува 20 отсто проценти од вкупното производство на електрична енергија и тоа ќе биде таа енергија обновлива со што правиме чекор кон комплетна енергетска независност, истакна ...

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, оствари средба со турскиот амбасадор, Н.Е. Фатих Улусој, на која соговорниците беа сложни дека двете земји негуваат одлични пријателски односи и соработка. Претседателот Гаши се заблагодари за целокупната поддршка којашто Турција ја дава на нашата земја уште од независноста па навака. За нивото на меѓусебна соработка сведочи и интензитетот на средби на највисоко ниво. Земјите ги поврзуваат историски и ...

Денес, на 19-ти јуни, под насловот „Посветеност кон отвореност за долготрајни успеси“, Фондација Метаморфозис одржа презентација и дискусија на резултатите од Проценката на состојбата на добро владеење во Северна Македонија преку Индексот на отвореност за извршната власт. Мониторирањето се спроведува осма година по ред, регионално, во Северна Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина и сумираните регионални резултати ќе бидат објавени ...

Романија ќе купи јужнокорејски хаубици К-9 во вредност од 920 милиони долари, што се смета за нејзина најголема набавка на оружје во последните седум години, соопшти денеска Министерството за одбрана на Јужна Кореја. Договорот беше објавен на средбата меѓу јужнокорејскиот министер за одбрана Шин Вон-сик и неговиот романски колега Ангел Тилвар, за време на посетата на Шин на Романија, пренесува Ројтерс. Шин и Тилвар се согласија дека воената ...

Голем пожар на отворено избувна денеска близу археолошкиот локалитет „Исарот“, веднаш над селото Марвинци во Општина Валандово. Постои опасност да се прошири кон селото, а во близина на пожарот има штали. Како што информираа од Центарот за управување со кризи (ЦУК), пожарот зафатил сува трева и прнар, на терен го гаснат три против пожарни возила и 8 пожарникари, а на помош се повикани и пожарникари од ТППЕ Гевгелија со едно против пожарно ...

Задоволството е големо што имам можност да присуствувам на стартот на една нова и надоградена приказна изразена во новата инвестиција на компанијата Киел. Во едни вакви тешки времиња би рекол дека не само што е мудра, туку и навистина смела одлука да се инвестира во државата. И во таа смисла јас како човек кој за скоро очекувам да ја добијам парламентарната поддршка за водење на идната влада имам изразена намера да придонесам и активно поддржам ...

Општина Илинден и оваа година организира училиштен летен камп во македонските туристички центри за најуспешните 50-тина ученици од општинските основни училишта. Дел од училиштниот летен камп имаат можност да бидат учениците кои во текот на учебната година постигнале високи резултати во делот на спортот, првенци на генерација, носители на награди од различни училишни натпревари. Училиштен летен камп е уште еден реализиран проект кој е дел од ...

Папата Франциско денеска ги повика земјите во светот подобро да се однесуваат кон бегалците и да им овозможат хумани услови за живот пред Светскиот ден на бегалците, кој се одбележува утре. За време на неговата неделна општа аудиенција, Папата истакна дека сите луѓе треба да им помогнат на бегалците да се интегрираат во новите општества, пренесе АНСА. Папата посочи дека Светскиот ден на бегалците треба да биде можност да се фокусира вниманието ...

Со средби во општинските организации во Ѓорче Петров и Аеродром продолжуваат активностите на терен на Јован Деспотовски, кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. „Дискусијата со нашите членови во Ѓорче и Аеродром се моќен потсетник за потребата од транспарентност и отчетност во нашата партија. Се заборави на потребите на луѓето. Функционерите зборуваат, а ништо не слушаат. Да не ја заборавиме 2021 година кога на ...

Над Хрватска утрово можеше да се забележи сахарски песок. Сето тоа можеше да се види на сателитските снимки, а токму поради тоа небото може да биде облачно некаде, објави Индекс.хр. Zrak koji ovih dana pritječe nad Hrvatsku ne donosi samo vrućinu 🥵, nego i pijesak, kojeg će osobito biti u petak, a već jutros se mogao uočiti na satelitskim snimkama. Više na https://t.co/7tElXxnRUV. 🛰️Eumetsat#toplinskival #prognoza pic.twitter.com/debMmTQDYN — ...

Директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ, денеска, по повод Меѓународниот ден на борбата против сексуалното насилство во конфликти, соопшти дека политичарите во Приштина, на чело со Албин Курти, ги злоупотребуваат жртвите на сексуално насилство за време на конфликти на дневна основа за политички цели и имаат тенденција да го преувеличуваат бројот на жртвите повеќекратно. „Курти и неговите соработници со години зборуваат за 20.000 ...

„Градоначалничката на Град Скопје за седницата на Совет на 19.06.2024 по 20ти пат достави предлог одлука за нови еко автобуси до советниците од ВМРО-ДПМНЕ, кои повеќе од две години не гласаат за нови автобуси иако имаат мнозинство во Советот на Град Скопје“, велат од Град Скопје. „Бидејќи согласно закон градоначалник не може да донесе одлука за набавка на нови автобуси, единствена одговорност по повеќе од две години за недостатокот на автобуси ...

На мое големо задоволство, остварив средба со директорката на ОУРЦ ,,Златан Сремец” Марија Делетиќ и одговорниот координатор за образовни асистенти Маја Трајчова, со кои имавме навистина исцрпна дискусија во однос на потребите за поддршка на учениците со попреченост од општинските основни училишта на територија на општина Ѓорче Петров, истакна Стојкоски. На средбата беше договорено од наредната учебна 2024-25 година во заедничка соработка да ...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информираа земјоделците дека денеска Агенцијата за финансиска поддршка ја реализираше исплатата на дополнителните директни плаќања за предадени градинарски култури во преработувачки капацитети. Кон околу 4.030 производители на градинарски култури исплатена е финансиска поддршка од близу 298 милиони евра. Како корисници на оваа поддршка се јавуваат земјоделски стопанства кои имаат ...

Денеска, во Охридската сала на Собранието, Исамедин Лимани и Александар Камбовски, членови на Судскиот совет на Република Северна Македонија, дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Африм Гаши и генералната секретарка, Цветанка Иванова. Лимани и Камбовски не одговорија на прашањето што мислат за предлогот за распуштање на Судскиот совет. „Отсекогаш сум верувал во независност, во транспаретност, отчетност, одговорност, борба против ...

Во 13 часот ќе се одржи Kомеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето на државата. Андов почина на 89-годишна возраст. „По повод смртта на првиот претседател на републичкото Собрание по осамостојувањето на државата, Стојан Андов, изразувам најдлабоко и најискрено сочувство до семејството Андов, како и до неговите колеги, пријатели и соработници. Стојан Андов засекогаш ќе остане ...

Кандидатката за претседател на СДСМ, Славјанка Петровска вчера ја претстави својата програма пред членовите на општинските организации во Карпош и Гази Баба. Пред присутните, Петровска ги објасни своите постулати и приоритети во програмата за работа како идна претседателка на СДСМ. „Мојата програма ‘Манифест на социјалдемократијата’ во себе содржи прогресивни политики и враќање кон корените на СДСМ. Како дете на партијата, мојата цел е да го ...

Собраниската седница за избор на новата влада на Северна Македонија е закажана за в сабота во 11 часот. Гласањето за избор на влада се врши по предлог на составот на владата во целина, со јавно гласање по завршувањето на собраниската расправа, а најдоцна во рок од 24 часа. Мандаторот Христијан Мицкоски вчера во Собранието го достави предлогот за нова влада и програмата за нејзина работа. Новата Влада што ја предложи Мицкоски ќе брои 24 члена. ...

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна несреќа, при што возило удрило во мечка – утрово во 05.37 часот. Повредени во патничкото возило нема, додека мечката починала на лице место. Настанот се случил на патниот правец Гостивар-Охрид, кај вториот каменолом. На местото на несреќата присутни се полициски службеници од ПС Гостивар и увидна. Исто така ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за првпат го поддржа холандскиот премиер Марк Руте како кандидат за нов генерален секретар на НАТО, опишувајќи го како „многу силен кандидат“. Столтенберг разговараше на прес-конференција со американскиот државен секретар Ентони Блинкен веднаш по веста дека Словачка и Унгарија ја поддржале кандидатурата на Руте, објавено е на веб-страницата на НАТО. НАТО го избира шефот на Северноатлантската ...

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот. „На територија на град Скопје изречени се вкупно 102 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 14 санкции, две мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, девет санкции за користење мобилен телефон при возење. Изречени се 10 мерки за некористење сигурносен појас, две санкции за минување на затворен сигнал (црвено ...

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во средата јужно од Крит, во морската област. Првиот земјотрес беше со јачина од 3 степени. По него следеше нешто посилен земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 48 километри од градот Палеохор. Третиот земјотрес со јачина од 3 степени бил на истото место како и вториот, на длабочина од 12,9 ...

Времето денеска ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 31 до 38 степени. UV=9 Во Скопје сончево и топло со слаб ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 38 степени. Од утре до недела нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла ...

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицковски на прашање на интервју во вестите на тв Сител отворено без заобиколување кажа дека на заклетвата кога ќе стане премиер во собранието ќе го користи уставното име на земјата Република Северна Македонија и со тоа ќе го затворел ова прашање. „Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат законите, а ние сами да ги кршиме,“ изјави Мицкоски, нагласувајќи ја важноста на правната држава и ...

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни препораки. Од Институтот за јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени информации дека од утре (среда, 19.06.) до недела (23.06) територијата на цела држава ќе биде зафатена од топлотен бран – портокалова фаза, со што ќе важат препораките за намалување на ризиците од ...

Скопје

25ᴼ/25ᴼ
1.03
57%
1018

Белград

28ᴼ/26ᴼ
0.51
64%
1017

Софија

21ᴼ/21ᴼ
0.51
64%
1020

Сараево

30ᴼ/30ᴼ
1.55
34%
1016

Љубљана

25ᴼ/21ᴼ
1.54
74%
1020

Атина

31ᴼ/30ᴼ
8.05
33%
1012

Тирана

26ᴼ/26ᴼ
1.54
61%
1016

Подгорица

29ᴼ/24ᴼ
2.57
57%
1016
Currency

61.5893

Currency

57.3396

Currency

72.9517

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733