Хеликоптерот, во кој патуваа претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, и министерот за надворешни работи, Хосеин Амир Абдолахиан, не го вклучил сигналниот систем или воопшто немал таков систем, соопшти денеска министерот за транспорт и инфраструктура на Турција, Абдулакадир Уралоглу. Уралоглу изјави пред новинарите дека, бидејќи Иран спаѓа во подрачјето на Турција за реакција при вонредни ситуации, властите провериле дали има сигнал од хеликоптерот ...

Велешанец при собирање печурки почувствувал убод во левата нога. По лекарски преглед, од коленото му бил изваден проектил од огнено оружје. – Во СВР Велес вчера во 11 часот, 63-годишниот Д.Ј.од Велес, пријавил дека при собирање печурки во атарот на село Лисиче, Општина Чашка, почувствувал убод на левата нога, по што во Општа болница Велес му бил извршен преглед и од коленото му бил изваден проектил од огнено оружје, информира денеска Татјана ...

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, наместа со услови за појава на краткотрајно невреме. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец најизразен долж Повардарието, соопшти УХМР. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 23 до 27 степени. Во Скопје променливо облачно со повремен ...

Новата влада предвидена од ВМРО-ДПМНЕ ќе го репреговара договорот со „Бехтел и Енка“ за изградба на автопатските делници од коридорите 8 и 10д, најави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден мандатар Христијан Мицкоски. Обраќајќи се на завршувањето на дводневниот Самит на „Македонија 2025“, Мицкоски рече дека пред новата влада во врска со договорот со „Бехтел и Енка“ има две можности. „Едната е да се раскине договорот и да се оди на арбитража, а ...

Се очекува американската министерка за финансии Џенет Јелен да ги повика Европа и САД да застанат заедно против руската агресија и иранската „поддршка за тероризмот“, вклучително и со изнаоѓање начин за користење на замрзнатите руски суверени средства за помош на Украина. Ова го објавија Ројтерс и Блумберг, повикувајќи се на белешки за говор посветен на трансатлантската унија, што Јелен ќе го одржи утре во Франкфурт, пренесе БТА. Американската ...

Рускиот претседател Владимир Путин го назначи Олег Савељов за заменик министер за одбрана – началник на штабот на министерот за одбрана. Со друг указ, рускиот лидер го разреши од таа функција досегашниот заменик, генерал-полковник Јуриј Садовенко. Савељов претходно ги извршуваше должностите ревизор на Управата за пресметка и плаќања, а во периодот 2012-2013 г. Во 2010 година ја извршуваше функцијата заменик министер за одбрана Андреј Белоусов ...

Македонската одбојкарска репрезентација со два пораза го заврши првиот турнир во Златната лига. „Црвено-жолтите“ синоќа во „Парк“ во Струмица загубија од Чешка со убедливи 3:0 (по сетови 25:16, 25:15 и 25:16). Во првото коло, Македонија во петокот загуби од Естонија исто така во Струмица со 3:1. На другите натпревари одиграни вчера: Романија – Азербејџан 3:0 Хрватска – Финска 3:1 Луксембург – Португалија 0:3. По две кола, со максимални шест ...

Аеродромските работници во Париз најавија штрајк и итно бараат нов план за вработување и преговори за плата, јавува „Гласот на Европа“. „Катар њуз“ пренесува дека синдикатите повикуваат на утрешен штрајк со цел да се реши недостигот од кадар, да се договори ревалоризација на платите и униформни бонуси за вработените кои ќе работат за време на Олимписките игри. Синдикатите CGT, CFDT, FO и Unsa укажуваат дека немаат соодветен персонал за да се ...

Кога принцот Хари, со насмевка на лицето, ги нарече нигериските кралеви свои „законски роднини“, публиката се насмеа. „Ќе го прескокнам протоколот бидејќи сите веќе сме семејство“, додаде војводата од Сасекс за време на посетата на Нигерија, предизвикувајќи уште поголема смеа. Сепак, можеби тоа не беше толку безопасна шега. И покрај тоа што британското кралско семејство ги прекина врските со Хари и неговата сопруга Меган Маркл, во Лагос, ...

Претседателот на Демократско Движење, Изет Меџити, вечерва гостувајќи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, рече да треба да избира меѓу Никола Груевски и Зоран Заев, би го избрал Заев. Според него, Заев е храбар лидер, кој донел храбри одлуки за напредок на државата. Одговарајќи на прозивките на Блерим Беџети за “огнената група” и улогата на Меџити, тој рече дека во 2016 имало две групи во ДУИ. Едната била да се продолжи со Груевски на ...

Вечерва на полноќ започна итната седница на Судскиот совет, на која ќе се бара одземање на имунитетот на судијата Наќе Георгиев, кој беше фатен при поткуп од 10.000 евра. На седницата иако беа присутни значителен број на медиуми, сепак членовите одлучија со 10 гласа „за“ да ја исклучат јавноста. Засега не е познато колку ќе трае седницата, и кога би можело да биде објавена одлуката. Инаку, вечерва беа направени претреси на повеќе локации, како ...

Судски совет на полноќ ќе одлучува да му го одземе имунитетот на судијата Наќе Георгиев за да може да му биде одредена мерка притвор откако тој денеска беше уапсен од полицијата поради сомневања за примање поткуп. Врховниот судија Георгиев кратко беше член на Судскиот совет, но лани во јули си поднесе оставка од оваа функкција пред официјално да даде заклетва за да може неговиот син да биде избран за судија во Основниот кривичен суд Скопје, ...

Почитувани, ја известуваме јавноста дека правното лице Дизниленд Реквизити, фирма од Чаир регистрирана пред само еден месец, без соодветни документи и дозволи, без потребна документација која гарантира безбедност, монтира панорамско тркало и останати реквизити во Карпош пред Борис Трајковски. Град Скопје, во рамки на своите надлежности изврши надзор, превзема мерки и го казни правното лице, но тој сепак НАСИЛНО продожува да работи. Ги ...

Денеска во 00.20 часот на ул.„Охридска” во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од слобода И.М.(36) од Битола. Тој бил баран по централна потерница врз основа на наредба од Основен суд Битола за издржување казна затвор од една година за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори” по член 215 од Кривичниот законик. Лицето било спроведено во Казнено – ...

Поранешниот министер за надворешни работи и дипломат Срѓан Керим, зборувајќи за заклетвата на шефицата на државата Гордана Сиљановска Давкова, рече дека „претседател на држава кој полага заклетва пред својот Парламент, пред своите граѓани и пред својот народ не може да направи гаф кога го изговара името на државата Македонија“, посочувајќи дека пораката што таа сакала да ја упати била внатрешно-политичка односно кон мнозинството граѓани што ...

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на Србија во Обединетите нации (ОН), Саша Март побара повлекување на текстот на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Март апелираше до коспонзорите на предлогот на таа резолуција, во интерес на сите, пред се на народот на Босна и Херцеговина, но и на сите членки на ОН, да го повлечат тој текст за „земјите членки на ОН да не бидат доведени во позиција да гласаат за чувствително прашање кое бара ...

Коалицијата предводена од ДУИ, Европски фронт не исклучува ниту еден од демократските начини да се спасат од опозиција, односно да се изборат до крај да бидат дел од владината коалиција. Иако преговорите за Влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ се во тек, ДУИ и натаму смета дека овој сооднос не е во ред за формирање Влада, односно победникот мора да коалицира со победникот. Скендер Реџепи Зејди, вели дека постојат демократски механизми за да ги ...

Македонската ознака во моменталните околности станува моќно средство на економската дипломатија. Навистина ми е жал кога слушам врвни грчки производители на вино во нашата земја да ни кажуваат дека постојат вина што се појавуваат како македонски и некои клиенти од странство кога говорат за македонски вина да ја имаат на ум Северна Македонија, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Солун, јави дописничката на МИА од Атина. Во говорот на ...

Интегрален текст од соопштение за јавност на ВМРО-ДПМНЕ: Време е ДУИ да оди во опозиција, порача Антонијо Милошоски член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата За или против на ТВ Алфа. Милошоски ги искоментира изјавите на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека со прегласување на одредени избирачки места се врши изборен инжинеринг потенцирајќи дека ДУИ вршеше изборен инжинеринг со обидот за бојкот на претседателските избори во ...

Судијата од Врховниот суд, Наке Георгиев денеска е уапсен за примање мито. Денеска (20.05.2024) лишен од слобода е судија од Врховен суд поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело `Примање награда за против законито влијание`. Судијата е лишен од слобода на лице место при извршување на кривичното дело. Се чекаат понатамошни насоки од надлежен јавен обвинител, соопштиjа од МВР. Георгиев минатата година се кандидираше за член ...

Папата Франциск вчера ги коментираше претседателските избори во САД во ретко телевизиско интервју, нарекувајќи ги строгите антиимигрантски ставови „лудило“ и критикувајќи ги десничарските католички достоинственици за премногу конзервативни ставови. Зборувајќи повеќе од еден час на својот мајчин шпански, папата Франциск за „60 минути“ на Си-Би-Ес изјави дека е апсурдно што државата Тексас затворила католичка добротворна организација која нуди ...

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Република Австрија, Мартин Памер. На средбата се разговараше за севкупните билатерални односи, при што беше оценето дека двете држави негуваат пријателски и партнерски односи, преку нивен развој во повеќе сфери од заемен интерес и во таа насока претседателката Сиљановска Давкова ја истакна својата подготвеност за време на нејзиниот мандат да придонесе за нивно натамошно ...

Полициски извори за Телма потврдија дека денеска со истрага бил опфатен врховен судија поради сомнеж за барање мито и за поткуп. Според информациите на Телма, судијата бил фатен со 10.000 евра. Во моментот се во тек активности поврзани со судискиот имунитет. За имунитетот на судиите е задолжен Судскиот совет, а при истраги за судии, сите мерки кои се бараат од страна на надлежните органи за истражување треба да бидат одобрени од Судскиот Совет ...

Во Бјеловар, Хрватска во семејна куќа се пронајдени две починати и едно тешко повредено лице, кое е префрлено во болница. Најверојатно се работи за насилна смрт, а според неофицијални информации, мажот ја убил мајката на неговата жена, а се обидел да ја убие и сопругата која е тешко повредена. Напаѓачот, според првичните инфрормации се самоубил. Хрватската полиција засега не ги потврдува неофицијалните информации дека се работи за убиство и ...

Метео анализа на Славчо Попоски: Во следните часови, односно попладне и вечерва, повторно во Македонија Атмосферата значително ќе се дестабилизира, па така на многу места ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Нашата алатка НОТАС, за рано предупредување од појава на невреме, за денес предвидува ниво 3, локално и 4 од највисокото ниво 5. Тоа значи дека ќе имаме засилен, до опасен ризик од појава ...

Хеликоптерот со иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан немал сигнален систем или не бил вклучен, соопшти денеска турскиот министер за транспорт Абдулкадир Уралоглу. Тој им рече на новинарите дека Иран спаѓа во областа на одговорност на Турција за итен одговор, поради што турските власти проверуваа дали има сигнал по извештаите за соборениот авион. „Но, за жал, (мислиме) дека најверојатно ...

Во претпоследното коло од шпанската Ла Лига, спектакуларен натпревар одиграа Виљареал и Реал Мадрид. На крајот немаше победник (4:4) и покрај тоа што на полувреме Реал имаше предност 1:4. Натпреварот го одбележа норвешкиот напаѓач Александар Сорлот кој постигна четири гола, но навивачите на жолтата подморница немаат премногу причини за задоволство, бидејќи останаа без шанси да изборат место во европските купови. Првото полувреме го одбележа ...

Гејл Дин (72) од Сиднеј е баба на 10 внуци, но нејзиниот најголем подвиг е пет пати преживеан рак и отстранување на 11 органи, а таа се уште е жива. Лекарите велат дека тоа е вистинско „медицинско чудо“. -Многу лекари ми кажаа дека не познаваат никој кој имал пет различни многу сериозни карциноми и ги преживеал. „Благодарен сум што сум жива“, рече Гејл. Оваа баба на 38 години се сретнала со својата прва непријатна болест, ракот на дојката, кој ...

Ѕвездата на култната серија Сексот и градот и нејзиниот спин-оф And Just Like That, на актерката Синтија Никсон не и пречат негативните коментари што гледачите ги даваат за спин-офот на социјалните мрежи. „Луѓето отсекогаш биле страстни за Сексот и градот, а сега и за And Just Like That“, изјави таа за Page Six на доделувањето на 90th Annual Drama League Awards во петокот. Таа додаде дека серијата била многу критикувана кога за прв пат била ...

Маж во САД вчераутро украл полициско патролно возило во Лос Анџелес додека внатре била полицајка, а потоа удрил во неколку автомобили на раскрсница во центарот на градот, пишува НБЦ њуз. Околу 3 часот и 30 минути, напаѓачот скокнал во патролен теренец и почнал да вози. Полицаецајката во одреден момент била исфрлен од возилото, информираат од полицијата. Мажот потоа при кратка бркотница удрил во неколку автомобили и скутери, а потоа го оставил ...

Скопје

23ᴼ/23ᴼ
1.54
64%
1014

Белград

23ᴼ/21ᴼ
10.29
63%
1009

Софија

17ᴼ/16ᴼ
8.75
59%
1017

Сараево

20ᴼ/20ᴼ
3.96
65%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
1.54
91%
998

Атина

29ᴼ/25ᴼ
4.02
47%
1013

Тирана

26ᴼ/26ᴼ
2.06
57%
1009

Подгорица

27ᴼ/24ᴼ
0.51
65%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $