Претставници од Oтсекот за превенција при СВР БИТОЛА беа во посета на Здружението на пензионери на Битола. Како што соопштија од здружението, на состанокот со пензионерите, во непосредна комуникација им беше укажано на мерките за заштита и самозаштита од разбојништва, кражби, џебни и дрски кражби, измами при лажни сообраќајни незгоди кои измамниците ги прават преку телефонска комуникација и други важни совети кои ќе им користат на повозрасната и ...

Квалитетни кадри, млади и независни експерти кои ќе донесат свежина, но и членови на минатите раководства на партијата, кандидатот за претседател на СДСМ, Венко Филипче најавува дека во СДСМ ќе бидат добредојдени сите кои сакаат да придонесат за партијата. ,,Често слушам дека се потребни нови луѓе во партијата, но и дека сите треба да си одат и дојдат целосно нови. Ова е многу исклучувачка политика која ги генерализира проблемите во партијата. ...

Непостоењето на единствен интегриран систем за издавање упати, нема систем електронски рецепт, неевидентирани аванси за лекувања во странство. Здравствените установи се неодржливи, а здравствените услуги скапи. Ова е само дел од ревизорскиот извештај за работата на Фондот за здравство објавен денеска, ама за во 2022 година. Денеска објавениот извештај се однесува на ревизијата којашто Државниот завод за ревизија ја спроведувал за работата на ...

По денешната седница на Советот на Општина Битола на која помина барањето на градоначалникот за промена за одлуката за синџирите на преминот на Широк сокак, тој вели дека одговорноста кон граѓаните е токму најголемата причина поради која интензивно работат на терен и додека некои советници заборавале и политизирале, тој и неговите соработници од општинската администрација заедно со конструктивните претставници на граѓаните во Советот, ...

Со интонирањето на македонската химна започна вонредната седница на Советот на Општина Битола каде имаше куса расправа за барањето на градоначалникот Тони Коњановски за промена на режимот на сообраќај во централното градско подрачје, односно да нема забрана за сообраќај во вечерните часови на преминот кај Широк Сокак. Ова се бараше за да се случи растоварување на сообраќајните гужви низ градот, заради градежните активности низ неколку улици. По ...

Првата конференција во рамки на проектот „Обновливи извори на енергија за греење во битолскиот регион“ понуди решение за енергетска транзиција на топловодот. Експертски тимови од Институтот ГАУС од Битола во партнерство со Фондацијата „100 проценти од обновливи извори“ од Берлин, Германија работат на физибилити студија којашто ќе ги покаже сите наши можности да се фати чекорот со светот во однос на системот на централно греење. „Со студијата ќе ...

Во 48 коло на Лото7 извлечени беа следните броеви: 3, 12, 16, 19, 20, 25 и 32. Добивка со седум погодоци немаше, а имаше две шестки, секоја од нив вредна по 341.817,75 денари. Фондот за седумка за следното коло изнесува 97.610.000 денари. Ова се извлечените броеви на играта џокер: 4, 4, 1, 1, 7, 6. На џокерот добивка со шест погодоци немаше, а имаше една петка вредна 191.577,00 денари. Очекуваниот фонд за добивка со шест погодоци на џокерот во ...

Согласно денешното усвојување на одлуката во Советот на Општина Битола, од вечерва како што велат од Општина Битла нема да се поставуваат физичките пречки на Широк сокак, односно на ул. „Димитар Илиевски – Мурато“, од раскрсницата со улица „Никола Тесла“ до влезот на паркингот пред Центарот за култура“. Советот едногласно го поддржа барањето на градоначалникот Тони Коњановски за промена на оваа одлука со кој забраната беше секоја вечер од 19:00 ...

Со интонирањето на македонската химна започна вонредната седница на Советот на Општина Битола каде имаше куса расправа за барањето на градоначалникот Тони Коњановски за промена на режимот на сообраќај во централното градско подрачје, односно да нема забрана за сообраќај во вечерните часови на преминот кај Широк Сокак. Ова се бара за да се случи растоварување на сообраќајните гужви низ градот, заради градежните активности низ неколку улици. По ...

Сакам да ги уверам граѓаните дека владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја врати цената на струјата со тенденција да ја намали кога ќе почне новиот период на регулирање на цената, а тоа е од први јануари, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, во своето интервју за централниот Дневник на телевизија Сител. „Ги уверувам граѓаните дека ќе ја вратиме и поефтиниме струјата ако се покачи согласно одлуката на ...

За денеска рано наутро закажана е вонредна седница на Советот на Општина Битола. Има една точка на дневен ред, а тоа е промена на одлуката за означување на условите и утврдување на режимот на сообраќајот во централното градско подрачје во Битола на ул. „Димитар Илиевски – Мурато”, од раскрсницата со улица „Никола Тесла” до влезот на паркингот пред Центарот за култура. Градоначалникот на Битола, Тони Коњановски побара измена, односно да нема ...

Со цел оптимизирање на целокупниот процес на уписи во средните училишта, Министерството за образование и наука и оваа година преку дигитална услуга ќе овозможи електронско аплицирање кое нема да одземе повеќе од 15-тина минути, стои во соопштението од Министерството за образование. Пријавувањето на учениците ќе се врши преку линк до порталот за електронски услуги на Министерството за образование и наука https://e-uslugi.mon.gov.mk со специјална ...

Македонија ќе ја збогати својата експедиција на претстојните Олимписки игри кои ќе се одржат во Париз. Се работи за охриѓанката Анастасија Мојсовска, која ќе настапи во спортско стрелаштво и ќе се натпреварува во дисциплината воздушна пушка 60 истрели. Информацијата ја сподели Македонската спортска стрелачка федерација, која со допис била информирана од Интернационалната федерација. Според предвидената програма, Мојсовска треба да настапи на ...

Од денеска до недела нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој период од годината. Дневните температури насекаде ќе бидат над 30, а наместа ќе достигнуваат 40 степени. Според прогнозираните и пресметаните гранични вредности на екстремни температури од УХМР, на територијата на нашата земја денеска ќе биде активно жолто, а во Скопската и ...

Владата на барање на Министерството за здравство, донесе препораки во врска со новиот топлотен бран што се очекува од денеска да ја зафати целата држава. Од Институтот за Јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени информации дека од денеска 19.06.2024 (среда) до 23.06.2024 година (недела), целата територија на Македонија ќе биде зафатена од Топлотен бран од портокалова фаза. Владата ги усвои препораките од ...

Универзитетот „Св. Климент Охридски” – Битола (УКЛО) е првиот и единствен македонски универзитет рангиран на „Тimes Higher Education World University Rankings (THE)” на листата „University Impact Rankings” за 2024 година. „THE Rankings” се смета за најрелевантно рангирање на универзитети во светот, заедно со „Академското рангирање на светските универзитети”, познато уште како „Шангајска листа за рангирање” и „QS World University Rankings”. ...

Вистинска градежна офанзива се случува по улиците на Битола. Од една страна е вистински показател за развој во континуитет. Од друга, показател за потешкотиите со кои се соочуваат учесниците во сообраќајот – автомобили, пешаци, велосипеди. Градежните активности зафаќаат во улиците од центалното градско подрачје, но и двете страничНи сообраќајни артерии, и улицата која води до кружниот тек кај поранешната Ветеринарна станица. На спојот на ...

На 47. Средби на хорови и аматерски оркестри што се одржуваат секоја година во Загреб, настапи пејачката група „Моми бисерни“ од МКД „Охридски бисер“, под диригентска палка на Сафиудин Алимоски.Тие ги изведоа традиционалните македонски песни: Јас те пратив на вода Калино и Ајде Милке да бегаме. Овој настан обединува вокални и инструментални аматерски ансамбли од Загреб. Во рамките на програмата се серија на концерти во текот на годината, ...

Шест нови пинг понг маси и додатна опрема за пинг понг, набави општина Битола, со цел преку подобрување на можностите да се овозможат соодветни услови, во кои граѓаните ќе можат да рекреираат и спортуваат. Четири маси, од денес се поставени во Спортската сала „Боро Чурлевски“, а за време на промотивниот период посебен интерес покажаа младите луѓе, кои играа заедно со членовите на пинг понг клубот „Пелагонија“. Градоначалникот на општина Битола, ...

Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, денес имаше средба со новите 32 студенти од Универзитетот „Свети Климент Охридски”, кои се пријавија и беа избрани на јавниот повик на општината за „Универзитетска летна пракса”. Студентите, како и минатата година, за време на летниот период ќе извршуваат практикантска работа во општината и јавните претпријатија, со доследно исполнување на договорените задачи и обврски, за што ќе добијат ...

Општина Битола, започна со работни активности за реализација на проектот за „Реконструкција на општински пат во населеното место Цапари“. Патната инфраструктура во Цапари ќе биде подобрена во должина од 1278 метри, за што од општинскиот буџет се инвестираат 8.711.260 денари. Увид на реализацијата на активностите, денес изврши градоначалникот Тони Коњановски, кој информираше дека ова е еден од проектите со кои локалната самоуправа инвестира во ...

Мандатарот Христијан Мицкоски денеска до архивата на македонското Собрание ја поднесов Предлог програмата за работа на идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ како мандатар на истиот, исто така заедно со Програмата на работа на идната Влада е поднесен и списокот на членовите на идната Влада. „Очекувам истото да биде ставено на Дневен ред пред пратениците за време на викендот односно 22 и 23-ти колку што би требало максимално да трае дебатата во ...

Од она што денеска беше соопштено во јавноста при поднесувањето на предлогот за работа и состав на новата Влада јасно е дека не постои јасен план во делот на економијата, нема јасни правци за стратешките интереси, а кадровскиот потенцијал којшто се нуди не одговара на очекувањата на граѓаните, рече денеска во изјава за медиуми координаторот на пратеничката група на СДСМ, Оливер Спасовски. -Од поднесениот предлог за состав на новата Влада може да ...

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Роден 1935 година во Кавадарци, Андов дипломирал на Економскиот факултет во Скопје, а магистрирал на Белградскиот универзитет. Во неколку наврати ја извршуваше функцијата претседател на законодавниот дом. Во три мандати бил претседател на Собранието на Македонија (8 јануари 1991 – 19 ноември 1994; 19 ноември 1994 – 6 март ...

Битолската полиција соопшти дека вчера околу 13.00 часот во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници од Полициската станица Ресен со помош од параглајдеристи пронашле патничко возило „фолксваген голф” со ресенски регистарски ознаки и во негова близина биле пронајдени две починати лица. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт кај лицата, а полициски службеници констатирале дека се работи за две лица на возраст од 59 и ...

Битолчанката Ангела Јанкуловска, која играше за ракометната репрезентација на Македонија следната сезона ќе го има првиот интернационален предизвик во кариерата. Таа ќе биде дел од чешкиот шампионат каде ќе ги брани боите на Славија Прага. Јанкуловска која во кариерата настапуваше и за Куманово и Пелистер последните три сезони ги помина во редовите на Ѓорче Петров каде се наметна како една од најдобрите во тимот давајќи значаен придонес кон ...

Утре рано наутро Советот на Општина Битола, ќе одржи вонредна седница на барање на градоначалникот Тони Коњановски за промена на одлуката за режимот на сообраќај во централното градско подрачје, односно отповикување на одлуката со која од 10 јуни се забранува сообраќај од 22:00 до 24:00 часот на преминот на Широк сокак. „Со донесувањето на измената на оваа Одлука, во време на зголемени градежни активности, ќе се овозможи непречено одвивање на ...

Мандатарот за состав на новата Влада, Христијан Мицкоски денеска треба да го достави предлогот за состав на влада до Собранието, откако во неделата беше соопштен кадровскиот состав со министрите од коалицијата „Твоја Македонија“. Гласањето за новата влада се очекува да се случи овој викенд. Кандидатите за членови на владата од коалицијата „Твоја Македонија“ во неделата вечерта беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Од ...

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да се соочи со последици за поддршката на руската војна во Украина доколку не го промени своето однесување. Столтенберг рече дека Пекинг „се обидува да седне на две столчиња“ поддржувајќи ги воените напори на Русија додека ги одржува односите со европските сојузници. -Ова нема да функционира на долг рок, изјави Столтенберг во интервјуто за време на посетата на Вашингтон. Во ...

Шефовите на држави или влади на земјите членки на ЕУ на вечерашната неформална средба во Брисел не успеаја да постигнат договор околу изборот на највисоките функционери во Унијата, информира претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. – Средбата претставуваше добра можност да се разменат мислења околу изборните резултати и за подготовка на формалната средба на Европскиот совет што ќе се одржи овде во Брисел следната недела. Мислам дека ...

Скопје

23ᴼ/23ᴼ
1.03
64%
1018

Белград

24ᴼ/23ᴼ
1.54
71%
1016

Софија

19ᴼ/19ᴼ
1.03
73%
1020

Сараево

28ᴼ/28ᴼ
0.67
37%
1017

Љубљана

21ᴼ/18ᴼ
1.03
81%
1019

Атина

31ᴼ/28ᴼ
5.81
36%
1012

Тирана

23ᴼ/23ᴼ
1.03
73%
1016

Подгорица

24ᴼ/23ᴼ
0.0
69%
1016
Currency

61.5893

Currency

57.3887

Currency

72.9517

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733