Ова се максималните температури измерени вчера. 11 степени во Струмица, 13 Лазарополе, Попова Шапка, 15 Маврови Анови, Крушево, 16 Берово, 18 Охрид, Претор, Демир Капија, Гевгелија, 19 Скопје-Зајчев Рид, Крива Паланка, Штип, 20 Прилеп, Виница, Велес, Кавадарци, 22 Скопје-Петровец, Тетово, Битола. Вчера Битола беше меѓу најтоплите градови во Македонија. Во Пелагонија пак дуваше ветер кој на моменти достигнуваше и до 50 км/час. Силен ветер имаше и ...

Катастрофа од најголеми размери, елементарна непогода од незапаметен вид, е власта СДСМ со ДУИ, вака денеска на прес конференција рече Ангела Здравковска, портпарол на ОК на ВМРО ДПМНЕ Битола. „Почитувани граѓани, ете, конечно прозбори и комплетно безгласниот и неважен претседател на СДС во Битола, кој наместо да одговори на прашањата на граѓаните денеска држи прес конференција со закани и без никаква смисла. Господине Драган Крајовски, им ...

Оваа година кампањата „16 Дена Активизам“ против родовото насилство ја спроведуваме под слоганот “Сакам слободно да се движам “, рекоа од Форумот на жени на битолската СДСМ, кој денеска на симболичен начин заедно со потпретседателката на СДСМ, Бисера Костадиновска- Стојчевска испратија пораки со цел подигнување на општествената свест и поттикнување на размислување за индивидуалниот и колективниот придонес во борбата за спречување на родово ...

Важно е да се обединиме за сите жени! ВажноЕ да кренеме глас против насилството врз жените и девојчињата и да го вклучиме “портокаловиот аларм” 365 дена во годината, ова беше пораката од денешниот марш во Битола на Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ, на кој се приклучија и градоначалникот на Битола, Тони Коњановски и претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ, Пеце Милевски. „Љубовта не смее да остава болни траги по телото и душата. Љубовта не смее да биде ...

Поплавата и оставањето на Битола без вода за пиење како да живееме во 19 век, не натера да алармираме на сите пропусти во работењето на Општина Битола за да можат да се превенираат вакви катастрофи како вчерашната, се вели во реакцијата на битолската ЛДП. „Имено ЛДП-Битола алармираше постојано дека кружниот тек кај Ат пазар е комплетно згрешен во планирањето, за денес да посочиме дека и изведбата на така згрешениот кружен тек е очајна. Шахтите ...

Директорот на Јавното претпријатие Водовод, Пеце Милевски веднаш да си поднесе оставка на функцијата, вака од прес конференција повара претседателот на битолската СДСМ, Драган Крајовски. „Ништо не го “пере” од одговорност што повеќе од 18 часа ја остави половина Битола и околните општини Новаци и Могила без вода! Милевски нема никакво оправдување што ги врати битолчани во минатиот век, да полнат вода за пиење од цистерена, која патем ја набави ...

По вчерашниот дефект на водоводна цевка на улицата „Стив Наумов“ во Битола, по што повеќе часови дел од градот остана без вода, а од битолски „Водовод“ рекоа дека од страна нa изведувачот “Стентон Градба”, предизвикан е дефект, денеска со соопштение се огласи фирмата „Стентон градба“. „Правното лице „Друштво за производство, промет и услуги Стентон Градба ДООЕЛ Битола”, како општествено одговорна компаниа, коа секогаш се залага за општото добро ...

Градоначалникот на Битола, Тони Коњановски вечерва беше во контролниот СКАДА центар во филтерницата на ЈКП „Водовод“ Битола со директорот и стручните лица. „Директоре ајде објаснете за што станува збор“ му рече Коњановски на директорот на „Водовод“, Пеце Милевски. Милевски кажа дека се наоѓаат во контролната соба на СКАДА системот, компјутерскиот центар за мониторинг на водоводната линија. Му кажа дека утрово имале дојава за дефект и дека ...

Градоначалникот на Битола, Тони Коњановски вечерва заедно со директорот на ЈКП „Водовод“ Битола и екипите беше на улицата каде што се случи големиот дефект во текот на денешниот ден. „Стручните екипи на ЈКП „Водовод“ Битола речиси 10 часа неуморно работат на отстранување на дефектот кој беше предизвикан од приватна компанија која извршуваше градежни активност на ул. „Стив Наумов“. Останувам на терен до конечно санирање на дефектот“ напиша на ...

Битолски „Водовод“ соопшти дека екипите на претпријатието по повеќе од десет часа на терен непрекината работа го санираа дефектот и дека во тек е нормализирање на водоснабдувањето. Сепак од „Водовод“ велат дека со прекинато водоснабдување останува уште еден крак на улицата Стив Наумов (потег од Нико Фундали до Солунската со Христо Ботев), но дека во текот на утрешниот ден се надеваат дека и тој проблем ќе биди надминат. Преку фејзбук објава ...

Битолската СДСМ прашува дали директорот на Водовод и лидер на ВМРО ДПМНЕ Битола, Пеце Милевски, цел ден ја лаже битолската јавност за причината заради која пола град нема вода за пиење? Во соопштението на СДСМ се вели дека стручни лица од Водовод тврдат дека за дефектот не е виновна приватната фирма со која Милевски се обидува да се “испере” од одговорност! „Дали заради нестручно ракување при отстранување на дефект на друго место, нестручно бил ...

Делови од Битола останаа без вода. Причина, како што веќе информиравме е дефектот кој што настанал на ул. „Стив Наумов“, а кој како што велат од „Водовод“ Битола, бил предизвикан од фирмата „Стентон градба“ која изведува градежни активности. Од јавното претпријатие ги информираат сите корисници на услугите дека чиста и питка вода ќе можат да обезбедат од цистерната на ЈКП Водовод Битола, која ќе застанува пред секоја месна заедница каде што има ...

Во средното техничко училиште во Битола не се почитуваат закони и владее самоволието на в.д. директорката, Жанета Сервини, вака денеска на прес конфеернција рече Весна Баковска од комисијата за образование на битолската СДСМ. „Членови на Училишниот одбор на Техничкото училиште разрешени уште во август, деновиве одржале средба и распишале оглас за избор на директор, а немаат никакво законско право ниту да се појават на состанок. Советот на ...

Поради дефектот кој што настана на ул. Стив Наумов, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од ниската зона ( пониските делови од градот). Од ЈП „Водовод “ велат дека екипите се на терен и се работи за отстранување на дефектот. Како што претходно беше објавено при изведба на градежни активности, од страна нa изведувачот “Стентон Градба”, предизвикан е дефект на водоводната мрежа на ул.”Стив Наумов” (потег од ул.”Климент Охридски” до ...

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната седница за пратенички прашања во Собранието рече дека грижата за граѓаните е преку дела, што го покажува и денешното враќање на евтината тарифа на струјата за просечна потрошувачка на електрична енергија во блок 1 и 2, веднаш штом се создадоа услови за тоа. „Од денеска стартува повторно дневната евтина тарифа за електрична енергија. Граѓаните ја добиваат можноста за евтина струја од 13 до 15 часот. Со ...

Предизборниот поткуп кој го планираат СДС и ДУИ е очаен потег, ништо не ги спасува од пораз, рече денеска на прес конференција, портпаролкат на ВМРО ДПМНЕ, Марија Митева. „Додека сметките на функционерите на СДС и ДУИ од месец за месец се зголемуваат, на народот му продаваат евтини приказни за наводни антикризни мерки во вредност од 1000 денари. Математиката е едноставна, но разликата голема и срамна, а изгледа вака: Ковачевски со предвиденото ...

Вечерва со почеток во 20:00 часот во Центар за култура – Битола, Битолскиот дувачки оркестар со голем концерт насловен „LATIN JAZZ GROOVES” -Big Band Edition. Од Битолскиот дувачки оркестар Ве покануваат да уживате во латино звуците со прекрасниот вокал на нашиот гостин Бојан Стојков. На репертоарот ќе имате можност да слушнете голем број на популарни светски хитови меѓу кои и македонски евергрини во латино ритам. Влезници на билетарницата во ...

Здружението на пензионери-Битола ги известува членовите пензионери на здружението дека на 07.12.2023 година од 12:00 часот во просториите на здружението, специјализираната болница по офталмологија „Промедика офталмологија“ Скопје со свој стручен кадар офталмолог и сецијализант на пензионерите ќе им даваат соодветни консултации, мерење на очен притисок и мерење на шеќер во крвта без надоместок. Од здружението на пензионери велат дека овој проект ...

Министерството за здравство во Газа предводено од Хамас соопшти дека 21 лицe се убиени во првите неколку часа од истекот на примирјето меѓу Израел и Хамас и обновувањето на борбите. Разговорите меѓу Израел и Хамас со цел обновување на примирјето во Газа од посредниците Катар и Египет продолжуваат и покрај обновените борби, изјави извор информиран за разговорите. „Преговорите се уште се во тек со катарските и египетските посредници и покрај ...

Во 95 коло на Лото7 извлечени беа следните броеви: 1, 4, 6, 7, 8, 17, 27. Добивка со седум погодоци немаше, а имаше четири шестки, секоја од нив вредна по 111.494,25 денари. Фондот за седумка за следното коло изнесува 49.129.000 денари. Во ова коло џокер бројот беше: 8, 7, 9, 0, 2, 3. На џокерот добивка со шест погодоци немаше, а имаше една петка вредна 154.854,00 денари. Фондот за добивка со шест погодоци на џокерот во следното коло е 1.000.000 ...

Утрово 1 степен во Струмица, Берово, 2 Скопје – Петровец, Тетово, Крива Паланка, 3 Скопје-Зајчев Рид, Попова Шапка, 4 Куманово, Велес, Гевгелија, 5 Кавадарци, Крушево, Лазарополе, 6 Битола, Маврови Анови, 7 Прилеп, Виница, 8 Штип, Дојран, 9 Претор, 10 Дебар, 11 Охрид, Демир Капија. Во текот на ноќта и утрово времето беше претежно облачно, во северозападните делови со слаб локален дожд. Дуваше слаб до умерен ветер од јужен правец, кој особено во ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателите Тимчо Муцунски и Владо Мисајловски оствари средба со Џејмс Обрајен, помошник државен секретар за Европски и Евроазиски прашања на САД. Како што соопштија од ВМРО ДПМНЕ, на средбата соговорниците ги потврдија добрите односи и потребата за ползување на придобивките од стратешкото партнерство на САД со Македонија. Воедно Мицкоски истакна дека стратешки интерес на Македонија ...

„Има понуда на масата, треба да ја земете. Ако не ја земете, и вртите грб на историјата, искрено. Тој пат може да изгледа задоволувачки, но тоа ќе ја чини вашата економија, ќе причини повеќе луѓе да сакаат да ја напуштат земјата и, генерално, ќе ја уназади земјата“ изјави помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан за „360 степени“. Тој додаде дека ЕУ е изградена врз компромиси и ставање настрана на конфликтите за ...

„Во налет на економиски мисли, ВМРО – ДПМНЕ исто така најавува дека добивката на компаниите ќе биде ослободена од оданочување!? Во нашата држава, реинвестираната добивка не се оданочува“ напиша вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на социјалните мрежи одговарајќи на колумна на Трајко Славески од ВМРО-ДПМНЕ. Вицепремиерот додаде дека одговорно кон граѓаните не умее секој и затоа таа привилегија се дава на оние кои знаат, сакаат и ...

Муамер Дуракоски е зејмоделец од селото Дебреште, прилепко. Скоро 40 години е со тутунот. И тој бара да се најде заеднички јазик меѓу страните за предавањето на тутунот, односно неговата откупна цена, затоа што вели имаат обврски и кон држвата. „Цената лани беше задоволителна, но годинава катастрофа не фати од невремето, производството е намалено со 50 проценти, можеби и повеќе некаде. Јас произведувам од 5 од 5,5 тони тутун, годинава 50 ...

Од битолската ВМРО ДПМНЕ денеска на прес конференција рекоа дека СДСМ и натаму продолжува да потценува и да се однесува со ароганција, така што ни помалку ни повеќе организираа во Битола – трибина за здравство. „Ужаснува помислата дека СДС и натаму продолжува да потценува и да се однесува со ароганција, така што ни помалку ни повеќе организираа во Битола – трибина за здравство или превенција, како што ја нарекоа! Да потрошеа толку енергија и ...

Утрешниот 1 декември е Светски ден за борба против ХИД/СИДА. И годинава Хепар центарот од Битола заедно со Центарот за јавно здравје-Битола организираат активности во рамките на започнатата кампања по повод Европската недела за тестирање против хепатитис и ХИВ, со цел подигнување на свесноста на населението од потребата за скриннг, за да се има вистинската бројка на луѓе кои што имаат потреба да добијат соодветна медицинска грижа и лекови. Милан ...

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Скопје во обраќањето на 30. Министерски состанок на ОБСЕ изјави дека ова што моментално се случува во Организацијата не е вистинскиот начин на кој треба да се третираат европските безбедносни прашања. Тој пред учесниците на Министерскиот совет истакна дека западните престолнини постапуваат така што го поткопуваат работењето на ОБСЕ. „Поделбите на континентот ја поткопуваат безбедноста што ја ...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се обрати и го отвори 30-от Министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во Скопје. Македонија 2023 година е земја претседавач со најголемата светска регионална безбедносна организација. Слоганот на претседавањето на нашата држава беше „За луѓето се работи”, токму луѓето беа движечка сила која нè водеше за време на нашето претседавање. „Вложивме големи напори за да овозможиме продуктивен амбиент за овој ...

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беше одржана ждрепката за елиминациското коло во ракометниот Куп на Македонија за оваа сезона. Познати се сите петнаесет двојки, а победниците и бранителот на трофејот Вардар 196 ќе се пласираат во групната фаза. Еурофарм Пелистер и Еурофарм Пелистер 2 добија прволигашки противници на домашен терен Бисинов Фрут Ленд – Мулти Есенс Металург РА – Скопје 2020 Голден Арт – Аеродром ...

Скопје

8ᴼ/8ᴼ
0.51
100%
1011

Белград

1ᴼ/0ᴼ
6.69
78%
1017

Софија

10ᴼ/10ᴼ
2.57
79%
1015

Сараево

7ᴼ/7ᴼ
6.69
62%
1014

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.0
96%
1020

Атина

20ᴼ/15ᴼ
2.68
88%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
2.06
94%
1013

Подгорица

11ᴼ/10ᴼ
1.03
82%
1013
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $