Maкедонските работници примаат минималец од 300 евра, кој наскоро треба да се зголеми. Сепак, во регионот, повеќето земји се подобри од Македонија. Најниска минимална плата од 264 евра земаат косовските работници, а минималната плата во Албанија е 284 евра. Во Босна и Херцеговина минималецот порасна на 305 евра. Во Србија, минималецот од 40.020 динари или околу 340 евра се зголеми за 43 евра. Црногорците кои имаат минимална плата од 450 евра. Во ...

Во време на најголемата енергетска криза, Северна Македонија ја има најдобрата година во технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ), рече денеска пред пратениците премиерот Димитар Ковачевски. Тоа, напомена, е голем успех, а задача на Владата е и во кризни услови да мисли на отворање нови, но и на подобро платени работни места. Ковачевски низ бројки ги соопшти резултатите од инвестициите минатата година, напоменувајќи дека и оваа година ќе ...

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во периодот од 16.01 до 22.01.2023 година има извршено вкупно 709 инспекциски надзори на целата територија на Македонија. Во наведениот период од страна на Државниот пазарен инспекторат донесени се 122 решенија, од кои: Дополнително во овој временски период издадени се вкупно 105 прекршочни платни налози со вкупна вредност од 3.571.265 денари, од кои: „ДПИ врши континуирани инспекциски надзори кај трговците на ...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека и оваа година ќе продолжат субвенциите за справување со економската и енергетската криза за што се предвидени 225 милиони евра во Буџетот. Како што рече, одговорајќи на пратенички прашања, Владата вети дека нема да има ценовен шок за граѓаните до крајот на 2023-та. „Во мојот Кабинет ангажирав советници со големо искуство во економијата и енергетиката, работевме деноноќно, со план, со знаење и со ...

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска најави дека ќе се напарават дополнителни напори за да се забрза повратот на персоналниот данок на доход кај земјоделците. Тоа, како што рече, ќе се реализира во координација со УЈП и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Бесими, одговорајќи на пратенички прашања, рече дека во процедура е и постапката за обесштетување на земјоделците од Неготино и Кавадарци. Според проценките, ...

Откако Google воведе сопствен оперативен систем за паметни телефони на крајот на 2000-тите, Стив Џобс ја обвини компанијата дека го копира iOS со Android и му објави термонуклеарна војна на неговиот ривал. Иако оттогаш поминаа околу 15 години, ситуацијата меѓу двата технолошки гиганти не е многу подобрена и, според информациите на новите медиумски информации врз основа на разговор со поранешните инженери на Apple, компанијата на Кук е во „тивка ...

Зголемените трошоци за работна сила, јазот помеѓу достапните и потребните вештини на вработените, како и неможноста навреме да се пополнат позициите ќе бидат најголемите предизвици со кои ќе се соочат компаниите. До 2025 година, компаниите ќе продолжат да се соочуваат со горливиот проблем на недостаток на квалитетна работна сила. Колкави се размерите на овој предизвик покажуваат прогнозите дека секое 10-то работно место ќе остане непополнето, ...

Македонскиот дипломатски синдикат со голема загриженост ја прими изјавата на Државната Комисија за спречување на корупцијата, која побара одговорност од министерот за надворешни работи Османи заради злоупотреба на 15 службени возила од МНР и 2 позајмени возила од Агенцијата за разузнавање за партиски активности и цели за време на локалните избори во 2021 година. Уште повеќе не онеспокојува негирањето на Османи, кога Антикорупциска тврди дека има ...

„Потребна е подобра соработка на универзитетите со нашето стопанството и реформи во образованието со што ќе се отпочне со практична настава на студентите уште во периодот додека студираат. Само така можеме да изградиме млади инженери, кадри кои ќе бидат спремни брзо да се вклучат во процесот на градење професионална инженерска кариера и воедно, да ги задржиме во државата”, беше заклучокот од панел дискусијата „Како до успешна професионална ...

Дигиталното номадство е во пораст откако ограничувањата на границите се укинати, а сѐ поголем број дестинации ги отвораат вратите за работниците на далечина. И покрај тоа што се соочува со силна конкуренција на теренот, Македонија е прогласена за еден од најбрзорастечките центри за дигитални номади во светот. Минатата година неколку земји во Европа лансираа сопствена дигитална номадска виза (DNV), дозволувајќи им на Американците да останат на ...

Минатата година не ја преживеале 6.857 компании, покажуваат податоците на БизнисМрежа.мк, со ажурирање до 17.1.2023 година. Ако се споредат овие податоци со 2021 година, тоа е речиси иста бројка. Во 2021 година згаснале 6.993 компании. Ако се сумира 2022 година, и таа беше тешка за стопанствениците. Ги снема карантините од пандемијата, но светот влезе во голема економска криза, предизвикана од висока инфлација и од недостиг на енергенти, како ...

Зголемувањето на минималната плата директно влијае на зголемувањето на просечната плата, според податоците на Државниот завод за статистика просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2022 година изнесува 33.011 денари, а во истиот период износот на минималецот е 18.000 дена. За споредба, пред само десет години, во ноември 2012-тата година, просечната плата била 20.857 денари, додека пак минималната 8.050 денари. Оттогаш ...

Трендовите на глобалниот пазар на труд и нивното место во Македонија е темата на којашто во интервјуто кое можете да го прочитате подолу, разговаравме со Советникот за развој на кариера и тренер за меки вештини, Катерина Златановска – Попова. Со неа разговараше Бобан Илијевски. Златановска Попова очекува наскоро и во Македонија да се отвори дискусија за моделот на четиридневна работна недела Уверена е дека проблемот со недостигот на работна сила ...

Секој човек е приказна за себе и секој кој заминал да работи надвор од Македонија има различно искуство. Но, сепак за да заминат во странство, граѓаните честопати е потребно да поминат низ процес на апликации, интервјуа, селекција, да учат јазик, а за сето тоа се потребни месеци или години. „Јас имам европски пасош и полесно најдов работа, а тие што немаат, преку агенции наоѓаат работа. Англиски јазик знаев и тоа многу ми помогна. Имав пријатели ...

Бројот на вработените во Министерството за финансии (МФ) е речиси преполовен. Раководители на сектори даваат откази, едноставно си одат. На друго место добиваат повеќе можности и подобри услови. Министерството за финансии беше и единствениот пример во целата државна администрација кое имаше пониска плата од органите во состав – УЈП и Царинската управа. Вака ресорниот министер Фатмир Бесими го образложи зголемувањето на платите во МФ кое стартува ...

Притисоците на ТВ Телма врз АД ЕСМ се целосно непрофесионални и неприфатливи, се вели во реакцијата на АД Електрани на Северна Македонија на емисијата КОД на ТВ Телма објавена на 22. јануари годинава. „Нападите од ТВ Телма, чиј основач и сопственик е Макпетрол АД Скопје, кон АД ЕСМ во последниот период се континуирани и претставуваат постојан притисок на кој компанијата е јавно изложена. Не би сакале да помислиме дека зад тоа се кријат било ...

Стопанската комора на Северна Македонија во согласност со својата стратешка определба продолжува со промоција на активностите за поддршка на извозните капацитети и конкурентност на македонските компании, кои се остваруваат во рамки на проектот „Поддршка на приватниот сектор за регионална интеграција“, во партнерство со Американсата агенција за меѓународен развој – УСАИД, кој се реализира три години, до крајот на јуни 2025 година. За таа цел ...

Штипска конфекција држи затворени врати на тоалети, ги отвора само за пауза, физиолошки потреби и хигиена не е потребна во работен процес. Ова е дел од реченицата од Фејсбук статусот кој денеска го објави претседателката на „Гласен Текстилец“ Кристина Ампева, пропратен со видео од затворената врата на тоалетот во конфекцијата. И на крај, не сум јас крива за угледот на овој сектор, него ваквите ,,работодавачи,,. Среќа што имаме позитивни примери ...

Хроничниот недостиг на работна сила во Германија стигнал и до затворите, каде недостигаат околу 2,000 работни места, пишува Дојче Веле и наведува дека таа работа е тешка и не е за секој, а и релативно малку е платена. „Не бараме овде некој Рамбо, туку изградени личности кои ќе се грижат за нашите осуденици, со кои може да се разговара и кои учествуваат во курсеви и третмани“, вели Анабел Францен, директорка на затворот Рорбах, недалеку од Мајнц ...

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска беше дел од утринската програма на Слободен печат. Како тема на разговор беше нацрт верзијата на Законот за работни односи. Тренчевска посочи дека при изработката на законот кој ги засега правата на работниците не треба да се брза. Нацрт верзијата е веќе во тек на изработка 4 години од страна на работната група која е составена од сите релевантни чинители кои се засегнати од ...

Поради поедноставување на процедурите за добивање работни дозволи во побогатите земји на Европската унија, на Словенија во моментов и недостасуваат околу една третина од работната сила, односно околу пет илјади градежни работници. Градежната индустрија во Словенија од крајот на Втората светска војна се базира на странци, односно на работници од земјите на поранешна Југославија, а од неодамна и на работници од Азија, пишува словенечкиот портал ...

Протестираат за платите и условите за работа Работниците на Амазон штрајкуваат во Британија, пишува CNBC, а овој потег ја означува првата формална акција на работниците во оваа земја. 24-часовниот штрајк започна во средата, една минута по полноќ. Се очекува штрајкувачите да протестираат во текот на денот пред локацијата на компанијата во Ковентри, централна Англија. Синдикатот GMB, кој ги претставува вклучените работници, рече дека очекува ...

Ниту пократок стаж, ниту поголема плата: Кој е човекот кој заработуваше 150.000 долари дневно, а не го реши ПР кошмарот Заработуваше 150.000 долари дневно Ретко кој шеф напредувал толку брзо и толку профитабилно како Џеф Морел. Тој стана главен директор за корпоративни работи на Дизни на 24 јануари 2022 година, а компанијата го објави заминувањето на Морел на крајот на април. Според медиумите тој заработувал 150.000 долари дневно, а заработката ...

Судејќи според најавите, Хрватите ги очекува уште една рекордна туристичка сезона придружена со недостиг на работна сила. Тој недостаток би можел да се надомести со ангажирање работници од Македонија, пренесува Капитал.ба. Со цел навреме да се обезбеди барем дел од неопходниот кадар, бизнис здруженијата на Дубровничко-неретванската жупанија покренаа иницијатива на македонскиот пазар. „Има низа проблеми во нашата индустрија, но приоритет број ...

Бројот на убиени новинари минатата година е за 50 отсто поголем во споредба со 2021 година, а најголем број жртви се регистрирани во Хаити, Украина и Мексико, се наведува во најновиот извештај на Комитетот за заштита на новинарите (ЦПЈ). Во 2022 година убиени се 67 медиумски работници, што е најсмртоносна за новинарите од 2018 година. Најмалку 41 од нив биле убиени додека поради нивната работа, додека се уште се истражуваат мотивите за другите ...

Сите патнички летови од берлинскиот аеродром Бранденбург денеска се откажани или пренасочени поради еднодневниот штрајк на работниците, јави германската новинска агенција ДПА. Откажани се околу 300 летови и се презакажани за утре, а дел од патниците се упатени на аеродромите во Дрезден и во Лајпциг. Штрајкот на аеродромските работници, безбедносниот персонал и персоналот на земјата е во организација на синдикатот Верди. Се очекува прекинот на ...

ИКТ секторот во Македонија е најпосакувана дестинација за вработување со оглед на платите кои се над државниот просек и одличните бенефиции за привлекување и задржување кадар. Сепак, глобалните трендови покажуваат мали знаци на загриженост, особено што технолошките гиганти драстично ги кратат работните места. Од друга страна се зголемува и притисокот од останатите конкурентни региони во Европа и низ светот кои ангажираат ИТ професионалци. Повеќе ...

Германците треба да се подготват за ново поскапување на пивото, еден од омилените пијалоци во земјата. Причината е затоа што трошоците растат, изјави директорот на Здружението на германските пивари Холгер Ајхеле, а пренесува агенцијата dpa. Енергенсите и понатаму поскапуваат, што ги оптоварува пиварниците. Исто така, нагло растат и цените на суровините и полупроизводите. Поскапуваат и логистиката и работната сила. Голем број компании веќе ...

Најголема просечна нето-плата во Република Македонија добиваат во секторот Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Во ИТ индустријата во ноември 2022 година земале нето-плата во просек од 84.018 денари, по што следи секторот Воздухопловен транспорт со нето-плата од 63.289 денари, додека по нив следат од секторот Останати стручни, научни и технички дејности со плата ...

Владата молчи за позадинскиот процес на заносниот бизнис за подарување на ХЕЦ Тиквеш на идниот концесионер на ХЕ Чебрен и Галиште – ова отуѓување на државните капацитети е еднакво на национално предавство и се однесува на директно онеспособување на иднината на македонскиот енергетски сектор. Овој каскаден хидроенергетски комплекс не смее да биде даден на стопанисување на концесионер, како целосно така и делумно! Владата во 2020 година донесе ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
1.03
93%
1009

Белград

0ᴼ/-2ᴼ
3.09
99%
1010

Софија

1ᴼ/-1ᴼ
2.06
95%
1009

Сараево

0ᴼ/0ᴼ
1.91
100%
1011

Љубљана

0ᴼ/-2ᴼ
1.03
93%
1014

Атина

11ᴼ/6ᴼ
3.09
92%
1005

Тирана

7ᴼ/7ᴼ
0.0
76%
1005

Подгорица

7ᴼ/6ᴼ
5.14
42%
1007

61.5431

56.5828

70.0495

40.2043

42.423

61.3604

8.34124

0.81689

0.43445

0.52402

3.009

0.69345

Злато

60061 $/kg

Сребро

741 $/kg

Платина

31830 $/kg

Паладиум

53097 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

384085 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

444 $/kg

Алуминиум

535 $/kg

Бакар

1933 $/kg

Никел

5957 $/kg

Калај

6241 $/kg

Цинк

719 $/kg

Кобалт

9942 $/kg