Денеска почина Гоце Камчев, сопственик и основач на „Кам“, еден од најголемите синџири маркети во Македонија, Бугарија и во Косово. Камчев ја почнал работата во приватниот сектор како дистрибутер на увозни прехранбени производи. Со фирмата „Интеркам“ бил дистрибутер на големи европски компании како „Нестле“, „Д-р Еткер“, „Таи унион“ од Тајланд, „Балзен“, „Шолер“ и други. Почнал да се занимава со малопродажба и во 1999 година го отвори првиот ...

„Проктер & Гембл“ ја проширува својата логистичка мрежа во Европа со отворање логистички центар во Грција, кој му опслужува европскиот пазар. Центарот ќе ги поддржи 40. дистрибутивни центри со кои компанијата работи низ целиот регион и во него ќе биде сместен персоналот кој работи на залихи, процеси на квалитет и аналитика на ниво на услуга. Грција беше избрана поради нејзината стратешка локација и центарот ќе ѝ овозможи на компанијата да ...

Најголемиот трговец на мало во Босна и Херцеговина, „Бинго“, сериозно влегува во нафтениот бизнис, пишува Indikator.ba. Откако во октомври минатата година отвори бензинска пумпа во близина на седиштето во Тузла, компанијата одлучи да влезе на пазарот на големо со нафтени деривати. Регулаторната комисија за енергетика во Федерацијата Босна и Херцеговина (ФЕРК) вдонесе предлог-дозвола за работа за трговија на големо со нафтени деривати за ...

Стотици вработени во компанијата газирани пијалаци „Кока кола“ во северозападните германски градови Дортмунд и Линебург стапија во штрајк барајќи зголемување на месечната плата за 400 евра, како и повисока почетна плата за нововработените лица. Слични штрајкови неодамна имаше и во други делови од државата. Во декември, американската корпорација им понуди на германски работници зголемување на платите за 100 евра и еднократен бонус од 1.000 евра ...

Синџирот дрогерии dm во Србија лансира мобилна апликација Moj dm, што претставува надградба на лансираната онлајн - продавница. Во центарот на целиот наш бизнис, вклучувајќи ја и дигиталната трансформација, се луѓето. Како еден од водечките трендсетери на пазарот, кој стана омилено шопинг-место за многу граѓани, ја развивме и апликацијата со идеја да биде практична и корисна, изјави Светлана Јовановиќ - Митиќ, раководител на секторот за ...

Од денес до 08.02.2023 во сите маркети на „Рамстор“ потрошувачите ќе имаат можност да пазарат производи, од сите категории, по намалени цени. По големиот одѕив на Ramstore Garage Sale кој секоја година се одржува во трговскиот центар на „Рамстор“, од компанијата соопштуваат дека акцијата ќе продолжи во сите останати маркети. Маркетите „Рамстор“ секогаш се трудат да им го олеснат пазарувањето на своите потрошувачи, зголемувајќи го квалитетот на ...

Компанијата „Лидл“ - Србија донесе одлука да го фокусира својот бизнис на поддршка и промовирање на принципите на одговорна исхрана, што ќе обезбеди позитивно влијание врз општото здравје на луѓето и на нашата планета. „Лидл“ ќе работи на три полиња: ќе обезбеди поширок спектар на поздрава храна, како и понуда на одржливи производи и преку транспарентна комуникација ќе им обезбеди поддршка на потрошувачите на патот кон подобар животен стил. Ова ...

Трговскиот синџир „Жито“ го почна февруари со уште едно проширување на мрежата супермаркети. Новиот „Жито“, на површина од околу 400 квадратни метри, е лоциран на улицата 11 Септември, објект 1, влез 2ПР во Кичево. Претходниот маркет во овој град беше отворен кон крајот на минатата година. Со задоволство го отвораме третиот по ред маркет во Кичево, што значи дека граѓаните од овој дел на градот ќе имаат поголема можност секојдневно да ...

Светскиот број еден шкотско виски Johnnie Walker лансира нов Инстаграм предизвик за бармените ширум светот, фокусирајќи се на едно од најкултните и најпродаваните виски на брендот: Johnnie Walker Black Label. Овој реномиран бренд на бармените им нуди можност да освојат ексклузивно и извонредно искуство со Johnnie Walker Black Label. во Шкотска, соопштија од „Гемак“. За учество во овој предизвик ќе бидат земени предвид, бармените кои ќе постават ...

Компанијата БТЦ стратешки ја зајакнува својата логистичка активност со отворање на нов централен магацин во Залог, Љубљана, на раскрсницата на регионалните и меѓународните рути за снабдување. Објектот се наоѓа во близина на на автопатот и ќе се користи за складирање и манипулација со производи од секојдневна употреба и други видови стоки. Новиот магацин со површина од 40.000 м2 ќе обезбеди простор за 45.000 палети, што значително ќе го зголеми ...

Од 399 онлајн продавници кои властите на Европската унија ги контролираа во претходниот период, дури 148 учествувале во манипулативен бизнис, соопшти Европската комисија. Контролата е извршена во соработка со национални организации за заштита на потрошувачите во 23 земји членки, Норвешка и Исланд, а проверени се и онлајн продавниците кои продаваат стоки за широка потрошувачка – од текстил до техничка стока, пренесува Политика. Инаку, фокусот ...

Во рамки на Проектот за поддршка на приватниот сектор за регионална интеграција (Private Sector Regional Integration Support Activity), активни се пет повици за извозните компании. Координатор и спроведувач на проектот е Стопанска комора на Северна Македонија, а донатор е Американската агенција за меѓународен развој – УСАИД. За зајакнување на извозните капацитети и на конкурентноста на извозно ориентираните компании, потребна е поддршка која ќе ...

Секој бизнис треба да биде онлајн. Тоа не е нов совет, туку само здраворазумска констатација. Приреди: Редакцијата на InStore Интернетот продолжува да се развива и долгата листа на работи што луѓето можат да ги прават онлајн, постојано се зголемува. Луѓето се чувствуваат поудобно од кога било досега кога одржуваат онлајн-состаноци, пазаруваат, се дружат или планираат одмор преку интернет – без разлика дали тоа е на телефон, компјутер или на ...

„Пепсико“ најави дека ќе инвестира 7,5 милиони евра во изградба на нов биодигестер во Португалија, кој органскиот отпад ќе го претвора во биогас. Како што соопштуваат од компанијата, овој проект го одразува нивниот фокус на одржливоста и намалувањето на емисиите на јаглерод. Биодигестерот, исто така, ќе придонесе за намалување на потрошувачката на гас, овозможувајќи да се користи биогасот произведен при процесот на анаеробна дигестија. Новиот ...

Петар Ќорлука, сопственик на фабриката за тоалетна хартија и хигиенски производи „Виолета“ купи австриска компанија која има повеќе од 100 години традиција во производство на медени колачиња, па сега производството го сели во Херцеговина. Станува збор за компанијата „Шмид маисау“, позната како специјалист за изработка на медени колачиња на највисоко ниво. Инаку, Ќорлука минатата година ја презеде и фабриката „Ласта“ во Чапљина, БиХ, па сега ќе ...

„Меркатор“ во Црна Гора, во раки на кој работат маркетите „Идеа“, поднесе барање до Агенцијата за заштита на конкуренцијата да го одобри преземањето на супермаркетите „Франка“. Во објавата на Агенцијата во „Службен весник“ се наведува дека предложената концентрација се однесува на стекнување контрола над маркетите „Франка“, пренесе црногорскиот портал „Побједа“. Најавите за оваа трансакција се појавија од пред една година, но тогаш информациите ...

M&M’s овој месец ќе пушти во продажба пакети слатки производи со лицата исклучиво на женските маскоти на брендот, соопштија од компанијата. Со секоја продажба на овој пакет, по еден долар ќе биде наменет за организации како што се „She Is The Music" и „We Are Moving the Needle", до износ од вкупно 500. 000 долари. Кафеавиот, зелениот и новиот виолетов лик по првпат се обединети на амбалажата дизајнирана по повод Меѓународниот ден на ...

M&M’s овој месец ќе пушти во продажба пакети слатки производи со лицата исклучиво на женските маскоти на брендот, соопштија од компанијата. Со секоја продажба на овој пакет, по еден долар ќе биде наменет за организации како што се „She Is The Music" и „We Are Moving the Needle", до износ од вкупно 500. 000 долари. Кафеавиот, зелениот и новиот виолетов лик по првпат се обединети на амбалажата дизајнирана по повод Меѓународниот ден на ...

„Еурокомерц“, главната европска организација што го претставува секторот за малопродажба и трговија на големо во Брисел, ги повика Европската Унија и земјите-членки да се справат со фрагментацијата на единствениот пазар која, според нив, е предизвикана од големите производители на стоки за широка потрошувачка. Според Европската асоцијација на трговци, производителите ја ограничуваат слободата на малопродажните компании да ги добиваат ...

Прехранбената групација „Данон“ ја разгледува продажбата на своите брендови органско млеко во САД, Horizon Organic и Wallaby, како дел на тековната ревизија на портфолиото на компанијата. Се истражуваат стратешки опции, вклучувајќи потенцијална продажба на две компании, кои претставуваат околу 3 отсто од глобалните приходи на „Данон“. Horizon Organic произведува млеко и други млечни прехранбени производи, додека Wallaby произведува органски ...

Меѓународниот монетарен фонд (MMF) малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите држави и Европа, пониските трошоци за енергија и повторното отворање на кинеската економија откако Пекинг ги олесни строгите ограничувања за Ковид-19. ММФ соопшти дека глобалниот раст сепак ќе падне на 2,9 отсто во 2023 година од 3,4 отсто во 2022 година, но неговите најнови прогнози на World ...

На денот кога Владата на РС Македонија ја одбележува првата годишнина од работењето, претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија (СКСМ), Бранко Азески, поставува пет прашања... Пет прашања до владата по повод годишнината: П.С. Имавме и имаме успешни заеднички проекти: зголемување на конкурентноста со ревидирање на царинските стоки; зголемување на финансиската поддршка за компаниите кои инвестираат и кои воведуваат иновации; ...

Моделот за испорака до последната милја е голем трошок за малопродажните трговци, така што не е изненадувачки што компаниите бараат различни решенија за да го намалат. Во некои градови во Велика Британија „Ко-оп“ експериментира со роботи за испорака, кои им ги доставуваат е-нарачките на купувачите до нивните домови. Машината се активира со помош на ГПС и на купувачите им испраќа единствен код на паметните телефони, преку кој тие имаат пристап до ...

„Алди“ планира да отвори до 600 нови продавници во Полска во следните пет години, а долгорочно, до 2032 година, трговецот има намера да достигне до илјада локации во земјата. Во моментов „Алди“ има околу 240 продавници во Полска, со просечна продажна површина од околу 1.000 квадратни метри. Војчех Лубиенски, извршен директор на „Алди“ – Полска, вели дека експанзијата ќе ѝ донесе дополнителна профитабилност на компанијата. Тој претпоставува ...

Новиот малопродажен објект на „Универекспорт“ во Кикинда беше отворен на 26 јануари на адреса Војводе Путника, бр. 4. Како што соопштуваат од компанијата, со новиот објект „Универекспорт“ продолжува да ја проширува мрежата на малопродажни продавници во овој град. На површина од 229 квадратни метри продажен простор, новиот маркет располага со асортиман од повеќе од 3.600 артикли. Особено се гордееме со домашните производи на „Универекспорт“ – ...

Сто и пет прекршочни платни налози со вкупна вредност од 3.571.265 денари и 122 решенија изрекол Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во спроведени 709 инспекциски надзори на територијата на целата држава во периодот од 16 до 22 овој месец. Во тој период се извршени и 68 инспекциски надзори по Одлуката за посебни услови за трговија на одделни стоки односно за ограничување на маржата, при што не се констатирани прекршувања и непочитување, ...

Според најновата анкета на Visa „Нови дигитални навики“, четворица од десет Македонци наведуваат дека нивните навики станале подигитални или се претежно дигитални, како резултат на пандемијата (41 отсто и 38 отсто соодветно). За половина од испитаниците, приватното време е најдигиталниот аспект од нивниот живот. Една третина велат дека е работата, а за 15 отсто одговорот е забава, поради големото време поминато на останатите стриминг платформи, ...

„Шпар“ - Австрија се здружи со компанијата Е&П Уко - рисајклинг на проект кој има за цел да го рециклира користеното масло за јадење што инаку би завршило во одвод на канализација. Како дел од новиот проект, купувачите ќе добиваат ваучер од 0,10 евра за литар масло за јадење што го одложуваат, а кое може да се искористи во продавниците на „Шпар“. Собраното масло потоа се преработува во биодизел. Иницијативата ќе биде воведена во 40 ...

По низа активности и инвестиции кои беа реализирани во изминатиот период, „Реплек фарм“, компанија основана од „Реплек АД“, ја доби А - интегрираната еколошка дозвола од Министерството за животна средина и просторно планирање. Овој документ е потврда за одговорното работење, континуиран мониторинг и намалување на влијанието врз животната средина, далеку под дозволениот минимум, велат од компанијата. Во текот на имплементацијата на потребните ...

Кондиторскиот гигант „Нестле“ додава два нови вкусови на својот асортиман од брендот KitKat - КitKat Smooth Hazelnut и KitKat Mint Cookies and Cream. Возбудени сме што можеме да им го претставиме на обожавателите новиот асортиман на KitKat. Smooth Hazelnut е првиот австралиски KitKat со вистински јаткасти плодови. Знаеме дека љубителите на чоколадото бараат повеќе уживање и дека овоие нови KitKat вкусови тоа им го даваат, соопштија од маркетинг ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.57
60%
1018

Белград

1ᴼ/0ᴼ
8.75
63%
1022

Софија

1ᴼ/0ᴼ
7.72
71%
1015

Сараево

4ᴼ/4ᴼ
8.0
66%
1013

Љубљана

5ᴼ/0ᴼ
3.09
60%
1028

Атина

11ᴼ/8ᴼ
2.06
69%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
5.66
65%
1015

Подгорица

7ᴼ/4ᴼ
7.2
33%
1019

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg