Легендата на Рома Франческо Тоти се наврати на резултатите на клубот во кој ја мина целата своја кариера, ги истакна најголемите проблеми во тимот и откри дека би сакал Жозе Мурињо да биде тренер во текот на неговата играчка кариера. Не сакаше да одговори на едно прашање. „Конзистентноста, тоа е најголемиот проблем. Тоа е факт. Навикнати сме на подеми и падови, а тие се последица на тоа. Имаме одличен тренер, тој е и голем мотиватор, па мислам ...

Потегот кој Лука Модриќ го направи минатата година во реваншот од четвртфиналето на Лигата на шампионите против Челзи повторно беше споделен на неговиот TikTok. За само еден ден тоа видео беше прегледано речиси 25 милиони пати и луѓето повторно со воодушевување го коментираат нарекувајќи го Модриќ богот на асистенциите и најдобриот играч за врска. За да го погледнете потегот на Модриќ кликнете тука. Станува збор за асистенција која многумина ја ...

Неодамна се појавија гласини дека Лерој Сане би можел да се врати во Манчестер Сити доколку не го продолжи договорот во Минхен. Џошуа Кимих, чиј договор, како и оној на Сане, истекува во летото 2025 година, исто така јасно стави до знаење дека не би имал ништо против да дојде во Сити. Сепак, едно се желбите на играчите, а друго е реалноста. Имено, Пеп Гвардиола не сака играчи од два клуба. Тоа се Барселона и Баерн. Не затоа што не ги цени ...

Натпреварот од 13 коло во германското фудбалско првенство меѓу актуелниот шампион Баерн Минхен и Унион Берлин, кој требаше да се игра денеска со почеток во 15:30 часот е одложен, поради обилни снежни врнежи во Баварија, објави Минхенската компанија за јавен превоз (МВГ). „Почитувани патници, фудбалскиот натпревар меѓу Баерн Минхен и Унион Берлин денеска од 15:30 часот е откажан“, соопшти МВГ. Бундеслигата (ДФЛ) го потврди одложувањето на ...

Навивачите на саудискиот Ал Хилал имаа интересна порака за еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Кристијано Роналдо на гостувањето кај Ал Наср во дербито на првенството на Саудиска Арабија. Тие го испровоцираа Португалецот скандирајќи го името на неговиот најголем ривал Лионел Меси од Аргентина. Cristiano Ronaldo blowing kisses to Al-Hilal fans chanting ‘Messi’ at half-time 😘pic.twitter.com/OE82kk8bkR — Pubity Sport (@pubitysport) ...

Најдобриот светски фудбалер Лионел Меси призна дека му бил лут на Роберт Левандовски на натпреварот помеѓу Аргентина и Полска за време на Светското првенство во Катар. Аргентина на тој натпревар ја победи Полска со резултат 2:0 и се пласираше на првото место во групата Ц во осминафиналето на Светското првенство, кое подоцна го освои. Меси и Левандовски имаа неколку дуели на таа средба. Се сеќава на реакцијата Лео откако Полјакот го запре со ...

Петтото коло од групната фаза во Конференциската лига на навивачите им донесе неколку спектакуларни натпревари, но и еден сосема неочекуван прекин на играта. Додека играчите на Хелсинки и Абердин го играа својот натпревар (2:2), решија навивачите на гостинскиот тим да се забавуваат. Им беше екстремно студено, па решија да се загреваат на завеаниот стадион фрлајќи снежни топки кон голманот на домашниот тим! HJK Helsinki-Aberdeen briefly stopped ...

Тројца полицајци се повредени во инциденти што навивачи на Легија од Варшава ги предизвикаа измината вечер пред натпреварот против Астон Вила во Бирмингем во рамки на фудбалската Лига на Европа. Police make statement after 39 arrests were made and four officers were injured during clashes with Legia Warsaw fans 🚨 pic.twitter.com/l4K2qo4w6K — Sky Sports News (@SkySportsNews) December 1, 2023 Инцидентите се случија пред почетокот на натпреварот ...

Тренерот на Еурофарм Пелистер, Бранислав Ангеловски, ги искажа своите впечатоци по синоќешниот пораз од Пик Сегед. – Сакам да им се заблагодарам на играчите кои веруваат во тоа што го работиме на тренинг. Веруваат дека сме блиску до победа и за краток рок ќе дојдеме до неа. Победата ја заслужуваат сите, првенствено навивачите и сите битолчани кои се осми играч. Мора да останеме мирни и фокусирани за да бидеме сплотени. Во Лигата на шампионите ...

Добро познат факт е дека терените во Македонија се меѓу најлошите во регионот во последните 30 години, но синоќешниот пример од Љубљана покажува дека дури и во оние земји кои се во Европската унија, се соочуваат со исти или слично проблеми. Синоќа во Љубљана се одигра натпреварот од претпоследното коло од Конференциската лига меѓу Олимлија и Лил, а во пресрет на натпреварот во Љубљана врнеше силен дожд што му создаде големи проблеми на ...

Лука Марини сега и официјално стана нов возач на Репсол Хонда, а во тој тим ќе го замени долгогодишниот возач Марко Маркес. Помладиот брат на легендарниот Валентино Роси имаше договор за 2024 година со тимот VR46, но сепак заминува во тимот за кој неговиот постар брат возеше од своето деби во кралската класа во 1999 до 2003 година. А што е уште поинтересно, тој го заменува возач кој се профилираше како еден од најголемите ривали на неговиот брат ...

Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ беше блиску до трипл-дабл синоќа на мечот со Сан Антонио (120:132). Србинот средбата ја заврши со 39 поени, 11 скока и девет асистенции со пет загубени топки. Двократниот МВП сезонава, со 39 поени го повтори најдобриот резултат во тековната сезона. Јокиќ шутираше 17 од 29 од поле и 5 од 5 од линијата за слободни фрлања за 34 минути поминати на паркетот. Денвер кој е актуелен шампион во НБА-лигата по 17 ...

РОДРИГО зборуваше на пресот по победата на Реал Мадрид против Наполи (4:2) на Сантијаго Бернабеу во петтото коло од групата Ц на Лигата на шампионите. Напаѓачот беше прашан од новинарите за судирот со Лионел Меси за време на квалификацискиот натпревар за Светското првенство во 2026 година помеѓу Бразил и Аргентина на Маракана. „Не смеам да зборувам за тоа. Реал Мадрид нема да ми дозволува“, изјави 22-годишниот напаѓач на мадридскиот клуб и ...

Макаби Тел Авив победи во Исланд против Бреидаблик и се пласираше во групната фаза од Конференциската лига. Со победата од 2:1 против овосезонската евросензација, Израелците се зацврстија на едно од првите места во групата. Стрелец на водечкиот гол за Макаби беше Ден Битон во 35. минута, а по тој гол следеше хаос. Битон го прослави голот покажувајќи го израелското знаме. Ова ги изнервира гледачите кои почнаа да ги навредуваат гостинските играчи. ...

Немања Видиќ, легендата на Манчестер Јунајтед и на српската репрезентација, на почетокот на годината ја поднесе својата кандидатура за претседател на Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС) и набрзо се откажа од неа. Тој во големото интервју за „НИН“ зборуваше за многу теми , а една од нив е и платата на тренерот Драган Стојковиќ Пикси и неговите вработени. „Откако сум пратеник во Собранието имам пристап до информации колку пари се трошат во ...

Македонската машка ракометна репрезентација во рамки на подготовките за претстојното Европско првенство, покрај двата закажани контролни натпревари против Грција, ќе одигра пријателски натпревар и против Црна Гора. Натпреварот, како што објави денеска Ракометната федерација на Црна Гора, е закажан за 29 декември на неутрален терен во српскиот град Стара Пазова. По овој дуел, избраниците на селекторот Кирил Лазаров ќе ги очекуваат и контролните ...

Бразилецот Адријано беше еден од најдобрите фудбалери на планетата, но по смртта на неговиот татко се предаде на алкохолот и тоа му ја уништи кариерата. Сега се врати на теренот и стана предмет за потсмев. „Императорот“ се појави во егзибициски меч и кога ќе го погледнеме видеото од неговите потези – подобро да не ги облечеше повторно копачките… Тажно беше да се види еден од најдобрите напаѓачи во светот како се мачи на теренот и видеото од ...

Гледавме неверојатна вечер во Лигата на шампионите, а во неверојатното реми на Интер со Бенфика од 3:3 падна еден рекорд. Големиот ветеран во дресот на „Нерoaзурите“ Марко Арнаутовиќ собори рекорд кој тешко дека некогаш ќе падне! Интер на полувремето губеше од Бенфика со 3:0, а потоа во 51. минута Арнаутовиќ го постигна првиот гол и со тоа го собори рекордот на елитното натпреварување, бидејќи претходниот гол во Лигата на шампионите го постигна ...

Шампионот на Англија и Европа, Манчестер Сити, го договори датумот на „судењето на векот“ во светот на фудбалот, како што го нарекоа британските медиуми. Сити ќе се соочи со суд за прекршување на 115 правила за финансиски фер-плеј (ФФП). Обвиненијата беа покренати во февруари, а по континуираните дискусии меѓу адвокатите на Манчестер Сити и челниците на Премиер лигата, беше договорен датумот на судење. Како што пренесуваат британските медиуми, ...

Петтото коло во Лигата на шампионите го одбележа голеада полна со пресврти на натпреварот меѓу Галатасарај и Манчестер Јунајтед (3:3), а дамка беше фрлена на големиот кам-бек на турскиот тим на оваа средба. Имено, BeIN Sports преку анализа утврди дека првиот гол на Хаким Зијеш од слободен удар е нерегуларен, затоа што неговиот соиграч Мауро Икарди ги прекршил правилата на фудбалската игра. Додека Мароканецот изведуваше слободен удар, ...

Фудбалерот од средниот ред на Реал Мадрид, Џуд Белингем, синоќа постигна гол на натпреварот од 5. коло од групната фаза на Лигата на шампионите против Наполи и постави клупски рекорд. Дваесетгодишниот Англичанец стана првиот играч во историјата на Реал Мадрид кој постигнал гол на секој од неговите први четири натпревари во Лигата на шампионите. Белингем стана и првиот Англичанец во историјата кој постигнал 10 гола на едно големо европско ...

Тренерот на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг ги сумираше впечатоците од вчерашниот натпревар со Галатасарај во 5. коло од групната фаза на Лигата на шампионите (3:3). – Поведовме, а потоа загубивме. Требаше да освоиме три бода. Ова ни се случи и на други натпревари. Сепак, задоволен сум од начинот на кој играше тимот, но во исто време морам да ги критикувам бидејќи одбраната не е доволно добра. Јас сум одговорен за резултатот. Одиме напред и се ...

Македонската фудбалска репрезентација има напредок од едно место на најновата ранг-листа на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) објавена денес и сега се наоѓа на 65. место. Прогресот се должи на ремито со Англија во ноемвриските квалификации за Европското првенство. Скокот на ФИФА-листата не е поголем поради поразот од Италија во претпоследното квалификациско коло за Еуро 2024. На првите 10 позиции се: Аргентина, Франција, Англија, Белгија, ...

Европското првенство за кошаркарки ќе се одржи од 16 до 27 јуни во Литванија и Финска, одлучи ФИБА Европа. Со тоа продолжи традицијата континенталниот кошаркарски собир да се одржува во повеќе од една земја. Финска ќе биде домаќин на групната фаза, додека во Литванија, покрај натпреварите по групи, ќе се одигра и завршницата во борбата за медали. Актуелен европски кошаркарски првак во женска конкуренција е Белгија, која титулата ќе ја брани ...

Каков меч на стадионот „Луж“ во Лисабон. Бенфика-Интер на крајот 3:3, а според првото полувреме никој не очекуваше ваков развој на настаните. По првите 45 минути Интер губеше со големи 3:0 и тоа со трите голови на Жоао Марио кој е поранешен играч на Интер. Тоа беа фантастични 45 минути за Бенфика, но и за Жоао Марио против својот поранешен тим. Сепак, во вториот дел сосема поинаква слика. Интер се подобри, па преку Арнаутовиќ во 51-та намали на ...

Реал Мадрид со перфектни пет од пет во ЛШ. Вечерва славеа и против Наполи со 4:2. Гостите од Италија поведоа со голот на Симеоне по само девет минути игра. Сепак, во 11-та Родриго и 22 Белингам постигнуваат голови за пресврт. Само што почна вториот дел, поточно во 47-ма минута Ангиуса израмнува на 2:2, но се чини дека силата на Наполи толку беше. Реал со головите на 19-годишниот Нико Паз во 83-та и Хоселу во 94-та стигнува до пета победа од пет ...

Фантастична вечер во ЛШ, во петото коло во Групите А, Б, Ц и Д. На седум меча постигнати се вкупно 31 гол, а во Истанбул на дуелот Галатасарај-Манчестер Јунајтед, потоа во Лисабон на Бенфика-Интер, во Мадрид, Реал против Наполи и Лондон, Арсенал против Ленс беа постигнати по шест голови на еден меч. На овие мечеви се играше тотален, вистински фудбал во кој уживаа љубителите на најважната споредна работа во светот. Еве ги сите голови. ГРУПА А ...

Галатасарај и Манчестер Јунајтед одиграа фантастичен меч со шест голови во Истанбул. Неутралните љубители на фудбалот сигурно уживаа, додека навивачите на Јунајтед или Галатасарај жалат, бидејќи и едните и другите можеа да победат. Сепак, на крајот 3:3. Јунајтед има повеќе причини да жали бидејќи имаше водство од 2:о со головите на Гарначо во 11-та и прекрасниот погодок на Фернандеш во 18-та. Сепак, Зијеш постигнува убав гол од слободен удар во ...

Покрај тоа што имаше обилни врнежи од дожд во Истанбул, сепак надлежните во тимот на Галатасарај успеаја да го оспособат теренот, па мечот со Манчестер Јунајтед се игра во предвидениот термин. И не само тоа, туку каков меч, какви триесетина минути. Веќе паднаа три голови, води Јунајтед со 1:2. Гарначо и Фернандеш стрелаа за Јунајтед, а Зијеш за Галатасарај. Garnacho score for Manchester United #GALMUN pic.twitter.com/hAAPYEizbV — Hojlund PR ...

Силен дожд и обилни врнежи во Истанбул попладнево. Судиите пред неколку моменти проверуваа каков е теренот, но каква е ситуацијата во моментов, тешко дека има услови за игра. Поради тоа мечот Галатасарај-Манчестер Јунајтед е под знак прашалник, односно можно е да не започне во предвидениот термин од 18:45 часот. Сепак, има уште време, па останува дали овој меч ќе се одигра во предвидениот термин, или подоцна, или на крајот ќе биде одложен. 🚨🚨| ...

Скопје

9ᴼ/9ᴼ
0.0
87%
1011

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.69
78%
1017

Софија

10ᴼ/10ᴼ
4.12
84%
1015

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
60%
1015

Љубљана

2ᴼ/0ᴼ
1.54
95%
1020

Атина

20ᴼ/16ᴼ
2.24
87%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
1.03
94%
1014

Подгорица

13ᴼ/10ᴼ
1.54
82%
1013
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $