Според извештаите, компанијата Гугл подготвува многу нови функции, кои ќе бидат имплементирани во Плеј Стор. Сајтот 9To5Google известува дека Гугл ќе овозможи прикажување на облачиња кои ќе го прикажуваат напредокот на инсталацијата на одредена апликација. Оваа опција ќе може да се постави во поставките на Плеј Стор, а кога е овозможена, едноставно ќе го прикаже статусот на инсталација во лебдечки балон, кој можете да го повлечете на кој било ...

Илон Маск реагираше на изјавата на раперот Канје Вест, кој го смета милијардерот за „генетски хибрид“ и „клон“. Маск со хумор реагираше на зборовите на музичарот. „Тоа го сфаќам како комплимент“, напиша Маск на својот личен профил. Реакцијата на Маск доаѓа откако Канје Вест објави на социјалните мрежи дека сопственикот на Твитер „можеби е половина Кинез“. Музичарот продолжи со навредите и рече дека Маск е хибрид, односно „кинески гениј и ...

Актерката Џулија Робертс ги воодушеви модните критичари со фустан од „Мошино“ на кој се испечатени фотографии со ликот на Џорџ Клуни. Таа со фустанот го поддржа Клуни кој го доби признанието „Џон Ф. Кенеди“ за неговиот придонес во американската култура. На уникатниот фустан има педесетина фотографии од Клуни, од филмовите и сериите во кои глумел, појавувања на црвениот тепих, но и неколку приватни фотки. „Џулија покажа колку го сака Џорџ на ...

Еден корисник на Редит објавил едномесечен предизвик на форумот, а како што рекол, наскоро планира да го проба и со својот партнер. Некои корисници биле изненадени, на други прилично им се допаднала идејата, а некои кои веќе го испробале овој предизвик тврдат дека целосно им го разубавел сексуалниот живот, како и дека им ја вратил возбудата и привлечноста што ја чувствувале кон партнерот на почетните врски. Погледнете како изгледа целиот ...

По дебаклот за купување билети за северноамериканската турнеја на Тејлор, „Ерас“, и откако „Тикетмастер“ ја откажа општата продажба на билети зардаи големата побарувачка и недоволните залихи на билети, многу фанови ја тужат компанијата, пишува „ТМЗ“. Компанијата за продажба и дистрибуција на билети е тужена за „измама, местење цени и кршење на антимонополските прописи, како и намерна измама, откако препродавачите, односно брокерите на билети, ...

Македонското трио БДМ го промовира првиот албум, State of Mind. Дел од песните се нови, а некои беа објавени изминатите две години. БДМ за осумте песни од албумот снимија едночасовно видео во живо во Пошта, па наместо да ги свират песните во живо пред своите пријатели и соработници, тие го прикажаа како филм во киното „Синеплекс“. Меѓу гостите на промоцијата беа и Каролина Гочева, Перо Антиќ, Пере Нокаут, екипата на Антена 5 радио. „За нас ова е ...

Полни улци со снег, подготовка на руска салата, мирисот на зима и греена ракја, елка, сијалички, новогодишни колачи, полн дом со пријатели за дочек на Новата година….Некои уметници успеале во своите уметнички дела да насликаат новогодишна магија каква што некогаш имаше, и која буди носталгија за минатото. Александар Левченков, „Новогодишно утро“ Егор Заицев, „Новогодишна елка“, 1966 Игор Попов, „Нашиот двор“, 1964 Петр Козлов, „Стари украси“ ...

Состојки за слатко и зачинето печено пилешко: 1 пиле, 2 лажици масло, 1 чили пиперка, 1 чешне лук ,1 млад кромид, 1 лажица кафеав шеќер,1 лажица соја сос со намалена содржина на сол, ½ лажица свежо рендан ѓумбир, ½ лажичка чадена мелена пиперка во прав, ½ лажичка ким. Состојки за течноста за натопување: 2 литри вода, 130 гр сол, 100 гр шеќер, 2 супени лажици зрна бибер, 1 ловоров лист. Подготовка на слатко и зачинето печено пилешко: Потопете го ...

Овен Имате добри соработници кои се уште поамбициозни од вас. Не опуштајте се многу, една личност е особено љубоморна на вас. Не впуштајте се во ризични разговори, бидејќи ќе слушнете озборувања зад ваш грб. На емотивно поле, партнерот ви стана сенка, секаде ве следи, а за чудо, тоа вам многу ви се допаѓа. Бик Имате добро чувство кога да ги употребите своите раководни способности. На емотивно поле, покажете повеќе топлина кон саканата личност, ...

Ако чувствувате дека вашето куче има непријатен мирис или е валкано, логично е да го искапете. Но, колку често треба да го правите тоа зависи од расата, начинот на живот и крзното. Дури и ветеринарите и експертите не се согласуваат околу одговорот. Од Американското здружение за спречување суровост кон животните препорачуваат дека тоа треба да се прави еднаш на секои три месеци. Ако сака да игра во трева и кал, треба да го бањате почесто за ...

Сопругата на хрватскиот претседател, Сања Мусиќ Милановиќ, носи накит дизајниран од македонската креаторка Ивана Кнез за насловната страница на магазинот „Убавина и здравје“. Таа е облечена во бела комбинација, дополнета со впечатливиот ѓердан од бисери. На насловната со неа се уште седум дами, меѓу кои и Северина и Јелена Вељача. Темата на бројот е „Жените на кои им се восхитуваме“. „Имам особена привилегија што првата дама на Хрватска за ...

Американскиот рок бенд „Аеросмит“ го откажаа концертот во Лас Вегас кој им бил закажан за викендов, откако нивниот фронтмен заврши во болница. Тие му дадоа поддршка и му посакаа брза рехабилитација и враќање на закажаната турнеја. Медиумите пренесоа дека Тајлер не можел да настапи поради мистериозна болест. „Со големо разочарување сме принудени да го откажеме настапот бидејќи Стивен не се чувствува добро и не може да излезе на сцената“, рекоа од ...

Принцот Хари во костим на Спајдермен им испрати предновогодишна божиќна порака на децата чии родители починале во војна. Пораката ја испрати преку фондацијата Scotty’s Little Soldiers која е основана за поддршка на овие деца. Хари сними и видео маскиран во омилениот лик на „Марвел“, Спајдермен, а лицето го откри пред самиот крај на снимката. „Божиќ е време кога најмногу ни недостигаат нашите сакани и тоа е нормално. Дозволено ви е да се ...

Откако ја навреди во живо во емисија, Марија Шерифовиќ му покажа среден прст на Саша Поповиќ. Немилиот настан се случил по настапот на Јасмин Алијевски, кој одлично се претстави пред жирито. Јасмин бил сигурен и веќе знаел дека во следниот круг ќе заврши со еден од машките членови во жирито и дека тоа ќе биде Ѓорѓе Давид. А на тоа Поповиќ само одговорил: „Се пријави само за него? Машки пол. Ако е него, тогаш може да биде и Мили или Босанец или ...

Популарната мејкап артистка и инфлуенсерка Маја Миа Јанеска, по потекло од Охрид, била пронајдена мртва во Африка, јавуваат тамошните медиуми. За смртта објави и нејзиното момче на социјалните мрежи, танзанискиот музичар Оми Димпоз. Миа е родена во Македонија, но живеела во Танзанија повеќе од една десет години. Засега не се познати причините за смртта на, а има разни шпекулации во африканските медиуми. Од неодаман во јавноста се појавија и ...

Пејачот од Македонија, Скопјанецот Бојан Илиевски настапи вчера во „Ѕвездите на Гранд“. 22 годишниот пејач дојде со баба му и имаше одличен настап, но најмногу го запаметија по неговата животна приказна заради која се расплака една од членките во жирито, Цеца Ражнатовиќ. По одличниот настап баба му раскажа дека таа дошла со него затоа што Бојан од мал останал без родителите. Откако ја одбра Цеца да биде во нејзиниот тим и таа се расплака. За ...

Најстарата желка во светот, Џонатан го прослави 190 роденден. Желката се наоѓа на јужноатланскиот остров Света Јелена и е најстарото живо копнено животно во светот. Куќата на гувернерот на островот во која Џонатан мина најголем дел од животот, во наредните три дена ќе биде отворена за посетители пренесе „Си-ен-ен“. Иако не постои вистински запис, се смета дека Џонатан е роден околу 1832 година. На остривит е донесен во 1882 година, како подарок ...

Полицијата во САД го уапси осомничениот за убиството на познатиот рапер Тејкоф од хип-хоп групата „Мигос“. Станува збор за Патрик Ксавијер Кларк, за кој се верува дека го застрела Тејкоф во една кугнала во Хјустон. Инцидентот се случи на почетокот во ноември Шефот на тамошната полиција Трој Финер одржа и конференција за новинарите. Вториот напаѓач, Камерон Џошуа, исто така е зад решетки. Тој е поврзан со овој случај и е обвинет за недозволено ...

Македонскиот најдобар тенисер Калин Ивановски го освои трофејот на ИТФ- турнирот во Мадрид. Во финалето играше против Британецот Марк Вајтхаус и го победи со 2:0 во сетови. Во првиот сет направи брејк со 6:4, а во вториот беше уште подобар со 6:2. Вајтхаус беше 50 места подобар од Калин на АТП ранкиг листата. Со ова македонскиот тенисер ја продолжи со одличната форма и сигурно ќе напредува од моменталната 627. позиција. За потсетување, за ...

Славниот бразилски фудбалер Пеле, се јави од болницата во Бразил каде од неодамна беше хоспитализиран. По информациите дека неговото тело повеќе не реагира на хемотераија, еден од најдобрите фудбалери во историјата се огласи на социјалните мрежи. „Пријатели, сакам сите да останете мирни и позитивни. Силен сум, имам многу надеж и ја следам терапијата како и досега. Сакам да им се заблагодарам на целиот тим лекари и медицинскиот персонал за негата ...

По четири години пејачот Халид Бешлиќ одржа голем концерт во Арената Загреб. Салата беше преполна со 20.000 обожаватели. Атмосферата беше сјајна, а публиката танцуваше и ги пееше во еден глас неговите хитови. Делови од тоа што се случуваше на концертот сними и хрватскиот водител Далибор Петко. Халид ги испеа неговите најголеми хитови „Романија“, „Во мене есен е“, а имаше и изненадуавња за публиката. Го повика на сцена глумецот Енис Бешлагиќ, со ...

По четири години босанскиот пејач Дино Мерлин се врати во Хрватска каде направи спектакуларен концерт во арената Вараждин. Публиката од сите генерации повеќе од два часа уживаше и во еден глас ги пееше неговите безвременски хитови. Медиумите пренесоа дека немало подобра декемвриска атмосфера и загревање за крајот на годината. Концертот беше распродаден уште на почетокот со месеци однапред. „Го живеам животот како да сонувам и вечерва сум ...

Аксел Роуз на последниот концерт во Австралија го фрли микрофонот во публиката и погоди една од обожавателките. Пејачот ја погоди Ребека Хов која заврши со модрици на лицето и исекотини на носот. Фрлањето микрофони му е рутина, а досега не се случило да погоди некого. По инцидентот рече дека повеќе никогаш нема да го прави тоа. „Не сакаме никој да биде повреден на ниту еден од нашите настапи каде било. Бидејќи повеќе од 30 години фрламе ...

Глумецот Долф Лундгрен го оперираше зглобот кој го мачи уште од поодамна. Рече дека се одлучил на операција за да може да држи чекор со 39 години помладата свршеница Ема Крокдал и да го следи нејзиното темпо. Ѕвездата од „Роки 4“, неодамна рече дека е среќен што ја има Ема покрај себе. Додаде и дека со неа ја добил и помошта и поддршката која долго време ја барал. Оваа негова изјава предизвика голем број коментари од фановите. Дури и неговите ...

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, во Националната опера и балет во Скопје вчера се одигра инклузивната танцова претстава „Рефлексија“. На сцената се појавија деца и млади од инклузивната група на танцовото студио Еурека, додека во позадина се слушаше оригинална музика од Кирил Џајковски. Публиката имаше можност да го види и видео записот „Погледни ме“ на Дени Жерновска, млада уметница со попреченост којшто ја пренесува ...

Дуото ДНК вчера во салата „Борис Трајковски“ имаа концерт со кој славеа јубилеј 20 години постоење. Салата беше по преполна, а во публиката можеа да се видат познати глумци, пејачи, спортисти, политичари кој буквално уживаа во песните на Панчо и Андреј. Убаво беше да се види као публиката од две генерации и мајки и деца, во еден глас ги пеејат нивните песни. Дојдоа Весна Петрушевска, Ребека со семејството, Антонија Гиговска, Мартија Станојковиќ. ...

Принцот Хари во костим на Спајдермен им испрати предновогодишна божиќна порака на децата чии родители умреле во војна. Тој им рече дека е во ред и дека имаат право и тие да се забавуваат како и сите други. Пораката ја испрати преку фондацијата Scotty’s Little Soldiers која е основана за поддршка на овие деца. Хари сними и видео маскиран во омилениот лик на „Марвел“, Спајдермен, а лицето го откри пред самиот крај на снимката. „Божиќ е време кога ...

Американскиот рапер 50 Сент во шоуто на Хауард Стерн рече дека одењето на забар било полошо за него отколку куршум во лице. Раперот во 2000 година беше застрелан девет пати во Квинс. Доби куршум во рака, нога, гради и лице, а му беа и нозете скршени. Мина 13 дена во болница, по што целосно се опорави. Иако прими девет куршуми, во емисијата рече дека постои нешто и многу поболно од тоа. „Не знам како да објаснам. Не болеше толку колку посетата на ...

Овен Дневниот хороскоп ви носи неочекувани вести на полето на финансии. Доколку се појават дополнителни трошоци, нема потреба да очајувате. Прифатете ја помошта од лицата од вашето деловно опкружување и потпрете се на партнерот кој веќе некое време ви замерува заради недостаток на внимание. Бик Дневниот хороскоп ви најавува пречки кои можат да бидат лесно премостливи. Доколку во моментов преговарате за некоја важна работа, можно е поради ...

Нема некој што не знаеше за љубовната и музичка двојка Селимова-Желчески. Поради стилот на пеење и македонскиот народен мелос што го негуваа, Кевсер Селимова и Ѓорѓи Желчески уште од почетокот на кариерата го добија епитетот „легендите од Македонија“. Речиси целиот свој живот живееја во Белград, но тие беа амбасадори на македонската култура во светот. Кевсер Селимова по потекло е Турчинка, живеела во скопската населба Автокоманда. Ѓорѓи, пак, е ...

Скопје

7ᴼ/7ᴼ
0.0
87%
1024

Белград

8ᴼ/5ᴼ
3.6
78%
1018

Софија

5ᴼ/4ᴼ
3.09
89%
1027

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.72
81%
1027

Љубљана

8ᴼ/4ᴼ
2.57
93%
1016

Атина

14ᴼ/11ᴼ
4.02
75%
1023

Тирана

9ᴼ/9ᴼ
2.57
81%
1021

Подгорица

9ᴼ/9ᴼ
0.0
93%
1022

61.5723

58.4721

71.9391

39.852

43.4761

62.3743

8.32509

0.96568

0.43439

0.52526

3.13788

0.7176

Злато

55337 $/kg

Сребро

696 $/kg

Платина

31406 $/kg

Паладиум

60190 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

503 $/kg

Никел

5915 $/kg

Бакар

1745 $/kg

Олово

450 $/kg

Кобалт

10546 $/kg

Цинк

633 $/kg

Калај

4835 $/kg