Според астрологијата, се смета дека ова движење укажува на негативни призвук. Ретроградниот Меркур може да резултира со промени, несогласувања, погрешна комуникација и анксиозност. Последниот ретрограден Меркур оваа година на некои ќе им донесе само проблеми. Четири знаци ќе бидат силно погодени. Од 13 декември 2023 година до 1 јануари 2024 година, Меркур, планетата на комуникацијата, ќе се движи ретроградно за последен пат во годината. Овој ...

Откако „Портал икс“ вчера објави видео снимка, најверојатно од безбедносна камера“ на која се регистрираат дека двете возила „ситроен“ и „рено канго“ во населбата Визбегово, „Дојче Веле“ сега поставува дилема околу мотивите за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска. Во интерес на истрагата, од ОЈО не соопштуваат дали извештаите на Судска медицина по обдукцијата - за времето на убиствата, и начинот на кој се извршени - го потврдуваат она што во ...

На 06.12.2023 околу 18.00 часот на подрачје на Бит Пазар, полициски службеници го лишиле од слобода И.Р.(33) од Скопје, поради сомнение дека непосредно пред тоа на подрачјето на Бит Пазар од пиштол испукал неколку куршуми во воздух. При преглед во возилото „ауди“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени и одземени пиштол калибар 9 мм со рамка со 13 куршуми и уште една рамка со 17 куршуми. Лицето било задржано во ...

Ако наутро се будите со забрзано чукање на срцето, може да имате некаква срцева активност или таканаречени палпитации. Според Мајкл Џеј Бла, директор за клинички истражувања во Johns Hopkins Ciccarone Centru во Мериленд, палпитациите се сензации на абнормално чукање на срцето што може да трае само неколку секунди и претставува предвремено отчукување на срцето. Тие, исто така, може да бидат упорни, што потенцијално укажува на аритмија. Аритмија ...

Кашлицата е спазматична мускулна контракција, која го ослободува телото од слузта акумулирана во бронхиите и која може да биде заразна. Затоа, кашлицата е помошник на кој треба да му се даде поддршка, пренесува uspesnazena.com. Решението за овој проблем е во лекувањето со жалфија. Зошто жалфијата помага во ублажување на кашлицата? Високата ефикасност на ова растение се објаснува со содржината на вредни есенцијални масла во неговите лисја, кои ...

- Неговиот живот не ме интересираше. Мојот живот беа децата. Беше оставен на мир за и тој мене да ме остави на мир, кажала Зорица Ѓорчевска, мајката на убиената Вања во изјава за српска „Репбулика“. - Не сум во состојба да зборам. Се уште не знам зошто се случи ова. Го чекам епилогот. Не ми е јасно зошто мојот најнормален живот се претвори во пекол. Несфатливо ми е зошто моето преубаво девојче е во гроб. Имам хронична болест, но се држам. ...

ЈП Градски паркинг-Скопје соопшти дека утре, на празникот Свети Климент Охридски, нема да се наплаќа зонско паркирање на јавните површини со кои стопанисува ова јавно претпријатие односно на зоните А, Б, Ц и Д. Како што информира, редовна наплата ќе се врши на паркиралиштата: Зона А0- Водно, катни гаражи „Беко“ и „26 Јули“ и јавните паркиралишта „Кочо Рацин, „Треска“, Градска болница, „Нова Македонија“, АМСМ, „Народен фронт“ и Клинички центар ...

Комплекс на згради со различна катност, меѓу кои двете највисоки ќе бидат со по 35 ката, поточно со приземје и 34 ката ќе се гради во Тафталиче на просторот кај поранешната фанрика „Алумина“, пренесува СДК.мк. Едната од нив, според предложениот Детален урбанистички план, е наменета за деловни простории, додека другата ќе биде станбена зграда. Покрај нив, на овој простор ќе има и две 14-катници, една десеткатница и две згради на 9 ката, сите ...

ОВЕН Денот е поволен за работа и ќе можете да одбиете голем дел од задачите планирани за денеска. Деловните претставниците на знакот ќе ги подготват условите за потпишување договори кои ќе им овозможат добар профит за во иднина. Бидете потрпеливи доколку треба да комуницирате со административните органи, непотребно ќе ја трошите својата енергија. БИК Ќе дојде до промена во вашите планови што ќе ви ја направи работата постресна, но ќе се ...

Два земјотреси рано утринава се регистрирани во Петровац на Млава, Србија. Првиот земјотрес бил со јачина од 4,1 степени, додека вториот 2,4 степени според Рихтеровата скала, објавено е на официјалната веб-страница на Сеизмолошкиот завод. Двата земјотреси се регистрирани на длабочина од седум километри. Во овој град земјотрес беше регистриран и во неделата на 3 декември. Тогаш исто така беа забележани два земјотреси, првиот со јачина од 3,8 ...

Бамјата е исклучително здрава билка, можете да ја користите за приготвување на разни јадења, но неправедно е запоставена во нашата кујна. Бамја е растение кое потекнува од Африка. Се одгледува во јужните делови на САД, Западна Африка, како и во Индија, Бразил и Турција. Во Босна и Херцеговина, бамјата е незаменлива состојка во беговата супа. Изгледа како пиперка, а може да се консумира свежа, сушена, конзервирана или варена. Можете да ја ...

На 05.12.2023 од страна на Одделот за криминалистичка полиција - Сектор за општ и насилен криминал, во содејство со СВР Куманово - ОВР Крива Паланка, лишен е од слобода С.Д.(27) од Крива Паланка. Тој се сомничи дека сторил кривично дело „убиство“ врз М.Д.(76) од Крива Паланка, предвидено и казниво по чл.123 од Кривичниот законик. Имено, на 21.11.2023, по извршена обдукција на телото на М.Д., кој бил пронајден починат во својот дом на ...

Припадници на МВР во Србија, во соработка со Антитерористичката служба, идентификувале и пронашле двајца ученици од основно училиште на возраст од 12 и 13 години кои, како што се сомнева, во претходниот период праќале мејлови за поставени бомби во основните и средните училишта на подрачјето на Нови Пазар, како и во маркет. Полицијата извршила разговор со момчињата во присуство на нивните родители и го известила Вишото јавно обвинителство во ...

ОВЕН Одговорноста со којашто се однесувате кон професионалните обврски поволно ќе се одрази врз вашите односи со партнерите и колегите. Вашите напори во деловната сфера ќе овозможат трансформирање на една активност во друга, без да ги калкулирате загуби. Мислете и на себеси, не ги игнорирајте сопствените желби. БИК Спроведувањето на некои ваши намери ќе биде тешко, но нема и лесно да се откажете. Ова ќе ве направи поамбициозни и ќе работите ...

Министерот за правда Кренар Лога за „4NEWS.mk“ рече дека уште утрово, со почетокот на работниот ден, ќе започнат со подготовка на соодветната документација за екстрадиција на Љупчо Палевски – Палчо од Турција во земјава. Од почетокот на работното време ќе ја започнеме соодветната постапка, вели Лога. Вчера турската полиција го уапси првоосомничениот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. На повеќе од 100 страници е напишана кривична ...

Потврдувајќи дека вечерва во Турција, како резултат на соработката помеѓу македонската и регионалните полиции е уапсено лицето Љупчо Палески, кој се сомничи дека извршител на тешки кривични дела, Спасовски истакна дека Министерството за внатрешни работи е подготвено во најкраток можен рок да ја реализира постапката и очекува таа да заврши во најкраток можен рок. Тој истовремено информираше и дека Министерството за внатрешни работи, изготвило и ...

Осомничениот убиец на малата Вања Ѓорчевска се обидел да го измами безбедносниот систем на Република Турција, обелодени вечерва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на вонредна прес-конференција. „Во Баликесир останал неколку дена и најмил такси-возач за да замине во Истанбул, но практично симулирал и повторно се вратил во градот. Но, денеска бил уапсен додека се движел пешки на автопат во близина на Баликесир, изјави министерот за ...

Штотуку добивме известување од колегите од Турција дека креаторот, планерот, главниот координатор и директниот извршител е фатен и уапсен на нивна територија, идентично на нашите сознанија на патеката на движење, кажа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за фаќањето на Љупчо Палевски, убиецот на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот бербер од Велес, Панче Жежовски. „Тоа беше и последната алка да кажеме дека е сторено се од ...

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец под сомнение дека извршил – Помагање на сторител по извршено кривично дело од член 365 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. -Основаното сомневање дека осомничениот го сторил кривичното дело произлегува од досега прибавените докази од Бирото за јавна безбедност, Сектор ...

Организацијата за европска соработка и развој (ОЕЦД) ги објави резултатите од меѓународното ПИСА-тестирање спроведено во 2022 година, во кое учествувале ученици на 15-годишна возраст од 81 земја во светот. Како што соопшти Министерството за образование и наука, за нашата држава разликата во резултатите споредено со тестирањето пред пет години е минимална и Северна Македонија го задржува нивото кое беше измерено во 2018 година. -Од вкупно 81 ...

Во обвинителството заврши распитот на таткото на 14-годишната Вања Ѓорчевска во врска со нејзиното убиство за кое тој е осомничен дека споделувал информации со останатите осомничени за нејзиното излегување од дома. Од ОЈО Скопје велат дека во основа тој ги негира дејствијата. Малолетната Вања беше пронајдена мртва на 3 декември во близина на Скопје, по пријавата за нејзино исчезнување на 27 ноември годинава. Осомничени и во 48-часовен притвор ...

МВР најостро ги демантира шпекулациите кои денеска се проширија по одредени портали, локални телевизиски станици и социјалните мрежи за наводен спречен обид за грабнување на малолетно лице во училишен двор во општина Карбинци. Според официјалната пријава до полицијата: Денеска (05.12.2023) во 09.52 часот во СВР Штип од Основно училиште во Општина Карбинци е пријавено дека околу 09.30 часот во училишниот двор со патничко возило „голф“ дошло ...

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и фризерот Панче Жежовски им се заканува казна затвор од десет години, како и доживотен затвор. Според него, денеска се очекуваат првите кривични пријави против осомничените. „Последната информација е дека на уапсените им е одреден притвор од 48 часа, меѓу кои е и таткото на Вања. Тројца ја признаа вината, а ...

Убиецот Љупчо Палевски Палчо се чувствувал многу сигурен и доволно безбеден и си функционира како и секој друг ден, а таков може да биде само и само ако нарачателот или оној за кого работи е многу моќен за да му ја обезбеди таа комоција. Свој став за случајот кој деновиве ја потресе јавноста за двократното убиство даде и сопственикот на „Слобода превоз“ Ленин Јовановски, кој по професија е криминолог. Според него ова убиството нема форми на ...

Претседателот Стево Пендаровски вечерва се запиша во книгата на жалост отворена во ООУ „Јохан Хајрих Песталоци“ во Скопје по повод смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска. -Почивај во мир Вања! Сочувство до семејството, пријателите, соучениците, другарчињата, стои на објавата на фејсбук профилот на претседателот Пендаровски. Пендаровски беше придружуван од неговата сопруга Елизабета Ѓоргиевска која исто така се потпиша во книгата на жалост. ...

Како што наведуваат од Кривичниот суд, притворот е определен заради опасност од бегство и влијанија врв сведоци. Скопскиот Кривичен суд го прифати предлогот на Основното јавно обвинителство и определи краткотраен притвор од 48 часа за таткото на Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски, кој е еден од осомничените за убиството. Како што наведуваат од Кривичниот суд, притворот е определен заради опасност од бегство и влијанија врв сведоци. Претходно ...

Тројцата осомничени за случајот со киднапираната и убиена Вања Ѓорчевска, кои завршија зад решетки и добија 48-часовен притвор се сместени секој сам и во посебни простории во Шутка, неофицијално пренесува „Фокус“. Порталот повикувајќи се на нивни информации, штипјанецот Влатко Кешишов, велешанецот Велибор Манев и валешанецот Боре Видоевски се ставени секој посебно, за да не бидат мета на револтот на другите притвореници. Дел од нив се жалеле и ...

Министерството за внатрешни работи со појаснување за тоа кој е и какво криминално досие има осомничениот за трагичната смрт на Вања Ѓорчевска, Љупчо Палевски – Палчо. „Во врска со Љ.П., осомничен за убиствата на В.Ѓ. и П.Ж., за тоа какви пријави се поднесени против него во претходниот период, во 2019 година против него е поднесена кривична пријава за неовластено прислушкување и тонско снимање, а во текот на 2019 година поднесени се прекршочни ...

Во Скопскиот кривичен суд попладневно е донесен таткото на 14-годишната Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски, кој е еден од осомничените за убиството. Откако ги забележа камерите кои го снимаат, направи „лајк“ со палците од рацете. Тој беше донесен од полициската станица „Центар“ каде последните 24 часа беше на распит. Се очекува на барање на Скопското Јавно обвинителства да му биде изречена мерка притвор од 48 часа, како и на останатите ...

На денешната прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашањето каде било извршено убиството, појасни дека утврдено е дека двете лица кои биле со возилото „цитроен“, по претходно добиена информација која ја имале вечерта пред извршувањето на грабнувањето дека девојчето ќе биде само и во колку часот, во влезот од зградата го земаат и потоа било внесено во возилото. „Пред возилото ‘цитроен’ се наоѓа ...

Скопје

4ᴼ/4ᴼ
3.09
70%
1019

Белград

1ᴼ/1ᴼ
1.03
96%
1017

Софија

2ᴼ/1ᴼ
2.57
78%
1019

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.29
68%
1020

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
94%
1017

Атина

12ᴼ/10ᴼ
5.14
58%
1013

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
1.03
93%
1017

Подгорица

10ᴼ/9ᴼ
0.51
40%
1018
Currency

61.5196

Currency

56.9744

Currency

71.8207

Currency

37.4947

Currency

41.8949

Currency

65.0672

Currency

7.9948

Currency

0.61812

Currency

0.39597

Currency

0.52374

Currency

1.97147

Currency

0.68407

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

514469 $

Рутениум

24115 $

Сребро

765 $

Злато

65252 $

Бакар

7 $

Паладиум

31465 $

Платина

29356 $

Родиум

141479 $

Цинк

77524 $