Лекарите постојано алармираат дека жените треба да прават редовни гинеколошки прегледи и да се тестираат со ПАП тестовите. Зошто ПАп тестот е исклучително важен за жените? Во Македонија согласно Програмата за рано откривање на малигни заболувања, е воведен бесплатен скрининг со ПАП тест за жени на одредена возраст. Според програмските задачи за превенција од карцином на грлото на матката. Годинава бесплатен ПАП можат да направат жените на ...

Нема општина по мерка на младите ако нема локален младински совет. Вака потенцираа од Центарот за истражување и анализи Новус од Струмица кои го следаат предизборното ветување на градоначалникот Костадин Костадинов дека фокус ќе му бидат младите. За таа цел организираа герила акција за симулација на локален младински совет со цел да го потсетат градоначалникот на ова ветување но и да ги анимираат младите да бидат дел од иницијативата за ...

Гевгелискиот Црвен крст ја организираше првата крводарителска акција за 2023 година. Акцијата се одржа под мотото „Крвта да го чека болниот, а не болниот да чека крв“. На крводарителската акција, организирана од ОО Црвен крст- Гевгелија, во соработка со Институтот за трансфузиона медицина, беа собрани 28 единици крв. Организаторот упати благодарност до дарувачите, но и апел до граѓаните за масовна поддршка на акциите дарувајќи ја својата крв, ...

Вчера полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, од Секторот за насилен криминал и од Единицата за недозволена трговија со оружје при СВР Скопје бил лишен од слобода И.Б.(57) од с.Копаница, скопско. ,,По претходно добиена судска наредба за претрес од страна на Судија на претходна постапка од Основен кривичен суд Скопје, полициските службеници извршиле претрес во ...

Вчера во периодот од 12 до 16 часот на територијата на Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се 67 сообраќајни прекршоци, при што едно возило е исклучено од сообраќај поради истечена регистрација. Упатени на вонреден технички преглед се 17 возила. Сообраќајните контроли за зголемување ...

Советот на општина Струмица даде зелено светло на Планот за запишување на ученици во прва година во трите средни училишта во општината. Според планот во идната учебна година може да се запишат 1225 ученика во Во СОУ Јане Сандански во прва година може да се запишат 356 средношколци во 11 паралелки во гимназиско образование и еконосмката струка Во СОУ Димитар Влахов во прва година може да се запишат379 ученика во 13 паралелки за четири и ...

Водата од водоводот во Општина Василево не е за пиење. ЈПКД „Турија“, Василево ги информира жителите од населените места во општина Василево, (Василево, Градашорци, Ангелци, Едрениково, Добрашинци, Нова Маала и Чанаклија) кои со вода за пиење се снабдуваат од Брана Турија, односно преку филтер станиците Ташли Баир и Добрашинци, дека водата е заматена и истата моментално не е за употреба и пиење. Од ЈПКД „Турија“, информираат дека причина за ...

Платите на најслабо платените работници во земјава во текот на месец ноември дополнително се намалиле во споредба со месец октомври. Иако намалувањето е минимално, сепак, со растот на трошоците тоа е сериозен удар за граѓаните со ниски примања. Вообичаено во групата на најслабо платени работници се оние во текстилниот сектор, кај дејности поврзани со производство на мебел и кожа, заштитните дејности… Еве ја листата на топ пет најмалку платени ...

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Кавадарци за кривично дело – Насилство од член 386 став 6 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Откако претходно повеќе пати ѝ пишувал пораки преку апликацијата „Вибер“ во кои ѝ се заканувал дека ќе ја повреди и ќе ја убие оштетената со која порано бил во љубовна врска затоа што му кажала дека веќе не сака контакт со него, на 16 ...

Ако не се користат со одредена цел, социјалните мрежи посебно кај младите може да предизвикаат зависност. Неруофидбек терпевтот Весна Илова Ташева тврди дека пасивното следење на социјалните мрежи ја намалува социјалната интеракција го зголемува стравот, ја нарушува самодовербата, младите го гудбат својот идентитет. Какво е влијанието на социјалните мрежи и што се треба да се превземат родителтие, наставниците, заедницата, поопширно во емисијата ...

25 годишно момче од Струмица осомничено за убиството на 83 годишната жена. Струмичката полиција информира дека вчера го привела П.И. (25) од Струмица под сомнение дека ја убил 83 годишната жена со која бил во роднинаска врска. Полицијата го сомничи дека на 20 јануари, откако побарал и не добил пари од М.Б.(83) од Струмица, со која бил во роднинска врска, ја нападнал, а од здобиените повреди таа починала. Потоа П.И. одзел пари и предмети од домот ...

За воведување на услугата лична асистенција на подрачјата на општините Гевгелија и Богданци, во рамки на Проектот за подобрување на социјални услуги на МТСП, Општина Гевгелија, Општина Богданци и ОО Црвен крст- Гевгелија распишаа Конкурс за пријава на 12 кандидати кои ќе посетуваат тримесечна обука за лични асистенти на лица со попреченост. Согласно склучениот Договор за реализација на добиениот грант, трошоците за следење на обуката ќе бидат ...

Водостоите на речиси сите реки во земјава се зголемени во споредба со вчера, исто како и на трите природни езера, покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Најголемо зголемување на нивото, речиси двојно во однос на вчера, имаат реките Треска на мерното место кај Македонски Брод, Бабуна кај Богомила и Сатеска кај Ботун. Минимално намалување на водостојот во однос на вчерашниот е ...

Просечната плата во месец ноември 2022 година изнесувала 33.011 денари и таа бележи раст во споредба со истиот месец минатата година. Сепак, споредено со октомври 2022 година имаме благ пад на просечната плата, бидејќи според податоците на Државниот завод за ститистика, во окотомври просечната плата изнесувала 33.104 денари. Како што објаввуа ДЗС, растот во ноември 2022, споредено со истиот период претходната година се должи на зголемување на ...

83 годишната старија која пред три дена беше пронајдена мртва во својот дом на улицата „Димитар Цветинов“ била убиена. ОЈО потврди дека причина за смртта е надворешна сила односно била задавена. Телото на старицата беше пронајдено во семејната куќа каде што живеела во петокот попладне од нејзини најблиски, при што веднаш повикале брза помош. По пријавата во полицијата веднаш беше излезено на терен при што ја блокираа улицата до домот. Увид од ...

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов заедно со министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска и директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Рената Младеновска, и официјално го отворијаинклузивното игралиште во клонот 3 на градинката „Детска радост“ во Струмица и беа поделени дополнителни играчки на дечињата. ,,Плод на успешната соработка со Министерството за труд и социјална политика е и новата градинка ...

Започнаа изведбените активности за затворање и ревитализација на старата депонија кај Сува Река. Со воведувањето во активностите од страна на подизведувачот и отстранување на депонираниот комунален отпад, веќе се создадени сите предуслови за надминување на проблемите поради неисполнување на еколошките норми и стандарди и честите запалувања. Со прокетот се предвидува изградба на уште еден потпорен ѕид од северната страна на Сува Река. По ...

Во декември 2022 година забележан е годишен раст на вкупните депозити од 4,9 отсто и на вкупната кредитна поддршка од 9,4 отсто при што растот на вкупните депозити е во услови на зголемување на депозитите кај двата сектора, додека на вкупните кредити се должи на повисокото кредитирање на двата сектора, коешто е поизразено кај корпоративниот, информираше денеска Народната банка (НБ). -Во декември 2022 година, паричната маса (монетарниот агрегат ...

Утре почнува второто полугодие од учебната 2022/2023 година и основците и средношколците со физичко присуство се враќаат на настава. Претходно, зимскиот распуст беше продолжен, поради, како што посочија од Министерството за образование и наука (МОН), заштита на здравјето на учениците и заштеда на електрична енергија за греење. МОН до Владата достави прелог за продолжување на зимскиот распуст во период од пет дена. Па така, Владата на 10 јануари ...

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“. -Кај еден примерок, од вкупно 32, е детектирана XBB.1.5 омикрон сублинијата позната како Кракен. Пациентот кај кој е детектирана новата сублинија е од Гевгелија, a примерокот е земен на 11.01.2023 година, соопшти ИЗЈ. ИЗЈ додава дека 32 примерока се позитивни на SARS-CoV-2, а селектираните примероци биле од месеците ...

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ во барот „Нагоре“ ја реализира изложбата на цртежи „Не е комплицирано“ на Кирчо Арсовски од Куманово. Изложбата е отворена на 20 јануари и ќе биде поставена еден месец. Станува збор за втора изложба од проектот „Ѕид на уметноста“, со кој струмичани имаат можност да се запознаат со уште еден од уметниците во Македонија кои создаваат авангардна и ...

Од утре, недела 22 јанаури, ќе може да се скија на Попова Шапка, инфомираат од ски-центарот откако изминативе десетина дена наврнаа потребните 30-40 сантиметри снег за да може да се подготват патеките. Ски-лифтовите и жичарниците ќе работат од 8:45 до 15:30 часот, додека работно време на билетарниците е од 8:00 до 16:15 часот. – Се е подготвено за скијање, со специјалните возила и машини „ратраци“ за обработка и подготување на скијачките терени ...

Македонскиот фудбалер Андреј Симевски беше еден од најдобрите играчи на струмичка Беласица и направи трансфер во Бугарија, објави порталот Гол 25-годишниот центарфор му се приклучи на тимот на Черноморец Бургас кој е меѓу најдобрите во третолигашкото друштво. „Ајкулите“ бараат голови, а Симевски со добрата игра во струмичани им се препорача. Изминатата полусезона Симевски одигра 13 натпревари за Беласица на кои постигна седум гола. Низ минатото ...

Селекцијата на отпадот значително ќе влијае врз намалувањето на аерозагадувањето во струмчко. Вака смета Лилјана Поповска од Зелениот институт кој изминативе месеци правеше мониторинг колку општините од овој регион превзеле мерки и конкретни чекори за селекција и рециклажа на отпадот. Како што соопштои таа сите локлани самоуправи ова година ќе мора да обезбедат економски оператори за селектираниот отпад од кој може да има економски придобивки ...

Нема конкретен одговор од што починала 83 годишната старица од Струмица која синоќа беше пронајдена мртва во нејзината куќа. Неколку часа синоќа траеше увидот на полицијата и јавното обвинителство при што беше и блокирана една од улиците….. Полицијата и денес го обезбедуваше домот во кој жената сама живеела. Полициски службеници и денес прибираа докази од двата влеза кон семејната куќа. Соседите раскажуваат дека жената вчера била на црква за ...

Жена на возраст од 83 години попладнево е пронајдена мртва во куќа во Струмица. Под силно полициско обезбедување се врши увид на местото на настанот. Во момемнтов трае увидот а десетици полицајци ги спречуваат љубопитните граѓани да се приближуваат. СВР Струмица потврди дека е пријавена почината жена, но, не кажува ништо за причината за смртта. Дали станува збор за природна или насилна смрт ќе се знае откако ќе заврши увидот на полициските екипи ...

Со цел подигнување на квалитетот на содржината на учебниците, како и подобрување на процесот на откуп и одобрување учебници во основното и средното образование, Министерството за образование и наука и Педагошката служба иницираат процес за изработка на нов закон за учебници за основното и средното образование. Почитувајќи ги принципите на транспарентност и инклузивно креирање политики и законски решенија, МОН и Педагошката служба упатуваат повик ...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,90 % во однос на одлуката од 16.1.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините 7,084 %, кај дизелот 4,546 %, кај екстра-лесното масло 4,351 % и кај ...

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 2,00 ден/лит. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,355 ден/кг и сега ќе изнесува 40,814 ден/кг. Од 21.1.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС ...

Се ограничува времето кое работникот може да биде вработен на определено време. Работодавецот ќе може да држи работник на определено време најмногу две години, наместо сегашните пет, а потоа ќе мора да му го трансформира работниот однос на неопределено. Ова се измените што се содржани во Нацрт-верзијата на новиот Закон за работни односи што министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, го образложи во неколку наврати. Според ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
1.54
93%
1009

Белград

0ᴼ/-1ᴼ
3.09
99%
1010

Софија

1ᴼ/0ᴼ
2.06
87%
1009

Сараево

0ᴼ/0ᴼ
0.84
100%
1012

Љубљана

2ᴼ/-2ᴼ
1.79
81%
1014

Атина

10ᴼ/7ᴼ
1.34
92%
1005

Тирана

7ᴼ/7ᴼ
0.0
76%
1005

Подгорица

7ᴼ/6ᴼ
5.14
42%
1007

61.5431

56.5828

70.0495

40.2043

42.423

61.3604

8.34124

0.81689

0.43445

0.52402

3.009

0.69345

Злато

60106 $/kg

Сребро

741 $/kg

Платина

31928 $/kg

Паладиум

53406 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

384085 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

444 $/kg

Алуминиум

535 $/kg

Бакар

1933 $/kg

Никел

5957 $/kg

Калај

6241 $/kg

Цинк

719 $/kg

Кобалт

9942 $/kg