Mercedes се приклучува на групата производители кои дополнителната заработка од своите купувачи ја бараат преку месечни и годишни претплати. Во овој случај, не се работи за доплата за некоја функција како навигација или нешто слично, туку за отклучување на веќе достапните перформанси на автомобилот. Acceleration Increase е името на пакетот кој корисниците можат да го добијат за 1200 долари годишно. Со оваа доплата се добива подобро забрзување на ...

Microsoft објави дека го купува едно од најпознатите гејминг студиа, Activision Blizzard, на почетокот од оваа година, а акционерите на студиото ја одобрија понудата подоцна во април. Ова очекувано и разбирливо го привлекува вниманието не само на гејмерите, туку и на регулаторните тела, а посебно на конкурентите, како на пример Sony. Познатиот Фил Спенсер од Microsoft Gaming неколку пати излегува да увери дека играта Call Of Duty ќе продолжи да ...

Најновиот и најлесниот претставник на хит серијата паметни часовници WATCH GT 3 сега може да се најде и на македонскиот пазар – HUAWEI WATCH GT 3 SE. Со своето екстремно лесно тело ги задоволува барањата на активните урбани луѓе, љубителите на спортот и сите кои особено внимаваат на нивните здравствени параметри и здравиот начин на живот. HUAWEI WATCH GT 3 SE спојува модерен дизајн и функционалност и е создаден како одговор на она што ...

Во труд кој е објавен во Nature Communications Engineering, се разгледува можноста смартфоните, едни од најмасовно користените уреди во светот, да се користат како алатки за проценка на состојбата на мостовите. Трудот е направен со мерење на вибрациите на Голден Гејт мостот во Сан Франциско. Истражувачите првите мерења ги имаат направено со точно следење на неколку фактори, односно видот на возило, смартфонот, неговата поставеност во автомобилот ...

Според истражувањето направено од страна на The Markup, повеќе познати сервиси за поднесување годишни даночни пријави до американската IRS, ја користеле Meta Pixel алатката на нивните страни. Meta Pixel, односно поранешната Facebook Pixel алатка, се поставува на веб страните, по што сопствениците можат да следат одредени активности и информации од посетителите преку системот на Facebook. Ова се прави поради рекламни цели, кратко кажано, за ...

Кога Netflix објавија дека покрај купувањето на неколку гејминг студија, тие ќе основаат и сопствено студио, стана јасно дека од компанијата се сериозни за бизнисот со игри. Сепак, не било до крај јасно колку се тие сериозни за овој бизнис до објавата на оглас за работа од кој се гледа дека од компанијата не планираат да се задржат само на развојот на мобилни игри. Според овој оглас, Netflix планираат да започнат со развој на PC игри, односно ...

Microsoft ја тргна ознаката „Preview“ од Windows Subsystem for Linux во Microsoft Store и со тоа оваа апликација им станува достапна на сите корисници, а исто така станува главното место од каде што ќе се вклучува, односно инсталира овој додаток на Windows. Една главна новина доаѓа со пуштањето на WSL во Microsoft Store, а тоа е достапност во Windows 10. Со тоа корисниците на оваа верзија од Windows ќе ја добијат можноста на новата верзија од ...

Apple со претставувањето на iPhone 14 серијата, за првпат кај iPhone ја донесе и можноста корисниците да комуницираат преку сателитска врска во итни ситуации каде што нема мрежна покриеност. Неофицијалните информации ја најавуваат оваа можност и за Galaxy S23 серијата од Samsung која треба да биде претставена за околу три месеци. Според овие информации, Samsung има започнато соработка со американскиот сателитски оператор Iridium Communications ...

Microsoft ја пушти надградбата за оваа година за Windows 10 при крајот на минатиот месец. Истата не донесе некои посебни новини, иако претходно имаше некои најави дека од компанијата сепак ќе се потрудат нешто повеќе и за оваа верзија од Windows. Windows 10 2022 Update, односно Windows 10 22H2 се инсталира брзо и едноставно, односно исто како што се инсталираат месечните безбедносни верзии. Тоа што корисниците ќе го добијат со оваа верзија во ...

Vivo оваа недела ја претстави наредната генерација од нивната најдобра серија X, односно трите модели X90, X90 Pro и X90 Pro+. Третиот модел е и првиот на пазарот кој доаѓа со новиот чип Snapdragon 8 Gen 2. Xiaomi најавија дека тие ќе бидат првите на пазарот, но ете, „колегите“ од Кина од Vivo ги претекнаа во таа намера. X90 Pro+ работи на Snapdragon 8 Gen 2, но другите два модели од серијата работат на исто така новиот и одличен Dimensity 9200 ...

Македонски Телеком започнува Новогодишна промоција за поголемо уживање и непречено споделување на празничните моменти со најблиските. Сите нови Magenta 1 М и Mobile М корисници, како и постојните корисници коишто ќе склучат договор за лојалност на овие тарифни модели, добиваат 100GB промотивен мобилен интернет во период од 24 месеци, со активна е-сметка. Дополнително во рамките на оваа промоција се воведува и промотивен Фамилијарен буџет во ...

Новиот паметен телефон од серијата nova 10 го наследува Star Orbit Ring дизајнот и нуди нови функции за македонските корисници. Меѓу нив е и системот за сликање од 108 мегапиксели, што открива досега невидени детали. HUAWEI nova 10 SE исто така располага со 6,67-инчен OLED HUAWEI дисплеј со целосен преглед и резолуција од 2400 x 1080 пиксели, стапка на освежување од 90 Hz и стапка на семплирање до 270 Hz, овозможувајќи живописни и детални ...

Сте помислиле ли некогаш како би изгледал вашиот дом без телевизор? Го земаме толку здраво за готово, а всушност не можеме да си го замислиме животот без него. Особено денес, кога истиот не е само алатка за гледање вести и информирање, туку претставува цел еден систем на без кој не можеме да си го замислиме животот – од конференциски состаноци, вежбање од дома, игри па сè до домашно кино и релаксирање после напорен ден. Кога гледаме телевизија, ...

СКОПЈЕ, 22 ноември 2022 година – Додека светот го чека почетокот на Светското првенство во Катар 2022, компанијата Visa, Официјалниот партнер за технологија на плаќање на ФИФА, подготви мрежа за плаќања што ќе овозможи бесконтактни купувања низ сите официјални места, вклучително и осумте стадиони како и ФИФА Фан Фестивалот. Со повеќе од еден милион фанови кои се очекува да патуваат во Катар на турнирот, Visa инсталираше 5.300 бесконтактни ...

Неколку корисници на форумот од порталот MacRumors пријавиле дека имаат проблем со iCloud for Windows синхронизирањето на видеата и сликите. Според нивните кажувања, одредени видеа, кои без проблем се прикажуваат на било кој уред од Apple, не може да се гледаат на Windows. Истите се оштетени, односно датотеката е корумпирана, па од видеото се гледа само црна слика со линии. Ова се случува со видеа снимени со најновите модели од iPhone со вклучен ...

Програмерите и истражувачите од Mysk, тврдат дека Apple не се до крај искрени кога кажуваат дека го почитуваат изборот на корисниците да не бидат следени, а кога тоа се прави информациите не може да се поврзат со конкретниот корисник. Според нив, Apple точно ја следи активноста на корисниците во App Store и во апликациите од компанијата, а сето тоа што го собира како аналитика може точно да се поврзе со конкретниот корисник. Тие тврдат дека ...

Новата Twitter Blue претплата беше пуштена, па за кратко време тргната поради појавата на проблеми со во главно имитација на профилите. Повторното пуштање требаше да се случи на 29-ти овој месец, но Елон Маск објави дека тоа се одложува. Одложувањето ќе биде додека не бидат сигурни дека имаат начин како да ги спречат имитациите на профилите, а еден начин кој Маск го наведе е можноста да се користи различна боја кај беџот за организациите и ...

Не се очекуваше нешто посебно многу од компјутерите со ARM чипови, кои се користат кај мобилните телефони, се додека Apple не реши да развие сопствен ARM чип и да го користи кај компјутерите наместо да продолжи со Intel. М серијата на чипови од Apple, која е стигната до втората M2 генерација, се покажа одлично и компјутерите кои ги користат овие чипови се едни од најпопуларните на пазарот. Microsoft никако да го среди Windows да биде ...

Иако до претставувањето на iPhone 15 има уште десетина месеци, сепак шпекулациите и информациите за наредната генерација од iPhone ги има многу уште сега. Веќе имавме една „тура“ на информации, а сега веќе има доволно нови информации за да се дополни листата со очекувања. Според најновите информации, треба да се очекува уште поголема разлика помеѓу основните iPhone 15 модели и Pro моделите. Оваа година веќе видовме поголема разлика, а идната ...

Празниците се период од годината кога се поврзуваме со оние кои најмногу ни значат. На крајот на уште една година на неизвесност, никогаш не било поважно да провериме како се нашите сакани. Оваа кампања укажува на потребата од социјална поврзаност и важноста на грижата и вниманието кон најблиските преку едно едноставно прашање: „Како си?“. Многумина од нас имаа тешка година. Повеќе од кога било, луѓето се загрижени за иднината. Особено сега е ...

После цела година во која Microsoft не ја ажурираше својата позната апликација SwiftKey на iOS, очекувано најави дека се откажува од развојот на истата. Развојот си продолжува на Android, но корисниците на iOS остануваат со еден добар избор помалку. Сега од компанијата се премислија, па апликацијата повторно е достапна на App Store, по нејзиното тргање на 5 октомври. Верзијата на SwiftKey уште е таа старата, односно не ажурирана повеќе од една ...

Samsung оваа година најбрзо до сега ја пушти својата верзија од оперативниот систем за мобилните, базирана на најновата верзија од Android. One UI 5.0, направен на основа на Android 13 корисниците почнаа да го добиваат околу два месеци по пуштањето на Android 13 од страна на Google. Од компанијата го истакнаа ова, односно се пофалија, а го најавија пуштањето на One UI 5.0 за повеќе уреди, како на пример Galaxy Z Fold4 и Galaxy Z Flip4, а тука се ...

Како дел од верзијата 25247 од dev каналот на Windows Insider програмата, може да се видат неколку новости кои во иднина би станале дел од Windows 11. Една така новина е прикажување на предлози за веб страни директно во Старт менито. Овие предлози би се прикажувале во делот кој веќе е наменет за вакви работи, односно во „Recommended“ делот од менито. Веб страните кои ќе се прикажуваат ќе бидат прикажани врз основа на тоа колку се популарни во ...

Преку низа работилници учесниците во Академијата за јавни политики ќе се запознаат со клучните составни делови на политичкиот систем во државата, улогата на политичките партии, идеологии и како истите се претвораат во политичка понуда, важноста на учеството на жените и младите во политиката и политичките партии, комуникации и застапување. Проектот има за цел да ја засили довербата во изборите преку поддршка на институциите и актерите поврзани со ...

Нешто што се очекуваше да се случи можеби и порано, почна на крајот од минатата недела. Елон Маск започна со тргање на суспензиите од неколку Twitter сметки и тие се повторно достапни на мрежата слободно да објавуваат. Ова оди во правец на најавите дека ќе дојде до промени на начинот на којшто се модерира содржината на мрежата, а најголемите очекувања се дека ќе престане насочувањето на јавноста како треба да размислува на одредени теми. На ...

После скоро 100% потврда од страна на Qualcomm дека Galaxy S23 серијата ќе дојде со Snapdragon чип во целиот свет, сега корисниците можат да очекуваат уште една добра вест на тој план. Според познатиот Ice universe, Galaxy S23 ќе дојде со посебна верзија од Snapdragon 8 Gen 2, која нема да им биде достапна на другите производители, односно со други зборови ќе биде ексклузивно достапна само на телефоните од Samsung. Главното јадро кај Snapdragon ...

За време на Snapdragon Summit 2022, на кого беше претставен Snapdragon 8 Gen 2, Qualcomm претстави нов бренд за нивните чипови. Новиот бренд е наречен Qualcomm Oryon и се работи за нов процесор којшто ќе се користи кај Snapdragon платформата. Новиот процесор треба да биде достапен од идната година, а голема разлика ќе треба да направи на пазарот на Windows компјутери кои работат на ARM чипови. Microsoft никако да го средат Windows доволно за да ...

Скопје, 18. ноември 2022 – Компанијата Samsung Electronics, глобален технолошки лидер, денеска објави дека 46 од неговите нови производи освоиле награди за иновации на CES® 2023, вклучувајќи и три награди за најдобри иновации од Здружението за потрошувачки технологии (CTA)®. Оваа годишна програма го наградува исклучителниот дизајн и инженеринг во различни категории на производи со технологија за широка потрошувачка. Samsung доби признанија во ...

Snapdragon 8 Gen 2 беше претставен оваа недела и со тоа дојдоа и доста очекувања за подобри перформанси кај уредите оваа и идната година. Карактеристиките кои ги објавија од компанијата сигурно ги поставуваат очекувањата високо, а посебно кај Galaxy S23 серијата која идната година треба да користи само еден чип во целиот свет. Сепак, пред популарната Galaxy S серија од Samsung, на пазарот ќе видиме неколку модели кои ќе бидат претставени до ...

YouTube апликацијата на телевизорите добива нова анимација која се прикажува при вклучување на апликацијата, како и звук кој ќе ја направи препознатлива. Вакво нешто е карактеристично за Netflix апликацијата, а нема кој не го знае „тудум“ звукот. Од Google истакнуваат дека првичната идеја зад развојот на новиот звук била да се пушти нешто живописно, привлечно и лесно препознатливо, дури и ако корисникот не гледа кон телевизорот. За развојот на ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.54
93%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.47
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

9ᴼ/6ᴼ
3.6
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg